|
Петролопровода Бургас-Александруполис
|
Колеги,
Приканвам ви да погледнете това филмче: link
Въпреки лошото качество и леко пропагандния тон, то дава представа за вредите от изграждането на петролопровода. Все още не е късно то да се спре. Знам че сега ще последва вълна от гласове "нищо не може да се направи... политиците ни са корумпирани... такава ни е държавата и т.н." Но нека веднъж поне да погледнем на проблема като на наш личен, а не "общ, проблем на държавата и т.н." и да изкажем мнението си.
Местният референдум за или против строежа на петролопровода ще бъде на 17 февруари и колкото повече хора гласуват на него, толкова по-голям е шанса да избегнем евентуалните последствия от един разлив на петрол в/у така и така бедното ни на живот море.
|
|
Добри, заслужава си да погледнем на нещата и откъм положителната им страна - петролопроводът ще се окаже златна мина за много хора и пазари. Ще се отворят нови работни места, ще има солидни инвестиции. Енергийният бизнес е неизбежен и необратим процес. Не само това - повечето предмети по теб и около теб са изградени от нефтопродукти (облекло, пластмаси, лекарства...). Според мен изграждането на Бургас-Александруполис и Южен поток са положителни събития за България като цяло, защото всички уважават оня, в който е хляба и ножа. Е, като нямаме хляб, поне нож. Друго: скандинавските морета отдавна са опасани от нефтопроводи и газопроводи, но както се вижда и там има живот във водата. А все пак и Нефтохимът от маса години бълва край Бургас, пък ти вадиш добри риби...
Казано накратко - изграждането на подобни енергийни съоръжения е предначертано още тогава, когато хората са се насочили към тези ресурси и никакви референдуми и събрания не могат да променят или спрат процеса. Единственото, което потърпевшите в случая могат да направят, е да се огледат и да открият позитивите.
С уважение.
|
|
Колега, изгледа ли цялото клипче?
Никой не казва да спираме пътя на прогреса. А дали прогреса на БГ е свързан с това една тръба да минава през нашата територия без реални позитиви за нас хората, които живеем тук е отделен въпрос.
Идеята според мен е да се спре проекта в сегашния му вид, защото е неоправдано рискован за околната среда. Аз в случая защитавам моя интерес като харпунджия, нямам 10 хотела на морето за които да ме е грижа. Мен ме е грижа за рибите... И за това не искам да има тръба от която никой от нас няма да спечели нищо. Наистина ли мислиш, че лекарствата или пластмасите или бензина ще поевтинее заради това че тръбата ще минава през Бургас?
"А все пак и Нефтохимът от маса години бълва край Бургас, пък ти вадиш добри риби..."
Изобщо не вадя добри риби даже... Принуден съм да ходя в други морета за да намирам добри риби и от тук нататък ще става по-зле...
С уважение.
Добри
ПС: Идеята ми за тази тема беше по-скоро да подтикна Бургазлии (които са директно засегнати от този проект) да отидат да гласуват. От София нещата може и да изглеждат по друг начин, а аз да съм пристрастен...
|
|
Прав си, че не изгледах филмчето докрай, по принцип гледам скептично на екологични спекулации, без да се обижда никой. И си мисля, че петролопроводът към момента е неизгоден за нас по-скоро в икономически, а не в екологичен план. Нефтът идва от земята и евентуален разлив обратно в нея не е катастрофа. Що се отнася до опасността някой от зареждащите тръбата танкери да излее петно в морето - да случва се, но едва ли рискът ще се увеличи с изграждането на петролопровода - танкерите така или иначе зареждат завода.
И действително си мисля, че колкото по-силна става България на енергийната карта, толкова по-висок ще става и нашият стандарт на живот.
Аз също обичам Бургас, дори обмислям да се преместя да живея там някой ден, когато ще можем да бистрим подобни проблеми очи в очи. Толкова за софиянци и бургазлии ;-)
Поздрави! Дидо.
|
|
vektorz написа:
И действително си мисля, че колкото по-силна става България на енергийната карта, толкова по-висок ще става и нашият стандарт на живот.
