НЕОПРЕНОВ КОСТЮМ
На практика, този на пръв поглед, странен гумен костюм е единственият разработен до този момент смислен начин да се запази топлината на тялото на гмуркача. Ето защо, независимо от сравнително високата си цена, качественият костюм е абсолютно необходим.
Как функционира неопреновият костюм?
На практика, като спален чувал. Той не създава топлина а изолира отдаването на телесната топлина на гмуркача. Между кожата на гмуркача и неопрена остава тънък филм вода, който се затопля от тялото и отдава топлината от по-топлите части на тялото към по-студените. Необходимо е костюмът да приляга добре за да се забави обмена между този филм вода и незатоплената морска вода.
Какво представлява неопренът?
Модел на Scubapro от 1973 |
По отношение на качеството на материала, изборът все повече се предопределя от пазарните принципи. В миналото, качеството на материалите, от които са произвеждани костюмите е било много по-високо от това на сега предлаганите изделия, предимно по отношение на издръжливостта Това е факт, който за мен не се нуждае от доказване – аз все още пазя здрави и годни за ползване костюми, с които баща ми е правил първите стъпки на българския подводен риболов. Мнозина автори горещо защитават неопреновият материал марка Рубатекс, от който са ушити тези допотопни одежди. Този материал все още се използва за производството на костюми за подводен лов, но цената на изделието е несравнимо по-висока от тези на конкурентите, използващи неопрен, идващ от Азиатския континент. От тези материали, производителите посочват като най-висококачествени неопреновите платове “Yamamoto” и "Heiwa".
Мнението на много гмуркачи е че Heiwa няма конкуренция на пазара за момента по отношение на издръжливостта, тъй като клетките при него са с 20% по-малки.
Произвежданите днес неопрени са наистина по-нетрайни, но пък цената им е далеч по-достъпна и по този начин се създава едновременно и възможност, и необходимост гмуркачите по-често да подменят “доспехите” си.
На пазара се предлага огромно многообразие от неопренови костюми, като разликата в качеството им варира в много широки граници. Най-некачествените костюми съдържат голямо количество примеси, което понижава цената на производството, и оттам – крайната цена, но пък това се отразява на здравината, еластичността и всички фактори, които определят един костюм като “добър”.
В последните години изключителна популярност придобиха така наречените “титанови” костюми, както и тези от типа “отворена клетка” (open cell). Производителите на първия вид претендират, че влагането на титанови нишки в неопрена или добавянето на тънък титанов филм върху основния материал повишава топлоизолационните свойства на костюма. Тези свойства на титановото покритие трудно могат да бъдат доказани, но със сигурност титанът повишава здравината на костюма. Топлоизолацията остава да тежи върху основния материал. Някои автори дори напълно отричат ползата от титана и считат, че това е поредния маркетингов трик на производителите.
Вторият тип костюми с отворена клетка са изключително популярни в последните години сред състезателите и най-запалените гмуркачи, за които цената и издръжливостта на костюма е второстепенен фактор. При тези костюми се отчита допълнителната еластичност на материала, а и повечето модели са с гол неопрен от вътрешната страна (smooth skin), което осигурява по-плътно прилепване към тялото поради липсата на т.н. “хеланка” – меко найлоново покритие, налагано върху основния материал. Хеланката предпазва повърхността на костюма от нараняване и увеличава здравината му. Логично е този тип неопрени да са с по-ниска издръжливост и намалена дълготрайност, а гмуркачът трябва да полага и допълнителни грижи за поддръжката им. Но комфортът при тях е многократно увеличен.
Подходящи ли са за харпунджии костюмите за други водни спортове?
Mundial Reversible на Beuchat |
Костюмите за сърфинг и водни ски също се различават по кройката си от тези за подводен лов. При тях топлоизолацията е на по-заден план и са почти напълно непригодни за гмуркачи.
Ярките цветове са присъщи на повечето костюми, произведени за други водни спортове. За подводен лов това е неподходящо.
