|
Как стават белите?!
|
Здравейте Всички!
Доста мислих преди да пусна темата, но реших, че въпреки това, че сама по себе си е неприятна, може да е полезна поне на един от нас, поне веднъж, а това вече си заслужава.
Темата е НЕЩАСТНИТЕ СЛУЧАИ или КАК СТАВАТ БЕЛИТЕ!
Повечето хора тук ще са със смесени чувства, зависи кой какво е преживял. Сега ще се опитам да обясня причините, довели ме до писането на тези редове:
Във форума са се изписали доста неща относно сигурността. Като се почне от чистата физиология на организма при гмуркане, със всичките препоръки да не се прекалява със издържливостта и със раздишването, мине се през изравняването и се стигне до тежестта на баластния колан и задължителността на буя. Но тук не ми е целта да изреждам. Въпросът е, че всичко изписано е вярно и хубаво, но звучи малко като цитати от учебник. А ние българчетата не обичаме да ни поучават и да ни дават “тон в живота”. Това важи особено за поколението започнало да се образова след идването на “демокрацията”. И по принцип мисълта “да бе вярно е, ама баш на мен ли ще се случи” хич, ама хич не ни е чужда.
Да, ама не! Щото всичките, дето си мушиме главите под водата, нямаме хриле, нали, за съжаление.
Идеята ми е следната – който има желание, да опише във кратко експозе, свои реални критични ситуаций. Ситуаций когато е хвърлял колана и е оттървавал кожата на косъм! Знам, че тези мигове изглеждащи като години никога не се забравят, но и трудно се разказват, затова казах – който иска. Смисъла е следният, уроците възприети като нагледен пример се помнят, другото изглежда абстрактно и се забравя.
Вярвам, че подобна тема ще е от полза, не само на начинаещите, който днес напредват невероятно бързо, но и на по-опитните морски вълци, които имат какво да разкажат по темата. И за да могат първите по-добре да повярват на вторите, нека пишещият дадена история, да каже грубо колко “подводни” часа има зад гърба си, и колко е имал тогава, когато са се случили събитията, за които разказва.
Ами, това е. Сега ще започна със себе си, за да дам личен пример.
Това се случи около 1995г, когато бях на 23г. и се гмурках за трети сезон, или, имал съм около 120-150 часа стаж. Гмурках се абсолютно сам, и то сам, така че никой не знаеше дори в кое село съм. Мястото, което изследвах за пръв път е едно много трудно за слизане, малко, но много красиво заливче точно под заставата на с.Синеморец. След като изпоплаших няколкото платерини, които се въртеха наоколо, започнах да надничам по дупките, бях чувал за врани и скални платерини. При едно такова надничане на дълбочина около 5-6м усетих “бълбук” в лявото ухо, последвано от много силна болка. Изстрелях се панически нагоре, но последва удар по главата и после…….се освестих вкопчен в една скала стърчаща от водата на плиткото. Главата ми беше цялата в кръв, а ухото ме болеше адски, но бях жив! Как съм изплувал, въобще ми се губи. Какво беше станало разбрах чак след една година, когато започнах да чета теория в курса за леководолази, който така и не завърших. Какво, ами просто ми беше влезла студена вода в ухото, което, кой да ми каже че се пълни с вода предварително. А после при паническото излизане съм си бръснал главата в скалната козирка под която съм се бях заврял. Добре, че не съм успял да се засиля много.
Какви са ми поуките? Между другото това ухо от тогава ми прави въртели. Та:
• Никога сам – и днес не го спазвам, за съжаление.
• Ушите се пълнят с вода предварително и акуратно - по някога не го спазвам, защото забравям. Лошо!
• Винаги се гледа нагоре когато изплуваш – задължително го правя, даже вдигам и ръка.
• Винаги с буй, дори за попчета – спазвам го, но буят ми е малък, за този сезон ще взема по-голям.
• Нося си винаги GSM-а и като влизам го крия между камъните по брега.
А, забравих да кажа, след случката опитах да влезна на другият ден, което си беше поредната глупост, но ухото така ме преряза, че си събрах партакешите и айде чао море.