По-висок в белите държави, в България надали. По-скоро по-тлъсти джобове на няколко човека с вратовръзки и стандарт наистина по-висок от албанския.
Специално за този петролопровод май ние ще сме прецакани единствено.
|
valkosub
08-02-2008 16:24
|
Vektorz, от написаното до сега виждам, че не си запознат с нещата в по-големи детайли. То и аз не съм много навътре, ама гледах някои неща по тв. Проблема е, че нефта, които танкерите ще идват да разтоварват тук , въобще не е предназначен за Нефтозавода, т.е. количествата, които ще се разтоварват са в пъти повече отколкото сега, значи и риска се увеличава многократно. А още по-големия проблем е, че май се канят да изграждат съоръжения за разтоварване навътре в морето, които са в пъти по-опасни за разливи, отколкото на кей. При този вид разтоварване нефта се излива по тръба от танкера към специална бочка, за която тои е вързан. Тръбата плува на повърхността на морето. От тази бочка, тръгва друга тръба, вкопана в дъното на морето, по която нефта стига до брега. Забравих точно колко хиляди литра минават за минута, но си беше бая голяма цифра. Дори и при най-малката авария по тръбата ще изтекът доста литри нефт, преди да спрът помпите. Един единствен разлив ще е достатъчен да се осере целия бургаски залив. Няма да споменавам опасността от пожари или дори взрив. В нито една "бяла" държава по света не се разтоварва по този начин! Но както и да е. Ползите за държавата (като пари) са УНИКАЛНО малки, да не говорим, че за община Бургас няма да има абсолютно НИЩО, въпреки че всички тези операций ще се извършват на нейна територия.
[blockquote]Нефтът идва от земята и евентуален разлив обратно в нея не е катастрофа. [/blockquote] Тук мисля, че много грешиш, но си е само мое мнение.
Бъди сигурен, че ако направят този петролопровод, по начина по които май замислят да го правят (различен от първоначалния вариант, които беше доста по-сигурен, от екологична гледна точка, но и по-скъп) въобще няма да се замисляш да се преместиш в Бс, а направо ще се откажеш :-)
Не приемай нещата лично, нито искам да те нападам или поучавам, надявам се да не се обидиш от тона ми, но просто ти си част от по-голямата група хора в страната ни, които не знаят точно какво ще се случи тук!!!
Призовавам всички бургазлий да гласуват на 17.02. Дано този път да можем да промем нещата!!!
|
Naval Architect
08-02-2008 16:42
|
**В нито една "бяла" държава по света не се разтоварва по този начин!** This is the way of embarkation.<br /><span style="font-size: x-small; color: #ff0000"><br />Пишете на български!<br /><br />Dobs</span>
Добс - няма такова правило. сега ги погледнах и 12те. Нямам кирилица на един от РС и няма да имам.
|
|
vektorz --- да не живееш случайно някъде зад граница ??? Защото в България политико-икономическите решения свързани с инвестиций в областа на енергетиката не се съобразяват с благотворното им влияние върху икономикческата и екологична обстановка в страната..... Това е факт ! ! ! Изобщо няма да се учудя ако репортажа е пълната истина скривана от общественноста ! ! !
|
sea-wolf
08-02-2008 19:00
|
Аз лично идвам в Бургас другата седмица специално за референдума.
Въпросът може да се разгледа от много страни и несмятам да влизам в дебати тук с който и да е, защото форумът няма да ми свърши работа за такава дискусия. Разбира се отворен за разговори наживо.
Не съм гледал клипа, който Добри е пуснал, малко по-късно...
Събирам слабо информация от доста време, най-вече от родителите ми.
Последно време като реших да гласувам, се хванах да потърся повече информация.
За сега мога да ви предложа тези линкове, всеки от вас може да филтрира важните неща от пропагандите, които се намират тук там.
