|
Наредба за подводните дейности (ПРОЕКТ)
Wishbone
18-03-2007 20:21
|
Публикувано от Miro :
Предлагам част от проекта за коментари и предложения.Уточнявам,че е изготвен от ВМС,които любезно го предоставиха на клубовете и на БНАПД за предложения.
Моля за градивни и ползотворни анализи-предложенията ви ще бъдат внесени за обсъждане.
Предварително моля да не подхождате предубедено-все пак това е виждането на ВМС,които коректно го подлагат на обсъждане.
по обясними причини не мога да публикувам проекта в пълен размер-позволявам си да постна нещата ,които ни интересуват:
М И Н И С Т Е Р С Т В О НА О Т Б Р А Н А Т А
МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ
МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА
ПРОЕКТ
НАРЕДБА ЗА РЕДА ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ВОДОЛАЗНА И ДРУГА ПОДВОДНА
ДЕЙНОСТ ПО ЧЕРНОМОРСКОТО КРАЙБРЕЖИЕ И ПО РЕКА ДУНАВ
Член 1. С тази наредба се урежда режима на извършване на водолазна и друга подводна дейност, извършвана във вътрешните морски води, в териториалното море и във вътрешните водни пътища.
Наредбата се приема на основание чл. 27 и чл. 79 от Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България.
Член 2. Водолазна дейност е всяко влизане на човек под повърхността на водата с продължителност повече от едно вдишване на въздух, при използване на различни дихателни съоръжения, с цел за подводно обучение, спорт, туризъм, различни производствени дейности и всякакви проучвателни работи.........
Член 7. (1) Заинтересованите ведомства, физически и юридически лица оборудват полигони за водолазна дейност във вътрешните морски води с учебна, развлекателна и спортна цел. В тях българските и чуждестранни граждани упражняват водолазна дейност под ръководството на инструктори при строго спазване на мерките за безопасност.
(2) Мястото и размерите на полигоните се съгласуват с Щаба на ВМС и компетентните органи на Министерството на транспорта и Министерството на вътрешните работи и се обявяват в “Известия до мореплавателите”.
(3) При упражняване на водолазна дейност в тези полигони разрешение от оторизираните органи и заявка по смисъла на чл. 5 не се изисква.
Член 8. Чуждестранните граждани, които посещават Р България и носят със себе си водолазни апарати, са длъжни да ги регистрират на входния граничен контролно-пропускателен пункт. Същите се подчиняват на общия ред за провеждане на водолазната дейност в Р България и я извършват при поемане на попечителство от български физически и юридически лица.
Член 9. При извършване на водолазна дейност, освен в случаите на специално разрешени от компетентните органи, се забранява:
1. Изваждане от морското дъно, преместване или фотографиране на паметници на културата и природни забележителности;
2. Използване на апарати и системи за търсене на археологически обекти;
3. Извършване на подводен риболов.
Член 10. При извършване на водолазна дейност и откриване на каквито и да било предмети и обекти, представляващи историческа или археологическа ценност, се уведомяват най-близките археологически или исторически музеи или Централната база за подводни археологически проучвания в гр. Созопол........
Член 13. Нарушителите на реда за извършване на водолазна и друга подводна дейност се наказват по (чл…….. от НК, глоба).
Публикувано от Miro
|
Wishbone
18-03-2007 22:10
|
Проект на становище на БНАПД, предоставено от Miro:
ДО: НАЧАЛНИКА НА
ГЛАВНИЯ ЩАБ НА ВМС
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ДО: РЕГИОНАЛНА ДИРЕКЦИЯ
“МОРСКА АДМИНИСТРАЦИЯ”
ВАРНА
ДО: МИНИСТЕРСТВОТО НА
ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ
С Т А Н О В И Щ Е
на Управителния съвет на
БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА АСОЦИАЦИЯ
ПО ПОДВОДНА ДЕЙНОСТ
Относно: Изработване на Правилник (Наредба) за прилагане на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България (обнар. в ДВ бр.12 от 11.02.2000г. изм.бр.111 от 28.12.2001 г.) в частта му касаеща водолазната дейност
УВАЖАЕМИ ГОСПОДА,
С приемане на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България (обнар. в ДВ бр.12 от 11.02.2000г. изм.бр.111 от 28.12.2001 г.), отпадат всички разпоредби и поднормативни актове касаещи провеждането на водолазна дейност в прилежащата морска акватория и вътрешните водоеми на Република България.
Преди приемането на новия Закон за морските пространства съществуваше ППЗМП, в глава 11 на който се определяше реда за извършване на водолазна и друга подводна дейност. С разпореждане № 29 от 19.06.1995 г. на Началник щаба на Военноморските сили се конкретизираше този ред, като се посочваха полигони за извършване на водолазна дейност с учебни интереси и подводен туризъм, както и реда за извършване на водолазна дейност със стопански и други цели.
На всички, които извършваха водолазна дейност, а също и на съответните контролни органи е известно, че тези разпоредби, дори в периода в който бяха валидни, не се спазваха, тъй като не отговаряха на новите стопански, юридически, икономически и политически условия в страната възникнали след демократичните промени от края на 1989 г.
