|
Защитени зони
|
Надявам се, че това е само началото.
[blockquote]Екологични организации очакват до края на ноември министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров да внесе предложение в Министерския съвет и правителството да одобри 9 зони по българското Черноморие като защитени зони от националната екологична мрежа "НАТУРА 2000".
Това каза Андрей Ковачев от Сдружение за дивата природа "Балкани" на пресконференция в БТА по повод на Международния ден на Черно море - 31 октомври.
Зоните, които трябва да станат бъдещи защитени зони, са Странджа, Маслен нос-Ропотамо-Алепу, Поморие, Емине-Иракли , Шкорпиловци-Камчия, долината на р. Батова, Балчик-Калиакра-Камен бряг, езерото Шабла, езерото Дуранкулак - плажовете Света Ана и при къмпинг "Космос".
Еколозите очакват също да бъдат ревизирани разрешителните за строеж в тези зони. В последните 3-4 години безразборно са издавани разрешения за строеж, много от тях не са минали ОВОС, посочиха еколозите и предупредиха, че ако те не бъдат ревизирани тези територии ще бъдат увредени почти без изключения.
Андрей Ковачев каза също, че е необходимо да бъдат издадени заповеди за спиране на строителството и в деветте зони - по подобие на Емине и Иракли.[/blockquote]
[blockquote]Екологични организации настояват до края на ноември правителството да обяви за защитени девет зони по Черноморието, които да влязат в националната екологична мрежа "НАТУРА 2000". Това съобщи Андрей Ковачев от Сдружение за дивата природа "Балкани" по повод Международния ден на Черно море във вторник.
Предложението за зоните обаче още не е внесено в правителството от министъра на околната среда Джевдет Чакъров, а крайният срок, в който България се е ангажирала пред ЕС да обяви защитените територии от "НАТУРА 2000", изтича в края на годината.
Еколозите предлагат защитени зони да са: Странджа, Маслен нос - Ропотамо - Алепу, Поморие, Емине - Иракли, Шкорпиловци - Камчия, долината на река Батова, Балчик - Калиакра - Камен бряг, езерото Шабла, езерото Дуранкулак - плажовете Света Ана и при къмпинг "Космос". Еколозите очакват също да бъдат преразгледани разрешителните за строежи в тези местности. Според тях през последните 3-4 години строителството е разрешавано безразборно, а много от обектите нямат оценка за въздействието върху околната среда.
[/blockquote]
[blockquote]Националният съвет по биологично разнообразие одобри списък със защитени зони за местообитанията, които ще обхванат около 12 на сто от територията на страната, съобщиха от съвета.
По предложение на Националното управление по горите към Министерството на земеделието и горите от първоначалния списък бяха изключени повече от 20 зони с аргумент, че е необходимо те да бъдат допълнително прецизирани.
Зоните, включени в първоначалния списък, обхващаха 28,6 на сто от територията на страната ни.
Националният съвет даде срок процедурите по прецизирането да приключат до май 2007 година и тогава, след одобрение, в Министерски съвет ще бъде внесен и допълнителният списък. Зоните ще бъдат представени и на Европейската комисия. Процедурата на съгласуване с ЕК позволява внасяне на допълнителна информация и включването на нови зони в процеса на преговорите за съгласуване на защитените зони за хабитатите.
С решение на съвета от първоначално предложения списък бяха изключени урбанизираните територии – населени места, вилни и промишлени зони и курорти.
С предишно свое решение Националният съвет по биологично разнообразие одобри защитени зони за птиците, които ще обхванат около 20 на сто от територията на страната. Зоните за птиците и хабитатите частично се припокриват. За всички тях от първи януари вече ще се прилага специфична оценка на инвестиционни намерения. И в момента МОСВ и неговите регионални структури се съобразяват със списъците на потенциалните места по НАТУРА 2000 при оценка на инвестиционни намерения, уточняват от съвета.
