|
Плавници - но какви?
Wishbone
12-06-2014 19:43
|
Ivaylo написа: @Wishbone: Перата поръчах с пантоф Стингрей,така окомплектовани ги ползвах само веднъж.След това имах възможност да пробвам 4 различни сета,най-много ми допадна пантаф Имерсион и меки пара Лидърфинс.След това вече имах пантофа и поставих моите пера,дупките съм запълнил с карбон просто от естетична гледна точка,пантофа и перата нямат никакви други поправки и поражения!
Благодаря Иво, препредадох информацията. Ако знаех че ще ги сложиш на Имерсион щях да те предупредя, макар че от друга страна ти си ги купил отдавна, преди да изникнат първите проблеми с този пантоф.
Делибуране, няма грешни партиди. Тези пера се произвеждат последните 5-6 години. В момента проблемът се появява само и единствено с пантофа на Имерсион.
Този тип пера, независимо от производителя изискват нормална поддръжка от нерви. Повтарям, този проблем не е за пръв път. Имаше го и със супер мекия пантоф на Патос. (Между другото и при него също се получаваше пречупването на самия пантоф в петата. Не съм ползвал пантоф на Имерсион и надали ще ползвам, но вероятно и при него го има проблемът с петата.)
Проблемът е в грешно подбрана комбинация пантоф/перо
Никой не казва, че пантофите на Имерсион са лоши, просто не са за този тип пера. Трябва да се ползват с подсилени в основата пера, които могат да издържат изцяло натоварване на върха на пръстите в съответната стрес точка.
Карбоновите пера също не бива да се избират самоцелно. Дори GFT Carbonio препоръчват soft пера да се ползват от гмуркачи с тегло максимум 80 килограма! Попитах защо, макар че знам отговора и затова ползвам Leaderfins WAVE Carbon Medium/Patos (вече четири години, ако не се лъжа), при положение, че варирам 84-86 килограма. Отговорът беше повече от ясен: софт перата не могат да избутат по-голямо тегло като хората и ИМА РИСК ОТ СЧУПВАНЕ! Говорим за изцяло преимпрегниран карбон със здрави канализатори.
Тази "мантра" със задължителни софт пера, дето гърците май ни я натресоха, просто трябва да си я избием от главите, но всеки сам си решава в крайна сметка.
Преди броени седмици бях в Париж във фабриката на Епсилон (както междувпрочем е новото име на Esclapez Diving). Те страдат от кофти карбони вече трети сезон. Показаха ми новото си препрег перо и новия пантоф. Ако щете вярвайте, при почукване перото издаваше абсолютно кристален звук като от камертон. Попитах какво точно показва това и те ми казаха - това е най-простия начин да провериш качеството на импрегнирането. Пантофът е с омекотен, но изрично казаха, че са внимавали да не омекотяват прекалено, за да елиминират всякакъв РИСК ОТ СЧУПВАНЕ при ползване с различни пера.
Не знам дали мога да кажа нещо повече от това без да се повтарям...
|
Yavorsub
12-06-2014 21:37
|
Ванко не мога да се съглася с доста апекти от твоя пост, но няма да се впускам в подробности.
"Мантрите" както ти ги наричаш ако се поразровиш ще се втрещиш доста от фактите които ще научиш.
Според доста от професионално занимаващите се с гмуркане , всеки човек независимо от ръста и теглото ако има правилна техника на плуване са му необходими почти еднаква твърдост плавници.
Аз самия бях противник на това твърдение , но започнах да се заитвам как Янис Сидерис дето е 180 и няколко см, Манолис Янкосе около 176см и поне двама още гигнати (в размера си ) ползват почти идентична твърдост пера. Ако наредиш в редица топ гмуркачите дето са тук ще варират от 155см до 200+см а в килата ще са от 60кг до 120+ !!!
Меките пантофи на имерсион са идеални за всяка марка и модел МЕКИ и екстра меки пера !
Мекото перо е за да се използва по-добре енергията на перото а не да се сгъват колената.
В повечето случаи гмуркачите не се усещат как не ползват перото правилно, как се отблъскават и най-вече в плиткача как неволно без дори да подозираме влачим , дерем и натоварваме перата по начин за който не са създадени.
Тана въпроса ни : Ако пантофа е мек няма как да му сложим твърдо перо и да е добре.Ще натиска ходилата и ще ни се схващат краката в пръстите и ходилата-това е аксиома.
Затова и доста хора елиминират проблема с анатомични подметки вътре в пантофа или изкуствено удължаване на перата до петите.
