|
Наредба за подводните дейности (ПРОЕКТ)
Wishbone
08-04-2007 12:27
|
Steam, много ти благодаря за поста. И не само заради това, че отразява това как нещата изглеждат отстрани за неангажиран все още потребител.
І. Напълно подкрепям предложението ти за картата - с две ръце за!
1. По отношение на режима,вече очевидно се разгранишават три отделни нива и може би това е най-компромисното решение.
а) зони, абсолютно забранени за осъществяване на любителски и любителски с търговски характер подводни дейности - военни зони, зони от изключително значение за националната сигурност, други индустриални обекти, основните пътища на морския трафик (вие ще кажете термина) временни забранени зони (археологически обекти до завършване на изследванията по тях);
б) Зони с разрешителен режим - военни гробове (дали изобщо има други?), временни зони за провеждане на спортни и др. масови мероприятия, включващи подводна дейност осъществявана от над 15 гмуркачи едновременно на едно и също място. (За да може да се предупредят гранични, лодкари, марини и не знам кой там.)
в) Зони свободни за осъществяване на любителски и с любителски с търговски характер подводни дейности - всички различни от а) и б).
Както виждате разграничавам любителски подводни дейности, любителски с търговски характер и професионални подводни дейности. Не знам дали е правилно, но поне за себе си така ги виждам.
Военни подводни дейности и подводни дейности за търсене и спасяване са отделен вид.
2. Проблемът обаче очевидно ще стои в контрола върху спазването на този режим. Опасявам се, че нещата ще станат като с контролът, осъществяван от ИАРА. За някой ще може, за други - не. Те ще се оправдават с липса на достатъчно финанси, а траловете ще продължават да орат дъното, докато те седят със затворени очи...
Но това епроблем, който се решава на други нива, за съжаление, а не с наредбата...
Но както споменах горе - който наруши разпоредбите, да си плаща глобите като поп, при положение, че въпросните зони са ясно посочени и достъпни за всеки, включително и за чужденците.
II. Подводни дейности, различни от водолазните.
Не знам как с това заглавие могат да се извадятнапълно както риболовът с харпун, така и фридайвинга от тази наредба. Разпоредбата на чл. 35, ал. 2 от Закона за рибарството и аквакултурите казва, че условията и редът за извършване на любителски риболов с харпун се уреждат с наредбата по чл. 15, ал. 1 от същия закон. Това е Наредбата за условията и реда за издаване на разрешителни за риболов и регистрация на лицата, развъждащи риба и други водни организми.
Както вече сме писали тя съдържа само два члена, за харпунджиите:
а) С единия се забранява подводният риболов с акваланг и други приспособления за дишане под вода, което обезмисля предложението за такъв член във водолазната наредба, освен ако не се търси някакъв законов overkill.
б) С другия се въвежда забрана за улов на повече от един калкан на ден - абсолютно дискриминационна разпоредба, която не може да намери каквото и да било разумно обяснение защо е въведена само за харпунджиите, особено предвид това че непрекъснато вдигат квотите за промишлен улов на калкан. Но това е друга тема.
Според мен харпунджии и фридайвъри трябва да се подчиняват на останалите регулации за подводните дейности - гмуркането в забранени и ограничени с разрешителен режим зони, буйове и др., само и доколкото разпоредби на други нормативни актове не постановяват друго.
Това с фотографирането е смехотворно, освен ако не се отнася за забранените зони. Подводната фотография тепърва навлиза в българия и е най-екологичния подводен спорт. Някои колеги вече показват изключителни умения. Да се ограничават допълнително е напълно неуместно.
SteamХ - не мога да се съглася с вдигането на археологически обекти от дъното. Това е национално богатство и никъде по света не е разрешено да го вдигаш от дъното. Това е иманярство и е престъпление по чл. 208 от наказателния кодекс.
"Чл. 208. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г.) Който открие съкровище и в продължение на две седмици не съобщи на властта, се наказва с глоба от два до двадесет лева.
(2) (Нова - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който, като търси, открие съкровище и в продължение на две седмици не съобщи на властта, се наказва с лишаване от свобода до две години или с глоба от пет до петдесет лева.
(3) (Предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Ако съкровището е в особено големи размери, наказанието е: по ал. 1 - лишаване от свобода до две години или глоба от пет до петдесет лева, а по ал. 2 - лишаване от свобода до пет години или глоба от десет до сто лева. "
Какво е съкровище - ами в общи линии всичко, което има историческа и пазарна стойност - тълкуванието е мое.
