|
Пелингаси-да се радваме или да плачем че са тук
|
Тъй като Качо-пеленгасотрепача се позабави с отварянето на тази тема, реших да му помогна, пък той ще почерпи :p
|
|
katcho
03 August 2006 - 13:02:28
Пускам линк за пеленгасите как е станала аклиматизацията интересно е Но на руски
JimBeem
03 August 2006 - 13:35:30
поне разбрахме на кого да благодарим
Wishbone
03 Aug : 14:29
Качо, браво за линка! Оказва се, че не са ги изпуснали, а направо са си ги аклиматизирали нарочно. И много се гордеят, че сега има вид, който се конкурира с местните видове, няма естествени врагове, и може да ги измести...
Dobs
03 Aug : 15:00
Много интересно наистина... Но все пак ме подразни как по комунистически смятат моретата за тяхна собственост и ги зарибяват с риби каквито си поискат с цел промишлен риболов... Дано тази практика да е останала в миналото като комунизма, защото си е доста опасна... Гледал съм доста филми за такива изкуствено въведени нови видове, които просто избухват и задушават местните видове... Имаше един филм за някакъв вид водорасли, които се ползват в аквариумите, които някой си любител решил да изхвърли в морето. От там за няколко години се получава истинска еко катастрофа в Средиземно море.
katcho
03 Aug : 15:04
Е аз малко няма да се съглася с твоята гледна точка!Как да няма естествен враг ,има ,има точно той си го е докарал тука!Все една да се сърдиш на Турците че отглеждат на юг в сетки лавраци които от време на време се сдират и така става попълването на вече доста изтънялата популация!А така се защитават местните видове от свръх улов като се набляга на улова на пиленгаси който отдавна надхвърля няколко кратно този на трите местни вида взети заедно!А и размножаването и други аспекти от биологията им са различни така че няма такава опасност!
Поне за мен хората са направили нещо добро и имат моето искренно уважение чисто професионално!Но това си е мое мнение разбира се!
katcho
03 Aug : 15:14
Добри позволи ми да не се съглася с теб !Бъркаш целенасочената научно подплатена работа с случайното заселване на моретата с нови видове каквито са ктенофората и рапана!И остави идиологемите забележи за това даже и не са ги наградили както ставаше в другите времена!
При съвременните средства на комуникация имам предвид транспорта с неговата бързина заразата на дадено място с непривичен за него вид е адски лесна и непредотвратима на практика!Докато аклиматизирането на даден вид така както са направили учените от Азовско -Черноморския институт си е адски трудна работа и на практика всеки свързан с промишленния риболов сериозен бизнесмен на запад отделя огромнни средства за такива разработки!
katcho
03 Aug : 15:17
Ето още един линк по темата
Dobs
03 Aug : 15:32
Вероятно си прав Качо, но факта че зарибяват едно, море, което не им е вътрешно а е международно ми звучи доста нахално, да не кажа цинично... Все пак съм съгласен, че адаптирането на пеленгаса е било научно обосновано и не е представлявало риск. Но има подобни примери по света, които са се обърнали на зле. Примера с биолозите в Австралия които същото са си мислели, че правят добро като са въвели един вид жаби (cane toad) с цел унищожаването на някакви паразити по захарната тръстика... И от там отново се получава бум и сега от десетки години цяла Австралия се бори с този проблем... Просто винаги има опасност от еко-катастрофа, когато човека започне да се бърка в естествената хранителна верига в някакъв регион... Това си е мое мнение все пак
katcho
03 Aug : 15:47
Ето в Австралия целта е била да се води биологична война при това за вид който не е естествен като трастиката!Там и зайците са им огроменн проблем!И те са вкарани нарочно!Все пак едно е ексрерименти на ниво проба грешка друго е това което колегите са направили!Оказва се че не е безпроблеммно развъждането!А и аз отдавна не съм виждъл малки пеленгасчета!Което подсказва че има вероятност по нашето крайбрежие да не се развъждат естественно !Така след няколко години може само да си спомняме с умиление за тази риба!Аз винаги заглеждам ятата от малки кефалови риби да се убедя от кой вид са!така може да прогнозираш следващата една две години какви ще бъдат , кефалови ,платерински или ялови!Но дай боже да не съм прав!Иначе тази рецепта дето ти казах ще е правиш друга риба
Wishbone
03 Aug : 19:39
За мен е безумие да се въвежда нов вид, независимо колко добре са се справили учените. Вместо да вкарват нови видове, да ограничат риболова върху останалите! А примера с турските садки за лаврак е много положителен наистина, но за развъждане на местен вид! А в момента тече проучване какви точно паразити е донесъл пиленгаса и как се е отразило заселването му на местните кефалови.
