|
Съвети за начинаещи гмуркачи
|
Повечето от нас знаят, че с упорити тренировки и определен начин на живот, може да се постигнат сравнително добри резултати в каквато и да е насока.
Мечтата на всеки един наш събрат, занимаващ се с подводен риболов е да има възможно най-дълга апнея, която ще бъде възнаградена с богат улов.
Тези дни ми попадна нещо, което ме заинтригува, знам че става въпрос за човек подвизаващ се като магьосник и фокусник, затова в началото на филма, който гледах, бях доста резервиран.
Нормално е, когато заглавието на филма е: "Как не си поех дъх, цели 17 минути"- мечта за всеки един от нас.
Гледах въпросния филм няколко пъти и започнах да си мисля, че показаните неща изглеждат реални.
В крайна сметка, има и нещо рационално, което показва, че всеки упорит труд в дадена насока може да бъде възнаграден.
Ето за какво става въпрос:(Link)
|
|
Хм, Манук, има нарастващо усещане за отговорност от страна на хората, които да речем са практикували по-дълго време гмуркане и подводни спортове, спрямо начинаещите... Вече никой не пише и не споменава времена и дълбочини (метри) - просто така.
Както е известно, като сме млади, нямаме търпение и една от честите опасни грешки, която се прокрадва и в този форум, е някой по-неопитен колега да "попрочете" нещата, да попита 1 -2 "Важни въпроса" и - да покорява дълбините.
Примерно разказът на магьосника за апнеа под вода с предварително дишане на кислород, ми колко му е. Аз си бях намерил преди години цяла бутилка със 150 атмосфери медицински кислород(!!)
В тоя смисъл бих напомнил на евентуално четящите и гледали посочения клип, че гмуркането, както и другите подводни спортове и занимания, са опасни спортове и най-малко опасни са когато се вършат с всички , повтарям - всички - мерки за безопасност и съгласно всички правила...
Иначе, за магьосника, смятам, че с подходящо медицинско осигуряване, подходяща физическа даденост, упорити дълговременни ПРАВИЛНИ тренировки, нехайство относно необратимостта на вредите, причинявани от острия недостиг на кислород и т.н., може да се достигнат споменатите стойности на пулс 40 - 30 - 20 и по-малко удара в минута, съответно кръвно налягане и... невиждани времена на задържане на дишането.
|
kalomalo
22-01-2012 02:45
|
Не можем ада си позволим :
1.камера с обеднен кислород
2.нито е одачно да дишаме кислород преди гмуркане
3.нямаме екип от спасители и доктори в морето окло нас
4.нямаме полза от статична а от динамична апнея
5.няма смисъл да си проваляме удоволствието като хълцаме под вода и рискуваме моъчна травма
6.не можем да стоплим морето до фиксирана температура като аквариумчето на фокусника
7.не можем да пием химия за повишаване на апнеята
8.не на последно място нямаме нужда от апнея над 2-3 минути.
Тя една риба като не дойде до1- 2 минути ,значи или я няма или я плашиш и няма какво да я чакаш!
Единственото положително от този клип е че потвърждава че добрата обща физическа подготовка нискокалоричната диета действат положително на апнеята.
Безизвестният беден магьосник рискува да се осакати за да стане известен богат Маг . Той си го каза в филмчето че предпочита да изпадне в припадък от ,колкото да провали шоуто .Готов е да му пъхат тръби в устата
Може да впечатлява теле-зрителите с неговите 17 мин.
Апнеята не е Щанга че да я напъваме!
Тя зависи от моментното състояние и за това цифрите не могат да се приемат меродавно!
Като казах "щанга " се сетих за един ентусиаст който беше приел Цифрите за даденост.Като чул че някой вдигал 60кг за бицепс :рече "И аз мога ". След няколко неправилни заклщания с щангата се чу странен късащ се звук и начинаещия си тръгна тихо с два скъсани бицепса.За това фитнес залите са задължително с инструктор.На мой приятел сина му (16г.)рискува инвалидна количка при падане от "Стрийтфитнес".
|
Wishbone
22-01-2012 17:03
|
Къде ми е лайк бутона?!
|
redovi55
22-01-2012 18:48
|
9. Не гледаме в канчето на стария. -))
|
kalomalo
22-01-2012 22:54
|
Ако някой има дълга апнея и пълен кукан значи наи вероятно има дългогодишен опит.
