|
Околна среда
|
Здравейте
Spear, и според мен не си прав, рибата която ще се убие на състезания за 2 - 3 години се хвашта в таляните за точно един ден, виждал съм как хващат около 1 тон платерина и понеже нямат какво да е правят една част просто е хвърлят, а друга раздават на хората да си хранят животните с нея. По добре да се замислим не по колко бием по състезанията, ами като влезем сами и като намерим рибата да "тече" дали е необходимо да удряме по колкото можем .А за снимката, Емил Христов за цяла година сигурно ще удари 20 врани, и то само по състезания
|
|
пак повтарям, не виня сътезателя в частност, виня формата под която е организирано едно състезание. Виждал съм Яро и Тео как излизат от море пълно с дребна риба - или с една много голяма или без риба. В частност хора като тях са ми пример и им се възхищавам. Убеден съм че и с Емо нещата стоят така както и с Валко и т.н...., но когато става дума за състезание заради една позлатена тенекийка принципите се променят и примерът е неадвекватен на тази тема.
Не искам да коментирам промишления риболов, там нещата са ясни, но вие сами виждате как без умисъл засегнах определени хора и съм убеден че подобни поводи(храня семейство, плащам държавен рекет и т.н..) ще изкаже всеки един промишлен риболовец и както аз сега съжалявам за реакцията от коментара ми така и хора уважаващи труда на един рибар който си вади хляба с промишлен риболов ще съжаляват.
Е поне без да искам ви доказах че нищо не може да бъде променено, защото винаги ще има засегната страна.
Целия този спор ми припомня филма на Ал Гор "Неудобната истина" за глобалното затопляне.
|
valkosub
07-11-2008 21:59
|
Няма смисъл да коментираме състезанията. Искам обаче едно да се знае и винаги да се има впредвид. Рибата уловена по състезания не отива на халос! Тази риба пак се изяжда, не се изхвърля!
Конкретно за враните има ограничение от 10 риби, повече не може. Всички знаем колко риби се убиват по състезанията, просто не може по никакъв начин това да окаже влияние на популацията им. С това, аз лично, приключвам темата за състезанията.
Замърсяване, бомби, бракониерство, тралене, прекомерен улов всичко това нанася по-голямата вреда. Нека да се концентрираме върху това, което наистина можем да направим, всеки един от нас. Никога да не оставяме боклук след нас, да почистваме и чужди отпадъци дори. Да отстрелваме само едри риби, малките риби да не закачаме. И други такива неща, които зависят от всеки един от нас и които можем да направим без кои знае какви усилия. Все някога трябва да започнем да го правим, и не говоря за болшинството от сайта. Щото съм сигурен, че повечето тук ги правят тези неща. Говоря за хората, които ще ни видят да го правим и все повече ще се замислят. Така ние можем да помогнем на околната среда.
|
stingray
08-11-2008 22:55
|
Сливи за смет .................
|
pipin162
09-11-2008 00:02
|
Юли,Стингрей имам един въпрос.Ако в света се забрани улова с мрежи и се разреши само примитивен лов с въдица,с харпун на апнеа и максимум серкме,а всякви други траления,даляни,мрежи,бомби и какво ли още не престанат и да предположим че всички спазват закона,но има яко състезания и показност и реклама.
Какво ще стане с популацията на рибата в световен мащаб,ще намалее ли?
|
Yavorsub
09-11-2008 09:14
|
А ако заводите и промишленоста спрат да изхвърлят токсични отпадъци в реките и морето ?
|
|
Колеги, пак ви призовавам да оставим състезанията настрана от тази тема. Така или иначе е ясно, че не са основният виновник за намаляването на популацията на рибите.
Моралната им страна е спорна и това е добре известно на всички, ако искате да дискутираме това, няма проблем.
Сигурен съм, че всеки има мнение и на драго сърце би го изказал, но нека да е в друга тема.
Нека тази тема да се придържа към първоначалната идея да споделяме проблемите на морето и виждания за тяхното решаване.
За да върна нещата в първоначалния коловоз ви предлагам да видите един филм, който определено е труден за гледане и не е за всеки. Според мен обаче си заслужава да се види за да сме на ясно с какво си имаме работа:
Трейлър:
Earthlings Trailer
Филм (предупреждавам че има доста покъртителни картини):
Earthlinks
|
|
@Иво щом промишления риболов ще продължи макар и незаконен няма как да се увеличи популацията. Както е сега в момента, трала е забранен но като си плащаш никой не те закача. Така е и в Турция предполагам и във всяка друга страна, прсто си плащаш.