Генералният извод е, че САКАТЛЪЦИТЕ НИКОГА НЕ СТАВАТ СЛУЧАЙНО И ИЗВЕДНЪЖ, А СА ПОСЛЕДИЦА ОТ КОМБИНАЦИЯ ОТ ПРОПУСКИ В ПОДГОТОВКАТА, КОЙТО НАТРУПВАЙКИ СЕ, В ДАДЕНА СИТУАЦИЯ НИ ИЗИГРАВАТ ЛОШ НОМЕР. И то при доста висока вероятност да се случи това което се е случило! Само че, кой да обърне внимание навреме? А по това се различават старите кучета от новаците, че едните, като правят глупости, знаят че ги правят и кога да спрат, а другите не.
Това е от мен, сега сте вие, колеги.
|
Wishbone
21-04-2005 09:10
|
Калине, благодаря ти.
В тази връзка ще си позволя да предложа една идея, която имаме от сравнително скоро. А именно, потребителите от сайта да се включат активно в създаването на списък с правила за безопасност при свободното гмуркане и подводния риболов.
Списъкът ще бъде изложен в следващото съобщение и ще бъде допълван, в зависимост от вашите коментари, а по-късно ще бъде даден и като статия...
Поздрави
|
sea-wolf
21-04-2005 09:15
|
Калине, браво за темата.
Ще обясниш ли по-подробно за пълненето на ушите с вода?
|
Wishbone
21-04-2005 09:21
|
СЪВЕТИ ЗА БЕЗОПАСНОСТ В СВОБОДНОТО ГМУРКАНЕ И ПОДВОДНИЯ РИБОЛОВ
Списъкът не е изчерпателен и пред вид на естеството на подводните спортове, никога не би могъл да бъде. Изготвен е от потребителите на Spearfish! и е в процес на постоянно попълване и изменяне. Подводните спортове спадат към категорията на екстремните спортове и носят потенциална опасност за живота! Всеки гмуркач пристъпва към практикуването на подводни спортове самостоятелно и сам носи отговорност за действията си! Spearfish! не може да носи отговорност за действията на своите потребители или читатели!
1. Никога не гмуркай сам!
2. Винаги ползвай буй!
3. При възможност винаги носи GSM!
4. Винаги гледай в посоката, в която плуваш!
5. При влизане напълни ушите си с вода!
6. Не гмуркай в бурно море!
7. Проучвай мястото, където ще гмуркаш за опасности.
8. Преди да се заемеш с подводен спорт, консултирай се с лекар доколко предходни заболявания не представляват пречка за това.
9. В случай, че общото ти физическо състояние е влошено, консултирай се с лекар преди гмуркане, независимо от повода.
10. Всяко неразположение във водата е повод за прекратяване на гмуркането.
11. Подводничарският нож е задължителен, като следва да се носи така, че да бъде изваден лесно.
12. Проверявайте всички елементи на екипировката за неизправности преди всяко влизане.
13. Нито един елемент от екипировката и нито една риба не са по-скъпи от вашия живот - не рискувайте!
14. Не поставяйте прекомерно количество допълнителен баласт на колана или самара. Не пристягайте колана или самара прекалено!
15. Използвайте колани и самари с една катарама, позволяваща мигновено освобождаване от баласта!
16. При групов подводен риболов, разстоянието между всеки двама харпунджии следва да е по-голямо от 45 м.
17. Никога не зареждайте, раззареждайте или стреляйте с харпун на сушата.
18. Раззареждайте оръжието преди да се отправите към сушата или да се качите в лодката!
19. Не гмуркайте с харпун на места, където има други къпещи се!
20. Избягвайте места с активно движение на лодки, джетове, сърфове и всякакви други плавателни съдове! Не гмуркайте в пристанища и около лодкостоянки.
21. Опознайте опасната местна фауна преди да гмуркате и разберете мерките за първа помощ в случай на инцидент.
22. Избягвайте лова на опасни видове.
23. Не гмуркайте в близост до мрежи, даляни и всякакви други риболовни съоръжения!
24. Не гмуркайте в замърсени води, около канализационни съоръжения и др.
25. Не гмуркайте след консумация на алкохол и други упойващи вещества или медикаменти.
26. В случай, че ви свари гръмотевична буря, незабавно окачете харпуна на буя и се отправете към сушата, където потърсете подходящо укритие - но не се крийте под дърво, чадър или др. обект, който привлича гръмотевиците!