Даже "Тригонс" промениха новите си пера точно там след доста опити и изследвания като начина по който те са създали е без прецедент .
|
pipin162
13-06-2014 01:08
|
@Yavorsub:
Аз също бях на друго мнение, но сега след, като опитах по-меките пера с мек пантоф, какъвто е пантофа на Имерсион разбрах и усетих разликата. Разбрах, че Марио е бил прав, като ми казваше, че ми трябват меки пера и мек пантоф с меки нерви. Вовата също го е разбрал и отдавна се опитва да го обясни. Не разбирам какви са тия уговорки от страна на Ледърфинс за рекламацията, то е повече от ясно, че на Ивайло перото е дефектно и не е праблема в пантофа и трябва да му се подмени, както ги подменя Юлито без много въпроси. Те не случайно Ледърфинс са пуснали вече 100% карбон, точно заради тия издънки сигурно и аз до колкото чувам и от приятели съфорумци, при новите пера го нямало този проблем. Просто точно тия пера са проблемни и това е, според мен но и според много други с, като гледам на кои мнения са плюсчетата.
|
Akula deep
13-06-2014 09:09
|
Юнаци, според мен цялата тая патаклама беше излишна.
Много по-пичовски щеше да е цялата ситуация, ако не се беше разпърдяло тука.
Счупил се плавника - счупил. Нищо страшно не е станало. Няма удавен никой. Всичко един ден се чупи.
Иво звънка на телефона на Иван и му издърпва ушите. Изплаква си мъката и му праща две-три снимки на и-мейла.
Иван звънка на който трябва и му дава директива по най-бързия начин да му се пратят на Иво един чифт от същите пера с картичка с извинение и бутилка вино и... толкова.
Нещата свършват до тук с "хепи енд".
Бах го производителя, ако не може да прати мълчешката две пера за да защити името си в дадена държава.
После ще се прави разбор на занятието, ама не с оголени задници и не пред цял свят... и това е...
Малко съм директен, ама затова са минусите....
|
Ivaylo Popov
13-06-2014 09:25
|
@Akula deep: Някой първо трябва да "обърне корема" и след това да се говори за това?
|
Wishbone
13-06-2014 11:00
|
@Akuladeep: Удивлявам се искрено на глупостите, които пишеш всеки път... Първо, случаят с Иво отдавна е разрешен по възможно най-положителния за него начин. Защо трябва да го обсъждам? Тук изобщо не ставало дума дали да му се сменят перата или не, а дискутираме проблеми с екипировката!
Второ, как така няма да се пише във форума?! Този форум е за това и абсолютно адмирирам Иво, че сподели проблема! Ако не се пише във форума, как ще разберем и аз и другите за този проблем? Как ще отнеса въпроса към производителите за решение!? Как да получа и мнението на всички тези хора, които се включиха? Как да коригирам самият аз възгледите си ако се налага? Къде да споделя собствените си възгледи по въпроса?
Ако така си решаваш проблемите с продуктите, нищо чудно, че такъв е крайния резултат при теб!
Трето, перата на Иво изобщо не са дефектни, те са дизайн от времето когато пантофите на Имерсион са били сперматозоид в топките на някой френски дизайнер. Те просто не са направени за тези пантофи! Иво си купи комплект пера и пантофи Стингрей! Колко по-ясно да го кажа?!
Ето ти истинския резултат от писане по форуми - след първото ми съобщение към Лидърфинс по случая с Миро, от ранната пролет фирмата е започнала да изследва проблема. Второто съобщение по случая с Иво доведе до информация за потвърждение за несъвместимостта с тези пантофи с дизайна на перата от миналата година. Също така получих информация, че заради тези случаи с меките пантофи на Имерсион и други производители, Лидърфинс променят дизайна и ще увеличават дебелината на стрес точката на 3 см. преди и след чупката с 0.6мм, което смятат, че решава проблема.
А ти през това време разрешавай проблемите си с вино и ракия... Уточнявам, че каквото и да отговориш на този пост, няма да вляза в дискусия с теб.
Яво, благодаря за поста. За съжаление ще продължа държа на мнението си относно мантрата за меките плавници. За мен тя не е вярна, а мисля че и ти грешиш чисто математически в примерите си. Ще използвам себе си за да онагледя къде бъркаш: аз съм 184 см. и тежа 84-86 кг. - с коремче, двойна брадичка и т.н. Когато съм в "манекенска" форма слизам до 82 горе-долу и тогава и аз съм на границата за софт. И двамата посочени като пример са под моя ръст, единия с почти 10 сантиметра и ако са във форма би трябвало да са в препоръките точно за Soft или някъде около тях, освен ако не са буци мускули или сланина.