Обективните обстоятелства и изискването на закона съгласно чл. 27, обаче налагат изработване на Правилник (Наредба) за неговото прилагане.
Тъй като в учредената на 18.12.1999 г. Българска нацианална асоциация по подводна дейност (със съдебна регистрация от 10.02.2000 г.), членуват специалисти от различни направления на подводната дейност, както и поради факта, че в Устава на Асоциацията, като една от най-важните задачи се счита съдействието на Държавните органи при адаптиране на нашето законодателство към европейското, счетохме за целесъобразно да изработим и представим на вниманието Ви настоящото становище относно принципите, които трябва да залегнат при разработване на Правилник (Наредба) за реда за извършване на водолазна дейност в Република България.
Тези принципи според нас трябва да се основават на аналогичните законодателни норми в страните от Европейския съюз, да се отчетат специфичните условия в страната, да стимулират водолазната дейност във всички възможни направлиния - стопанско, научно, спортно и др. и да гарантират високо ниво на безопасност.
С оглед максималното доближаване до тези изисквания предлагаме новият ППЗМП да се основава на следните принципни положения:
1.Заявките за водолазна дейност да имат уведомителен характер. Да се правят по телефона един ден предварително или непосредствено преди спускането.
В преобладаващата част от страните с развита водолазна дейност не се правят предварителни заявки. Непосредствено преди водолазното спускане е препоръчително водолазите да уведомят граничната полиция или най-близкия водолазен клуб за мястото и времето на спускането си с оглед да се улеснят евентуални издирвателни действия. Искането за разрешение за водолазна дейност една седмица предварително с анахронизъм, който не бива да се допуска в една демократична държава.
2.Да се обявяват своевременно постоянно забранените и временно забранените за водолазна дейност райони.
3.Да се оповести специален ред за извършване на водолазната дейност в акваторията на пристанищата и каналите.
4.Извършването на водолазна дейност на археологически обекти да става по специален ред.
Да се предвиди кога и по какъв начин трябва да се оповестява намерените под вода обекти, които могат да имат историческа и археологическа стойност.
Да се обяват с точни координати т.нар.”военни могили” и реда и начина за посещаването им.
5.Смятаме, че предварителното определяне на полигони за учебна и туристическа дейност не трябва да ограничава тази дейност. Смисъла на предварителното определяне на полигони, трябва да се състои в това да се ограничат в тях други дейности които може да застрашат безопасността на водолазните спускания.
В същото време известно е, че за да се осъществи пълноценен учебен процес учебните спускания трябва да се провеждат на различни места с различен характер на грунта, дълбочина и др. Ето защо ограничаването на учебната дейност в един полигон е нецелесъобразно.
Що се касае да туристическата дейност, на база на нашия и чужд опит, отговорно заявяваме, че ограничаването й в определени полигони ще спре нейното развитие.
Гаранция за безопасното практикуване на учебна и туристическа подводна дейност, може да бъде изискване съгласно което, те да се извършват само от лицензирани физически и юридически лица.
6.В ППЗМП да се предвиди контрол и санкции за неекологични подводни дейности.
7.Водолазната дейност на лица с чуждестранно гражданство, да се разрешава само при поемане на гаранция (попечителство) от български физически или юридически лица. По този начин ще се гарантира познаването и спазването на нашите законодателни норми от чуждестранните граждани и организации, както и контрола по спазване на Закона.
Заявяваме нашата готовност да участваме в изготвяне на ППЗМП в частта му касаеща водолазната дейност.
Председател на БНАПД:
/Илия Раев/
|
Wishbone
18-03-2007 22:22
|
По предложение на Miro публикувам с известни съкращения и кореспонденцията ни от сутринта.
Миро,
В наредбата липсва каквато и да било регламентация на професионалната и любителската леководолазна дейност.
1. Няма елементарни задължения към правила за безопасност и изисквания към използваното оборудване - както водолазно, така и това на лодките. Липсва
описание на задължителните означения (флагове, буйове) които се разполагат при водолазна дейност, означение на полигоните и т.н.
2. По отношение на акваториите - режимът трябва да е свободен, като изрично се означат и изключат забранените зони - резервирани за военните, обичайните морски пътища и археологическите обекти, отстояния от пристанища и риболовни съоръжения. Към наредбата се издава приложение - списък и координати на забранените зони и карта на която те са ясно означени.
2. Видове водолазни дейности:
2.1. С търговска цел;
2.2. С учебна цел;
2.3. С професионална и проучвателна цел;
Всяка една от тях има специфика и свои правила! Липсва разграничение, както е в Закона за рибарството. А трябва да има!
