|
Как да реагираме когато видим рибата ?
|
Здравейте ,
Хрумна да повдигна тази тема от един разговор с Злубой, за това че в Черно море рибата намалява с всяка година и срещите стават все по-редки. Така младите харпунисти много трудно могат да получат опита, който имат хората които гмуркат от 10+ години. Да не говорим че видове като скална платерина , врани , големите пасажи от лефери, дори и черноморския кефал са рядкост.
Аз мога да споделя някой наблюдения за кефаловите риби от собствен опит и инфо от мои приятели. Забелязъл съм, че в размножителния период на платерината (след 1-2 седмици според мен ), силно реагира на звуци от скърцане с ръкавица. Ако рибата пасе или разгонени мъжки екземпляри се въртят в радиус 50 - 100 м, идва да провери източника на шум и много често застава пред харпуна. Понякога допуска да въртя харпуна и да я следя и тогава правя най-точните изстрели. Друг път само докато ме види и обръща опашката. Според вас кое е правилното поведение на гмуркача ? Да чака или да почне да води рибата ?
С турски, офицерски ... кефали нямам голям опит, но съм забелязал че са големи дяволи. Ако гмуркача не е каширан в цепка или нещо подобно шанса за изстрел е минимален. Кефалите които съм успял да взема изобщо не са подозирали за присъствието ми, заради доброто ми укритие. Имал съм ситуаций, когато лежа за пясъчна платерина на границата м-ду каманите и пясъка и някой любопитен кефал се спусне да ме види. Тогава без да мислия веднага започвам да въртя харпуна към него, но никога с успех. Спред вас как трябва да се реагира в такава ситуация ?
Въпроса за лаврака ще го повдигна по-късно С Добри имахме едно ситуация , когато и 2мата стреляхме по един лаврак и останахме да мигаме на парцали
|
|
Когато видя приближаваща риба преценявам колко приблизително още би ме приближила, ако усетя, че ме ''пасе'' и е готова всеки миг да отлети, незабавно и пускам телеграма по факса и толкова. Стига да е в рамките на боя на пушката.
С бате ви Качо имахме един лек спор това лято.
Та той твърдеше, че на далечни пеленгаси не се стреля, щото им били твърди люспите и в края на боя ... и т.н и т.н Качо се е доказал, ЕВАЛА, но пък ако цял ден си висял кат сопол на някоя сека и след 4-5ч. видиш 2-3 пеленгатора да прелитат на 3-4 метра от засадата, КВО ПРАВИМ ???..... Ами ако го фраснеш случайно в края на параболата :p
Та като стана на въпрос за далечна стрелба , признал съм един славен момък от сайта - ККК Като го видях как отнесе тиквата на една 500г. платерина от 4м. ( ... Щях да му свалям шапка, но то бонето се сваля след маската и ... аве щеше да стане дълга и широка.
Все пак браво, ККК. Беше страхотен истрел, а ла Василий Зайцев
|
|
Свилка, сакън недей разказва за лаврака че ще ни се смее целия сайт
А за пеленгасите на 4-5 метра съм чувал (не ми се е налагало до сега да пробвам), че с няколко бързи маха на плавниците може да скъсиш разтоянието за да имаш по-голям шанс да пробиеш добичето. Като цяло пеленгасите са бавни и мудни можеш да ги доближиш с плуване и БУУУУМ!
Колкото до другите риби и въпроса на Свилката няма универсално решение според мен...
Кефалите принципно са си трудни защото плуват бързо и винаги са нащрек. Дори и при най-лекото мръдване изчезват. Там наистиня трябва да ти дойдат отпред и само да натиснеш спусъка, като аз даже и в такива случаи съм ги изпускал, просто много бързо плуват гадините.
Платерините са принципно супер лесни. И да въртиш харпуна и да си въртиш главата, а и даже и да плуваш бавничко и леко към тях пак не се плашат в повечето случаи. Ако пък пасат стават още по-разсеяни...
Но в крайна сметка, аз мога да кажа, че най-точните изсрели са когато стрелям автоматично без да водя рибата или да въртя харпуна. Най-неточните изстрели съответно са когато завъртиш харпуна на дясно. От тук следва извода, че предпочитам да стрелям по риби, които минават пред мен, а другите които минават в страни (освен ако не са големи парчета) предпочитам да ги пропусна.
Т'ва е
|
|
М Дааааааааа ами аз да си кажа всичко си е според ситуацията!