Имам и soft и medium и hard (и аз се бях вързал на първата мантра за твърди плавници). За съжаление, вече все по рядко съм в "манекенската" форма, когато се чувствам по-добре със Soft. В текущото безформено състояние предпочитам да ползвам Medium.
Ще се радвам да прочета нещата за които споменаваш, че трябва да се разровя. Можеш ли да постнеш линкове?
Напълно съм съгласен с това, че няма как да монтираш твърди пера на меки пантофи, но това по никакъв начин не означава, че плавниците на всички ни трябва да са меки. Това просто означава, че за правилно комбиниране при по тежки хора, които трябва да ползват по-твърди пера, меките пантофи не са подходящи. Пак повтарям, не намирам нищо лошо в пантофите на Имерсион. Нито пък имам някаква драма по принцип с по-меки или по-твърди пантофи - предлагаме всякакви.
Напълно съм съгласен в компенсиращия ефект на удължаването, както и с ремарките по отношение на техниката на плуване. За съжаление обаче, особено когато става дума за стандартни пера от по-нисък клас, обикновено потребителите са масови. Малцина изобщо имат техниката за която говориш, особено начинаещите, а те са огромен процент от този масов потребител. Да не забравяме бюджетния фактор. Виж, че повечето хора лепят плавниците с по три капки лепило за да могат да ползват отново пантофите... Не е лесно!
Поздрави,
Иван
|
|
При нас залитането към меките пера е и заради факта че повечето колеги влизат от брега и правят дълги преходи с плуване. Твърдото перо освен че е за по-килограмести хора, е и за гмуркане от лодка и на по-сериозни дълбочини - факт, който в Бг не е много приложим.
|
|
Yavorsub написа: Мекото перо е за да се използва по-добре енергията на перото а не да се сгъват колената.
В повечето случаи гмуркачите не се усещат как не ползват перото правилно, как се отблъскават и най-вече в плиткача как неволно без дори да подозираме влачим , дерем и натоварваме перата по начин за който не са създадени. .
Ето го важното!
Нашите плавници създават тяга САМО когато бутат вода назад. За да стане това, първо трябва да се отклонят/огънат до ъгли много близки до 90 град. - и в двеге посоки. И то не само предната част, а ако може - цялото перо - от пръстите... Всеки е усещал и виждал, че твърдо перо не може да се огъне така.
Има един психически фактор, който ни подтиква инстинктивно да искаме по-твърдички пера: усещането за сигурност, което се получава при способността за бързо тръгване от място - както от повърхността, така и от дъното, или хоризонтално... Само че, на твърдите пера им работи доста малка част от площта. Бързото тръгване са получава, защото те се изправят много бързо. Изправянето започва дори още преди кракът ни да е завършил поредния мах... НО имаме много нисък КПД и огромен преразход на кислород, включително и поради необходимостта от по-голямо сгъване в коленете и тазобедрените стави, което създава допълнит. съпротивление.
Като говорим за меки пера и меки пантофи, непоглъщащи енергия, е много важно да уточним от какнво се получава "мекотата". Едната причина е по-малкият брой платове, втората - подходяща смола, втвърдител и изпичане, но има и трета, на която производители, желаещи да ползват евтини материали вероятно не обръщат внимание. Третата, изключително важна характеристика е разполагаемата разтегливост на плата (още наричана еластичност, елонгация). От предоставената от производителите информация само най-скъпите платове имат работна разтегливост 2% и повече при голяма сила на опън. [Точно тук въглеродният плат е най-добър от всички подобни.]
При отблъскване от дъното или от камък горните(външните) платове се разтягат НЕРАВНОМЕРНО ПО ДЪЛЖИНАТА СИ - близо до пръстите се създава област с много голямо и за кратко време създавано разтягане, докато останалата част от перото е почти права. Нито едни плавници не са създадени за такива натоварвания. И, въпросът с нечупене на перата се решава или като се сложат твърди нерви на пантофа, непозволяващи на перото да се огъне значително + леки "подпори" от долната страна при някои пластмасови, или като се използват най-разтегливите платове. Но и в двата случая може да се намери гмуркач, който с рязко отблъскващо движение да премине границата на разтегливост на дадено перо - и да го скъса. Значение има и радиусът на закръгление в областта на сгъвката; доста производители вече го разбраха.