Основен критерий за разрешаването на даден проект ще е съхраняването на хабитатите, т.е. ако на даденото място има букова гора, тя да бъде запазена като такава. Ще бъдат давани и съответни предписания за опазване на местообитанието.
След включването на частни земи в НАТУРА 2000 няма да се промени собствеността им и няма да има тотална забрана за строителство.
Списъците за защитените зони за птиците и хабитатите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет на 21 декември. Едва след това ще започне обявяването на всяка зона по отделно. За хабитатите този процес ще започне, след като списъкът бъде съгласуван с Европейската комисия. Предложенията за евентуално въвеждане на режими ще бъдат обсъдени с всички заинтересовани страни, уверяват от Националния съвет по биологично разнообразие.[/blockquote]
|
|
Явно има някакъв резултат, защото собствениците на терени, гладни за бързи печалби започват да "вдигат гири".
[blockquote] Масово недоволство зрее сред общините от Варненска област заради включването на големи площи от тях в екомрежата "Натура 2000". Рамо им даде и губернаторът Петър Кандиларов, който в специално становище до Министерския съвет поиска защитените зони да бъдат съкратени с една трета. "Над 60% от територията на областта попада в мрежата. Искаме поне 20% да бъдат освободени, защото Варна ще пострада от загуба на сериозен инвеститорски интерес", заяви Кандиларов пред "Сега". Според него в "зелените зони" попадат промишленият комплекс и пристанищата на Варненското езеро, както и автомагистрала "Хемус", което би възпрепятствало големи инфраструктурни проекти.
В общините Бяла, Аксаково, Белослав и Долни Чифлик защитената зона достига 80%. В Аксаково вече организираха подписка, а общинският съвет в Белослав се обяви срещу екомрежата.
"Натура 2000" ще влезе в сила от 1 януари 2007 г. Тя ще определи зоните със значение за биологичното разнообразие, като стопанската дейност в тях ще бъде ограничена. Нейното функциониране е задължително изискване на ЕС. Съюзът предвижда около 700 млн. евро за компенсации на засегнатите и за стимулиране на екологичен бизнес в защитените територии. Все още обаче екоминистърът Джевдет Чакъров не е определил зоните. При него са само разработките на няколко природозащитни организации, на които МОСВ възложи да нарисуват "зелената карта".
"Зоните са определени съобразно критериите и директивите на ЕС. В "Натура 2000" ще попаднат около 20% от страната, но разбивка по области не е правена. Губернаторите масово твърдят, че 60% от областите им са засегнати. Как така ги изчисляват тези проценти?", контрира Ивайло Иванов от Българско дружество за защита на птиците - една от организациите, които определяха зоните.
Според Иванов самата "Натура 2000" ще бъде разделена на райони, в които ще действат различни режими. Някъде ще можело да се развива един вид стопанска дейност, другаде друг вид, в зависимост от характера на защитената природа.
Местните власти се оплакват още, че целият процес става на тъмно и разбират за намеренията на МОСВ едва 2-3 месеца преди старта на "Натура 2000". Екоорганизации съобщиха пред "Сега", че са искали да организират информационна кампания, но от министерството отвърнали, че с въпроса "трябва да се заемат професионалисти". [/blockquote]
|
|
Според мен програмата максимум, която никога не се изпълнява, би била:
за всеки отделен район/област/зона, както и да се нарича, да може обществото да научи, че по преценка на еди кой си институт, публикувана, подписана и подпечатана от ръководителя му, районът примерно Маслен нос, с център (координати) и радиус 15 км, може да поеме постоянно живеещи ХХХ бр. хора и ХХХ бр. туристи (за период от 6 месеца), с цялата необхоидима инфраструктура, мепесета, лодки, плажове, магазини, ресторанти, пречиствателни станции, свинекомплекси и пр. и пр. БЕЗ ДА СЕ НАНАСЯТ невъзстановими ВРЕДИ НА ОКОЛНАТА СРЕДА... Тогава на държавната администрация би било доста по-лесно аргументирано да издава или да не издава разрешителни за каквото и да е..., а на обществото - да следи за верността и правилността... Разбира се, тези оценки може да се осъвременяват понякога, след обществено обсъждане на причините и промените, довели до тази необходимост.