Аз стелям и на края на боя Но наистина след като си почесъл няколко големи риби на 4,80м вече се замисляш как да си по-близо до тях !Разбира се това има своите рискове дори може да предобриш изстрела и да подминеш момента ,или да среляш по-рано и куп други смешки!По отношение на платеринките за видях свадба преди повече от 25 дни!По принцип при рибите темперетурата на водата е лимитиращия фактор за различните фази от жизнения цикъл!За това ако искаме да сме корекни се говори за единлеко разтеглен период но винаги има данни за темперетурата на водата при която става оплождането!Но да не се отлесвам от темата!
Та независимо от това каква риба гомин се иска концентрация!Пасящите кефалови тука включвам всички видове са само привидно лесна мишена!Много често са на групи и само една да те усети дори не тази която следиш всичко заминава!Аз съм имал срелби по скални платерини който пасът по скалите друг път преминават и не е голяма разликата от пусията!НО пясъчната платерина си е друга бира!За мен няма мо голямо предизвикатество да си на голия пясък и да гониш пасящи платеринки!Да те ако седиш кротко идват на близо но и най малкото напрягане и изчезват яко!
За вранките какво да кажа търсене му е майката и гмуркане!Откриеш ли ги става лесно, поне за първата!Но след нея ако ги подплашиш може и няколко дни да не ги намериш!
За леферите ,ох отдавна дори не съм виждал за съжеление, но зависи от големината на рибата и в каква група се намира ако е минаваще на пусия нямя разлика от другата течаща риба!Но ако се храни става е.... си лудницата!И се вдига адреналина и абе луда работа!
Лаврака тази така мечтана от много риба!Та като начало рибата дом няма но ареал ДА!Върти се той на определени места!И тези който ги знаят си траят и с право зада има и друг път!За имам няколко лаврака от по 1.5-2кг и всичките са на плиткаж а съм се срещал по-скоро са ме подминавали на скорост пак по тези места големи ,ама големи риби!
Друго не се сещам какво да напиша!Нека и някой друг ;-)
|
|
Здравейте, реших и аз да споделя своите наблюдения по темата. В последно време забелязвам че колкото една риба ми излезе в по неудобно положение толкова повече старение влагам в изтрела и резултатаите са по добри от тези когато рибата изкочи пред харпуна и си мисля че всичко е въпрос на психика. Когато е пред харпуна и се двежи бавно дори и за момент не си помислям че мога да я пропусна и започва едно още малко, още малко, още малко в очакване на перфектния момент и тогава рибата решава да махне 2-3 пъти мощно с опашка и изчезва. Монолога след това е задължителен
Друг е въпроса когато рибите идват от към гърба и минават в страни от мен буквално над главата ми в такива ситуации дължината на харпуна е минус започвам едно бавно и мъчително въртете на харпуна от съпротивлението ластиците затреперват особено ако има течение и издават един пляскащ звук който е сигнал за ребите да ускорят темпото.До истрел в такъв момент почти не се стига но ако има такав то той е по скоро интуативно насочен и резултата е най-често осъкатена риба и празен кукан.
Изстрелите от далечна дистанция според мен са 90 % хазарт. Лично рядко правя такива и то само ако рибата е голям екземпляр. Имах случай в който от 5 метра уцелих платерина между очите - обсолютен късмет, но най често коментара ми е - "и за ко стрелях ся"
Та извода ми е че най успешни са истрелите от средна дистанция и то когато рибата знае за присъствието ми и се опитва да ме заобикули. Всичко това се отнася за кефаловите риби.
Лаврак жив под водата още не съм виждал(тази година усилено ги издирвам) но пък преди 5-6 години попаднах на мъртав екземпляр близо до брега на излизане и за майтап го искарах като свой улов. оказа се почти 9 кила, до този момент дори и не предполагах чи в нашето море има такива големи риби. След като си признах падна майтап по мой адрес разбира се.Лефер съм виждал няколко пъти но не съм отстрелвал приличен екземпляр, наблюденията са ми че не се впечатляват от гмуркача а си плуват по пътя. Миналото лято видях огромен лефер мина на около 7-8 метра от мястото кадето лежах и плуваше сравнително бързо опитах да го привлека с поклащане на харпуна трик за който научих от сайта но уви.
Още веднъж - това са мои наблюдения и не ангажирам никой с тях, и дано не станат тема за злобни коментари
Благодарен съм за това което научавам от по опитните от вас . Поздрави
|
|
Мерси за отговорите момчета. Някой успявал ли е да върне бягащ кефал , платерина , пелингас .... ?
|
|
Да като му пуснеш един бърз в гръб и го връщаш с придърпване на въженцето ;-) други начини незнам поне аз де!А то сигурно има!
|
|
Размишлявам си аз сърху темата и стигнах до един извод, който ТРЯБВА да споделя
Като анализирам многото ситуаций с изтървани риби реших че е най-правилно първата секунда като видя риба да не трпвам. Независимо какво е нейното поведение. Ако ще бяга, няма смисъл да я плаша излишно. Ако ще минава бавно да ме оглежда ще имам време да я поведа и да направя изстрел. Ако ситуацията изисква мигновен изстрел, значи рибата е пред харпуна и без да го въртя.
