|
Пак за ластиците
Yavorsub
16-11-2007 20:29
|
Ами ще стрелят с еднаква сила но по-тънките ще са по-бързи.
|
pipin162
16-11-2007 20:51
|
Да ама друг път Г20 си е Г20,серт е дума за хора които нямат сила да заредят харпуна и си търсят оправдание че ластиците били серт!Има един лаф "NO PAIN NO GAIN" или "Без болка няма печалба".
|
Wishbone
16-11-2007 21:19
|
Да ама не...
Единия от големите зъбари на Санд е взет с моя харпун - 100, 6.5 на 2х16... Зареждам си като пич, не ме болят гърдите и не си жаля изстрелите....!
2n16 rulez!!!!
|
Akula deep
16-11-2007 22:03
|
Иво, разбираемо е , че трябва наистина да си корав за да работиш с Г-20, това никой не го отрича. Защо обаче тези ластици (според мен ) са толкова разпространени в нашия вид Черноморски риболов, а американците предпочитат вместо 2 х 20 да сложат 4 или 6, та дори мисля, има и харпуни с повече на брой ластици.
Мислиш ли, че ония отвъд океана са чак толкова кекави, та да не могат да опънат една двайсетка ?
Стрелбата с единичен ластик е оправдана, там където се харпунират много на брой относително малки риби и добрия резултат за деня, зависи в повечето случаи от голямата бройка произведени изстрели, като относително голям процент от тях са неточни.
Само пример: Ако днес ти си стрелял 20-30пъти по платерини (примерно по 300-500гр.) и си пропуснал 50% от изстрелите , то вечерта имаш кукан достатъчно пълен за да се покаже в темата "Сезон 2007".
Докато онова особено племе сред харпунджиите - Ловците на туни , зареждат 10-20 (че и повече) минути харпуна си с 6-те ластика ф.14.3 стъкмяват линията, бъджито, флешърите, буьовете. И този човек днес разчита на един, единствен изстрел, с който улучва толкова кила риба, колкото един средночитав харпунджия в Черно море за сезон. После се мята на яхтата за милон долара и се почва едно гонене.... не ти е работа.
Има нещо гнило в Дания, след като не залагат на Г 20.
Може и да не се продават в тамошните магазини. .
|
pipin162
17-11-2007 00:52
|
Да ама Ванко,Яро като видя Ц4-то и си говорехме на темата Егейско море и аз му викам че ще сложим още едни ластици на Ц4-то и е готов за там,а той каза че така както си бил с скъсените Г20 и един чифт му били напълно достатъчни.А и аз се чудя какво има да те боли,ама знам ли.Като си блъскам в гърдите 150 кила на лежанката не ме боли,а мога и 170 така че ще чакаме и мен да ме заболи.Сега специално съм си взел ластиц и 16 на "Горила" да ги сложа на една 75-ца да видя какво ще стане и да ти кажа,така както са отрязани без да има още дайнема ги хванах и двата да ги пробвам да видя дали ще се огъне харпуна,тъй като не знам дали ще издържи и ги дръпнах до втората контра двата едновременно само от захват,така че и това не е кой знае какво.Да вярно харпуна се огъна бая,което значи че работа е сериозна,ама аз съм си фен на Г20,но и тези ластици като гледам са от типа на Г20 и са доста хубави.Няма да споря за и относно 16-те,дори Яворчо е на вашето мнение така че аз оставам сам,но пак съм готова за сражение! Аз искам да усещам мощ във изстерела и това е!
|
|
Благодаря на всички за изказаните мнения!
Атоман, подложка на гърдите имам и я ползвам от доста години и е дебела 14 мм. (двоен неопрен), но този сезон не ми помогна особено.
Володя, все още не мога да се реша да сменя оръжието, с което от много години стрелям и да сменя изцяло концепцията. Синът ми Кирил, едва тази година сложи на "Имерсиона" отворена глава и цял ластик и се сдоби с харпун "Пикасо" (същият като твоя), но му трябваше дълго време за да "влезе в час" с новите оръжия. Може би и аз ще "яхна новата вълна", но не знам кога?