Каква кройка има костюмът да подводен лов?
Костюмът за подводен лов се състои от две части в 90% от случаите. Те са изработени така, че да следват плътно формите на човешкото тяло. Затова и мъжките костюми за гмуркане са в повечето случаи неудобни за жени. Дамските костюми са логично с по-широк ханш и с различна кройка на гръдния кош, така че да не препятстват дишането. Съвременните костюми са скроени така, че крачолите и ръкавите са често предварително леко прегънати на лактите и коленете (около 30º), като се отнема парче от материала на свивката. Това преди можеше да бъде поръчано само като екстра, а логиката на решението е, че крайниците рядко са абсолютно изпънати при подводен лов и кройката улеснява свиването на ръцете, защото на свивките не се набира материал.
Панталоните се различават главно по това дали са тип гащеризон “Лонг Джон” или са с обикновена ниска талия. Първият тип е по-популярен, защото осигурява двоен слой неопрен в зоната на гръдния кош и съответно – повече топлоизолация. Това обаче понякога затруднява дишането и не се харесва на някои хора. Вторият тип е по-подходящ за топлите месеци, когато допълнителната изолация не е толкова необходима.
Горнището или “ризата” е се облича след панталона, като го препокрива частично и покрива останалата част на тялото на гмуркача, включително и главата – най-често ризите са със боне, което не може да бъде отделяно, което многократно намалява обмена на вода в костюма. Ризата се закопчава най-често чрез “бобровата опашка” (beaver tail) – лента неопрен с условно трапецовидна форма, в която продължава задният долен край на горнището. Тази опашка се прекарва между краката на ловеца и се закопчава за предната част на ризата. Така тялото на гмуркача е изолирано в най-висока степен.
Кройка на костюм New Professional от O.ME.R Sub |
Размер
Възможно най-точното прилягане на костюма към тялото предполага най-малка загуба на топлина. Отпуснатият костюм ще събира твърде много вода, която тялото няма да успее да затопли. На практика гмуркачът няма много голям избор при закупуването на костюм. Той купува конфекция. Затова често хора с по-нестандартни пропорции прибягват до малки поправки в костюмите си. У нас все още липсва възможност да се шият неопренови костюми по поръчка, а дори и в страните, където подводните спортове са индустрия със сериозен пазарен дял, поръчковите костюми са доста по-скъпи.
Основните зони на загуба на топлина са подмишниците и главата и врата. Някои автори изчисляват, че главата и вратът са причина за 40% от загубата на топлина във водата. Това прави задължително ползването на боне. Следва да се отбележи и това, че водата отнема телесната топлина 25 пъти по-бързо от въздуха.
Твърде свободният костюм на глезените, китките и около лицето ще увеличи и обмена на водата в костюма. Няма по-неприятно усещане от това студена вода периодично да нахлува в костюма!
Прекалено стегнатият костюм също не следва да се купува. Стягането затруднява кръвообращението и гмуркачът отново ще мръзне. Затруднено е и дишането, а това е немислимо при свободното гмуркане и подводния лов.
На човек, който не е свикнал с носенето на неопренов костюм, обикновено смята, че костюмът му е тесен. Това се отнася особено за по-дебелите костюми, които са и по-нееластични. Костюмът трябва да приляга като втора кожа и ще трябва да свикнете с усещането.
Според повечето автори, един от начините да разберем дали костюмът приляга добре е да го обличаме постепенно. Обуйте крачолите на долнището само до колената и се убедете, че не сте го изтеглили твърде нагоре над глезените. После издърпайте нагоре костюма чак до чатала. Проверете дали не виси и дали не остават гънки около чатала. По същият начин се процедира и с горнището. Ръцете се покриват първо до лактите и после до мишниците. Костюмът не трябва да виси и да не е прекалено стегнат.
Размерите на костюмите варират при различните производители (както при обувките). Повечето компании обаче прилагат в каталозите си специални таблици, които да ви позволят сравнително точно да определите кой размер костюм носите.