@Добри гледал съм го тоя филм, след филма бях решил че вече няма да ям месо, но ми мина
|
pipin162
09-11-2008 14:26
|
Аз написах Юли ако приемем,че има такъв закон и той се спазва.Аз съм сигурен че тогава ще сме с една от най-скъпо платените професии(защото това е стане професия).Но Добчо ни предупреди за пореден път така,че спирам да оворя за състезания по темата.
|
Wishbone
09-11-2008 22:13
|
Колегата, отстрелял рибата, използвана като илюстрация от Stingray не одобрява използването и в този контекст.
|
|
Ми да се замисли малко що я използват
|
stingray
11-11-2008 21:18
|
Кое да изтрия за да се промени контекста - бебето или купите?
|
|
Здравейте колеги,
Ще взема отношение понеже темата за околната среда е крайно болезнена в България, където морето е опустяло от десетилетия, горите сa оплешивяли от безогледна сеч и масови пожари, реките са отровени, a бреговете им са превърнати в бунища. Въобще цялата ни родина е превърната в едно голямо бунище. Един приятел каза, миналата година, с горчива нотка в гласа си: „Обичам да бягам сутрин в гората, много е красиво при положение, че се абстрхираш от найлоновите торбички по храстите”.
Конкретно на темата: Без да познавам регистрираните членове на форума съм сигурен, че всички те са убедени, че подводният риболов е последния ама Най-последния фактор, който може да повлияе отрицателно върху видовото разнообразие и броя на рибите в морето. На моите приятели, които са встрани от подводния риболов винаги на шега съм им обяснявал, че подводният риболов е най-трудния, скъп, бавен, несигурен и като цяло крайно неефективен метод за улов на риба. За мен важните фактори за унищожаването на подводния свят са следните:
1. Замърсяване;
2. Индустриален риболов;
3. Бракониерство.
Дали точно така се подреждат като значимост не съм сигурен. Мисля, че замърсяването е на първо място, понеже вече от много години промишленият риболов в Черно море е почти символичен в сравнение с мащабите му от миналото, понеже риба просто няма, но въпреки това рибата не се възстановява. Очевидно основната причина за това е замърсяването. Това се обяснява логично с факта, че замърсителите вляят в най-силна степен върху началните форми в развитието на рибите – личинките и малките рибки. След като те измират популацията не може да се възстанови.
Не бива да се подценява, обаче и ролята на промищления риболов, както в световен мащаб така и в частност за Черно море. Морето е единствената природн среда, която се експлоатира хищнически. От него се взема в промишлени мащаби без да се връща нищо. Без да се полагат някакви усилия тази екосистема да се възстанови. Гората като се сече след това се залесява, за да има за сечене след години. Селкостопанската земя също се използва много интензивно – прилага се така нарченото интензивно земеделие, но за земята се полагат грижи (торене, обработване, сеитба и пр.). Морето е единствената екосистема, която се използва изключително хищнически. Не само,че не се полагат грижи за неговото възстановяване, след интензивния риболов, а дори и естествените му възстановителни ресурси се унищожават чрез замърсяване. Тоест морето е подложено не на кръстосан огън, а направо на троен обстрел: замърсяване, промишлен риболов, бракониерство.
Въпросът с бракониерството е изключително болезнен. Не знам на какво се дължи, дали на нашата национална психология, дали на близостта ни до Азия или на нещо друго, но в България не може да се говори за нормален риболов и за нормален лов. В България е обявена Война на рибата и на дивеча. Рибата се излавя с мрежи, лови се без оглед на сезона и размера, избива се с бомби, упоява се с всякакви химикали. Последното, което чух е, че се правят топчета от захранка, с фотографски фиксаж. Тези топчета се хвърлят във водата и когато рибата ги изяде една от съставките на фиксажа прониква в кръвта и блокира процесите на тъканно дишане. Задушавващата се риба излиза на брега и ти просто я събираш. Дивечът в горите също се избива без всякакви правила. С примки, капани, отровни примамки, без оглед на видови, възрастови и сезонни забрани.
Най-лошото е когато се сливат промишленият риболов и бракониерството. Когато съдовете за промишлен риболов навлизат в забранени зони, ловят забранени видове или ловуват през забранения сезон. Тогава се нанасят най-големи щети. Въпросът е какво можем да направим ние за да противодействаме на всичко това.