Пипин, до тази година и аз бях заклет фен на Г-20 и съм ги хвалил на всякъде, но последният чифт, едва не ме осакати. Зареждането се превърна в непосилна мъка, която ми вгорчи удоволствието от риболова. Опитвал съм да зареждам само на корем, но на втората засечка не съм успявал.
Веско, силно съм заинтригуван от ластиците на "Пикасо". Едва вчера взех в ръце харпуна на сина ми, той е с цял ластик на "Пикасо"--19 мм. и ми се стори доста мек и лек.
Стамене, колкото повече мисля върху думите ти за "градинския маркуч", толкова повече съм убеден, че си прав, за това защото аз повече от 4 години стрелям с Г-20 и съм нямал никакви проблеми със зареждането и едва този сезон, с последния чифт който сложих, започнаха мъките ми. Явно партидата на която съм попаднал, не е била добра.
Гринго, ти ме изкара голям рибоубиец, ама 3 дни в Синеморец май ти ни изхранваше с риба, така, че е спорен въпроса, кой е по-голям килър от нас двамата.
В заключение, реших да си взема едни "Омерски" пауърки, а в последствие и едни "Пикасо" и ще видя с кои ще стрелям по добре.
За сетен път се уверих, че този форум е много полезен, що се касае до това да получиш компетентно мнение и отговор на въпросите си.
|
pipin162
17-11-2007 13:42
|
Ватусе сигурно си прав за партидата на Г-20,защото като се замисля тази година започнах с нови ластици на Г-20 и в началото като ги заредих във водата,въпреки че нямах проблем да заредя харпуна на която и да е контра усетих леко затруднение или по скоро по слаб се усетих някак си което направо ме вбеси и си помислих "отслабнал съм не може да бъде" и си викам това е защото тренирах малко по повърхностно тази година и сега ето затрудних се и аз.Също така си помислих че може да е от това че са съвсем нови ластиците.Но като се замисля сега може и аз да съм случил на същата партида и от това да се е появило затруднението,но пък може и да съм бил по слаб,надявам се да е първото.
|
|
Пипин, със сигурност не си бил по слаб. През месец май, когато платерината и кефалите течаха като река, на мен ми се плачеше от безсилие, защото с голям зор зареждах на първата засечка и след десетото зареждане омалях на пълно и излязох отчаян. Защото никога съм нямал проблеми със зареждането на Г-20 и аз като теб започнах да си внушавам, че нещо не съм в ред физически. Започнах да се наблюдавам и съвсем се притесних (какво нещо е внушението), установих, че започвам да се задъхвам по-често при физическо натоварване, че много често имам ускорен пулс, че се уморявам лесно, абе изобщо глупости колкото си щеш. Мамка му, едни ластици ме изкараха от равновесие. Наложи се дори да направя трета засечка на стрелата, по напред, че да мога да зареждам харпуна, в следствие на което скоро след това стрелата се счупи от същата тази засечка. Най парадоксалното е , че нито за миг не се усъмних в качеството на ластиците и едва сега след като Стамен ми каза отговора на мен ми просветна. Не съм някой гевезе, но честно казано цяло лято си имах адски болки в гърдите, заради пустите му гумаджий на "Креси".
|
Yavorsub
17-11-2007 15:15
|
Един интересен факт (май е леко оф топик ):Веднъж в разговор със собственика на фирмата Патос стана на въпрос че са направили страшен ластик докато експериментирали с някакви нови смеси и рецепти.И даже ми даде да пробвам едно парче ф 16 и наистина беше супер.Проблема бе че нито той , нито брат му (съсобственик )нито дори и майстора им който работи на пресите не е записал точната съставка защото в този ден са направени повече от десетина различни проби.Както ми каза " ...-направо се изяждам от яд че докато експериментирахме с новата машина не си водехме записки.Ластика е без еквивалент и след пробата бързо ограбихме всичките "проби" от боклука.Сега толкова опити и не можем да го улучим ."Та този разговор който беше между другото ме кара да си мисля че дори и в супер модерни заводи и цехове с автоматизирани системи на производство понякога е възможно да стават фалове.През годините много пъти съм виждал промяна в качеството на един и същ продукт.Моето мнение относно ластиците , придобито изцяло от практиката е най-добрите ластици са с почти константно качество през годините.Преди да премина на цели ластици за мен бяха най-добри ф-16 мм. -H.Desault , Praktisub и едни червени ластици на гръцката Balco sub.Разбира се това беше преди доста години .След това преминах на ластици ф20 и от всички които имаше тогава на гръцкия пазар се спрях на Simotal -завода и май компанията където се произвеждат харпуните , стрелите и ластиците на Pikasso.А вече в новото време когато открих колко по-евтино ми излиза да си купувам ластици на метър и да си връзвам цели ластици открих (даже бях сред първите които ги пробвахме преди да ги внесат официално )ластиците на Reef .Направо са супер и единствения им недостатък бе че не излизаха в черен цвят.Разбира се че две години по-късно се появиха и черни такива.Тази година на изложението Apnea показа и една новост -два ластика ф-14 мм. в една втулка.Не знам до колко ще е ефективно а и не съм разпитвал за подробности но беше доста необичайно .Сори за дългия пост.
