|
Дървен харпун 90см
|
Малко ще отклоня темата за което се извинявам
Интересно ми е как така вашите харпуни нямат откат? Забележим откат има дори при 16мм ластик и 6мм стрела. Опитайте да стрелнете с отпусната длан и ще разберете за какво говоря.
Юли, теб не те съветвам да стреляш с отпусната китка защото така ще те натърти отката, че ще боли с дни
Моя голям харпун тежи 3100 гр. със стрелата и макарата и около 2700 гр без стрелата и отката е абсолютно забележим, да не кажа силен.
Всеки харпун има откат при изстрел, хватката е с правилен дизайн и достатъчно голяма маса да направим този откат поносим за ръката която държи дръжката.
Съжалявам пак за отклонението.
|
|
Добс, аз съм съгласен по същество, но като говорим за откат, очевидно същият има различни проявления в различни случаи. Напр. аз мога да споделя защо наричам отката при мен "трепване": просто сравнявам усещането с това на същия харпун, но преди да го преработя. Тогава си беше най-обикновен Беша Мундиал с карбонова тръба и когато с него стрелях било с оригиналните 20 мм. или 2х14.5 ластици и 6.75 стрела наистина подскачаше като див кон, подсичаше стрелата и ми блъскаше в ръката до болка. Тогава тежеше около 600 гр. без стрелата. Сега тежи почти 3 пъти повече, като е балансиран много прецизно, с по-лека стрела и въпреки сравнително якия ластик имам лек в сравнение с преди тласък, но право назад по оста на тялото и ръката отзад.
Подобен случай с другия ми харпун - Патос-а. В оригиналният си сетъп беше с 6.5 стрела и 19 мм. ластици. С макарата без стрелата тежи около 700 гр. Това си беше ОТКАТ, приятелю! Сега е с 6 мм. стрела и 16 мм. ластик и усещането при изстрел в сравнение с преди не е точно откат...
Може би трябва когато някой колега изполва израза "няма откат", да се разбира "откактът е овладян и не предизвиква проблеми"...
|
|
На мен ми е доста интересен и въпроса за цялостното балансиране на харпуна.Кой как го прави?Критерии.Поведение на самия харпун със и без стрела.Как трябва да изплува?Положение на повърхността на водата....и т.н.Нека колегите с опит да споделят.
|
mirocomm
24-10-2008 13:15
|
Не че има много връзка, но нали си ползвам алуминиеви харпуни и да питам някой пробвал ли е да натъпче тръбата с някакъв тежък, но плаваем материал, именно с цел намаляне на отката. Например някакъв вид корк или се сещам за нещо като гума с неутрална плаваемост дето се ползва за тапи за шишета. И дали няма просто да си разваля Патоса и да си търся после друг харпун
|
|
Миро, това е сигурен начин да влошиш плаваемостта на харпуна си и да започне да ти тежи под водата. Не можеш да увеличаваш теглото му, без да увеличиш и обема и съответно водоизместимостта му. Според Архимед едно тяло плува, ако масата му е равна на масата изместена от него вода. Най-просто казано: ако затапената тръба на Патоса тежи примерно 500 гр. и в момента плува, приемаме, че с обема си измества 500 гр. вода. Ако обаче натъпчеш още 300 гр. някакво вещество вътре в нея, тръбата ще запази външния си обем и ще продължи да измества 500 гр. вода, но самата тя ще тежи вече 800 гр. и ще потъне. Каквото и да сложиш вътре, ще е по-тежко от въздуха, който е затворен в момента там.
Моя Патос плува без стрела, но дори със 6 мм. /130 см. вече потъва. Според мен не може да понесе никакво утежняване, без да стане вече осезаемо тежък под водата и дори да започне да потъва и без стрела.
|
mirocomm
24-10-2008 16:31
|
Мале не е истина колко си прав! Повече нищо няма да пиша за екипировка, само за риба ще ходя
|
|
Добри откакто един зъбар ми изтръгна чисто нов харпун и избяга с него - стискам наистина много здраво дръжката
Но определено не чуствам силен откат, но си мисля сега малко да резна дължината на ластиците щото са вече на 6 месеца и е възмжно тогава да се появи осезаем откат.
|
|
Миро - много правилно си се ориентирал
|
|
Чафо, тук вече станахте доста хора, които правите дървени харпуни. Някои са доста напреднали, други се считат дори за майстори. Проблемът с балансирането обаче е доста индивидуален и според личните предпочитания на стрелеца, а не на майстора. Има хора с доста повече опит и самочувствие от мен тук, но не се включват. Аз не се считам за някакъв капацитет, но все пак минах през тази фаза и мога да споделя лично аз как си балансирах моя хибрид.
Всичко започва от стрелата, с която мислиш да стреляш.След като се спрях на стрела, се наложи да добавя тежести при главата и да увелича плаваемостта в задната част. Целта ми беше да изправя хоризонтално заредения харпун, като много бавно да потъва. Има колеги, които предпочитат харпунът им да не потъва в заредено положение. Някои предпочитат да им е по-тежка главата, други - дръжката. След няколко влизания и пробни стрелби по мишени стигнах до идеята, че ми е най-удобно, когато го усещам в ръката си леко да тежи, а главата да е неутрална. Прецених, че ми костваше повече усилия да го навеждам, когато е много лек (особено при главата), отколкото да го повдигам и насочвам, когато е с леко отрицателна плаваемост.