Екстри
На пазара се предлагат редица модификации и допълнения към костюмите, повечето от които се отнасят за тези по поръчка, но все по-често се срещат и при фабричните костюми
Подплънки
Съществува голям избор от подплънки. Повечето от тях вече се предлагат в стандартното изпълнение на костюма. Това са подплънките, запълващи празнината между плешките на гърба, както и тези на лактите и коленете и чатала, където най-често се протрива костюмът. Стандартна е и трапецовидната подплънка на гърдите при костюмите за подводен риболов, предназначена да улесни зареждането на харпуна.
Прегънати лакти и колене
Както вече бе споменато, това вече е почти стандартна характеристика на костюмите за подводен лов. Тази екстра е особено подходяща за гмуркачи и харпунджии, защото улеснява движенията в лактите и колената. Прави се чрез отнемане на материал от задната и съответно, предна част на колената и лактите. Така ръкавите и крачолите се прегъват под ъгъл около 30°.
Каква дебелина е най-подходяща?
Основно костюмите се предлагат в три дебелини – 3,5 и 7 мм. това е относително, тъй като в повечето случаи 1 мм от дебелината на костюма заема хеланката.
Изборът на дебелина на костюма зависи от многобройни фактори – сезон, климатични условия, индивидуална толерантност на ловеца към студа, продължителност на лова и т.н.
Електронният сайт DiverLink предлага следната таблица, която представя приблизително колко дебел и какъв тип неопренов костюм е подходящ при различни температури:
Температура (С) | Костюм |
24-29 | Бельо от ликра или плюш (полартек), 2 мм костюм |
21-26 | 3 мм костюм |
18-24 | 5 мм костюм, полу-сух костюм, сух костюм с по-тънко облекло |
10-21 | 7 мм костюм, полу-сух костюм, сух костюм с облекло отдолу според толерантността |
1-18 | Сух костюм с няколко слоя облекло |
Оттук следва и логичният извод, че за не особено горещите летни месеци у нас, най-универсалното решение е 5мм костюм, но и това не е съвсем вярно. Някои гмуркачи използват 3мм, а други - дори 7 мм. костюми, в зависимост от индивидуарната толерантност към студа и дълбочината, на която обикновено работят. Защо някои предпочитат дебели костюми дори през лятото? Това е така поради няколко фактора:
- продължителността на лова е рядко по малка от 2 - 3 часа, а при състезание, тя е минимум 5 часа;
- температурата в дълбочина в Черно море рязко намалява поради намалената прозрачност и рязката разлика води е неприятна при тънък костюм. Термоклинът е широк, а в първите и последните месеци на лятото е сравнително на плитко.
- както бе отбелязано, костюмът изтънява с времето;
- в морето охлаждането е по-лесно – достатъчно е да пропуснем вода между нас и костюма и можем да се справим с жегата.
Тук обаче следва да се отбележи, че прекомерното затопляне също може да доведе до опасни последици! Най-подходящо е гмуркачът да има както 3, така и 5-милиметров костюм, като първият ще ползва през лятото за по-кратък (2-3 часа) лов и при по-малки дълбочини.
С настъпването на есента, е необходим 7мм костюм.
Кой цвят костюм е подходящ?
Модели на Sporasub |
Мнозина предпочитат класическия цвят на костюма за подводен риболов – черният. Други подходящи едноцветните костюми са сините и зелените. Първите са по-подходящи за практикуващите лов в открито море, където гмуркачът не се спуска до дъното а остава да “виси” в средните водни пластове. Зелените костюми осигуряват прикритие сред водораслите на дъното, а и в по-зеленикава вода (като например тази в сладководните басейни).
Все по-популярни стават костюмите със защитна камуфлажна окраска. Тази шарка отговаря на две задачи – първо осигурява по-пълноценно сливане на тялото на гмуркача с околната среда, а и цветните петна пречат на рибата да възприеме тялото на харпунджията като едно цяло. Те също са най-често с преобладаващ син или зелен цвят, като първият вид десен е изпъстрен с по-светли и дори бели пета за да се имитират отблясъците на морската вода. За европейския (придънен) подводен риболов, според мен по-подходящи са камуфлажните десени с преобладаващ зелен цвят.