|
Akula deep
17-11-2007 15:41
|
Даааа, като се замисли човек...
Междувременно, снощи след като написах последния си пост в тази тема, се сетих ( и съответно са ядосах на себе си). То наистина, показвайки параметрите на новите си ластици обикновено големите фирми наблягат на скоростта на стрелата.И май , че това е параметъра, който се следи най-много.
Бях гледал едно изследване , в което се оказа, че стрелата с която са правили експеримента излита с почти еднаква скорост , независимо от това дали с 16-ки, 18-ки или 20 мм. ластик се стреля и тази стойност беше някъде около 31м/с. но 18-ката показа по-голяма скорост (с малко) от 20мм.-овия ластик. От друга страна зареждането на 20мм.-овия ластик беше със сила някъде над 70кг. а на 16мм. - някъде към 40кг.
Колкото до това, дето го казва Явор, за двата ластика 14.3мм. в една втулка, сега разработвам един скандално нов модел на харпун, който ще ми позволи и мисля да зареждам точно по този начин.
А казано между нас, в къщи имам една торба чудесен ластик (повечето 14.3мм.) , с който мога да експериментирам. Мисля в скоро време да ви покажа резултати от един експеримент , проведен с балистична вилка. (Това е прибор, с който се измерва скоростта на движещите се куршуми и мери скорост от 2 до 2000м/с. )
Е... и друго има, ама засега толкова, че ще заспите докато четете.
|
|
Малеййй, 2 14-ки в една втулка? Това ако някой си мисли, че се зарежда по-лесно от G20, просто не е в час. Аз го разбирам при едно зареждане да опъваш 4х14 мм. Тези, които са стреляли с добри 14-ки вероятно се сещат за какво говоря...
|
Akula deep
17-11-2007 19:39
|
Бе аз го пробвах номера с Хилти -то, макар че на него не са му "изцуцани" ластиците , а са даже оставени малко длъжки (нали е с три цели ластика, та не е нужно да ги преразтягам).Трябва да кажа , че си става ребротрошачка отвсякъде.
Всичката работа тръгна от там, че един славен момък, на когото преотстъпих за деня харпуна се оплака, че бавно зареждал (много време му отнемали 3 ластика) . Пробвах да заредя 2 наведнъж и трябва да кажа, че определено тягата е по-яка от тази при другата ми 60-тка, която е окомплектована с белия "21-мега" на PICASSO. а иначе пак, все едно зареждаш един ластик, само дето е по-мощен и бърз от която и да е двайсетка, с която съм пуцал.
|
|
... 2 х 16 !! Или 2 х 18!
|
|
Иване, колеги, извинявайте, че чак сега се сещам...
Твърдостта на ластиците се увеличава много силно, когато те са стари. Когато ластиците не се излагат на слънце, горещини, не стоят дълго в разтегнато положение, след 2-4 години, не си спомням вече точно, те се втвърдяват без да е видна никаква друга промяна.
Имах такъв случай преди години с едни жълти, кехлибарени ластици и сега като си спомня внимателно случая, се сещам, че въпреки огромните за мен усилия при зареждане, скоростта на стрелата изобщо не беше увеличена, нито отката...