Само че понякога човек е реагира инстиктивно и трепва като види риба с переферното зрение. Според мен точно върху това трябва да се работи.
Поздрави
|
|
Интересно разсъждение,не ми беше хрумвало,може да има нещо вярно!
Хвала на такъви ора дето мислят
|
|
Аз му казвам разтваряне във водата !Трябва да сме едно цяло!!
|
|
На много места съм чел за това, че трябва да се мисли позитивно когато ловуваме, защото рибата някакси усеща агресивните ни мисли и инстинктивно усеща, че сме хищник и пази дистанция или направо изчезва като ни види. Винаги съм подхождал малко с недоверие, но миналата година ми се случи нещо, което може и случайно да е, но ми промени мнението.
Лежах си в един плиткач и чаках 2 кефала, които се въртяха наоколо. Около мен, супер любопитни, се въртяха 2 хубави заргана. Толкова бяха любопитни, че дори идваха и побутваха леко върха на стрелата ми с муцуните си, защото бляскаше на слънцето. Аз естествено изобщо и не си помислях да ги стрелям, защото чаках кефалите. По едно време единия кефал ми дойде и аз го праснах. В този момент зарганите изчезнаха. След като закачих рибата на кукана реших да остана на същия камък и да чакам и другия кефал, защото го видях на няколко пъти че продължава да се върти наоколо. След няколко минути и зарганите се появиха пак и бяха също толкова нахални както преди това Чаках, чаках, чаках, но кефала явно беше изчезнал и тогава в един момент реших като се приближат зарганите да ги стрелям. Ако щете вярвайте, но сякаш по сигнал и двете риби изчезнаха без да съм мръднал...
Тогава не се бях замислял на какво се дължи, но наскоро прочетох в един чужд форум едно хубаво мнение, което в общи линии гласеше, че рибите в действителност не усещат мислите ни (абсурдно е), но много ясно различават сигналите които подаваме с телата си. Когато фокусираме вниманието си в/у дадена риба ние несъзнателно правим движения, които ни издават, че следим точно тази риба и тя ни усеща. Примерно рибата кривва в ляво, ние правим леко несъзнателно движение с глава в ляво, после същото и в дясно. Рибата прави това точно за да провери дали е обект на внимание на този странен обект на дъното и ние като последните балъци се хващаме на въдицата и.
Това едва ли е толкова валидно за сравнително спокойни риби като кефаловите, но със сигурност е валидно за разни предпазливи и плашливи видове като зъбарите в Средиземно Море например. За лавраците не мога да кажа от личено опит, но съм чувал, че даже от движението на очите изчезват...
Малко може да не е по темата, но ми се стори интересно и за това го написах
|
|
А Не Не точно си е по темата Добри!
Ами всичко това е така!Когато си напрегнат ти скача пулса и понеже рибата усеща вибрациите в водата със страничната линия и ако дори и минилани резки движения правиш тя ги усеща и се плаши!Резкоста в природата означава агресия ,нападеие ,опасност смърт!Така че единственния начин да се тренира психиката за да се запази спокойствие при появата на обект!на теория лесно на практика особенно ако не си виждал няколко дни риба си е трудно но не е непостижимо!Но и тожа да си без емоций под водата не си е работа за какво сме там иначе,не сме роботи а хора дето се опитват да релаксират и да ударят някоя риба за тигана де ;-)
|
|
И лавраците ти вадят мислите през очите, въпреки че важно е при тях неподвижността. Една примерна моя случка- двукилограмов лаврак на дупка с два отвора и ме гледа като хипнотизиран около 20 секунди. Гмуркам се целя и тогава погледите ни се срещат от разстояние 1м. От лесна плячка стана далечен помен! Според мен важно е също доброто прикриване на плавниците зад някоя скала или друг обект. Дори и наполовина да съм открит повечето пъти идват ако не са уплашени но видят ли крак с плавник се изпаряват. За зъбарите мисля че въобще не са плашливи но страшно предпазливи. Това разбира се са лични наблюдения.
|
|
така е, никакво трепване, макар че рибата в повечето случаи знае повече за тебе отколкото ти за нея
|
|
Добри, бях чувал от колеги, че рибата реагира дори и на въртенето на очите ти, за това по-рано повдигнах въпроса за непрозрачните отвън на вътре маски, но мненията бяха разнопосочни
|
|
stukata написа:
И лавраците ти вадят мислите през очите, въпреки че важно е при тях неподвижността. Една примерна моя случка- двукилограмов лаврак на дупка с два отвора и ме гледа като хипнотизиран около 20 секунди. Гмуркам се целя и тогава погледите ни се срещат от разстояние 1м. От лесна плячка стана далечен помен!
