|
За и Против за лакирането на дървените харпуни -Мнения?
pavelkamburov
10-05-2007 00:48
|
Здравеите, вероятно темата не е интересна за повечето хора, но предполагам повечето са виждали или ,чели нещо по въпроса. Втори ден се чудя дали да си лакирам дървения харпун с някакъв лак или смола или да не го лакирам. Виждъл съм и от едните и от другите фабрично направени. Ако се лакира и не уцелиш втъвърдителя примрно смолаа става гадна и трошлива, едно време слагахме спирачна течност за пластификатор.. ама то тогава какви течности имаше .. не като сега ;-). Ако се наруши покритието и влезе вода също сигурно ще е гадно. От друга страна ако канала на стрелата е обработен ще е по-гладък и вероятно по добре за изстрела, освен това може да се шлаифа и харпуна изглежда по-добре , както и могат да се скрият някои малки дефекти и грешки на растежа. От друга страна харпуна е инструмент за ловене на риба не е картина.т.е стига да е ефективен много важно , че имало някоя драскотина. По подразбиране мебелите и покритията от ТИК не ги лакират/ Що? никои не можа да ми отговори от търговците. Всички ползват тиково масло. Ако харпуна случаино се изкриви както стана при мен поради технолоични и конструктивни недомислици шанса да го изправиш както е лакиран по метода "вряла вода + баластен колан" е никакъв . (за тия дето не знаят ;-) мокри се мястото на кривината с вряла вода залостваш харпуна и му закачаш баластния колан и лягаш да спиш като се събудиш харпуна е прав. Има и научно обяснение ама ме марзи сега, Патенат е на Акулата, аз само го доразвих ;-) залоствам харпуна за кенефната чиния - идеално става - пускам водата да тече леко постоянно и слагам баласния колан. Получава се идеално). Та така да лакирам ли харпуна или не ;-) или пак да лакирам само горната половина там където е канала и дръжката евентуално а другото да си стои така намазано обилно много пъти с тиково масло. Аиде сега мненията да чуем ;-)
|
|
Two Beers Or Not Two Beers...
|
|
Зависи от какво дърво е направен. Мазните тропически дървета като тик махагон и ироко нямат нужда от запечатване и се намазва многократно с тиково олио. Ако е някое тукашно широколистно по добре да се запечати с лак-особено от постните дървета. Дъба е средно положение по мазност но по добре да се запечати според мен. колкото до изкривяването има начини да се избегне максимално ако дървото е както трябва.
|
|
Щуката е прав! Тикът и махагона са дървета които са мазни и нямат нужда от лакове за да се предпазват от влагата, но е добре да се импрегнират с тиково масло. А колкото до канала за стрелата единственото което ще ти направи изстрела "по-гладък" е тънкият филм вода между стрелата и тялото на харпуна които се получава по естествен път. Някъде в интернет гледах на някой харпуни в канала правят още един миниатюрен канал,в който да влиза вода и да спомага за изстрела...... колко е ефективен незнам.....
|
pipin162
10-05-2007 12:02
|
Интересна тема само,че за съжаление не съм компетентен Павка,единственото което мога да ти кажа екое е по красиво според мен!По красиво за мен е без лак,особенно на тиковото дърво лак въобще не му ходи според мен!
|
pavelkamburov
10-05-2007 12:35
|
Two Beers Or Not Two Beers... за бирите ясно ;-) както е казал Мечо пух - "колкото повече - толкова повече" ;-) Дървото ми го продадоха за ТИК , колко е ТИК господ знае. Цялото обаче стои като изядено от червеи някакви пори и каналчета е цялото . Даже като се шлаифа не се махат явно структурата е такава. Ако се лакира , ще се запълнят и може да се шлаифа и сигурно ще изглежда по-добре. Ама нещо не ме кефи тая мисъл. От друга страна Добс и Акулата лакират всичко и изглежда добре.. От трета страна ако се удари харпуна и се подбие с малко шкурка ефекта се оправя , а ако е лакирано сигурно е по-трудно.. Виждъл съм турски харпуни лакирани и други като на Санд дето не са. .. абе луда работа..
|
|
Павка, ако си 100% сигурен в качествата на дървото (хубав тик, право, добре "узряло" и т.н.) може да не лакираш. Но ако имаш дори и най-малките съмнения удряй 3 ръце епоксидна и 3 ръце лак за да ти е мирна главата.
Не е вярно, че тиковото дърво не се лакира. Просто е много по-лесно да го мажеш само с олио. Много фирми като teaksea и други си лакират тиковите харпуни. Важното е да почистиш много добре повърхността с ацетон преди да положиш първия слой смола за да бъде обезмаслено дървото.