Грижа за костюма
Както вече бе отбелязано, неопреновият костюм е един от най-нетрайните елементи от екипировката на гмуркача, а едновременно с това е вероятно и най-скъпият. Тъй като е изработен от синтетична гума, редица атмосферни фактори влияят крайно негативно върху него. Предлагам някои съвети за съхранение и ежедневно ползване на неопрена.
При съхранение извън активния сезон, костюмът следва да бъде оставян в гардероб на закачалка. Сгъването му би оставило трайни гънки по материала. Трябва да се ползват закачалки със широки рамене, за да не се впиват (и дори разкъсат) рамената им в материала. такива закачалки могат да се намерят на пазара, но в случай, че не успеете да си набавите, поставете между неопрена и закачалката някаква дебела стара дреха.
В активния сезон е задължително да се използва сак за екипировка, в който костюмът се носи сгънат. Издърпайте нагоре ръкавите и крачолите от вътрешната страна (все едно искате да обърнете костюма наопаки) до около 3/4 от дължината им. Внимавайте циповете да не се опират до гол неопрен, защото могат да оставят постоянен отпечатък. Често родните харпунджии използват нарочна пластмасова каса за риба или просто правоъгълен леген, който стои в багажника на колата и служи основно за пренасяне на мокрия неопрен.
Ако сте с компания на плажа, никога не оставяйте неопрена на слънце. Дори отцеждането и изсушаването му би следвало да става на сянка. Слънцето е основен враг на всяка гума. Освен, че съсипва самия неопрен, то избелва и цветовете. Не оставяйте неопрена на пясъка – колкото и да са фини, песъчинките полепват по неопрена и при триене могат да предизвикат микро-наранявания, които да се превърнат в сериозни разкъсвания.
Ако костюмът ви е бил на док твърде дълго, може да ви се стори, че се е свил. На практика, това най-често се дължи на загуба на еластичност от дългото бездействие. Проблемът ще бъде отстранен ако накиснете костюма във вода за по-продължително време (6-8 часа) преди първото гмуркане. Това е и подходящ момент за пране и дезинфекция!
Неопренът не бива да се почиства с обичайните препарати за почистване на дрехи. Съществуват прахове и шампоани произведени специално за неопрени, които не само почистват, но и дезинфекцират, но те са твърде скъпи и не се намират в България. Поради липса на алтернатива, аз се доверявам на сапуна Safeguard. Дано рекламите да са верни. Насапунисването не трябва да е обилно! По-добре е предварително да разтворите сапуна във водата. Целият костюм следва да бъде изплакнат обилно след гмуркане. Водата трябва да е хладка или топла, но никога гореща. Кристализиралата сол може да повреди материала.
Тук с известно стеснение трябва да отбележим, че изплакването е особено наложително след.... уриниране в костюма. Невъзможно е да свалиш костюма и да го сложиш отново с 20 метра вода под себе си. Да се сдържаш пък, е особено нездравословно. В такива случаи простото изплакване не помага... Никога! Ама, никога не перете костюма в пералнята...
Как се правят дребни поправки по костюма?
Mimetic Med на O.ME.R Sub |
Почти всички основни производители на неопренови костюми и аксесоари предлагат и т. нар. неопреново лепило. Това е втечнен неопренов материал, който се предлага в тубички. Преди поправката е нужно да се подготви костюмът, като първо наранените участъци се изплакнат и подсушат добре за да се премахне и другите замърсявания. След това същите участъци се почистват с медицински спирт за да се отстранят напълно мазнините, които ще попречат на залепването. След пълното изсъхване на неопрена, върху нараняването се налага лепилото. При нужда, притиснете залепеното място след като лепилото започне да се втвърдява, между два тежки гладки предмета. Оставете лепилото да изсъхне напълно според указанията на производителя.