|
за бебетата, менталните бариери и какво губим като пораснем
|
Поводът за тази тема е един много интересен спор между David Mullins и един американец в дийпърблу( [link] ).
Основното в темата там предполагам се знае от всеки тук, но все пак реших да споделя прочетеното, защото научих още много интересни факти.
След раждането си човек още преди да се научи да пълзи камо ли да ходи може да плува и да задържа дъхът си достатъчно дълго време че чак да му завиди всеки един начинаещ харпунсит. Наистина "плува" е доста силно казано, но е достатъчно за да оцелее докато единия от родителите се намеси. Още повече, както и да попадне във водата "знае" как най-бързо и ловко да се обърне по гръб и да запази абсолютен баланс без излишни движения, нещо което 90% от възрастните не го умеят и най-важното няма я паниката на удавника.
Ето филмче пример:
[link]
И още едно, Невероятно видео, благодарение на Любо:
[link]
В пространстве Черного моря from Alena Kavalskaya on Vimeo.
Примери в тубата хиляди, ако ви се гледат плуващи кърмачета и бебета апнеисти ето ви един сърч: [link]
Кое е трагичното в цялата тази история. Това бебе сигурно е получило шамар, както и всички други приближили водата включително и ние.. Още от нашето раждане ни бива втълпявано, много често насила, че водата е нещо супер опасно и че 100% ще се удавим още щом стъпим вътре. В крайна сметка 5, 10 години след нашето раждане ние наистина се давим до 1 минута ако ей така ни хвърлят във водата като горното бебе, за разлика от почти всички други бозайници които си плуват цял живот така както са си плували още при раждането си. Щото не са яли шамари като нас .
Ограниченията в мозъка ни(менталните бариери) с които ние се борим в момента за да си увеличим апнеята всъщност не са ни природно заложени а са ни набити насилствено от нашите родители и всички останали "разумни сухоземни бозайници". С цел уж да ни опазят те са ни осакатили. И лошото е че ние сме същите с нашите деца и всяко следващо поколение е по осакатено от предишното "не се къпи в река и язовири, защото са пълни с вируси", "не се къпи на неохраняеми места", "задържането на дъха убива мозъка", "риба която не е купена от магазина е опасна" - това още го няма при нас, но масовия западняк го спазва както и за дивеча. И т.н...
Още факти.
- Най-оживеното и предпочитано място в природата от човека е брегът. Там се събира най-много народ и всичкия този народ се чуства перфектно, без значение дали се препича или къпе. Няма друго място в природата където да се събере толкова много народ накуп, например като в тази снимка
Колко по-близо до водата е един човек, без значение дали е море, езеро, басейн, и т.н.. толкова по-щастлив и спокоен той се чуства.
Именно поради това 1-ва линия е най-скъпа - добавя Ерик Фата
Има още куп факти в темата от дипърблу които доказват какво умеем по рождение и какво губим по-късно, но за съжаление много от тях нямат научно обяснение и следователно "не са приемливи за здравия разум" .
|
pipin162
14-02-2009 00:41
|
Юли много готина тема,аз съм един от най големите врагове на такъв тип ограничения,познавам много приятели които имат деца и знаеш ли кога ще си пуснат децата така в басейна(особенно пък в присъствието на жена им),точно никога.Пазят си ги като очите си и им набиват главата с простотии.Юли аз няма деца,но искам да попитам имащите тук,които са харпунджии,готови ли са да си пуснат така бебето в басейна,без да стоят на един сантиметър от него,просто да го пуснат и правили ли са го някога в присъствието на жена им?
Аз лично смятам че жените(а и мъжете не изостават)разглезват децата си супер много.
А тази снимка Юли е мисля,че от плаж в Южна Кореа,ако не се лъжа.
|
Wishbone
14-02-2009 00:59
|
Жена ми ще води бебето да плува тия дни... Има само едно място където ги учат - в Банкя.
|
pipin162
14-02-2009 01:39
|
Е батка то нали би трябвало да може само да плува,защо трябва да го учат? Но щом трябва да го учат,значи не се ражда съвсем научено,въобще идеята да го заведете е супер,приветствам ви за което.
|
Wishbone
14-02-2009 03:34
|
Може да плува само докато не загуби инстинкта, което обикновено става след 3тия месец...
|
badpiling
14-02-2009 13:03
|
живи и здрави ,май месец чакам щерка,а септември мисля да я метна директно в моренце,приятелката ми е много за
|
|
Така е Иво аз имам 2 деца и винаги съм ги пазил далеч от водата докато бяха малки.
Още интересни факти. Сравнен с повечето сухоземни животни след като се роди човекът не може нито да пълзи или да ходи, единствено може да плува. Почти всички останали сухоземни веднага след раждането си могат да се изправят на крака, да пълзят и много от тях дори да ходят. Пример с едномесечно бебе. Плаче, но щом краката му докоснат водата е вече щастливо и в следващия момент започва да плува ритайки с крака . След като му полеят главата с вода автоматично преминава в апнея и когато усети че няма вода си отваря очите, без да ги търка с ръце както е при големите и продължава да се кефи :
[link]
Раждането във вода, което е модерно през последните години на запад, се практикува от племето Moken известни още и като морските цигани(Sea-gypsies) от хиляди години. Морските цигани прекарват живота си на лодки-къщи като на една една лодка обикновенно живее цяло семейство. Веднага след раждането на мокен първото нещо на което е обучаван(или по-скоро да се усъвършенства инстинкта за плуване) е да плува и много по-късно той се учи да пълзи и да върви.
url=]
Учени изследващи Мокен са установили че те виждат много по-добре под вода отколкото на сушата. [/url]Сравнени с деца от Европа, Мокен децата виждат под-вода 2 пъти по-добре.