27. Винаги оставяйте на сушата някого, който знае в коя акватория ще гмуркате и с когото сте съгласували план за действие в аварийна ситуация. 28. При изплуване, гледайте в посока повърхността!
29. Планирай гмуркането и гмуркай по план!
Списъкът не е изчерпателен и пред вид на естеството на подводните спортове, никога не би могъл да бъде. Изготвен е от потребителите на Spearfish! и е в процес на постоянно попълване и изменяне. Подводните спортове спадат към категорията на екстремните спортове и носят потенциална опасност за живота! Всеки гмуркач пристъпва към практикуването на подводни спортове самостоятелно и сам носи отговорност за действията си! Spearfish! не може да носи отговорност за действията на своите потребители или читатели!
|
|
Здравейте,
Ето една малка идея и от мен.
Както ККК писа ж поста си ние Българите сме малко "бамбашка" - да цитирам И.Финци от "Преброяаване на дивите зайци" - та и аз не съм изключение!
Става дума за гмуркането в т.нар. непознати и "бурни" води. Когато за първи път се гмурках в Индийския океан, някой познат ми беше казал: преди да влезеш си направи план на гмуркането и разпитай местните. Аз естествено с пристигането влезнах, но проблема ми беше при излизането!
Само ако се бях поразпитал наоколо - па дори и продавачите на банани по улицата - можех да подразбера какви са условията, теченията - кога е прилива и отлива. Точно тогава е имало отлив и противоположни под- и повархностни течения, които се равняават на големи вълни и мнооооого буксуване!
Случката се разви през 1996. Никога преди или след това не съм бил физически толкова изтощен - едва доплувах до брега . А проблемите с течения и т.н. обикновено стават в първите 100-тина метра от брега, което е измамно плитко и близко за да може няакой наоколо да предположи че имаш проблем...
Естествено, сега като чета по форума, че местните в България често са не-добре настроени кам харпунджиите, тази идея я запазете за чужбина
<span class='smallblacktext'>[ Редактирано Thu Apr 21 2005, 09:50AM ]</span>
|
Wishbone
21-04-2005 09:49
|
Сашо,
същия проблем имах като юноша между змийския остров и сушата в един мелтем.... Махах с плавници колкото мога към брега, а един камък под мен си седеше на едно място...
В крайна сметка излязох с гмуркане...
|
Wishbone
21-04-2005 10:12
|
Петре,
Предполагам, че Калин има предвид въздушната "тапа", която може да се получи в ушния канал при гмуркане с боне.
Ако не, то неговото не е проблем на пълненето на ушите с вода, а направо си е травма на тъпанчето...
|
sea-wolf
21-04-2005 10:45
|
Wishbone, и аз това предполжих, че има предвид, но нека все пак той да потвърди.
Имам забележка обаче по точка 4. При подводния риболов и гмуркането за кеф между разни подводни скали, дупки и т.н. е добре да гледаш накъде плуваш. При свободното гмуркане (като дисциплина) обаче, главата трябва да е в нормално положение. Изместването на главата назад причинява допълнително напрежение на мускулите на врата и трапеца. Освен това се влошава и хидродинамиката на тялото. Естествено такива гмуркания се правят в предварително проверени места и опасност от удар в нещо твърдо няма. Гмурецът в общия случай гледа въжето по което се ориентира дали държи права линия.
|
Wishbone
21-04-2005 12:01
|
Прав си Петре, но това наистина се отнася до спортния фрийдайвинг. Тея правила са за любителите, дето ще четат тук... !
Ако имаш за допълване - давай!
[ Редактирано Thu Apr 21 2005, 12:02PM ]
|
|
Аз ще допълня нещо: Винаги да се носи нож, защото веднъж може да потрябва и ако не го носиш...лошо.
Освен това да се провери колана дали лесно се откопчава и дали има достъп до катарамата и с двете ръце.
|
|
Добавям: проверете въжето на буя, дали не е наранено.
Аз имах критичен момент. Бях ударил един орфос(меру) на дълбочина 18 метра и рибата се заклещи в дупката. Започнах да се мъча да я изкарам и усетих първия порив за въздух. Оставих всичко и поех с бясна скорост нагоре, но колана ми пречеше и го разкопчах. Както и да е излязох горе, надишах се и хванах въжето на буя да издърпам колана. Като го вдигнах на 2-3 метра от дъното въжето се скъса.