Ето и съответните текстове на Закона за паметниците на културата и музеите:
"Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 112 от 1995 г.) Лицата, които са открили или намерили паметници на културата, са длъжни в седмичен срок да съобщят за това в съответната община или кметство или на най-близките музеи.
Лица, предали на музеите движими паметници на културата или съобщили ценна информация за тях, се възнаграждават по ред, установен от министъра на културата и туризма. Укритите паметници на културата се изземват в полза на държавата. "
Според мен наредбата не само не трябва да ограничава фотографирането, а дори да го насърчава!
Наредбата трябва да включва текст, който да указва, че:
1. При откриване на паметници на културата, гмуркачът съобщава за находката в най-близкия музей.
2. При възможност гмуркачът записва точните координати или установява по друг подходящ начин местонахождението на находката, и я фотографира или филмира. Гмуркачът съобщава на музея местонахождението на находката и предоставя направените фотографски или видеографски кадри.
Поздрави!
|
pipin162
08-04-2007 12:47
|
Аз бих искал само да добавя нещо относно фотографирането!Според мен фоторафирането и носенето на фотоапарат,или камера при гмуркане в близост да кажем 500м от границата определена от вонните до военен стратегически обект(пристанище,полигон) е нормално да бъде забранено носенето на техника представляваща заплаха за националната сигурност,тъй като може да бъде използвана с цел шпионаж! А и не виждам каква работа може да има някой с апарат или камера в такъв район,дори на мен би ми се сторило подозрително,още повече ако е чужденец!
|
|
Уиш, прав си за археологическите находки - съгласен съм!
Пипин и с теб съм съгласен обаче има един парадокс- всеки може да разгледа в доста добър мащаб някои поделения по нашето черноморие с помощта на GoogleEarth - аз лично съм разглеждал ВМБ Атия и секретно поделение в Черноморец! Та шпионажа ще си го направят и без фотоапарат! А за подозрителното не знам - обикновено строго пазените природни местности са много красиви, може наистина да е решил човека да си снима - дори без да знае какво всъщност има там!
Целта според мен е да се улесни и да се упрости - съответно да се освободи от забрани всичко възможно, за да не става работата за Пешо може, а за Гошо не, щот не е цакал където трябва! Преди време един контролен орган изкаше да ме глобява, за това, че с едно кепче исках да извадя скарида за биричката на компанията - обвиниха ме в промишлен улов - става въпрос за не повече от 500гр. скарида! Аз все още не бях изкарал и 100 ама се размина! Точно поради тази причина следя темата с интерес - за да не стане и с харпунджийството, и водолазните истории същото!!!!
|
Wishbone
09-04-2007 10:28
|
Steam, става дума за военните зони.
В еко-резерватите гмуркането с камера обикновено даже се насърчава!
Поздрави!
|
Akula deep
09-04-2007 12:02
|
Прочетох отново всичко дотук.
Сега....... Мисля си че когато градим къща, трябва да се тръгне винаги от темелите.
Каквато и да е наредба трябва да тръгне от тук:
1.Тази наредба да не противоречи на основните конституционни права (и задължения)на гражданите на Република България.
2. Да е съобразена със законите и подзаконовите нормативни актове на Република България.
3. Да е съобразена със законодателството ( и подобни те наредби) в съседните нам европейски държави по простата причина, че Република България от 01.01.2007 е член на Европейския съюз.
4.Да се предвидят органите и реда за осъществяване и прилагането на изготвената вече наредба на практика.
Ей това е .
|
pipin162
09-04-2007 13:07
|
Акула аз смятам че за тези неща си има хора които ги съчетават така че да съответсват със закона,а от нас се искат мнения и идеи! В това как да се подреди тази наредба си има юристи,които ще го направят и никой няма да ни пита за това!Ние просто трябва да изкажем мнения,които евентуално ако бъдат приети ще бъдат заложени в тази наредба под формата на членове и алинеи,ние не сме хората които ще я изготвят! Всеки знае че сме членове на Евро съюза,хубаво ще е ако някой знае или преведе примерни закони и наредби относно подводната дейност от страни с развит такъв спорт като Италия,Гърция,Испания и др. и от тях може да се взаимстват много неща и без това времето е малко а като го има на готово и там работи защо не и тук да е така!Аз съм слаб с английския и нищо няма да мога да свърша в тази насока с превеждането на нещо такова,така че призовавам ако някой има такава информация да я изложи като потвърди достоверността и,но да не стане така че да изглежда че е с някакви користни цели,като това с плащането на клубовете за да се гмурка даден човек!