Предполагам, че технологиите за производство на ластици се спазват в много тесни, строги граници, но, понякога някоя партида може да залежи и да пристигне при крайния потребител прекалено късно. Ако и той ги ползва с някакво закъснение.... те се втвърдяват на опън, без изобщо да стават по-пъргави при свиване.
|
|
Володя, най вероятно е да си прав и да се е случило точно това, за което казваш.
|
|
Калине, колеги, реших малко да опресня темата - с първоначалния замисъл на Калин и връзка към едни други измервания:
Ластиците на моя харпун Пасифик Топ 100 на Пикасо са 2 цели х 16мм.
1. Начална дължина на късия ластик до местата на връзване - около 27 см, дължина до I засечка - 82,5 см (разтягане = 3.055), дължина до II засечка - 91,5 см (разтягане =3,38.
2. Начална дължина на дългия ластик до местата за връзване - около 30 см, дължина до II засечка - 92,5 (разтягане = 3,083), дължина до III засечка - 101,5 (разтягане = 3,383).
Измерванията са правени с рулетка без зареждане на харпуна, но смятам, че грешките са пренебрежимо малки. Ясно се потвърждава многократно препоръчваната мярка на разтягане в границите 3,1-3,5 пъти...
А ето връзка към една страница с изпитвания на ластици, която би могла да послужи на някой ентусиаст. Не ми се превежда текста, но при разтягане на ластик 4 пъти и изчакване колкото е възможно при лов, ластикът има значително остатъчно удължаване, което силно намалява силата при следващо разтягане ... и пр.
[link]
|
Yavorsub
26-12-2007 16:39
|
Аз сега като препрочетох постовете забелязах че съм дал грешна информация-ластиците дето АПНЕА пусна са два ластика по 12,5 мм (а не по 14мм както бях написал )в една втулка.Съжалявам за което ако съм подвел някого , не е било нарочно ами просто пак съм спал.
|
|
Неделни разсъждения:
Уважаеми колеги, както Владо отбеляза в тази тема, не винаги по-дебелите ластици означават по-големи скорости или по-далечен прав (прицелен) изстрел.
Публикуваните от Омер и частично преписани от мен по-долу данни са на официалната им страница и приемам, че дори биха се радвали и благодарили, че ги гледаме с интерес и ги размножаваме. Ако някой има категорични данни, че се нарушават права, веднага ще я махна табличката, макар че в други сайтове има публикувани подобни резултати от почти същите изпитвания.
Показаните резултати от изпитвания на ластици са доста показателни за средно дебели (=средно тежки и със средно съпротивление) стрели. Обърнете внимание какъв прираст на начална скорост се постига с колко по-големи усилия при зареждане...!
Моля зя извинение, наложи се да подреждам таблицата, по много изкуствен начин, иначе си губеше формата... Не знам как да я подредя по-добре...
Харпун: Екскалибър 90 см, алуминиево тяло.
Стрела: 6,5 мм х 130 см, маса: 327 гр.
Изпитване: 10 изстрела с измерване скоростта на 1,8 м от предната част на харпуна.
Име на ластик; Диам., мм; . Vср., м/с; .... Vmax, м/с; ... Усилие на зарежд, кгс;
Дайнамик;............... 20;............ 30,20;................ 31,60;....................... 74;
Пауър 18; ....... ....... 18; .. ........ 30,16;.... ........... 32,55;...... ............... 66;
Топ енърджи; ....... 16; ............ 28,94;................ 30,26;........ ............. 52;
Повтарянето на 10 изстрела е достатъчно за статистически достоверен извод от стрелбите.
Независимо, че не става ясно дали скоростта се мери по върха на стрелата на 1,8 м, задната част, или някаква средна точка, отбелязана предварително, дали има и колко контри, вързана ли е стрелата и пр., съвсем ясна е зависимостта - около 4,3% ръст на скоростта се постига с около 42% по-голямо усилие при зареждане...
Това съвсем не означава, че дебелите ластици са с ниско качество. Просто водата е несвиваема и челното съпротивление нараства на трета степен, което е ужасно много и щом скоростта достигне около 30 м/с по-нататъшното и нарастване е почти невъзможно... И още щом усилието на ластиците намалее, скоростта почва да пада.