JimBeem
04 Aug : 08:57
това с пелингасите е най-малкото зло, аз незнам човекът някъде да е бърникнал в природата и да е било за добро в дългосрочен аспект, конкретно ние си осрахме природата, сега руснаците били виновни че внесли разнообразие в умрялото ни море
katcho
04 Aug : 10:25
Ванка аз си мисля дали е възможно последната дискусия тук да се прехвърли в тема във форума!
Колкото до паразитите по кефаловите пиленгаса е най малкия приносител!баластните води от същите тези морета са ни докарали другите два паразита рапана и ктенофората!А с тях един бог знае какво още се е изсипало!
А отделно не се съмнявай че екипа се е погрижил зарибителния матерял да е здрав!А колкото до лаврака който бил местем вид!Да не забравяме че рибите в Черно море се делят на Средиземноморски мигранти и Понтийски реликти който обаче са малка част от общия брой!Та лаврака си е Средиземноморска риба която гостува тука!Това се отнася за враната и спаридовите риби и т.н.
Wishbone
04 Aug : 11:20
Качо, прехвърляй на воля... Напълно прав си за средиземноморските видове, но това е естествен процес, а не щото на някой му хрумнало да развъжда. По същата причина в средиземно море има напълно нови видове заради отварянето на Суецки канал - което вече не е естествено! А за паразитите - явно не са били толкова чисти, щом има цял международен проект за това.
В Австралия на авджиите сигурно им е много гот заради зайците, само дето изместиха местните еквиваленти в конкуренцията за местообитания и в момента са напаст.
|
|
Дано и другите се включат в темата!Сергей като руско езичен може да има повече инфо!Би било добре ако някой има още линкове с други статий да ги пуска!
както се вижда проблема е доста дискусионен и има върху какво да се развие дискусията !Това касае както екологичния аспект така и икономическия, и чисто моралния!Въпреки че морал в днешно време е адски разтегливо понятие!
|
|
Според мене в това просто развъждане няма лошо, лошото ще дойде от клонирането, разните генни модификации, от батаците от дунав и руските реки които затлачват морето и току виж след някоя година не пелингаси ами и попчета няма да има
|
|
Е това са други въпроси!И там отговора е еднозначен!Нищо добро не ни чака ,от това!
|
|
Пускам линк с проблема свързан с систематичния статус и правилното наименование на видът [link]
Там ще прочетете и за това каде и кога за първи път е определен като вид и т.н.!А за мен си е интересно и полезно!
|
|
Темата ми е много интересна и на мен. С моя супер слаб руски обаче изпитвам сериозни трудности да чета научни статии Сега ще потърся нещо на английски
Все пак си държа на мнението, че изкуственото въвеждане на нови видове в една екосистема е много опасно и в дългосрочен план ще донесе по-скоро проблеми, отколкото ползи.
Това с отглеждането на различни видове в затворени водоеми или пък в сетки в морето е друга работа... там не се мешаме открито в екосистемата и сякаш е по-безопасно...
Ако намеря нещо интересно за пеленгаса ще постна линк
|
|
А за сетките не си прав там винаги има проблеми!като се почне пробиви и изтичане на отглеждания вид, мине се през изпускане на зарибителен матерял и изобщо горе долу същият ефект!А защо тука няма толкова развито морско производство!Ами отговора е много лесен!там са много парите и бавно се възвръщат и риска е голям!Та кой юнак от наще ще се навие да влага пари там!А и нашето крайбрежие не е най подходящо за целта като зиключим няколко изолирани залива!А статий на английски има ,но са доста ограничени!
|
Wishbone
04-08-2006 19:14
|
Качо, в твоя линк от IBSS са дадени и паразитите донесени с пиленгаса...
Според теб освен за промишления риболов и за нас като харпунджии, има ли нещо полезно във въвеждането на новия вид. И има ли некви опасности за местната екосистема според теб!