Мисля, че след изстрел харпунът трябва задължително да изплува, без значение дали със стрелата плува или не. Също не мисля, че има някакво значение точно в каква позиция спрямо повърхността застава, когато изплува. Важното е докато се занимаваш с рибата на стрелата, той да те "чака" горе...
За пробите си взимаш някакви временни тежести, които лесно да закрепваш и махаш във водата. Правиш си всички измервания и проби, после в къщи си слагаш постоянен баласт на съответните места с отговарящо на пробните тежести тегло. Трябва да отчетеш и един дребен, но подвеждащ фактор - въжето в макарата. В зависимост от количеството и вида си то поема вода, която понякога доста влияе на баланса, като се усеща след известно време.
Ако след като си балансирал харпуна смениш размерите на стрелата, всичко започва отначало. Аз така се прецаках в Гърция, като замених 6.3/140 стрела с 6.5/130. На пръв поглед те са с еднакво тегло +-10 грама, но харпунът силно се наклони назад, главата му щръкна и изпуснах риби.
Дано и някои по-напреднали се включат, за да ти помогнат, защото това наистина е един от най-деликатните моменти при пускането на нов харпун "на вода"... Успех!
|
|
Благодаря Гриша за изчерпателното обяснение!Аз също минах по подобен път с предния си харпун.След пропуснати риби и аз си направих доста заключения и направих баланса според мен не лошо.Но това с "пробата и грешката" не го харесвам много,макар,че е добър учител.Затова и аз приканвам хората с повече опит и знания да се включат в дискусията и да споделят мнение.Така ще помогнат на всички колеги,които желаят по-добра настройка и баланс на оръжието си.Нали за това е този форум-за да споделяме идеи и опит и да си бъдем полезни с каквото можем!
Предварително благодаря на всички,които ще се включат с мнение по въпроса!
|
Akula deep
30-10-2008 12:04
|
Чавдаре, дано не ми се разсърдиш, заради това, което ще ти напиша по-надолу !
Просто ще споделя едно мое лично мнение.
Като цяло, всички дървени харпуни, които се направиха напоследък следват един и същи стереотип. Робуват на една съща форма, която според мен вече е минало и не е най-удачна като цяло.Не че харпуна няма да стреля , но между това, харпуна да се държи добре и да се държи много добре, има огромна разлика и тя се усеща най вече след третия, четвъртия час от първото сериозно влизане за риба в морето.Тогава ти става ясно къде точно си пропуснал да пипнеш и къде си пипнал, а не е трябвало.
Всички допускаме грешки при правенето на харпуните, но почти никой не си ги признава. Его... Както и да го наречеш, то е в основата.
Нека не забравяме, че причината да си направим дървен харпун , на първо място е, че той ще превъзхожда по показатели недървените от магазина.
Та говорехме за баланса :
Аз го деля на няколко основни момента. (Пак казвам....може и да не съм прав)
1.Статично балансиране ... То е най лесно - допълнителни тежести отпред и отзад докато ти хареса как плува (или потъва ако щеш).
2.Динамично балансиране - да докараш така формата на тялото (не да прилича на тоя или оня харпун) , а да уцелиш точния компромис между това да е маневрен, да не тежи, а при изстрела да не подхвърля дупето на стрелата и да ти дава отклонение.( не знам как да го формулирам, но руснаците му викат "ПОДБРОС"
3.Комплексно балансиране. То вече е най-добрия вариант , но се постига най-трудно.
Тук първо се съобразяваме с плътността на дадения дървен материал и се съобразяваме формата на харпуна да е такава, щото хем да "носи" добре стрелата, хем да не се огъне при зареждането на един, два или повече ластика. Хем да стане маневрена машината, хем да има достатъчна маса за да поеме отката. И в края на караищата оловото, което се вгражда в харпуна или е само няколко грама или въобще не е необходимо. Бе седна дума формата на харпуна е най-важната част от цялото занимание и с нея можеш да постигнеш цялата балансировка на оръжието..
Че .... такива ми ти работи.До тия изводи съм стигнал, това споделям, като мнение.
|
|
Имах удоволствието да подържа този харпун и единственото което мога да кажа е:
Адмирации Чавдаре,продължавай все така,с мисъл и майсторлък,браво!
|
|
Благодаря,Момчиле!Радвам се,че харпуна ти е харесал,но повече се радвам, че се запознахме "на живо" и ми гостувахте,макар и за кратко
|
|
Харпунът наистина е ювелирна изработка, особено дръжката.Ако и под вода се държи добре, наистина поздравления. Аз навремето като ученик също си бях направил няколко харпуна от дърво (може би бях по-търелив). Сега честно казано не ми се захваща въпреки, че си спомням с много добро чувство за тези харпуни. За съжаление никой от купешките, които съм имал независимо от марката не може да се доближи по точност до единия от дървените ми харпуни (който ми изчезна при последното местене на багажа). А да влизаш с харпун, който е излязъл от ръцете ти от парче дърво е велика тръпка. Ако някой от колегие има чертежи (снимки) на отделните етапи на изработка на дървен харпун нека ги сподели във форума.
|
|
Нови Продукти
Цена: 566.00 Лв.
Spearfishing
|