3. Обучение
Липсват изисквания за обучаващите организации. Следва да има поне регистър на спортните клубовете (дружества с нестопанска цел) и юридическите лица, които осъществяват тази дейност. Най добре е регистърът да е при министерство на търговията и туризма. Следва да се създаде регистър с
признати методики за обучение. При регистрацията да се посочва методиката и да се поддържа списък с инструкторите, в едно с копия от техните сертификати. Да се предоставя ежегодно, до определено число на определен
месец, информация за броя на обучените курсисти и съответно издадени сертификати по съответните признати методики. Ежегодно от Туризма да публикуват в ДВ списък на признатите методики за обучение и регистрираните водолазни учебни центрове, както и на лицата,
осъществяващи други леководолазни услуги с търговска цел. Публикува се и сравнителна таблица на съответствието на степените на квалификация, според признатите методики.
Изисквания към оборудването - учебните центрове следва да използват само оборудване, отговарящо на Европейските стандарти.
Полигони - напълно съм съгласен със становището. Трябва да се определят от предходния ден - или колкото време е нужно да бъде оповестено наличието на такъв полигон. Режимът може да е разрешителен, но възможно най-лесен! Подава се заявка по образец в гранична полиция, която се обработва на място и се издава разрешение по образец, в което се посочва мястото на временния полигон и срокът за който се установява. В случай, че е налице невъзможност да бъде създаден полигон с исканите от заявителя координати, гранична полиция (дежурния, началника) предлага алтернативен полигон. Гранична полиция оповестява създадения полигон в бюлетин (не знам как става в морето,
но не може да няма ежедневен такъв).
4. Други леководолазни дейности с търговски характер
Всякакви други леководолазни дейности с търговски характер на леководолазни спортни клубове или юридически лица се извършват съгласувано с дежурния гранична полиция в деня на извършване на дейността, като последния издава бележка с координатите. това играе и характер на уведомяване.
Такава дейност могат да извършват само регистрирани лица.
Груповите спускания се извършват само с водач - притежаващ съответна квалификация по сравнителната таблица на признатите методики. Максималният
брой водолази, водени от един водач е едиколко си.
5. Професионални леководолазни дейности - ремонтни и т.н.
6. Други подводни дейности - включва ли фридайвинг и подводен риболов?
Подводен риболов - Закона за рибарството използва термина - риболов с харпун. Има повторение между тази наредба и една друга, която забранява риболова с харпун при използване на приспособления за дишане под вода...
7. Индивидуални леководолазни спускания - само физически лица, притежаващи поне .... степен съобразно таблицата. Задължително информиране на гранична полиция за мястото, часа на влизане, часа на излизане. Минимално оборудване
и означения.
7. Общи правила за беззопасност - буйове, вехи и т.н. Кой как и къде да ги поставя! Задължения за трафика какви разстояния да остстоява...
8. Минимално необходимо оборудване на плавателни съдове използване при осъществяване на подводна дейност.
9. Археологически обекти - списък на забранени и списък на разрешените за посещение - от Министерство на културата. Забраната за фотографиране да отпадне!
Следва да се разработи конкретен проект с текстове, в противен случай надали ще се наеме някой да ги пише...
|
Wishbone
18-03-2007 22:25
|
Отговор от Miro:
Здрасти Иване и благодаря за изчерпателния коментар.
Има едно основно неразбиране за това какъв Правилник се прави и за какво се отнася. Документите, които регламентират водолазната дейност по света /неизбежно това ще се случи и у нас, независимо дали ни харесва или не/ са три вида:
- свързани с трудовото законодателство най-общо – правила за безопасна работа
- свързани със степента на допуск до определени акватории от гледна точка на националната сигурност и граничния режим
- свързани с опазване на подводното историческо наследство.
В някои страни има законодателни актове изработени специално за спортната и развлекателна водолазна дейност. За момента тези дейности се регламентират от CEN – задължителни за България.
Проект за нормативен документ от първия вид е разработен и предаден на заявителя – Министерство на труда и социалната политика през 2005г. От колектив от специалисти на Института по океанология, в който са привлечени и други специалисти – лекар по подводна физиология, специалист по трудово законодателство и др. Нарича се “Наредба за здравословни и безопасни условия на труд при водолазна работа”. Представлява конкретизиране на разпоредбите на Закона за здравословни и безопасни условия на труд при водолазната дейност. Отговаря на всички препоръки на EDTC (Europian Diving Technology Committee) и по форма и съдържание е най-близо до цитираните от теб Diving at work regulations (UK). МТСП в момента съгласува проекта със заинтересованите министерства и ведомства. Предполагаме, че до края на 2007г. ще влезе в сила.
В процеса на разработването на документа предизвикахме/без да сме длъжни/ 3 обсъждания с всички водолазни групи, които се занимават с промишлени водолазни дейности. Консултант на колектива беше г-н Per Ragnar Yansen от Норвегия.
Основна тема на дискусията на кръглата маса /13.02.2007г./, бяха нормативните документи от втората група, тъй като те засягат въпроса дали водолазите трябва да искат от някого разрешение за извършване на водолазни спускания /за работа, за спорт или за удоволствие/ на едно или друго място във вътрешни или териториални води.