|
|
така....утре е денят на дебата с военните.Искам да благодаря на всички,които се включиха в разискванията и да предложа на вниманието ви това,което извлякох от предложенията тук и понеже в този форум поех ангажимент да внеса предложенията се опитах да ги подредя според хронологията на проекта на военните както следва:
Чл.4
Отпадане на "определените райони" за водолазна дейност и разрешенията от старши
военноморски началници .Вместо това да се регламентират:
По отношение на режима,вече очевидно се разгранишават три отделни нива и може би това е
най-компромисното решение.
а) зони, абсолютно забранени за осъществяване на любителски и любителски с търговски характер
подводни дейности - военни зони, зони от изключително значение за националната сигурност,
други индустриални обекти, основните пътища на морския трафик
временни забранени зони (археологически обекти до завършване на изследванията по тях);
б) Зони с разрешителен режим - военни гробове , временни зони за провеждане на спортни и
др. масови мероприятия, включващи подводна дейност осъществявана от над
15 гмуркачи едновременно на едно и също място. (За да може да се предупредят гранични,
лодкари и др.)
в) Зони свободни за осъществяване на любителски и с любителски с търговски характер подводни
дейности - всички различни от а) и б).
Отпадане на Чл.5
отпадане на заявките за водолазна дейност и заменянето им само с уведомяване сутрин и то за
влизане с лодка на определено остояние от брега.Слизането от бряг с цел спорт и туризъм-без
никакви ангажименти към каквито и да е органи и инстанции
Чл.7 Отпадане на полигоните
с полигони не може да се развива туризъм ограничавайки дейността в едно заливче.,това
ще направи страната ни неатрактивна като туристическа дестинация за подводен туризъм.
полигоните правят невъзможно поставянето на обучаващите се курсисти в различни условия
под вода с оглед пълноценното им квалифициране.
Чл.8
отпадане на изискването чужди граждани да си декларират автоматите.Те могат да си
закупят такива и от България.Освен това туристите не носят със себе си бутилки а главно
дихателни автомати и облекло за подводна дейност - с оглед лична хигиена-така е в цял свят.
Вместо това военните и министерствата имащи отношение да изготвят карта с
обозначенията на обектите представляващи военни полигони или обекти касаещи националната
сигурност!
При спускането им чуждите граждани да имат български попечител-водолазен център.
чл.9 - частта за фотографиране е неуместна-като да забраниш да се снимат къщите в Копривщица.
наредбата не само не трябва да ограничава фотографирането, а дори да го насърчава!
Наредбата трябва да включва текст, който да указва, че:
1. При откриване на паметници на културата, гмуркачът съобщава за находката в най-близкия
музей.
2. При възможност гмуркачът записва точните координати или установява по друг подходящ начин
местонахождението на находката, и я фотографира или филмира. Гмуркачът съобщава на музея
местонахождението на находката и предоставя направените фотографски или видеографски
кадри.
Наредбата е озаглавена "...за реда за извършване на водолазна и друга подводна дейност..."
Подводни дейности, различни от водолазните:
Да се включат както риболовът с харпун, така и фридайвинга . Разпоредбата на чл. 35, ал. 2 от
Закона за рибарството и аквакултурите казва, че условията и редът за извършване на любителски
риболов с харпун се уреждат с наредбата по чл. 15, ал. 1 от същия закон. Това е Наредбата за
условията и реда за издаване на разрешителни за риболов и регистрация на лицата, развъждащи
риба и други водни организми.
Тя съдържа само два члена, за харпунджиите:
а) С единия се забранява подводният риболов с акваланг и други приспособления за дишане под
вода, което обезмисля предложението за такъв член във водолазната наредба.
б) С другия се въвежда забрана за улов на повече от един калкан на ден - абсолютно дискримина-
ционна разпоредба, която не може да намери каквото и да било разумно обяснение защо е
въведена само за харпунджиите,
харпунджии и фридайвъри трябва да се подчиняват на останалите регулации за подводните
дейности - гмуркането в забранени и ограничени с разрешителен режим зони, буйове и др., само
и доколкото разпоредби на други нормативни актове не постановяват друго.
Приятели-толкова от тук.ако нещо се сетите до утре има време да допълним идеите.Дано до болка познатият ни разнобой -нашенски-български не ни попречи да успеем.
|
Naval Architect
10-04-2007 14:27
|
"При спускането им чуждите граждани да имат български попечител-водолазен център."