Да, ама не, както казваше П. Бучаров... и къде сме ние?... Що поне не зададем въпроса някак? РЕДАКТИРАНО :Дали пък не можем да си кажем мненийцето и извън/над този форум? Нямаме ли възможности за друга, по-гласна форма на изразяване? Май не е трудно първо да си организираме тук уточняване на единно становище на, примерно Асоциацията на харпунистите в Бг (но първо трябва да си я регистрираме, де) по някой такъв въпрос и след това да го представим на българското общество - с необходимите аргументи, а не както виждам много пъти...?
|
|
В защитените зони обикновенно подводния риболов е забранен. Само скуба дайвинга е разрешен. Така поне е нявсякъде по света.
|
|
asene някога държал ли си в ръцете си моника? Знаеш ли какво представлава 15 декара пипер пред тебе и едно горещо слънце?В последните няколко години района на север от гр.Балчик наистина претърпява бум в развитието на туристическото строителството.Хората се зарадваха на възможността да захвърлят мотиките и да си хранят семействата с по читави начини.Това е по повод на :"гладни за бързи печалби започват да "вдигат гири".А що се отнася до защитата на природата то VOV човека го казва просто и много ясно, стига да има кой да го чуе.
|
Wishbone
22-11-2006 19:40
|
Аз съм държал една моника и в интерес на истината, нямам лоши спомени...
Колкото до строителството, няма какво да си кривим душата... Голяма част от нея вече прилича на лондонското Сити.
Но всеки си има право да си защитава интересите. Въпросът е наистина да се търси баланс, а не да се налага.
Всички тези мерки са след дъжд качулка - бреговата ивица вече е застроена.
Лошото е, че един и същи тип хора водят войната - вече застроилите, които искат да си ограничат конкуренцията VS. онези дето искат и те парче пица.
А на мен ми е зле, че вече не мога да припаря до Оазис без лодка... Ама мен никой не ме пита...
|
|
kavarna, благодаря.
И аз смятам, че мониките са добре... и по монокини, и с кини и без...
|
|
Не искам да ви обезсърчавам но след някоя година и с лодки няма да ви дават да стигате кадето и да е!Това е истината!Човекът като вид е адски хищен, а българина заради немотия и безкултурието си е склонен на безумни решения!Едвали някои се е карал с месни хора повече от мен на тази тема!Хората искат да имат 12 месеца работа и не ги интересува че ще са слугинчета ,просто въпрос на манталитет!Те искат да си развиват своя бизнес но и да взимат от трапезата на големите акули колкото им дават 200лв са си 200лв!Само че никой не прави сметка че големите ще искат всичко и няма да има като досега скрити доходи от наеми !Големите ще подържат ниски цени за сметка на ефтина работна ръка !А и ще натискат съответните инстанции да ровят при заварената конкуренция !Няма да могат нито да се защитът нито да издаржат на пресата!Та накрая пак ще искат хората да копат с мотика за да има нещо но няма да имат земя за копане!Но кой каквото си направи друг даже неможе да му го измисли!А защитените зони,...ами въпроса винаги се поставя локално а не глобално!Когато беше за зоната на юг всеки си траеше понеже няма там такава инфра структура и какво ги бърка!Но дръгате близо до големи комплекси и градове веднага се надава глас,НО само от завсит и алчност друго няма!
