Колан
Колан на Imersion |
Именно коланът прави подводния ловец да изглежда особено налудничав в очите на околните. Това, което коланът прави обаче е просто да изравни отрицателната плаваемост до нормалната за човешкото тяло.
Коланът се състои от гумена или изработена от синтетична материя ивица, върху която са [i]нанизани [/i]оловни тежести. Мнозина предпочитат гумения колан заради свойството му да прилепва плътно до тялото на гмуркача. Макар и да провисва под тежестта на оловото, направеният от синтетичен плат колан също има предимства - по траен е. Тежестите са изключително прости оловни плочки, най-често под формата на буквата [i]Ф[/i]. Окачването им става като се промуши лентата последователно през двата отвора. Другият тип тежести се отличават по формата на отвора в средата, наподобяващ буквата [i]Н[/i]. Тяхното предимство се състои във възможността бързо да бъдат откачвани от колана и затова се използват като допълнителни. Тежестта на отделните парчета баласт е най-често от 0.5, 1 и 2 кг.
Тежести за глезени на Imersion |
На българския пазар основно се предлагат така наречените [i]захапващи [/i]катарами (производство на Omer), катарамите тип [i]Спиротехник[/i], използвана масово от леководолазите (заради специалната кука за закачване на колана преминаващ между краката на водолаза) и така наречения М[i]арсилски[/i] колан, катарамата на който по нищо не се отличава от обикновената. Какъвто и модел да използвате, важно е катарамата да позволява разкопчаване с едно движение. Често освобождаването от баластния колан е единственото, което може да спаси живота на гмуркача.
Буй
Буй на Imersion |
Основната роля на буя е да маркира местонахождението на гмуркача. Това би трябвало да е предупреждение за лодки, сърфове, джетове и други застрашаващи живота на ловеца плавателни средства да не приближават ловеца. На практика, ниската култура на някои от [i]водачите[/i] на подобни средства у нас може да превърне буя в застрашаващо, вместо охраняващо живота на гмуркача съоръжение. Авторът често си спомня с ужас за случая, когато любознателен лодкар, без да изключи двигателя на лодката се опита да изтекли непознатия обект от дъното. Буят често привлича и водачите на джетове, които без да си дават сметка за опасността (или поради клинично слабоумие) се забавляват да правят кръгчета около червения маркер.
Буят е единственият възможен изход за ловеца при тежки крампи или наранявания. Поради простата си конструкция (надуваема топка или [i]пура[/i] облечена в пластмаса) той позволява на ловеца дори да легне отгоре и да сигнализира за помощ. Буят е и верен оръженосец. На него могат и трябва да се закачат резервният харпун, жълъди, ластици и кукана с рибата. Някои модели са снабдени и с особено пронизителна свирка, която позволява на ловеца да привлече вниманието на лодкаря или хората на брега, когато има нужда от помощ.
Буй-пура на Beuchat |
Планшет Speed Hunter на O.ME.R |
Кукан
Различни кукани на Sporasub |
Най-простият кукан е Т-образният. Той представлява метална [i]игла[/i], през равновесния център на която е прокарана корда от харпун, рибарска корда или фино неръждаемо стоманено въже.
Т-образен кукан Beuchat |
Друг тип кукан е кръглият, който представлява кръгло парче дебела тел от неръждаема стомана, двата края на което се закачат един за друг.
Нож
Модели на Imersion |
Ножът е единственият изход в случаите, когато харпунистът поради слабата видимост, невнимание или безразсъдство попадне в рибарска мрежа. Той ще ви спаси и когато се оплетете в попаднало във водата въже. Ножът е полезен и когато трябва да бъде отделен от дъното интересен екземпляр или просто - да се почисти рибата.
Подводен часовник
Часовникът е точно толкова нужен под водата, колкото и на сушата. За леководолазите той е абсолютно необходим, защото им позволява да изчислят оставащия кислороден запас. Съвременните и донякъде - специализирани производители като Sector, Omega и Casio например, произвеждат часовници, които не само отчитат времето, но и температурата, времето за декомпресия и дълбочината. Подобни комплексни модели за съжаление не са по джоба на всеки, но на пазара могат да се намерят изключително стилни часовници на реномирани производители, чиято цена не надвишава 100-150 лева.
Фенер
Mini Krypton на Beuchat |