И да му гледаме в канчето и кукана и да се удавим от мъка полза няма!
Ако ставаше с гледане Кучето би било най големия Касапин!
|
|
17 мин... склонен съм да се съглася с kalomalo.
При гмуркането има страшно много фактори които не позволяват такова постижение...
Но комплексари колкото искаш има ги навсякъде... във фитнес залите (взимат кви ли не легални и нелегални химии) има ги и сред нас дайвърите (нищо чудно някой да е хукнал за въпросни медикаменти и кислородни екипировки).
Относно новобранците като мен има интересни статии за “трениране на апнея” и раздишване.
[link]
|
|
В един от предишните си постове, се опитах да запозная начинаещите колеги с ветровете духащи по нашето Българско крайбрежие и съответно кой вятър какви вълни поражда.
Както и без да се влиза в морето само с оглеждане на заливите и носовете да се определи характера на вълната.
За Североизточният вятър пораждащ Мелтем, нещата сякаш бяха по ясни.
За Западния и Северозападния вятър пораждащи мъртво вълнение, малко колеги разбраха импулсивния механизм на пораждането му.
Вчера и днес Природата нагледно показа за какво става въпрос.
От осем дни не е духал никакъв вятър и нямаше никакви вълни, нито ветрови нито мъртви, или както казват старите вълци имахме „Бонаца”- море без вълни и съответната липса на пелагични риби.
Ето че вчера 8 Октомври задуха силен до бурен Сверозападен на моменти Западен вятър.
Сайта (Link), даден от колегата jeko_k9, днес 9 Октомври тази сутрин дава вълни с височина до 30 см.
Видимо морето изглеждаше спокойно без големи ветрови вълни, но по носовете се виждаше с каква сила са мъртвите вълни зародени по импулсивен път.
Влезнах за риба и предположението ми се оказа верно – имаше мъртво вълнение, което люлееше всичко в дълбочина.
Надявам се че тези няколко реда ще поставят нещата на мястото си и ще са от полза на тези които мислят, че казаното им върши работа.
|
|
Благодарности Манук за споделянето на дългогодишен опит! Малко хора го правят...
|
gmurkacha
10-10-2012 00:02
|
manuk написа:
За Североизточният вятър пораждащ Мелтем, нещата сякаш бяха по ясни.
За Западния и Северозападния вятър пораждащи мъртво вълнение, малко колеги разбраха импулсивния механизм на пораждането му.
Е с това не съм съгласен.Мъртвото вълнение е мелтем.Мъртвото вълнение(мелтема) може да е с посока северозапад,север,североизток,изток според това от къде е духал вятъра.Манук смени малко дестинацията при истински рибари например Несебър,Поморие,Созопол,Ахтопол да научиш правилно морските термини,че тез Бродиловски и Ургарски рибари в Царево(има и изключения разбира се ,но явно не си стигнал до тях) само те объркват ."От айтъй,на айтъй" това беше отговора им след като попитах в 12 през ноща как са им пуснати мрежите,вместо от ело на ачик например,както е правилно да се казва в тъмното.
|
|
Не искам да влизам в излишен спор с gmurkacha, какво означава думата мелтем и механизма на пораждане на мъртвите вълни, за това Ви предлагам писмото което съм писал до ръководителя на Института по Океанология във Варна доц .д-р- инж. Любомир Димитров в началото на годината, когато се водеше спор по въпроса в друг форум, който вече не посещавам.
----- Original Message -----
From: manuk garabedian
To: geos@io-bas.bg
Sent: Thursday, February 09, 2012 12:08 AM
Subject: Механизъм, за възникване на мъртвите вълни в Черно море
Уважаеми господин Димитров,
Моля да ме извините за причиненото Ви от мен неудобство.
Позволявам си да Ви занимавам с въпрос, върху който Вие или някой от вашите колеги може да даде научно и компететно мнение.
От 1965 година се занимавам с подводен риболов.
Между мен и мои колеги се зароди спор за механизма на пораждане на мъртвите вълни в Черно море.