Колкото до това, че махагона няма нужда от лак това е чиста заблуда. Единственото дърво, което може да мине без лакиране е най-качествения тик. Иначе морето не прощава.
От гл. точка на естетиката е много по-добре ако е лакирано дървото. Порите му се "отварят" и изглежда страхотно. Нелакираното дърво стои бяло и добива естествения си цвят само като е мокро, т.е. докато си под водата.
Все пак естетиката е въпрос на вкус. На някой може да му харесва нелакирано
Моя съвет е да си лакираш харпуна за да няма изненади после и да се окаже че си хвърлил толкова труд на вятъра.
Поздрави!
|
|
Павка, ако не те блазни издрасканият, тук там чукнат, като на МНОГО голям майстор харпун (главно тялото де), чувам от колега, който пробва наскоро, че повечето от съвременните лакове за подове са изключително здрави и издържат на леки и дори средни тръквания (к'во ли пък значи това) и такова покритие ... примерно би запазило някакви надписи от промяна... Иначе прекалената лъскавина нещо не ми изглежда особено красива... АМА ВЕРНО ЛИ ГО ИЗПРАВИ,ТЯЛОТО? Браво на теб!
@Lotdog : ако ластиците теглят леко надолу (към тялото) защото центровете им на закрепване са под равнината на стрелата, не мога да се сетя как ще се появи смазващия слой вода... При автомобилни/самолетни и пр. колела те се "качват" на водата при достатъчно голяма скорост, но около тях е въздух... Видях снимка на канал за стрелата в дървено тяло, в който беше сложена да речем вложка - от някаква плъзгава пластмаса доколкото си спомням.. Без точни измервания май само си разсъждаваме...
|
|
Вов пластмасата за която говориш е една лайсна която някой фирми за дървени харпуни слагат. Тя почти затваря стрелата в себеси като оставя само "опашчиците" за зареждане да стърчат.... не съм виждал на живо и не съм стрелял с такова нещо за да коментирам....
Моят харпун е с цял водач а стрелата когато е в леглото никога не е плътно легнала в канала.... същото е положението и при дървеният харпун на Яро. Освен това когато е зареден харпун с отворена глава в която ластика минава под нивото на стрелата основният натиск върху стрелата е в задната част, там където тетивата влизат в засечката и почти по цялото протежение стрелата е свободна и нищо не я задържа в канал до момента в който не прехвърлиш кордата на върха!
Искам да кажа, че има от къде да влезне вода в канала под стрелата.....
|
pavelkamburov
10-05-2007 15:07
|
А какво мислиш Добс , да се намаже с тиково масло първо и след като попие да се намаже със смола за да се запечата, та при евентуално удряне или напукване на смолата да се разчита на Тиковото масло. Между другото някои знае ли дали се лакират тиковите и махагонови яхти и палуби?
|
|
Виждал съм корабни палуби и парапети -те са от африканско дърво но не мога да кажа със сигурност какво и са лакирани 100%. Иначе гръцките гемии се правят от кипарис и кестен и ако няма тогава скелета е от чам но май черен бор.
|
|
Павка, няма нужда да го мажеш предварително. Дървото си е достатъчно мазно във вътрешността. Даже трябва да махнеш мазното по повърхността за да хване добре смолата.
Не трябва да те плашат драскотините. Моите харпуни са винаги изподрани, нали все пак е оръжие и го блъскаме под водата. Достатъчно е веднъж в годината да ги разглобиш и да мацнеш малко епоксидна смола на драскотините. След това фина шкурка на целия харпун, една ръка лак и е като нов. Ама наистина като нов.
На 2-3 години ако имаш желание може да свалиш с шкурка всичкия лак и дори смолата и да повториш всичко от начало, но аз лично не виждам смисъл от това.
Колкото до палубите на яхти там не се лакира с епоксидна смола, защото според мен ще дойде прекалено скъпо. 1 л. хубава смола струва 40 лв. Представи си колко смола ще отиде за да се лакират 20-30 квадрата повърхност при това с 2-3 ръце... Не е рентабилно. Пък и палубата не е постоянно под вода, т.е. не се напоява така както един харпун.