В закона за морските пространства /2000г./ има категоричен текст – чл.27 –
“Водолазната и всякаква друга подводна дейност във вътрешните морски води и в териториалното море се извършва по ред, определен от министъра на отбраната, министъра на вътрешните работи и министъра на транспорта” така че нито на БНАПД, нито на някой от клубовете е възложено да разработи поднормативния акт /Правилник или Наредба/.
Но ние всички, които ще бъдем засегнати от тази Наредба можем и трябва да изкажем становище за принципите, които трябва да се съблюдават при изработването на Наредбата. С кръглата маса успяхме да накараме военните да потърсят становището на заинтересовани водолазни клубове. Принципните становища, които застъпва БНАПД са предложени на вниманието на ВМС и Морска администрация още през 2005г.
Основната идея може да се изрази съвсем кратко “Контрол – ДА, Забрани – НЕ”. Освен това застъпваме становището, че трябва да се прекрати безконтролното влизане на чужденци под вода по българското крайбрежие.
Що се касае до стандартите на CEN мога да кажа, че УС на БНАПД през 2006г. е задължила всички свои клубове безусловно да ги спазват, като за целта са преведени на български и са разпратени на всички клубове.
Аз категорично не мога да се съглася с това,че режима трябва да е разрешителен. редстави си имаме разрешение да утре и се влошат метеорологичните условия. Определено тук трябва уведомителен режим.
По въпроса за полигоните -това е идея на военните. Аз мисля ,че не е редно да ни ограничават в акваторията на определено място и ако ще се говори въобще за полигони, то като такива да се определят няколкото забележителни места като подводната гора до Созопол и по-интересните потънали съдове по крайбрежието ни.Поне така може да кандисат военните да няма режим на периодично уведомяване,а да кажем едно за целият сезон.
Ако ще качвате в сайта нещо по въпроса,моля да е това,което ви пратих първоначално. Ако желаете може да качите и настоящото ми писмо като първо мнение по темата.
Има доста добри идеи в писмото ти, които ще предам на съвещанието, разбира се ако нямаш против. Военните искат среща през месец април.
|
Wishbone
18-03-2007 23:35
|
Колеги,
Както виждате, дяволът не е толкова черен и се правят опити да се създаде нещо. Разбира се, не разбирам желанието на военните колеги да не се публикува пълния текст на проекта, но това е положението. Предлагам на тези, които познават техниката на подготовката на подобни актове, както и същността на материята да дадат своите мнения.
Нека обаче те да са възможно най-конкретни - виждате, че времето е изключително малко.
В тази връзка, всеки един коментар който не поставя нещо конкретно, както и всеки `офтопик`, да не говорим за някакви личностни нападки или квалификации ще бъдат незабавно отрязвани без изключение!
Миро,
Благодаря ти за оценката, но това което нахвърлях е само бла-бла - резултат от един прочит. Лошото на срещата е, че е през април, което значи, че освен ако не се поработи здраво в оставащите седмици и не се излезе с предложение за конкретни текстове, нещата ще си останат недоносени - в рамките на 10 текста...
Определено има неразбиране по отношение на Правилника за безопасната работа, въпреки, че знаех оттук-оттам за него! Първата причина е, че никъде никой не е посочил в ЗМП или проекто-наредбата, че ще има такъв правилник. Тоест, липсва правно основание за когото и да било да издаде такъв правилник. Задачката на тримата министри свършва с издаването на наредбата...
Най-важните правила уместно се посочват в нормативния документ стоящ по-високо в йерархията. Би следвало да се предвиди разпоредба за министъра на транспорта, съвместно с министъра на труда и социалната политика да издадат правилника за безопасната водолазна работа (а другите подводни дейности? ). По този начин създаваш задължение за съответния орган да създаде правилника. Ако няма такова, никой няма да издаде другия правилник. Лошото е, че не е обичайна практика трима министри да нареждат на четвърти (този на труда).
Според мен наредбата е достатъчна за да регламентира зоните, граничния режим и правилата за опазване на културното наследство, за които пишеш ти.Не бива регламентацията да се разбива в много актове. А и опираш отново до проблема с основанието. Законът за морските пространства съдържа указания за една единствена наредба. Следователно няма основания за издаване на друга, която да регламентира гражданските или търговските подводни дейности. Така че - това е наредбата!
Наистина учудването ми е безгранично, че никой не е привлякъл Държавната агенция по туризма за да помогне в регламентацията на един развиващ се туристически бизнес, но това е положението. Вероятно военните така са предпочели..
По отношение на режима - разрешителен или уведомителен
Определено би било чудесно режимът да е напълно свободен и само уведомителен. Въпросът ми в случая обаче е как биха могли да откажат създаване на временен учебен полигон (мисля, че това би следвало да е правилния термин?). А това би се наложило, ако акваториите съвпадат със състезание по уиндсъфинг, например... Дали един изключително облекчен разрешителен режим не би решил този проблем. На практика този въпрос може да се реши, като изрично се опишат случаите, в които могат да откажат създаване на полигон или извършване на други леководолазни дейности.