Главният извод, според мен е, че за която и да е стрела, е добре да можем да установим с колко и какви най-тънки ластици получаваме начална скорост около 30 м/с и това е вероятно възможният максимум.... Дори и да нямаме стендове и скоростомери на разположение, показаните данни, които потвърждават други такива, ми изглеждат достатъчни.
Употребата на огромни харпуни с по 4-6 ластика за лов на туни и пр. се налага от необходимостта да се ускори доста по дебела и много по-дълга стрела, т.е. с много по-голяма маса...
От друга страна, Скоростта на падането на скоростта на стрелата зависи - при еднаква плътност (стомана -около 7,8 г/см3) - от челното, индуктивното съпротивление и съпротивлението от триене...
По-дебелата стрела, дори при удължен и много плавен конусен връх би имала по-бързо падане на скоростта поради по-голямо челно съпротивление. Стърчащите контра/и и главите на занитването им също спират доста и някои производители ги скриват с изтъняване на стрелата. [Освен по-малко съпротивление във водата, важно е и при проникване в целта...]
Индуктивно съпротивление при движението на стрелите във вода се създава зад стрелата, тъй като тя не завършва като върха.
Съпротивлението от триене зависи от площта на повърхността на стрелата и... от грапавостта/гладкостта на покритието и, наличието/отсъствието на смазващ слой по повърхността. Съмняващите се относно величината на загубите на скорост, причинени от триене могат да си спомнят слузта, произвеждана от външната обвивка на много риби. Ако се опитваме да постигнем теоретичния максимум, т.е. най-бавно падане на скоростта на изстреляната стрела, би било добре тя да е с най-висок клас гладкост на повърхността, скрита контра, разумно удължен в конусната част връх, остри предни части и най-малка възможна височина на акулските перки, макар и малка стесяваща се част на опашката и дори тънко намазване на стрелата с рядко оръжейно масло или WD-40. Дебелината на кордата също е важна, а дебелината на стрелата се определя от големината на целите и опитно определените загуби на енергия при стрели около 6 мм и по-малко.
Ако пък искаме намаляването на скоростта на стрелата да ЗАПОЧНЕ възможно най-късно, не виждам по-добро решение от ...ролково стъкмяване. Разликата с класическото стъкмяване е 30-40 см за различните дължини, което е значително.
Всички тези писаници не са важни за увеличаване просто на далекобойността, а на ПРИЦЕЛНАТА далекобойност на харпуна. Почти всяка стрела има достатъчно енергия да проникне на дълбочината на контрата в целия диапазон от 1 до 4, дори 6 метра. Като знаем обаче колко е трудно да се определи разстоянието до целта с точност под 0,5 м, като имаме пред вид, че и целта и стрелецът са в постоянно движение, много е важно ПРОПАДАНЕТО на стрелата в границата на прицелната далекобойност да не надхвърля 1/3, най-много 1/2 височината на целта... Т.е., след като стрелата напусне тялото с начална скорост 30 м/с, с колко см тя ще пропадне на 5 м? Тук голямата плътност на водата помага и стрелата пропада много по-бавно отколкото във въздух..., но е ясно, че за по-малко време ще пропадне по-малко...
Извинете за дългото писане.
|
Akula deep
06-05-2008 10:08
|
Тая хубава тема, малко като че ли се поизчерпа, но искам да ви покажа как в домашни условия измерих приблизителната сила, на зареждане на ластика. Просто исках да видя (за себе си) с какво си имам работа под водата.
Харпуна ви е до болка познат, почти 100см, стрелата е 6.25 х 135, но не за тях иде реч. Ластиците са два на брой 14.3мм. (защо ли го пиша, като че ли не се вижда това ).
Извинете ме за качеството на снимките, но по обясними причини фотограф беше Анди -синът ми, който е само на 8 годинки и сега се учи хлапето.
За малко да забравя... От предната дупка до предната засечка е 93см, а от задната дупка до задната засечка е 98см. (въжения жълъд ми отнема от това разстояние около 3.5см)Ластиците са с дължина 60см. Коефициента на обтягане не е много голям (около 3), но гледам да ги пазя.
|
|
Нови Продукти
Цена: 880.00 Лв.
Spearfishing
|