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
|
Akula deep
08-02-2008 19:35
|
Няма страшно, момчета. Ще стане така, както е ставало винаги досега
1.Нямало да поскъпне тока, след затварянето на Козлодуйските реактори
2.Щели да поефтинеят ЖСМ разговорите, като дадохме на австрийците без пари БТК и безплатно им дадохме карт-бланш за трети ЖСМ оператор.
3.С въвеждането на "Минетките" щяло да се обособи фонд за подобряване на републиканската пътна мрежа.
4.Повишените акцизи които се включват цените на горивата, щели да отиват за ремонт на пътищата в милата ни родина.
5.С въвеждането на Джи-Пи-тата, социално осигурените щели да се лекуват безплатно по клинични пътеки.
6.В ТЕЦ Марица - Изток сероочистващите инсталации са на световно ниво
7.Прамот Митал, щял да инвестира в еколкогични проекти в Кремиковци
8....
9....
............
N... Няма опасност от разливи на петрол, при зареждането в морето на нефтени продукти от новия петролопровод
Стига лъжи, ве. На кого ги приказвате ???
Че на мен като ми зареждат колата на бензиностанцията, не виждам ли, че до всяка колонка има черно петно. От к'во ше да е .
Ай сиктир, корумпирани министерски дебелокожи.
|
aquamiro69
08-02-2008 19:53
|
Преди седмица гледах едно предаване и ако не се лъжа един разправяше , че от туризма в БГ годишно влизат м/у 700милиони и един милиард . До колкото си спомням от петролопровода ще се печели около 20 милиона .Не зная колко туристи ще останат по бреговете ни ама едва ли ще са повече от няколко фотографа дебнещи да заснемат поредния разлив в Черно море . Мисля че аритметиката е доста проста . Толкова за финансовите въпроси . Екологичните ... там мисля че е още по ясно , гледал съм няколко филма за разливи на петрол ... определено си е екологична катастрофа . Още нещо ние не можем да се справим с мазута който изхвърлят корабите "неволно " в морето (наскоро имаше подобен инцидент до Варна ) а какво остава за нещо подобно на сцепен танкер или изтървана тръба - това ще стопи тия 20 млн и при следващия разлив ще довнаждаме данакоплатците за да си изчистим "МЪРТВОТО МОРЕ" .
Единственният + в цялата работа е че големите щът нещът ще ни пазят териториалната ни цялост и от външни и от вътрешни конфликти . Няма да допуснат това кое стана в Югославия и Македония , щот и още една атомна централа ще си спретнем . Ей туй ако не е на гол тумбак чифте пищови здраве му кажете , пиите по едно , че голям келепир я чака новата Швейцария на Балканите %-6
|
|
Вероятността да се случи повреда при избраният или предстоящ да бъде избран метод за разтоварване е далеч по-голяма отколкото да не се случи...
Този случай, продължаващ вече много години, отново ни напомня, че общественото съзнания в България, ние, сме пасивни, страхливи, мързеливи, тарикати и др.п. Позволяваме други да решават вместо нас въпроси, които пряко ни засягат... Списъкът, посочен от Владо по-горе, може да бъде продължен...
Според мен винаги има смисъл да се защищават справедливи каузи, още повече, такива, които пряко влияят на нашия живот. Ако продължим да оставяме другите да решават вместо нас, те ще продължат както до сега...
|
Gogolord
08-02-2008 22:22
|
valkosub написа:
В нито една "бяла" държава по света не се разтоварва по този начин!
Не си прав Валко, в много "бели" държави се разтоварва по този начин - САЩ, Франция, Норвегия
|
valkosub
08-02-2008 22:43
|
Възможно е. Ще проуча по-подробно това :-)
|
|
срещу много пари се рита с още повече пари. Само заинтересувана страна с огромен финансов ресурс може да спре тази тръба. Такава няма, значи ще има тръба.
Аз съм също против, както съм против и против всичко което убива природата ама освен това ей така да си пиша по форумите друго нищо не мога да направя.
|
|
spear написа: срещу много пари се рита с още повече пари. Само заинтересувана страна с огромен финансов ресурс може да спре тази тръба. Такава няма, значи ще има тръба.