В този смисъл отново трябва да се обърне внимание на това, че наредбата "обсебва" всички подводни дейности! Следва внимателно да се борави с термините, така че да не се окаже, че всеки индивидуален водолаз, харпунджия или плажуващ с маска и шнорхел да трябва първо да ходи и да съобщава за излизането си в морето на някой, чието работно време започва в чак в 9.
`Разрешителният` може да обхваща единствено случаите, когато се налага определена акватория да бъде затворена за всякакъв вид външно въздействие - какъвто е случаят с временните учебни полигони или извършването на продължителни, масови или установени в определена зона дейности.
Едно възможно решение е да се предвиди изключително облекчен разрешителен режим за леководолазни и други подводни дейности:
- с продължителност над .... часа в рамките на едно денонощие;
- предвиждащи престой или работа под водата в рамките на една и съща акватория на повече от .... гмуркачи едновременно;
- изискващи ограничаване на определена акватория за корабоплаване или други дейности;
Така може да се постигне нужния баланс между прекомерните ограничения и тези, налагани от необходими мерки за безопасност.
Можеш ли да поясниш какво имаш предвид под неконтролирано влизане на чужденци?
Ограничаването на групи хора и поставянето им в неравностойно положение, определено няма да се хареса. не случайно един от малкото въпроси поставяни по темата пред Европейския парламент е за свободното движение на инструктори в рамките на Европейския съюз. Поводът е Гърция, която взела че ограничила възможността за инструктори, които не са Гърци да работят там. Не знам дали въпросът е стигнал до Съда в Люксембург или Гърция е променила законодателството си.
По същия начин надали ще се приеме всеки чужденец, особено гражданите на Европейския съюз, задължително да ползват услугите на местно училище. Не знам как е в чужбина, но ако това се налага по икономически съображения на родните ни водолазни центрове - всеки чужденец да се ползва от услугите им за да гмурка тук, то тогава същите правила ще трябва да важат и за българските граждани. Няма да се приеме неравнопоставеност в правата. Терминът чужденец, трябва да бъде забравен - ако ще се налагат ограничения, то те трябва да са за "лица, които не са граждани на страна-членка на ЕС".
Не мога да оценя директното отнасяне на нарушенията на наредбата към Наказателния кодекс. НК си е за престъпления - нарушенията по наредбата са административни. Не са предвидени обаче никакви административно-наказателни разпоредби. Освен това налагането им е свързатно с осъществяване на контролни правомощия от страна на някакъв орган. А такъв не виждам да се предвижда от наредбата...
Определено времето за изготвяне на пълен проект за наредбата е крайно недостатъчно. Дори и да се седне сега, надали ще се свърши качествено работата до Април - ако е април - поне ако може да е в края... Но съм абсолютно сигурен в това, че ако не се даде проект с конкретни членове, няма да му обърнат внимание. И ще е налице стандартния текст в някой доклад - "постъпи отговор, който не съдържаше конкретни предложения за изменения или допълнения"...
Поздрави!
|
|
На посочения по-долу линк може да видите приетата през декември 2006 г. Концепция за развитието на водолазното дело в системата на Министерството на извънредните ситуации в Русия до 2010 година. В Концепцията са определени стратегическите цели и задачи, основните направления в развитието на водолазното дело, както и очакваните резултати от реализирането й.
Без да анализирам съдържанието на Концепцията, което е съобразено с руските условия, си мисля, че не би било грешка да се започне с разработването на Концепция за развитието на водолазното дело в България за определен предстоящ период и след нейното обсъждане и приемане от министрите на заинтересованите министерства, да се пристъпи към реализирането й. Тогава издаването на Правилник или Наредба за водолазната дейност, както и други мерки, ще бъдат в изпълнение на Концепцията и част от нея .
Това не означава , че съм против Правилника, напротив, горещо подкрепям идеята за неговото приемане и предварителното му широко обсъждане.
[link]
|
|
Здравейте на всички потребители на форума!
По-долу ще изложа становището си по "Наредбата", като съм убеден, че всички колеги ще се съгласят с мен и ще застанат зад мнението ми.
С риск да бъда нападнат от всички сертифицирани водолази, ще напиша думи които ще предизвикат първоначално негативно отношение, но ако всички се замислят трезво и безпристрастно ще се убедят, че това е начинът.
Тук говоря за водолазното дело като вид туризъм, или т.н. спортен дайвинг.
Важните неща според мен на които трябва да се наблегне са доста, но аз ще се спра на три от тях по-специално.
По първия въпрос, мисля че няма да има разногласия. А именно да няма ограничение на полигоните за гмуркане. Всеки иска да се гмурка на разнообразни места, всеки иска да слезе до потънали кораби и др.
Ако искаме да имаме качествен туризъм и водолазен спорт, трябва да можем да се гмуркаме на всички интересни места, които и без това в сравнение с други морета са доста по-малко, а и ако ги ограничат какво ли ще остане.. Истината е че освен с потънали кораби и някое друго по-особенно място за гмуркане няма какво да предложим.