Търсих различни източници за справка, от инструкциите за спасители, до Сборник „Черно море” от1978 година, както и в Интернет, но не намерих научен отговор.
Единствено хвърли малко светлина върху спора с колегите, следният цитат от книгата на покойния Димитър Минев „Мълчаливият спорт”:
„Мъртвото вълнение, се образува по импулсивен път, под въздействието на ветрови вълни от срещуположните брегове на морския басейн. Него можем да наблюдаваме, при пълно безветрие, но и също и при всякакъв вятър. В последния случай доминиращи остават мъртвите вълни, докато формираните от текущия вятър вълни се явяват, като тяхна „фризура”, често пъти другопосочна.”
Въпроса ми е следният: твърдението че мъртвото вълнение, се образува по импулсивен път, под въздействието на ветрови вълни от срещуположните брегове на морския басейн дали е верно?
С други думи излиза, че Северозападен или Западен вятър духащи от Българския бряг към брега на Кавказ, ще предизвикат мъртва вълна по нашето Черноморие.
Може ли да се приеме, че с помоща на Нютоновото махало, може да се унагледи импулсното предаване на енергия при морските вълни.
Използвах нагледно следният клип: [link] ,който не беше разбран от колегите.
Надявам се, като на лаик, да ми отговорите.Смятам, че Вашият отговор би помогнал и при обучението на водните спасители. Благодаря предварително.
С уважение инж-Манук Гарабедян, Пловдив
Ето и отговора:
Re: Механизъм за възникване на мъртвите вълни в Черно море
Подател:
"Nikolay Valchev" (valchev@io-bas.bg) Добави в контакти
Дата:Сряда, 2012, Февруари 15 16:10:46 EET Получателmanuk....@abv.bg)
Копие до:"Lyubo" (geos@io-bas.bg)
Уважаеми господин Гарабедян,
Благодарим за въпроса Ви и се радваме на Вашия интерес.
По принцип състоянието на морската повърхност е резултат от наслагването на вълни с различни характеристики; затова казваме, че морското вълнение е нерегулярно. Най-често срещаните или по-скоро най-ясно различимите вълни са ветровите вълни, т.е. тези които са възникнали под въздействието на вятъра. Това въздействие също поражда спектър от вълни с различни характеристики: от много къси до дълги вълни, каквито са фактически и мъртвите вълни. Поради това че са дълги тези вълни се движат с по-голяма (фазова) скорост и по-бързо напускат района на прякото ветрово въздействие, в който са се зародили. Освен това те осцилират с по-ниска честота, поради което запазват енергията си за по-дълъг период от време след образуването си и се разпространяват на много по-големи разстояния в сравнение с късите (щормови) вълни. Така, в дадена акватория може да пристигат мъртви вълни известно време преди щорма да я достигне, както и да се отбелязва присъствието им по време и след приключване на щорм, развил се и протекъл в съседна акватория (в рамките на един и същи басейн).
Тези вълни се наричат мъртви или свободни, именно защото се разпространяват извън акваторията на тяхното образуване и независимо от преобладаващия вятър като постепенно и бавно затихват. Опасни са, защото в бреговата зона „усещат” влиянието на дъното на по-голяма дълбочина, в резултат на което се образуват течения при видимо спокойна морска повърхност.
Сега става напълно ясно защо в повечето случаи системата мъртви вълни е различна по посока от преобладаващата система къси ветрови вълни, както и защо в източника, който сте чели, късите вълни са наречени „фризура” на мъртвите, формирана от текущия вятър”. В реални условия тези системи си взаимодействат като дават начало на вълни с характеристики (височона, период, скорост и т.н.), различни от първоначалните.
Надявам се, че този кратък отговор Ви дава най-обща представа за мъртвите вълни и механизма на тяхното образуване.
С уважение,
Николай Вълчев
|
gmurkacha
11-10-2012 00:47
|
"С други думи излиза, че Северозападен или Западен вятър духащи от Българския бряг към брега на Кавказ, ще предизвикат мъртва вълна по нашето Черноморие."
