ПРИ ПОДВОДНИТЕ РИБОЛОВЦИ НА ОСТРОВ МАВРИЦИЙ
Кораловите тропически острови винаги са притежавали за мен някаква почти магична притегателна сила, мамейки с обещания за незабравими преживявания, кристално чисти води, многоцветни и екзотични подводни обитатели.
Остров Мавриции ( Ile Maurice / Mauritius ) поради близостта си – само на 3.5 часа полет от Йоханесбург, отдавна се е превърнал за мене в любима дестинация. Почти всяка година прекарвам по десетина дена на острова, наслаждавайки се на чудесните условия, които той предлага за една подводна ваканция.
Както повечето коралови тропически острови и Мавриций е обграден почти изцяло от коралов бариерен риф, издигащ се до повърхността на океана, като между него и плажовете се намира спокойната и сравнително плитка лагуна, предлагаща лесни и безопасни условия за гмуркане с маска и шнорхел.
Triggerfish Picasso - защо ли носи това "художествено" име? |
Държа веднага да отбележа, че подводният риболов с харпун официално е забранен във водите на острова. Целта е да се защити непокътнат красивият подводен свят и неговите обитатели, а посетителите - туристи от цял свят - се окуражават да слагат маска и шнорхел само като наблюдатели на приказните коралови градини и техните жители. Тази забрана, всъщност, се явява за мен една добре дошла пауза – вземам със себе си само подводният фотоапарат, оставяйки всички възможни оръжия в къщи, в гаража.
Всяко правило, обаче, си има изключение и както установих, законите за местните жители са малко по-различни от тези за чужденците-туристи.
Тази година се сприятелих бързо с Жан-Пиер, новият управител на подводния център към хотела. Като сродна душа той ме запозна с по-малкия си брат, който си изкарваше прехраната с подводен риболов. Интересно ми беше как успяват да заобиколят законите и правилата и те ми позволиха да удовлетворя любопитството си.
"Зодиака" на бреговата охрана всяка сутрин минава около 9 часа по лагуната, на път за морския резерват малко по-на юг и не се връща чак до обяд. Точно тогава е и времето когато местният харпунджия влиза във водата с примитивните си съоръжения, без неопренов костюм (твърде скъп лукс за него) и ловува каквото може!
Харпунджия от о. Мавриций |
На снимките се вижда резултатът от двучасовите му усилия. Рибите са малки, рифови, за някои дори и не предполагах че се ядат. Целият улов се състоеше от 1 сравнително едра многоцветна коралова лабрида (Wrasse), 8 риби – еднорог (Brown Unicorn), 1 петнист коралов групър (Bigspot Grouper), 3 риби-флейта (Flutemouth), 1 тригърфиш Пикасо (Picasso Triggerfish) и 1 малък октопод.
Улов от лагуната... |
Особено ме заинтригува оръжието му – самоделен класически “СЛИНГ” , де факто - подводна прашка. Не бях виждал такива отдавна. Стрелата е свободна, с нарез в края. Насочващата тръба се държи в лявата ръка, и когато се забележи подходяща риба, ластиците заедно със стрелата се опъват назад и свободната стрела се изстрелва, точно на принципа на прашката!
Оръжие от зората на харпуните.... |
Съдейки по улова, елементарната техника работи! Въздържам се, естествено, да коментирам качеството на отстреляната риба – да не забравяме все пак, че много от местните жители са доста бедни и риболов с цел препитание е едно от средствата им за оцеляване.
Любезно отклоних поканата да се присъединя към следващата риболовна сесия, като предпочетох вместо това, да си взема подводния фотоапарат и да се опитам да заснема събратята на уловените риби в естествената им среда.
Тригърфиш Пикасо (Picasso Triggerfish) е една от символичните за Мавриций риби, многоцветна, красива и срамежлива, полувегетарианец-полухищник. Нарича се така (тригър означава спусък) заради особената форма на гръбната си перка. Втората част от името й е вдъхновено от шарките по страните й, нахвърляни сякаш от четката на знаменития художник.
Triggerfish Picasso в естествената й среда |
Рибата–флейта (Flutemouth), от друга страна, си е чист хищник, плуващ бавно сред коралите, дебнейки жертвите си – дребни рибки и ракообразни. Поглъща ги цели, чрез широко отваряне на устата, създавайки по този начин вакуум, който увлича плячката в лакомо зиналата фуния.
Риба-флейта |
Рибата-еднорог (Unicorn) е в един клас с рибите-хирурзи. В основата на опашката, от двете страни, има по две костни остриета за самоотбрана. На няколко пъти попадах на капани за риба, оставени на дъното на лагуната. В един от тях намерих заблудена малка риба-еднорог (в дясната част на показания капан).
Риба-еднорог, хваната в примитивен капан... |
До края на ваканцията ми се събраха повече от 300 разнообразни и хубави снимки от екзотичния подводен свят на Мавриций. На заминаване копирах голяма част от тях на диск и ги оставих на Жан-Пиер, да ги ползва като илюстративен и рекламен материал при организирането на леководолазни излети за новопристигащите туристи.
Надявам се като се видим отново, да е взел вече малкия си брат на работа при себе си, та да не му се налага повече да гони рибките из лагуната!
Йоханесбург
Октомври , 2005