Втория въпрос е обявяването на гмурканията предварително. Немислимо е когато се работи с туристи да се знае кога и с кого и къде ще се ходи. Мисля, че е достатъчно непосредствено преди гмурканията да се съобщи на гранична полиция или други имащи отношение власти. Аз лично така правя, като дори давам списък с имената и забележете, номерата на паспортите!
Според мен е много крайно това. А реакцията на чужденците... Така се прави само в Куба! За да не избягат. Достатъчно е да се обяви броя на водолазите и мястото. Мисля, че пак ще сме на едно мнение тук.
Ако сте чели дотук, значи сте съпричастни или поне любопитни.
Следва най-оспорвания въпрос от всички български сертифицирани водолази. Пак казвам български, защото чужденците го разбират това и го спазват където има съответните разпоредби и закони. А където няма, както в БГ използват намалението, както се казва.
Във всички държави където този спорт е развит, гмуркания имат право да организират само водолазните центрове. С две думи всеки водолаз, сертифициран или не, чужд или български гражданин се гмурка към някой център.
Причините не са само икономически.
- Центърът или клуба знаят добрите места за гмуркане
- Знаят особеностите на акваторията- течения, дълбочини и др.
- Държат връзка с медицински центрове
- Имат връзка с гранична полиция и други власти
- Осъществяват контрол за запазването на подводните обекти
- Предоставят придружители, инструктори и водачи
- Водят статистика и профил на гмурканията
Ако всички помислят, като се абстрахират от всеизвестната българска самоувереност и желание за самодоказване ще разберат, че това е един наистина работещ начин. Страните с развит водолазен спорт са го доказали.
Естествено с това и водолазните центрове ще търпят развитие и подобрение на услугите си вследствие на заетостта си и приходите си. Пак казвам, това е особенно необходимо защото в нашата държава всеки си прави каквото пожелае, имам предвид чужденците. Нека не даваме и това. В България туризмът е един от малкото отрасли, които са конкурентни.
А повярвайте ми, нямаме ли такъв закон водолазния спорт в България ще западне много и естествено ще си отиде.
Ето и предложението което аз имам за българските водолази, което пак не е нищо ново, а добре работещ вариант в Европа.
Всеки български сертифициран водолаз, на които и без това се правят отстъпки, може да плаща някакъв членски внос към център който си избере и срещу това да получава въздух, ако има бутилки, или гмуркания с оборудване на центъра. Може да има и допълнителни неща като опреснителни теоретични лекции, пътувания и т.н.
Така или иначе този вариант аз ще го приложа за редовните си клиенти.
Но така може да се въведе този закон и българскит водолази няма да са ощетени, а напротив- улеснени. Като аз лично ви гарантирам, че по този начин и качеството на услугите ще се подобри.
Надявам се, че преди да бъда нападнат ще помислите върху това което казвам. Мисля, че в крайна сметка всички ще разберат важността да се подкрепят българските центрове.
Поздрави на всички!
|
Yavorsub
21-03-2007 17:51
|
С риск и аз да си навлеча неприятности , но този път от водолазните центрове , НЕМОГА да се съглася с г-н Монисуб и то именно по 3та точка .Така както го предлагате , и всичко изглежда чудесно наистина след като се замислям , и ми звучи като ...-МОНОПОЛ ! Ако аз съм ви редовен клиент това значи че аз съм доволен от вас , а тогава и вие ще сте от мен.В такъв случай отстъпката ще я има при всички положения.Ако обаче несъм ?Тогава вече независимо че може да съм квалифицирам,( даже високо квалифициран ),нямам право на хоби понеже не членувам в някой клуб?Не зная на вас но на мен не ми звучи правилно.Да ви питам и друго?Ако не съм член на някой клуб но съм редовен клиент , даже изключително редовен, не притежавам собствена екипировка но наемам и използвам под наем по-редовно от редовен член на клуба - тогава какво?В съседна на България -Гърция такъв модел не съществува и не работи.И няма как да работи,ако си редовен клиент някъде значи си добър клиент и тогава отстъпките са задължителни.Ако не си доволен -отиваш при друг.Та за какво развитие на спорта говорехме -само тези дето са членове на организации и клубове.Ами другите?Със сигурност мога да ви удавя с подобни въпроси и ако се замислите май ще се съгласите.
|
|
ЯворСуб,
Първо искам да подчертая, че явно не си разбрал за какво говоря.
Ти в частност, както описваш си се гмуркаш по начина за който говорим- с водолазен център. Точно това е идеята- всички да го правят така.
А тук ставаше дума за тия които искат самостоятелно. За тях беше предложението да членуват някъде, и то само за да им излезе изгодно икономически, не за монопол! Като начин за гмуркане, ако се прокара закон само водолазните центрове да организират гмуркания.
Да не би в съседна Гърция да може някой да отиде ей така и да се гмурка без водолазен център, който да го осигурява?!