разбирасе не говоря за хората които са свързани в даденото място емоционално,които са се влюбвали ,любели, и са им минали най-прекрасните мигове там!Но и те ако погледнеш от другата страна са си егоисти!Това е всеки си е прав но и всеки е губещ без излкючения дори и тези собственици на комлекси колкото и да не им се иска!
|
|
kavarna написа:
asene някога държал ли си в ръцете си моника? Знаеш ли какво представлава 15 декара пипер пред тебе и едно горещо слънце?В последните няколко години района на север от гр.Балчик наистина претърпява бум в развитието на туристическото строителството.Хората се зарадваха на възможността да захвърлят мотиките и да си хранят семействата с по читави начини.Това е по повод на :"гладни за бързи печалби започват да "вдигат гири".А що се отнася до защитата на природата то VOV човека го казва просто и много ясно, стига да има кой да го чуе.
Моника за съжаление не я познавам, но мотика съм хващал и настъпвал
Не става въпрос за земеделските земи, които се обработват, а за други. Не ми се вярва Балчиклии да размахват мотиките.
Бързи печалби - визирам собственици (реститути включително) на земя (не казвам каква и с какъв сататут), които ще загубят шанса да я продадат по лесния начин на астрономически цени. Също и такива типове дето с дебели пачки сменят статута на земеделска земя с такъв дето позволява строителство на "железобетонни бункери" остават прецакани. Това исках да кажа.
А, и още нещо. Хипер застрояване - хипер падане на категорията на туризма - хипер ниско заплащане на обслужващия персонал - много работни места, малко пари, което води до напълване с нискоквалифицирани селски труженици и балчиклии пак остават на сухо.
Мога да ти кажа, че през лятото в "курортна" Варна, варненци не работят...
|
|
Съгласен съм с изложеното.В подкрепа ще ви разкажа случай:
Почти 10г. с един приятел държахме лодка на рибарското селище на Русалка.Това естествено става преди приватизацията.За мен няма по живописно място както във водата така и около нея, по нашето черноморие.Тогава все още там бяха и французите.Но нямахме проблеми с достъпа до морето.Хвърляхме мрежите си пред самите плажове на френското селище.Ловил съм редовни калкани на вода до колене.Имаше си и водорасли и миди нямаше рапани.Дойдоха "типовете с дебелите пачки" и на всичко му се такова м..ката.Стигна се дотам да идват при на с в морето и да ни забраняват да хвърляме мрежи и дори да се гмуркаме ,че било "частна собственост".Естествено се принудихме след около година да напуснем селището и за съжаление от тогава не съм се и гмуркал вече в района.Моя приятел ходи в последните година две да вади рапани и твърди че дъното вече не е същото. Едни ядят отвътре други отвън противна работа.
Така , че аз ще съм последния "защитиник" на тия скотове.Думата ми беше за обикновените хорица които в последните година две се позамогнаха като продадоха по някой декар от дядовота си земица или старите си къщи в селата и се преместиха в градовете.
Много ми се ще дано европа ни наложи разумни правила, или ние сами се освестим и си ги създадем сами , но така че да важат и се спазват от всички!Нямам си на идея къде ще гмуркаме ако забранят целия бряг от Балчик до Дуранкулак. Имаше една идея да се забрани риболова от Калиакра до Шабла с цел опазване популацията на лаврака , но не видя бял свят.Каквото и да се случи ако не се отнася за всички ще бъде порадната илюзия.Нагледал съм се как кораба на Наско "Писиката" (собственика на двата даляна на калиакра) трали калкан и го пазят граничните а мен ме гони рибния инспектор с полиция за два калкана.
|
Wishbone
23-11-2006 21:32
|
А! Това е първото име, което виждам написано...
|
|
Ето това имах предвид като говоря че всички сме губещи!А че муцуните те гонят, ми нормално!И не разчитай на Европа справка Испанското крайбрежие,Френското също.
Те себе си ще гледат и тяхната изгода!Ние влизаме там защото бе една пушка да грамне и без капка кръв те си ни превземат и то ще си плащаме за това!Това е истината за мен дали друг е приема за мен не е важно!
|
|
Нови Продукти
Цена: 372.00 Лв.
Spearfishing
|