Ей тука бъркаш Манук,след този вятър мъртво вълнение ще се образува на брега на Кавказ,посоката ще му е от запад,северозапад като може да има фризура от където духа вятъра в момента.Димитър Минев го е казал много добре "Мъртвото вълнение, се образува по импулсивен път, под въздействието на ветрови вълни от срещуположните брегове на морския басейн."Демек ,да ти го обясня че явно не го разбираш,духа западен вятър от Царево към Кавказ, ветровата вълна която се получава набира скорост,в този момент вятъра спира,но вълната има вече инерция(импулс) и достига бреговете на Кавказ като мъртва вълна от запад без да е духал в Кавказ западен вятър,достигайки бреговете този импулс стихва защото го поема брега.А в същото време в Царево има мъртва вълна(мелтем) от Севастопол ,щото от там е духало посока Царево,ама вятъра също не е стигнал до Царево а само вълната(импулсната,мъртвата вълна,мелтема),фризурата е от Сереко например и блъска силен сулган.Ако напишеш Мелтем в гоглето доста ще се посмееш на журналистите ни...
|
gmurkacha
11-10-2012 00:53
|
То и господин Николов ти го е написал!
'Това въздействие също поражда спектър от вълни с различни характеристики: от много къси до дълги вълни, каквито са фактически и мъртвите вълни. Поради това че са дълги тези вълни се движат с по-голяма (фазова) скорост и по-бързо напускат района на прякото ветрово въздействие, в който са се зародили. Освен това те осцилират с по-ниска честота, поради което запазват енергията си за по-дълъг период от време след образуването си и се разпространяват на много по-големи разстояния в сравнение с късите (щормови) вълни. Така, в дадена акватория може да пристигат мъртви вълни известно време преди щорма да я достигне, както и да се отбелязва присъствието им по време и след приключване на щорм, развил се и протекъл в съседна акватория (в рамките на един и същи басейн).
Тези вълни се наричат мъртви или свободни, именно защото се разпространяват извън акваторията на тяхното образуване и независимо от преобладаващия вятър като постепенно и бавно затихват." Дано си разбрал че това ти твърдение е неправилно- "С други думи излиза, че Северозападен или Западен вятър духащи от Българския бряг към брега на Кавказ, ще предизвикат мъртва вълна по нашето Черноморие." !!!
|
gmurkacha
11-10-2012 01:02
|
За новобранците!!!При наличието на мъртво вълнение стойте далече от скалите,вълните идват с сила често на която не можем да се противопоставим,от което следва едно търкаляне по камъните и разминаването само с изгубена маска или плавник без други последствия трябва да ви радва!!!Докато сте на дъното и е по плитко също може да се случи да ви превърти под вода,силата на тези вълни е голяма понякога!!!При мъртво вълнение по далеко от прибоя!!
|
|
gmurkacha написа: За новобранците!!!При наличието на мъртво вълнение стойте далече от скалите,вълните идват с сила често на която не можем да се противопоставим,от което следва едно търкаляне по камъните и разминаването само с изгубена маска или плавник без други последствия трябва да ви радва!!!Докато сте на дъното и е по плитко също може да се случи да ви превърти под вода,силата на тези вълни е голяма понякога!!!При мъртво вълнение по далеко от прибоя!! Много точно написано, но постовете Ви преди това са пълна каша.
Колега gmurkacha прочетете първо, какво означава първо думата Мелтем:(Link) , след като я употребявате.
Още от тълковният речник на Български език: Мелтем е спецефичен летен вятър, който духа към морето и обръща морската вода така, че предизвиква опасно мъртво вълнение.
До колкото ми е известно, Североизточният и Източният вятър духат и през Лятото и през Зимата.
Колкото до обяснението което ми предлагате:
gmurkacha написа: „Демек ,да ти го обясня че явно не го разбираш,духа западен вятър от Царево към Кавказ, ветровата вълна която се получава набира скорост,в този момент вятъра спира,но вълната има вече инерция(импулс) и достига бреговете на Кавказ като мъртва вълна от запад без да е духал в Кавказ западен вятър,достигайки бреговете този импулс стихва защото го поема.”
При Западен и Северозападен вътър, точно до срещуположният бряг на Кавказ вълната е ветрова, както при Изток и Североизток при нас вълната е ветрова. Как така изведнъж ще спре вятъра и къде отиде Закона за запазване на енергията, точно това е предаване на импулса, удряки се в срещуположния бряг, вълната се връща кото мъртва към нашето крайбрежие. След това удрайки се в нашето крайбрежие, тръгва обратно към срещуположният бряг и това прадължава до пълното изразходване на натрупаната от вятъра енергия.