Гмуркаме с Добри на 10м от брега. Лягаме от двете страни на огромен камък от пред него пясък. На дълбочина 4-5м минават големи кефали и платерини. Лежа аз в цепка в усновата на камъка и гледам пясъка отпред. На едно гмуркане пред мен излиза една сива точка, която се увеличава и се превърна в голяму муцуна на хищник. Беше лаврак, който спря на 20см от върха на стрелата. Рибата седи и ме гледа и аз седя и я гледам. От многото филми зная че трябва да изчакам рибата да се завърти и тогава да пусна стрелата. Ама като гледах тази неподвижна огромна муцуна 3-4 секунди, не издържах и уверен в себе си натиснах спусака. Изобщо не разбрах какво стана. Само помня че рибата тръгна бавно в посока другия край на камъка, където ляга Добри. Аз не помръднах докато не чух че и той стреля. Излязох с надеждата че той е успял да я уцели , но уви. На него не му е дошла толкова добре колкото на мен. Така си останахме с кефалите и платерините обаче никога няма да забравя този ден и точно това гмуркане ...
|
|
Това е изпитан метод от някои. Свалят стъклата на маската и лепят фолио от това за затъмняването на автомобилните стъкла. В условията на Черно Море обаче с влошената видимост би могло да затруднява допълнително откриването на рибата. От друга страна такава маска не става за гледане в дупки или риболов през първите или последните часове на деня. Но не е само това. Има и едно друго явление което допълнително плаши рибата. Когато някой е неподвижен и рибата минава пред него, върху стъклата на маската се отразява околната среда /дъното на пример/ и непрекъснато се променя в зависимост от ъгъла на движещата се риба. Тези променящи се картини върху маската се възприемат също като агресия от страна на рибата и я гонят. Това се избягва като се сниши малко маската за да се промени ъгъла на отразението спрямо рибата т.е. все едно снишаване на погледа. Така харпунистът изглежда все едно се е уплашил от нея което допълнително я дразни. Един друг вариант който съм чул е слагането по главата дамски чорап или част от чорапогащник /найлонов и почти прозрачен разбира се./ Не знам дали не плаши рибата но със сигурност плаши всички като излезеш от морето по този начин! %-6
|
|
Момчета много интересни случки разказвате! Сигурен съм, че всички имаме такива моменти.
Аз нямам особенно ясен спомен да съм се гледъл дълго с някой голям екзотичен екземпляр, но ми се е случвало рибата да е на съвсем близко разстояние от върха на стрелата, почти я виждам на кукана, 100% сигурен че я взимам - и стрелям лошо при което тя не се стряска особено.
Този сезон имам лаврак - мина бързо цял пасаж идвайки отзад, над главата от ляво и нагоре! Светкавично пронизах една риба преди още да съм разбрал какви са! Взех ги за лефери, толкова бързо стана всичко!
Имам и кефал - около час и половина в мътното не видях никаква риба от 4-5 до 10 м. Около 5-6 м добре прикрит зад не висока скала, гледайки към песъкливото мина на скорост от ляво добър екземпляр. Помислих го в мътното, (а беше и облачно) за платерина и чак когато го свалях от стрелата установих че е кефал.
Така, че вие ми кажете - какво правите като се появи риба за част от секундата!
|
|
Да лаврашката история си е супер и поне аз не се смях!По скоро леко ме е яд че не е на Свилката на кукана но това е :-( !А на Петър на въпроса ,ами стрелям понякога почти мигновенно но това са сигурно 5-7% от изстрелите ми!Предпочитам на прецизирам стрелбата и то става инстинктивно!Не че нямам пропоско от 1000% изстрели даже тази година има 3-4 пеленгаса който само ги чесох докато се сетя че съм с 18мм ластици и си сложих 20+ и дори тогава стрелях почти от упор в един и само го избутах ама говоря за стрелба от 3-4см !След това само се отърси и си замина без дори да се напъва!Просто не беше моята риба!
|
|
Нови Продукти
Цена: 192.00 Лв.
Spearfishing
|