Аз мисля, че трябва да започнем от себе си. Проектът за кодекс на подводния риболовец е много добър, но дали всички от регистрираните потребители на сайта, някъде прочетох че са над 1000, го спазват. Аз лично се съмнявам, понеже имам един приятел, който ми каза за съществуването на този чудесен сайт и чийто личен рекорд е 29 шарана за един ден. Предлагам на заглавната страница на сайта да се постави лого на моралния кодекс на харпуниста, което да препраща към самия кодекс. Добре ще бъде ако се намери място, на самата първа страница, за основните 2-3 точки касаещи отношението на харпунджията към природата, в частност към рибата и за примера, който даваме на околните.
За съжаление срещу замърсяването не можем да направим много, понеже въпросът е твърде комплексен. Той опира до до средства за пречиствателни съоръжения, до нормативни документи и тяхното спазване, до международни споразумения касаещи страните от черноморската зона и от басейна на река Дунав. Уви нашите възможности да влияем върху тези процеси са повече от скромни. Навремето имаше един харпунджия министър на екологията, но това едва ли ще се повтори някога отново. Единствените неща които можем да направим са да даваме личен пример, като не оставяме никакви боклуци след себе си на брега. Другото е да информираме незабавно за всеки забелязан от нас случай на замърсяване на морето или вътрешните реките и язовирите. За това е добре да се направи специално място на сайта на което да се публикуват писмени съобщения, снимки и видео клипове.
По подобен начин можем да се борим и срещу бракониерството. Трябва да има място на сайта където всеки един от нас да публикува материали за забелязани от него случаи на бракониерство. Много от нас са виждали случаи на бракониерство, по морето и ли по вътрешните водоеми. Аз самият съм виждал преди години корабчета, които излизат на Бяла с по 28 – 32 чувала с рапани, без да се вижда подводничарска екипировка на борда. Очевидно рапаните са вадени с тралене.
Сега вече доста хора разполагат с прилична снимачна техника и бихме могли да им спретнем една скрита камера. Освен публикувани на сайта тези клипчета и снимки могат да бъдат изпратени и до телевизията и пр. Верно че при оправията в България на тези юнаци едва ли ще им се случи нещо, но поне малко аларма да се вдигне пак ще е добре. Постепенно ще започнат да разбират, че нещата не остават незабелязани.
Ще се радвам ако и други колеги изкажат мнения и дадат предложения как по-ефективно да се борим със замърсяването и бракониерството.
Вальо
|
|
Много хубаво мнение, Вальо. Подкрепям те.
|
mc_ribe_ribe
08-12-2008 12:00
|
Никой не засегна въпроса за масовото използване на мрежите от монофилно влакно,които "ловят"3 пъти повече от капроновите ,ловят рибата не само през ноща ,както капроновите а 24 часа!В повечето цивилизовани държави тези мрежи са забранени а в нашата страна освен "месинени мрежи" други почти не се използват!!!Освен това са далеч по опасни и за гмуркачите!Помислете сами какви са последиците от всичко това?
|
|
Напълно подкрепям становището на колегата mc_ribe_ribe. Относно мрежите имам конкретно предложение, което пропуснах да направя в основното си изложение. Предлагам да взаимстваме една идея от руските колеги. В много руски сайтове съм виждал надписа "Ние сме против използването на мрежи". Вероятно имат предвид вътрешните водоеми, където те основно се гмуркат, но ние можем да помислим как точно да формулираме това наше становище.
Вальо
|
|
Един малко по-различен поглед към призивите за спасяване на планетата
[link]
|
|
Колеги прочетох внимателно всички мнения, изгледах и филмите. Всеки по своему е прав за съзтезанията по подводен риболов. Но не това е най-важното. Най- малко съзтезаниятата намаляват популацията на рибата. Моето скромно менение е свързано с престоя ми в Царево всяка есен. Какво да Ви кажа, аз стоя в Царево от 1 Септември до 15-20 Ноември- след около 20 Септемвнри всяка вечер в морето се хвърлят бомби, с които да се подплаши заргана и другите риби за да се набият в мрежите и да се улесни уловът им. Управата на Церево и всички жители ги чуват но никой не реагира( това се счита за нещо нормално). А сигурно има и контролни органи, но и те си траят. Преди две три години можеше да се хващат заргани с въдица до брега на бомбарда. Сега това е почити невъзможно и трябва да се търсят отдалечени места за да се хване някоя риба( например заливите около къмпинг Оазис. И това е естествено, след като цяла нощ са гърмяли бомби. Та какви ми ти риби, какви пет лева?
|
|
Нови Продукти
Цена: 360.00 Лв.
Spearfishing
|