Защо да няма заинтересована страна? Всичките милиарди наляти в строителство на хотели по черноморието са открито заплашени от този проект. Има хора с много пари, които биха похарчили много за си запазят инвестициите. Не че много им се кефя, че бетонираха целия бряг, но в този случай техния интерес да няма петролопровод съвпада и с нашия. Така че шанс има. Не е като само група природозащитници да се противопоставят на проекта, правят го и хора с много пари...
А по-нататък и на техните хотели ще им дойде времето
|
|
Петролопровода ще е АПОКАЛИПСИС за Черно море, убеден съм в това. Призовавам всички бургазлии да излязат на 17. 02. да гласуват. Това е най-малкото което можем да направим и нищо няма да ни струва. Длъжни сме да опитаме да се противоставим на това безумие, не зависимо дали ще постигнем някакъв резултат.
|
|
Да има хора с много пари от туризма, но няма кой да ги обедени на този етап. Убеден съм, че при един разлив и спад на туризма с 80%, ще се обединят за 1 месец и тогава ще има истински отпор дори са възможни и саботажи и всякакви хватки с цел тръбата да бъде затворена.
|
|
Добре ме налазихте
Valkosub, не се обиждам ни най-малко от тона ти, дискусията си струва. С нещата съм запознат в доста по-големи детайли, отколкото мислиш, макар и косвено. Дали с изграждането на петролопровода ще се увеличи броят на зареждащите танкери или просто техният обем е съмнителен въпрос, т.е. рискът от авария с танкера може би ще остане абсолютно същия, какъво е още от 70-те години. Дали ще разтоварват в морето или в завода съвсем не е решено и да се спекулира на тази тема май не е редно.
Относно нефтопродуктите като замърсители на водата - петролът е може би най-лесно отстранимият замърсител във водна среда, тъй като поради разликите в плътността седи на повърхността на "петно" и не се разтваря във водата, която е полярен разтворител, а нефтът е съставен от неполярни въглеводороди. Резултатът от разлив е винаги различен, но заплахата за рибата не е чак толкова голяма. Всички сме виждали по телевизията или на живо загинали птици или риби, но това са единичните бройки, които са имали нещастието да попаднат в разлива в момента на аварията. Няколко минути след това всичката риба на морето остава под петното и не ходи да го яде.
Отстраняването на нефта от морето става много лесно - чрез запалване. Другият метод се нарича коагулация, при която чрез химични добавки нефтът се преобразува в твърди частици.
На сушата евентуален разлив действително е безопасен по няколко причини: първо, колкото и да е голям дебитът на тръбата, разливът пак ще бъде минимален в сравнение с авария на танкера; второ, петното действително ще умори растенията локално, но земята ще попие нефта, а на следващата година растителността ще порасне пак, вече в доста по-плодородна почва, заради наторителния ефект от разлива.
atoman, къде живея пише в профила ми - София, доста години съм живял и навън, но в интернет мисля че това е без значение. Сериозните инвестиционни проекти в областта на енергетиката изискват още по-сериозни екологични обосновки, дали после предписанията се спазват или се плащат глоби е съвсем отделен въпрос.
Vov, не съм съгласен с твоята преценка за вероятността - не забрявайте че нефтът е един от най-ценните продукти и всеки негов експлоататор се стреми да ограничи до минимум вероятността за авария и евентуална загуба, т.е. никой няма да тръгне нарочно да излива нефт в морето или по брега, както се опитват да го изкарат някои хора.
Гледайте малко по-оптимистично на нещата!
|
mirocomm
09-02-2008 14:31
|
Значи за в бъдеще няма да ни трябват неопрени, отиваме на брега овалваме се в петрола, съхнене 10 мин и неопрена по поръчка е готов Аз със сигурност ще гласувам
|
|
Нови Продукти
Цена: 360.00 Лв.
Spearfishing
|