За това става дума!
|
Yavorsub
21-03-2007 18:40
|
Да точно така ,тук в Гърция до миналата година беше забранено да се гмуркаш почти навсякъде.Но за щастие както е в Италия , Франция и Испания така и тук промениха закона и сега всеки квалифициран водолаз може да се гмурка на всяка разрешена от закона акватория.Като казвам квалифициран - имам впредвид в зависимост от нивото и дипломата която позволява да си придружител или за професионалисти, изобщо всички над 2ра степен (звезда ) и т.н.Давам ти пример:аз съм квалифициран ноне членувам в клуб.Искам да се гмурна с жена ми и приятели , (също квалифицирани )наемаме екипировка ( без отстъпка ), оповестяваме съответните органи на власта къде кога и как и ...това е .Ако вие на наще място получите -НЕ понеже не сте членове на клуб , как ще сте очувствате?Всъщност ако се вгледате добре третата точка от вашето предложение е опозит на 1вата.Аз лично го сезирам точно така .Налагайки ми по закон да се гмуркам само като член на клуб ми звучи като да се гмуркам само на определени места(полигони ).Не само че ме намира несъгласен но и не правилно.НО нека и другите колеги водолази да си кажат мнението.
|
|
Във всички райони има водолазни центрове, така че където и да искате да се гмуркате ще намерите с кого. Не става въпрос да се гмуркате само с един център- не. Всеки си има право на избор.
Да плаща се такса, и в Хърватия е така. Но като си платиш членски внос в център или клуб в крайна сметка излиза по-добре и по-изгодно.
Вижте, с тоя членски внос, това не беше основната идея на поста ми, а само едно педложение.
Идеята е водолазните центрове да организират гмурканията.
И то хора с необходимите инструкторски сертификати, а не някой лодкар му дали да вози водолази и той смята, че може да организира и провежда водолазни гмуркания.
Абе, ще се спори, то е ясно. Но моята цел е не да ограничим българските водолази, а чужденците. Нека да идват, това искаме. Но да се гмуркат към БЪЛГАРСКИ ВОДОЛАЗЕН ЦЕНТЪР!
|
|
Може и да е тъпо това което съм написал по-долу-ако е, моля админите да изтрият поста ми!!!
Аз, въпреки, че не съм водолаз, не съм съгласен с монисуб, да се задължават хората да ползват услугите на клуба в района в който даладисват! Ами ако в дадения район няма такъв клуб? Дали български, дали чуждестранни туристи, не знам. Обаче да предположим, че в даден район е водолазния център(клуб) на "Пешо"името е без значение) аз съм клиент(да кажем имащ необходимата квалификация дори да влиза сам) и искам да се гмурна точно в този район, но не съм доволен от "Пешо" и какво правим по-нататък????Трябва ли да ходя до съседните райони - да кажем на 30км от района в който искам да се потопя и дали другия ще се навие да...абе несериозна работа и пълна липса на удоволствие. Така или иначе при влизане в морето на човека ще му трябва най-малко въздух(отделно може да има нужда от друга екипировка). Та "Пешо" може да си го "зарибява" както си иска-другия дали ще се върже е отделен въпрос! А от страната на водолазните центрове си е за тяхна сметка дали ще предложат достатъчно на брой варианти за клиентите си(не само за редовните), от което ще зависи колко хора ще пожелаят да им ползват услугите, това си е до фирмена политика, възможности и т.н. - все проблеми на мениджмънта на клуба, и според мен няма голяма връзка с наредбата за подводна дейност!!! По-важното е да не се дава каквато и да е екипировка на неквалифицирани потребители!!!
Дано да сте ме разбрали и съжалявам, че разводнявам темата!!!!
|
pipin162
21-03-2007 21:47
|
Аз не съм водолаз а харпунджия,надявам се че няма да обидя никой като изкажа мнение по тази деликатна и спорна тема!Аз съм твърдо зад Яворсуб и неговото мнение!Ще ви дам пример.Ето все едно аз съм неквалифициран и ми се гмурка скуба,нормално е да не може и закона да налага с мен да има квалифициран инструктор докато се гмуркам,но не виждам защо той като е квалифициран трябва да има нещо общо с някакъв си клуб!Това е като да караш кола,като имам книжка си карам на воля,а като нямам с инструктор докато се науча и взема книжка!И това вашето ако не е монопол,задраве му кажи и сами чухте от момчето такова нещо в Европа няма,може да е имало но вече няма,поне в по развитите страни в този спорт,така че не е редно да злоупотребявате като казвате че в
Европа е така,ами не само вие ходите из Европа,а и Хърватска не е Европа!Вие искате все едно както при колите,купувате си кола и имате книжка,но за да карате трябва да платите пътен данък на държавата,защото тя е построила и поддържа пътищата,ами добре това е нормално!А как ще обясните на Яворсуб примерно,той си е квалифициран има си екипировка и иска да се гмурка,и вие ще му кажете не неможе трябва да си платиш на нас или на друг клуб,че защо ще каже той?Вие ли наливате вода в морето да не изсъхне?Вие ли го почиствате?Вие дръжавата ли сте че да взимате някакви такси за вас си?Няма нищо обосновано във това,разбирам закона да задължава неквалифицирания като мен,но не и такъв като него!Дори да допуснем да има такава такса,че защо да я плаща на вас,ами не на държавата,а пък вас държавата да ви задължава със закон да го осигурявате под водата,а в замяна тя да ви намали таксите и данъците на клуба ви до минимум!Така е по честно според мен спрямо хората и няма да ви мислят за рекетьори!Ако съм обидил някой моля да бъда извинен,аз все пак неразбирам,нали не съм професионален водолаз!И още нещо това което съм написал е в добрия тон на нещата монисуб,без да те нападам,просто го сметни като едно изказване и нищо повече!Всеки си има мнение важното е да не стават карници,така че пак казвам ако някой се е почувствал засегнат от написаното от мен,да смята че има мойте извинения целта ми не е била такава!