Следователно решението е - провеждане на достатъчна самоподготовка и настройка никога да не се отблъскваме от нищо с плавници. Ако не можем, да си обзаведем (особено за лов до 3-5 м) яки пластмасови пера, които без съжаление ще изхвърлим след като ги надерем здраво.
Защото паниката, която счупване на перо на голяма за даден гмуркач дълбочина може да причини, е много опасна - повишава в пъти потреблението на О2, силно намалява възможностите на съзнанието да преценява и взема бързо най-правилните решения и пр...
|
ruslani4
13-06-2014 12:43
|
Какво значение има теглото на гмуркача, при положение, че във вода сме безтегловни? Просто с меки пера би следвало да правим по-плавни махове и да ускорим постепенно, а не да ги натоварваме със сила.
И колеги не забравяйте, в случай на подобна дълбочинна авария да имате волята да прежалите колана с тежестите.
|
Wishbone
13-06-2014 13:10
|
@ русланич: законът на Архимед, казано вкратце. И този за парциалното налягане в дълбочина. Безтегловен си друг път
А разликата е проста, без да претендирам от коли: не можеш да очакваш еднакъв пърформънс от двигател с 1.6 и 2.0. Трябва да намалиш масата, която малкия двигател бута за да докараш еднакъв резултат или - да дигнеш оборотите.
Вов, пропускаш в анализа, че броят на движенията при soft се увеличава (дигаш оборотите)... Неминуемо. И от опит с идентични модели в двете твърдости. Това от гледна точка на загубата на О2. Пропускаш и необходимостта да дръпнеш първите метри от дъното когато си най-тежък особено в дълбочина.
|
ruslani4
13-06-2014 13:30
|
Ако 60 кг и 120 кг хора на 10 м. например са балансирани еднакво, то на 15 или 20 м разликите ще са минимални.
П.П
Разлика в теглото ( отрицателната плавучаст ) м/у двамата имам предвид
|
ruslani4
13-06-2014 13:56
|
Това , което намалява обема си в дълбочина е неопренът и белия дроб. Няма гаранция, че едрогаборитния гмуркач има по-голям бял дроб. Остава само площта и обема на неопрена откъдето ще дойде и тази разлика по-едрия гмуркач да тръгне от дъното малко по-трудно и това е най-вече, когато сме с дебели неопрени
|
Wishbone
13-06-2014 14:37
|
@ruslani4: Два са основните фактори (има и други): Маса и обем...
Неутрална плаваемост имаш само в една точка по вертикала, а не знам някой да се балансира за максималната дълбочина която ще постигне... Вероятно е супер идея за на Ной. но на практика никога не можеш да го постигнеш. Тъй като не мога да напиша ВВМУ, а жалкото СУ ФП и може би оставам неразбран, предлагам да се балансираш за 10 защото ще работиш между 8 и 20, при повече гмуркания на 8, че не можеш да поддържаш 20 през цялото време. После да усетиш как се забиваш в дъното на 20 и се налага да се вдигаш на лицеви опори...
Междувременно да ползваш едни и същи плавници, най-добре меки за да е пълен експириънса.
(Hint: подвижни тежести или голям бокс за фотоапарат, който играе ту положителен, ту негативен баласт)
Бъзикам се, сигурен съм, че си го изпитвал, просто припомням усещането за да подчертая факта че никога нямаш идеални математически формули...
|
Yavor_fish
13-06-2014 15:22
|
Wishbone написа:
А разликата е проста: не можеш да очакваш еднакъв пърформънс от двигател с 1.6 и 2.0.
При избор на твърдостта на плавници точно с това трябва да се съобразяваме - дали двигателят(обаче в случая имам предвид мускулите на гмуркача) може да ги задвижи ефективно и на каква цена. И това не зависи от ръст и килограми, както и от формули и таблици. Аз лично от 70 до 120кг.(в последните години 80-110) се гмуркам с едни и същи плавници и един и същ баласт(при баласта също са едни таблици, едно чудо, но това е друга тема).
|
|
ruslani4 написа: Какво значение има теглото на гмуркача, при положение, че във вода сме безтегловни? Просто с меки пера би следвало да правим по-плавни махове и да ускорим постепенно, а не да ги натоварваме със сила.
Колега, когато едно тяло се ускорява от 0 до някаква скорост, времето за ускоряване зависи от масата на тялото и силата на ускоряване. Теглото има значение когато сме на кантара.