А това дето го пишат братушките за вкусовите качества на пиленгаса означава само, че са доста непретенциозни...
|
|
Ванка ами то винаги си има риск!Сега четох че в Азовско море пеленгаса стеснил хранителната база на есетровите!Но там те са обект на промишлено развъждане и риболов,та не се знае какво точно имат предвид!Сега за паразитите!Има се предвид нематоди които за Черно море били нови видове!Но точно тука е дискусионния въпрос!Тъй като нематодите са слабо проучерна група в Средиземноморието и не се знае тези видове дали ги има там!От там дали са привнесени от далеч или са естественно привнесени от Средиземно море е малко мътна работа!Сега по отношение на кефала- тези два вида си съжителстват и в в естественните райони на обитание на пеленгаса!Така че няма страшно!Особенно след фактите от тази година която се очертава силно кефалска и с доста по малко пеленгаси!Просто тука има много хранителна база от детрит а останалите аспекти от биологията на кефаловите риби е доста различна !Така пеленгаса заема своя ниша без да претеснява другите видове кои знае колко!
Това е за сега ще ровия още по въпроса да видим какво ще излезе!
|
Wishbone
06-08-2006 09:39
|
Темата е доста интересна... Дали нишата е незаета само защото са намалели запасите на обикновен кефал?
Руснаците изтъкват също и това, че нашето море като повечето с по-сладка вода е много бедно откъм видово разнообразие и въведе ли се някой непретенциозен вид той се размножава мигновено.
|
|
Да аз тези разсъждения по темата прочетох!
Само за кефала не мисли!както и при други близко родственни видове има вътре родови механизми които не позволяват както крастосване междувидово така и едни други видовете да не се пресират и конкурират !Но спрямо видове от други семейства вече е друг въпрос!А за бедността на морето от към видове,е то голямата вина си е наша то не е мръсотия не е ядене безкрай!Те океаните опоскаха та камо ли нашето малко моренце!
А иначе когато въведеш вид какъвто и да е било в бедна на конкуренция среда и богата на ресурс то той веднага буйно се размножава и когато достигне граници в който самия той започва да се застрашава започва обратния процес!нарочно избягвах научни термини да не стане прекалено претенциозен поста!
Та няма страшно докато има папу (лайна) за пеленгаса ще има и за другите кефалови риби!А "папу" произвеждаме всички яко ;-)
|
|
Напълно си прав, това е естествен природен механизъм. Същото се случи и с рапаните, с ктенофората мнемиопсис и много други нашественици. Наблюдава се начален популационен зрив и след години вида се "интегрира" вече в новата екосистема с по малка популационна плътност. Още един пример но малко извън темата е слънчевата риба, тя вече не е толкова голям проблем във водоеми където има и други хищници. Но все пак има и изключения.
|
|
Природни му работи би казал един мой професор!Там няма нищо излишно и всичко е в рамките на нормата!А ако нещо излезе от тези рамки бързо бързо му се набиват табаните и нормата пак е налице!
Дори и при нас е така колкото и да ни се иска да сме различно и не животно ;-)
|
BUENA VARNA
08-08-2006 12:47
|
Преди 2 години в Егейско море,първата риба която харпунирах беше пеленгас....Срещата не беше спорадична,доста често ги срещах на ята по 5-6 риби,естествено идваха като самоубийци.Само дето не съм сигурен че са естествен вид за това море...
|
|
Е не е разбира се от Черно през Босфора и ето ти в Егейско море!
|
|
[link]
Ето един много хубав пример за това как Руските учени са въвели кралския рак (red king crab) в Баренцово море през 60те години с цел промишлен риболов, а от там той е плъзнал на запад към Норвегия, където сега си е жива напаст...
|
|
Хаааааа горките сега трябва да се напъват да ядът от тези лош и безвкусни раци по 100еуро парчето!
Не че не е проблем Но по принцип Норгетата мразят руснаците и дори и пари да изкарват пак ще са недоволни!
Винаги има и този момент!!Сега те теглят нефт и са ОК но преди 15-20 години когато имаха само риболов нямаше така да реагират!Вярвай ми братовчед ми е женен там и знам за какво иде реч!Там дори не знаят в коя река колко и каква риба има,за сьомга ми е думата!Много за се разглезили и не искат да са рибари че е мръсна работа която им напомня за миналото!Така то няма кой да ги лови ще са напаст разбира се!
|
sea-wolf
10-08-2006 12:27
|
Качо, в статията пише, че проблемът на Норвежците е, че квотата им е недостатъчна. И природозащитниците и рибарите искат квотите да се увеличат за да могат да ловят повече от раците.
Защо намесваш отношението им към руснаците и тяхното икономическо положение. Нормално ли е руснаците да развъждат видове в морета, които не са вътрешни за тях и после да се очаква, че останалите държави ще се справят по най-добрия начин с положението?
|
|
Нови Продукти
Цена: 324.00 Лв.
Spearfishing
|