Точно това обяснява, защо при пълно безветрие, може с дни да има мъртви вълни с отслабваща сила.
Така и не ни обяснихте, как след като не беше духал никакъв вятър 7-8 дни и на 8 Октомври задуха силен до бурен вятър Запад –Северозапад на 9 Октомври имаше мъртво вълнение със средна сила.
|
|
Манук, много елементарно вземаш нещата. Черно море не е леген с правилна форма и ДАЖЕ и да е вярно това отразяване на вълната от кавказкия бряг, тя би се насочила не към България , а някъде към Синоп, ако НЕ И влияят доста други фактори. Ако си играл билярд, ще разбереш какво искам да кажа за отразяването.
|
|
Приятелю JimBeem, прекрасно те разбирам, защото играя и Билярд и обичам да гледам Снукър, но може би не си прочел внимателно писмото написано от доц.д-р. Николай Вълчев от Института по Океанология Варна, което предложих на вниманието на всички в по-предишния си пост, ето и най важните редове:
„....Така, в дадена акватория може да пристигат мъртви вълни известно време преди щорма да я достигне, както и да се отбелязва присъствието им по време и след приключване на щорм, развил се и протекъл в съседна акватория (в рамките на един и същи басейн).
Тези вълни се наричат мъртви или свободни, именно защото се разпространяват извън акваторията на тяхното образуване и независимо от преобладаващия вятър като постепенно и бавно затихват.....”.
Принципно говорим кой вятър предизвиква мъртво вълнение на нашия бряг, както и неправилната употреба на думата Мелтем (ако си прегледал линка от предишният ми пост).
Разбира се практически Североизточният и Източният вятър, ако духат силно много дни по нашият бряг, ще предизвикат мъртва вълна на отсрещният бряг, която след няколко дни, ще се върне отново към нашият бряг като мъртва, ще се насложи с ветровата вълна, което мнозинството от колегите неправилно наричат Мелтем. Всичко това ще продължи след стихването на вятъра, до изчерпване на цялата натрупана ветрова енергия, но този процес е вторичен а не първичен.
По дефиниция Мелтем е вятър а не състояние на морската повърхност.
Подозирам, че объркването идва от Френското- mal temps, което в буквален превод означава лошо (зло) време.
|
gmurkacha
11-10-2012 17:28
|
"Най-често срещаните или по-скоро най-ясно различимите вълни са ветровите вълни, т.е. тези които са възникнали под въздействието на вятъра. Това въздействие също поражда спектър от вълни с различни характеристики: от много къси до дълги вълни, каквито са фактически и мъртвите вълни. Поради това че са дълги тези вълни се движат с по-голяма (фазова) скорост и по-бързо напускат района на прякото ветрово въздействие, в който са се зародили. Освен това те осцилират с по-ниска честота, поради което запазват енергията си за по-дълъг период от време след образуването си и се разпространяват на много по-големи разстояния в сравнение с късите (щормови) вълни. Така, в дадена акватория може да пристигат мъртви вълни известно време преди щорма да я достигне, както и да се отбелязва присъствието им по време и след приключване на щорм, развил се и протекъл в съседна акватория (в рамките на един и същи басейн).
Тези вълни се наричат мъртви или свободни, именно защото се разпространяват извън акваторията на тяхното образуване и независимо от преобладаващия вятър като постепенно и бавно затихват."
Човека ти го е написал че мъртва вълна се получава от ветрова вълна!Никъде не е написал че ветровата вълна стига до отсрещния бряг и тогава като се отрази се превръща в мъртва!Като се отрази и почти затихва,мога да ти го обясня и с топчетата дето толкова ги сравняваш,допри последното топче до стената(брега) и пусни първото за да предава импулса,да видиш тогава този импулс до къде ще стигне и колко ще се отрази за да се върне назад,почти не,се връща!!!!Та така става и с вълните срещат брега и затихват!