Много интересно как ще стане това за граждани (поданници) от ЕС и ЕЕА? И ако може да съм попечител на ДОБРО.
|
Yavorsub
10-04-2007 16:47
|
Наистина Миро (моля да ми позволиш да се обърна към теб по този начин ), това за чужденците е единственото дето не се връзва с останалия текст.Я си представи че дойде (дай боже )Жан -Мишел Кусто ?Нека всички да имат свобода на действие а пък нарушителите да си носят отговорноста!
|
Wishbone
10-04-2007 16:50
|
Прав е Архитекта... Просто не може да стане това с попечителите... И повечето мнения тук са против въвеждането на ограничителни мерки спрямо чужденци. За тези от ЕС просто забрави - никога няма да допуснат подобно нещо... По добре не се и опитвайте - на цялото ви предложение ще се погледне като опит за прокарване на търговски интереси и ще остави лош вкус в устата!
Пак повтарям - гърците са опитали и не е станало!
За уведомяването сутрин при излизане с лодка - да се въведе възможно най-облекчен режим, телефон, факс или радио. Да не се окаже, че киснеш с часове пред някой затворен офис.
Картата - към наредбата да има подробна карта, която включва всички зони, заббранени, ограничени, исторически резервати , екологични резервати (то верно, че някой съвременни разказвачи не правят разлика между тях, ама важното е да върви гладко повествованието).
Миро, за буйовете - ТОЧНА регламентация трябва:
Кръгла или цилиндрична форма, в ярък цвят, със или без означение с флаг.
Нси се закачен с въже за тялото на гмуркача или се закотвя на дъното. Гмуркачите не могат да се отдалечават на повече от 50м. от буя
Най-важното е обаче да се въведе реципрочно задължение за морския трафик да спазва отстояние от 100м минимум от буя. Иначе носенето на буй е напълно безмислено!
И най-важното - това да не е единствената среща, с която просто искат да отбият номера.
|
|
ох...елате да защитите това за чуждите граждани вие....ще ви изядат водолазните центрове.Доколсото ми е известно навсякъде водолазните спускания с туристическа цел се осъществяват чрез център...т.е с местни попечители.Някой да си е правил самостоятелно спускане с акваланг в Египет?
За буя тая работа е трудна...влязъл някой пън на фар-ватера ..кво-да отбият корабите ли? АЗ буя не виждам как ще го внедрим в тази наредба,тъй като той е в частта правила за безопасност.Мисля,че е редно военните да наложат някъкви солени глоби за лодкари,които не спазват дистанция от водолазния буй.Само,че как ще става контрола....един бог знае....
|
Naval Architect
10-04-2007 17:44
|
Миро, Сложи на Блуе Боу един километраж на сарфа и му сабираи тол=таха.
На онез умници им кажи много им здаве за опита да делят БГ от ЕС граждани. Просто няма да е валидно ....
|
|
благодаря за ценния съвет
|
Wishbone
10-04-2007 22:29
|
Миро, Египет не е в ЕС... Там гражданите имат еднакви права. Няма да се допусне местните да могат сами, а Австриеца - с водач...
|
pipin162
11-04-2007 01:44
|
Мен пък ще ме изкефи да го прокарат Ванко това с попечитела и да има няколко оплаквания от чужденци на подходящите места и да им натрият носовете веднъж за винаги на тези алчни г......е!
|
|
Ето тук откирх интервю на някав от София по тоя повод. май трябва серииозно всичк да се обединим срещу поредната недомислица. [link]
|
Naval Architect
11-05-2007 12:10
|
ДА си регистрирам оборудването на границата. ХАХАХА
А застраховка нещатли да ми направят.?
|
Wishbone
11-05-2007 12:15
|
По принцип, никой не написа как е минала срещата... Постигнаха ли се някакви договорености, има ли нови предложения за проекти... Изведнъж настана мрак!
|
|
Ейиии голяма глупост се мъдри!Съвсем луднаха тя хора!
Дано не се присетят че и харпунджий ,и фрийдайвари или дори туристи с шнорхели трябва да се регистрират!
Даже що пък за по лесно да забранят такива дейности освен за военните ,полицията и други такива държавни службици!
Абе аз ги имах морските за по нормални хора!Но според мен някой мъти водата че да лапа от нея!
|
|
Нови Продукти
Цена: 106.00 Лв.
Spearfishing
|