Ако сравним двама гмуркачи с еднакви плавници и еднаква сила, балансирани неутрално на една и съща дълбочина, времето им за ускоряване от 0 до някаква скорост зависи само от масата на гмуркачите. F=ma, a=F/m (Нютон) тоест, щом масата е в знаменател, колкото е по-голяма тя, толкова е по-малко полученото ускорение...
Иване, всички ние, без да се усетим, в един момент искаме бързо, колкото можем по-бързо да се махнем от дъното и да достигнем повърхността... Това се случва масово, когато подобни въпроси не са специално обсъждани, модел на поведение не настоятелно препоръчан и... някои хора така си гмуркахме с десетилетия (!).
1. Ако съм правилно балансиран на която и да е дълбочина, трябва да съм лееко отрицателен - 1-4 кг. Тогава тръгването е лесно - отблъскване с ръка, с дръжката на харпуна...
2. Не е необходимо да развивам голяма скорост нагоре. С умерена (0,7 - 1 м/с) скорост ще стигна по-далеч = ще изразходвам по-малко О2 за единица изминато разстояние. Тогава не се налага да се учестяват или увеличават маховете, освен обичайното - при всяко тръгване 4-5-6 маха.
3. "Меки" пера - няма как едни и същи пера да са по мярка за 60 кг гмуркач и за 120 кг, при всички други равни условия. Много ясно, че за по-тежки хора и които предпочитат да свиват коленете си повече, "меките" пера ще бъдат по-твърди от тези за по-леки и плуващи с по-изправени колене.
4. Каквито и да са перата и пантофите, ако се отблъснем от твърда неподвижна преграда с тях, причиняваме разрушително разтягане в зоната пред пръстите. Както вече сме обсъждали, не са се появили перата с променлива твърдост и якост..
|
Akula deep
14-06-2014 16:41
|
Wishbone написа: @Akuladeep:
Ако така си решаваш проблемите с продуктите, нищо чудно, че такъв е крайния резултат при теб!
Поздрави,
Иван
Точно така ги решавам. Уча се от грешките си!
И какъв, казваш, е крайния резултат при мен ?
Имам си семейство с две прекрасни дечица. Имам си приятели. Имам си риба и бира в хладилника, за да ги посреща по всяко време.
Имам си почтена професия и съм уважаван от колегите си. Имам си и "рибен" прякор (от същите тия колеги) де.
Но...Да се върнем към темата:
Имам си и плавници с пера от фибростъкло на Ледърфинс от "балдър" време.
Смалял съм с тях едни пантофи, сега и втория чифт пантофи са на път (нервите са вързани на 5 места с тел).
И какво като са SOFT и какво като съм над 100 кила.Доволен съм и това е...
Поздрави...
|
Wishbone
14-06-2014 19:07
|
@Vov: И ас съм съгласен и с 4-те точки...
Само дето ако не се балансирам през 10 минути меките не могат да ме отлепят от дъното, докато наближа неутралната точка. А аз не мога да го правя без лодка. Нито мога да влача тежък буй, нито имам свободни ръце да сменям тежести. Гледам да ползвам бокса като баласт. Меките не могат да ме измъкнат, медиума го правят...
Мислех за Apnea Pura карбонови, че са дълги... Още не съм го решил.
|
|
Ееех, сега май сме готови за следващата крачка: въвеждане на стандарт, или поне представа, що е то меки, средни, твърди и много твърди пера. Ако искаме да говорим точно, еднозначно и разбираемо за всички, трябва да имаме сравними величини. Както примерно всеки знае, че 2 метра е 2 пъти по дълго от 1 метър... обувка № 42 е по-малка от № 44 и пр.
Засега производителите не използват единен стандарт или система, по която всички потребители да можем да се ориентираме.
Бих им предложил такава, не е много сложно, а дотогава вероятно трябва просто да не забравяме, че всички "soft, medium, hard, extra hard" думички имат само ориентировъчна стойност и най-добре ще разберем твърдостта на дадени пера, чак като ги поставим на дадени пантофи и плуваме/гмуркаме няколко дни - по няколко часа.
Идеалното съчетание на пера, пантофи, дължина и сила на краката, и геометрия на движение на краката се установява чак след мнооого тренировки - като се убедим с кои плавници изминаваме най-голямо разстояние под вода.
Това се отнася за някой, който действително иска да подобри постиженията и безопасността на гмурканията си и е склонен да си каже, че и след десетилетия опит има какво да научи. Останалите си знаят и такива обсъждания са ... някакви.
|
|
Нови Продукти
Цена: 390.00 Лв.
Spearfishing
|