С 2 думи за харпун идеалното решение е да импрегнираш със смола и след това да сложиш 2-3 ръце полиуретанов лак с УВ филтър, който предпазва смолата от вредните лъчи на слънцето. Всичко останало е компромис. Вече ти трябва да си прецениш колко голям компромис искаш да направиш
|
pavelkamburov
10-05-2007 15:58
|
Въпроса е ,че пробите дето правих показват ,че смолата не се просмуква добре в дървото , пробите които правих- обикновена дъска около 2мм влиза смолата. Нагрята дъска около 3; 3.5 мм . Нагрята дъска и разредена смола с кореселин около 4мм. но не съм сигурен какво става със смолата като се изпари кореселина. С кво се разрежда смолата за да попие добре? Ако дървото е мазно както казвате и се пропие с тиково масло как водата ще го повреди? Изпарява се маслото ли ?
|
|
Павка, аз не съм по дървените харпуни но във връзка с това за което си говорите с Добри и другите, мога да те подсетя, че дърво, което искаш да импрегниращ срещу външни въздействия се маже с безири (минерални или синтетични) преди да се лакира. Безирът попива дълбоко в порите, обаче някои видове съхнат твърде дълго! Не съм сигурен дали сега няма по-добри импрегниращи лакове за тази цел.
|
|
Първо, ето един линк за разреждането на смола: [link]
С 2 думи не разреждайте смолата. Нагрявайте я, но не разреждайте. Неминуемо ще и развалите качествата.
Второ, никога смолата няма да се просмуче в цялото дърво. Не е това целта на занятието. Целта на смолата е да спре контакта м/у водата и дървото. Цялостния слой смола и лак става не повече от 1мм, дори по-малко. Но това е напълно достатъчно за да не се мокри самата дървесина. Дори да праснеш дървото толкова силно, че да му образъваш резка с дълбочина от 1-2 мм, мазната дървесина на тика няма да позволи да проникне вода много навътре в дървото. Ще бъде само повърхностно.
Нещата с махагона не стоят точно така. На мен ми се е нарушавало покритието сериозно (сложих резервен ластик с метален жълъд за 1 излет и дървото се изподра жестоко). В този случай повърхностния слой на махагона направо се напи яко с вода. Чаках го да изъхне няколко дни и след това наново лакирах първо със смола и след това с лак. От тогава не съм имал проблеми, но ако това беше останало така с дни, нищо чудно харпуна да се нацепи или изметне.
Виждал съм точно това да се случва с харпун от бук, който не беше добре лакиран. След няколко излета водача започна да не съвпада с водача на дръжката (пластмасова), след това направо се появиха пукнатини.
За тиковото масло не знам подробности. Никога не съм го ползвал по простата причина, че нямам достъп до тиково дърво (ама наистина тиково дърво от Индонезия или Бирма, не от Африка, Бразилия или Турция).
|
pavelkamburov
10-05-2007 16:35
|
Абе аз се сетих за безирите.. ама понеже никои не го споменава си помислих ,че сигурно е много тъпа идеята .. и не го споменах ;-). Между другуто тиковото масло не е ли вид безир? Химията не ми е наи-силната страна ;-)
|
|
Бат Павле, Бат Павле, какво ти дойде на главата. Да се чудиш и да се маеш, и сам да си говориш..... Разбирам те много добре, защото и аз минах оттам. Аз също мислех да не лакирам, но взех, че послушах Добри и му праснах три ръце смола и две лак, пък ще видим. В първата ръка смола сипах около 20% коресилин да си призная. Стана добре, по мое мнение. С остатъка от разредената смола, намазах една дъска която стои на дъжд и слънце на терасата. Ако там се напука смолата, тогава ще се притеснявам и за харпуна. А лака който ползвах е алкиден, някакъв гръцки лак за външни дограми. Мек е, но нали в крайна сметка, от него се иска да пази смолата от слънцето. Като се издраска, ще го повторя.
Иначе, следващият харпун който ще направя, ми се иска да е от сърцевина на странджанският дъб, дето правят бурета за износ от него. Е, него, ще го пропаря едно хубаво във вана с горещ ленен безир за 12часа примерно, и това ще му е. Без лак, без нищо. Аз си мисля, че тика и махагона са повече реклама отколкото необходимост, и съм сигурен, че ако се попита някой стар майстор на лодки, той ще го потвърди.
Другото което е, че има махагон и махагон, тик и тик и т.н. Парчето дъска, от което си направих дръжката беше седяло да подпира един олук в двора на хазяйката ни в Черноморец цяла година и не беше мръднало. Някакво много кораво розово дърво, парче от паркет. На него пишеше "Куинила".
|
pavelkamburov
10-05-2007 17:24
|
Абе не знам .. и без туи не ми харесва .. д а взема да пробжам без лак .. та като се скапе да е ясно поне , че така не става .. ,много се чудя
|
|
Абе Павка, дай да видим някоя снимка на тоз "грозен" харпун дето хич не го харесваш Сигурен съм, че е станал много добре, а ти само скромничиш
|
|
Нови Продукти
Цена: 0.60 Лв.
Spearfishing
|