Без колан с невероятни усилия гмурках поне 10 пъти, но нямах въздух да достигна колана. Излязох на брега, починах един час и пак.... Най-накрая успях да го достигна, но почти пак на границите на припадъка.
Изводите са:
- проверявай винаги въжето на буя дали е наранено
- ако си изхвърлиш колана на повече от 10 метра дълбочина по добре си кажи - морето дава, но и взема ще си купа друг и му го остави.
п.с. а орфоса в крайна сметка го взех де
|
Wishbone
21-04-2005 18:21
|
Дотук всичко е добавено и някои от мене...!
|
|
Здравейте Всички!
Страшно съм щастлив, че темата предизвика такъв отзвук и надявам се ще продължава да предизвиква.
Обяснявам за ушите: когато главата е в нормално положение т.е. остта ухо-ухо е хоризонтална, ушите при гмуркане не се напълват изцяло с вода, дори и без боне. Обаче като си наклониш главата настрани от горното ухо "бълбук" излиза един мехур, а на негово място влиза вода, студена и боли. Поне мен ме заболя, а бях изравнил. Пък може и да не съм бил съвсем, не помня.
А за излизането и гледането нагоре, обясних: мушех се по дупки в скалите и бях в подмол, чийто таван е бил някъде на 3м от дъното и на още толкова от повърхността. Главата си я шибнах точно в тавана на подмола, защото се паникьосах от болката в ухото и забравих че над мен не е само вода. %-6 Всъщност по малката беля - ухото, доведе до по голямата - удара в скалата. А всичко стана както казах ЗАЩОТО СЕ ПАНИКЬОСАХ! А се паникьосах, защото бях и съм все още зелен в тоя занаят.
|
Wishbone
22-04-2005 08:08
|
Ясно, Калине,
Явно си гмуркал много рано напролет, защото иначе водата е твърде топла за да предизвика такява рязка реакция в ухото. А иначе, когато си без боне, това да не си напълниш ушите не е голям проблем...
Продължавайте да допълвате списъка... !
|
|
Здравейте Всички!
Сетих се за още правила, към списъка:
• Стой далеч от таляни и мрежи, особено при лоша видимост.
• Стой далеч от лодки. Не се знае, кой кога ще тръгне. Пази въжето на буя далеч от витлата на лодките.
• Не влизай в близост до лодкостоянки – пълно е с изхвърлени в морето корди, въжета, котви и всякакви боклуци в които можеш да се удариш и заплетеш.
• Не търси кефал на заустванията на канализаций в морето. Кефал я намериш, я не, но кожна екзема е много вероятно.
• Стои далеч от кейове и пристани – някой може да скочи отгоре ти или да те закачи с въдица.
• Не прави секс с русалки без презерватив. Хи – хи – хи!
|
Wishbone
06-05-2005 13:28
|
Хей, приключихме ли с правенето на списъка? Няма ли кой да допълни нещо?!
|
|
Мoже да се добави нещо за алкохола и гмуркането... Аз съм пробвал два пъти да гмуркам махмурлия и не го препоръчвам... Солената вода така ми раздразни и без това раздразнения от пиенето стомах, че едва не повърнах в шнорхела... Много е неприятно.
|
|
А може да се добави и нещо за антиките,които все още се намират тук там из нашето изпоскано море.Имам предвит следното мисля че Димитър Минев го беше написал в книгата си за наш колега който намира куп с гюлета и при опита си да извади едно на повърхността си вкарва пръста в дупката за барута,но от дългото стоене във водата естествено метала се заварява ор ружда и по закона на гадостта гюлето не мърда , но пръста на голегата се подува в дупката и вече започва да става интересно , добре че е имал нож и е проявил малко мазохизъм и много присъствие на духа,с две думи с ножа си е обелил кожата от пръста и е спасил живота си .
|
|
Аз имам наблюдения, че лекия махмурлук одължава апнеата. Може и да си внушавам и НЕ ПРЕПОРЪЧВАМ НА НИКОЙ ДА ПИЕ И ГМУРКА.
|
|
лекия махмурлук както и недоспиването удължават апнеята,но няма нужда да се практикуват
|
|
Нови Продукти
Цена: 324.00 Лв.
Spearfishing
|