|
Wishbone
24-03-2007 12:48
|
Таксата е чудесна идея, но само ако е нормативно закрепена и клубовете бъдат задължени да отчисляват 50% от нея за еко-инициативи.
Това може би е златната среда...
Колеги, въпреки, че е много интересна, мисля, че дискусията ще трябва да е и конструктивна... Тоест - трябва да се пише...
Имам директен въпрос - ако седнем да описваме тези предложения в наредба, колко от вас ще се отзоват да помагат? Моля конкретни имена, водолазни центрове и т.н.
Предлагам първо да направим структурата на нормативния документ - основните глави, които смятаме, че трябва да съдържа - а после да започнем глава по глава да я пълним със съдържание.
Хайде да действаме!
|
|
Wishi, така е както пишеш обаче аз мисля ,че нетрябва да се задълбочаваме толкова в тази наредба, защото морските искат просто да си осигурят полигони и " спокойствие" за да си правят маневрите. Щеми се да напиша още няколко реда - ще стана многословен.
Според мене , поне в това съм убеден, трябва да се придържаме само към набелязаните в проекта точки и много да немърдама встрани, в смисъл да обработим само тях. Иначе става адски сложно и със сигурност няма да успеем с времето.
Относно проекта ( прегледан повърхностно от мен) имам забележка конкретно по точката за фотографирането на разни работи под водата. Ами то излиза ,че с фотоапарат или камера неможеш да влезеш в морето или там където има какво да се снеме. Ще ми се да обсъдим този момент.
КОЛЕГИ, ДАНЕСЕ ЧУДИМ ПОСЛЕ ЗАЩО " ТРИПЪТИ РЕЖЕМ И ВСЕ КЪСО ИДВА''
|
Wishbone
26-03-2007 09:51
|
Манта, този проект е точно в духа на повечето подобни документи, готвени от военните - забрани всичко, за да ти е мирна главата после...
В случай, че водолазите също предпочитат така - тяхна воля. От хората, с които разговарях по темата (вече не са малко) личи едно отдръпване... Абе не може ли да си я караме по старо му? Вие си знаете.
От моя (харпунджийска) гледна точка, забележките са следните:
1. В всякакви референции към подводния риболов от тази наредба следва да отпаднат, като изрично се посочи, че материята се регулира от други актове;
2. Да се въведе изискване за ползване на буйове или други маркиращи съоръжения (буйове);
3. Да се въведе общо правило за отстояние на трафика от не по-малако 100м. от маркиращите съоръжения (буйове).
4. Да отпадне забраната за снимане...
|
|
Пичове,срещата с военните е на 11.04.
ако имате нещо да добавите към горното-давайте.Мисля,че е много важно и после да няма сърдити!
|
Wishbone
03-04-2007 15:08
|
Пак от мен...
Зоните, забранени за подводни дейности (били те леководолазни или други) да са ясно установени в карта с точни координати.
Ако се въвежда някакъв режим, уведомителен, разрешителен или какъвто и да е, то ясно да се запише за кои точно подводни дейности се отнася (за да не се окаже, че всеки плажеващ с маска и шнорхел трябва да уведомява или да иска разрешение).
Поздрави!
|
|
от мен:
никакви заявки--само уведомяване сутрин и то за влизане с лодка на потънал съд,
никакви полигони-не може да се развива туризъм така с ограничаване в едно заливче.,
никакви глупости за чужди граждани като да си декларират автоматите ..освен да имат български попечител,
Отпадане на Чл 4 и Чл 5
Опадане на Чл9 т.2...той забранява подводната археология изцяло
За река Дунав: да вържеш 1 чукан да искаш разрешение....тъпо ми звучи
Отпадане на "определените райони" за водолазна дейност и никакви разрешения от старши военноморски началници .
Слизането от бряг-без никакви ангажименти към каквито и да е органи и инстанции
Никакви забрани за фотографиране.
|
Wishbone
03-04-2007 15:34
|
Въведете си изрично основание за издаване на правилника за безопасна леководолазна работа под вода!
Иначе никой никога няма да го издаде!
|
|
Нови Продукти
Цена: 84.00 Лв.
Spearfishing
|