"Сега става напълно ясно защо в повечето случаи системата мъртви вълни е различна по посока от преобладаващата система къси ветрови вълни, както и защо в източника, който сте чели, късите вълни са наречени „фризура” на мъртвите, формирана от текущия вятър”. В реални условия тези системи си взаимодействат като дават начало на вълни с характеристики (височона, период, скорост и т.н.), различни от първоначалните."
В реални условия една мъртва вълна с посока от А към Б може да не достигне до последната си точка Б защото по пътя и от всички страни може да действат други сили а именно други мъртви вълни и ветрове който давъздействат на импулса и, и да го променят и спрът.
Джими и ти си прав с насочването ако е в леген де...
|
gmurkacha
11-10-2012 17:36
|
" Най-често срещаните или по-скоро най-ясно различимите вълни са ветровите вълни, т.е. тези които са възникнали под въздействието на вятъра. Това въздействие също поражда спектър от вълни с различни характеристики: от много къси до дълги вълни, каквито са фактически и мъртвите вълни. Поради това че са дълги тези вълни се движат с по-голяма (фазова) скорост и по-бързо напускат района на прякото ветрово въздействие, в който са се зародили. Освен това те осцилират с по-ниска честота, поради което запазват енергията си за по-дълъг период от време след образуването си и се разпространяват на много по-големи разстояния в сравнение с късите (щормови) вълни. Така, в дадена акватория може да пристигат мъртви вълни известно време преди щорма да я достигне, както и да се отбелязва присъствието им по време и след приключване на щорм, развил се и протекъл в съседна акватория (в рамките на един и същи басейн)."
Манук чети и за пораждането им и защо по бързо се придвижват от Щорма.Човека ти го е написал!!!!!!
|
|
Колега gmurkacha, благодаря за обясненията, очаквах да не коментирте, това което е написал г-н Вълчев, защото нямате неговите познания.
Просто трябваше да обясните, Вашето твърдение:
”......Та така става и с вълните срещат брега и затихват....”
Това противоречи на два Физични Закона:
1.Закон за Запазване на Енергията, който гласи: „ Енергията може да се преобразува от една форма в друга, но не може да бъде създадена или унищожена”
При това положение, къде отиде енергията на вълната, след като е затихнала, значи се е превърнала в друг вид Енергия.
Резонния въпрос е в какъв друг вид енергия се е превърнала Кинетичната енергия на вълната - в Потенциална, Топлинна, Светлинна, Електрическа, Електромагнитна или някакъв друг вид.
2.Трети Закон на Нютон, който гласи: ”Всяко действние има равно по големина и противоположно по посока противодействие”.
Или с други думи, ако едно тяло действа на друго тяло с дадена сила, то винаги второто тяло противодейства на първото с равна по големина и противоположна по посока сила, приложена в точката на взаимодействие.
Следователно вълната, като срещне брега ще бъде отхвърлена назад със същата сила и тъй като по повърхноста прииждат нови ветрови вълни, единствненото, което и остава да тръгне в обратна посока със същата сила, но под повърхността, като мъртва.
Тъй като това е очевидно, затова г-н Вълчев е счел, че не е необходимо да обяснява третият Закон на Нютон.
При това положение единстнвената съпротива са силите на триене, които между водните пластове са сравнително малки.
Това обяснява, защо след стихване на вятъра, мъртвото вълнение продължава да действа няколко дни, от бряг до бряг с постепенно намаляваща сила, както и голямата сила на мъртвите вълни когато брега е скалист.
На базата на всничко това, моята препоръка към по младите колеги, как да определят характера на вълната без да влизат във водата беше:
При оглед на морето от брега, плажовете и носовете, с един поглед може да се определи дали вълната е Ветрова или Мъртва, стига преди това да е наблюдавана посоката на преобладаващите ветрове и състоянието на морето през изминалите дни.
Ветровата вълна видимо обхваща, както плажовете, така и носовете, по морето има „зайци”.
Мъртвата вълна има голяма сила, която е видима по носовете, а иначе в плажовете и по повърхността на морето, нещата изглеждат измамно спокойни.
Когато обаче се съберат Ветрова и Мъртва, тогава всички са виждали за какво става въпрос.
|
|
Нови Продукти
Цена: 360.00 Лв.
Spearfishing
|