Друг интересен факт с Мокен е че няколко часа преди преди първата вълна цунами да удари бреговете населявани от тях, те са се изнесли по близките хълмове. Някои от тях са предупредили туристите и полицията че морето е "ядосано" и ще се случи нещо страшно, но естествено никой не им е повярвал.
МОКЕН
[link]
|
Yavorsub
14-02-2009 15:43
|
Ха ха -вече знам как ще си кръстя един от следващите харпуни.Юли-благодаря ти за идеята !
|
Akula deep
14-02-2009 17:36
|
Yavorsub написа: Ха ха -вече знам как ще си кръстя един от следващите харпуни.Юли-благодаря ти за идеята !
Аз да взема да направя още едно бебе, че да го отгледам по правилниия начин.
|
|
Еееее Юли, защо не я пусна тази тема преди 25 години, че да си отгледаме по "нормален" начин децата.
Между впрочем моя син до 4-5 годишен не смееше да влезе в морето, въпреки че по-цяло лято бяхме на морето и никакъв страх не му е насаждан от никой. Сега се замислям и нямам никакво обяснение защо е било така, много странно! А това с плуващите бебета се знае много от отдавна. Още през 70 -те години на миналия век, по телевизията гледахме документално филмче от ГДР, как немците си пускаха бебетата в дълбок басейн и те се кефеха и си плуваха, а ние цъкахме неодобрително с език и казвахме колко безотговорни са пустите му шваби. Да ама не!
|
|
Уиш, от две - три седмици и ние сме с подобни мераци
Чух за Банкя от едни близки и се каним с двете бебета да ходим, но нямахме координатите. Някаква жена е водила обучението, но нищо повече като инфо. Ако имате контакт - давайте.
|
|
И аз тогава не ги знаех тези неща, но и да съм ги знаел не мисля че щях да успея да запазя способностите на децата ми.
Този пич го обяснява:
Новороденото на човека може да задържа дъхът си плувайки под водата също както новороденото на делфина, в асоциация с родителите си докато новороденото на шимпанзето не може. Човешкото новородено не може да пълзи, ходи или да се катери.
Ако човешкото новородено не започне да плува още от първия си ден, то загубва без усилие възможността си да плува и да задържа дъхът си в асоциация с родителите си, тоест гледа те какво правят. По-късно ако то започне да бъде учено да плува, след като вече се е адаптирало към пълзенето по земята и ваната или коритото, то получава объркване от различните прояви на гравитация при плуване в открити води, басейн например, като един от страховете е че ще падне от високо - новородените имат слабо зрение и нямат правилна преценка на височината.
Последното изречение в оригинал: When they are later taught to swim, after having adapted to land crawling and small bath tubs, they are confused by the different effects of gravity and buoyancy in open water, especially swimming pools, which appear visually like drop-off cliffs (newborns have poorer vision and have no discernment of a visual drop-off cliff)
Древните, нашите прародители, преди милиони години са живяли в крайбрежни тропически лагуни(не разбирай тропически гори или полета) и по този начин постоянно са укрепвали и затвърждавали даденостите си да живеят едновременно на сушата и във водата в пълен баланс. Тогава е липсвала тази празнина(периода когато се учи да пълзи и върви) при новородено плуващо на апнея и по късно обучавано с уроци в басейна.
Днес следствие на съществени промени в начина ни живот, резултат на технологиите, в ситуация където подрастващите първо могат да използват компютър още преди да са се научили да вървят и говорят като големите, е много трудно да бъде осъзнат и разбран пътя който нашите предци са следвали, но могат да бъдат намерени много следи от техния начин на живот и доказателства по бреговата ивица.
|
Wishbone
15-02-2009 21:17
|
Имаме! И братовчедка ми води бебето! Ще говоря с жена ми и ще го пусна!
Значи, историята е следната - тази жена идва и учи бебето докато е малко да плува във ваната. След като порасне и ваната му "омалее" - считай, става дума за 6м. бебе - ги е насочила към този басейн...
|
|
Момчета, аз мисля, че човекът е най-пригоденият за условията на нашата планета организъм – съвършен с рамките на възможното. Убеден съм, че Творецът, който и да е той, е изваял перфектната биологична машина, която се управлява от самоусъвършенстваща се “операционна система”. Тя е “инсталирана” в недостижим като изчислителни възможности биологичен компютър – нашият мозък. Всичко това като дадености още при раждането създава идеалните адаптивни възможности на нашите деца. Според условията и изискванията на средата, те много бързо се нагаждат с цел оцеляване. Основен фактор са родителите. Ако вие прекарвате още от най-ранна възраст с тях във водна среда, те ще станат идеални плувци, но не от само себе си – ще трябва да ги учите. Ако сте в пустинята, ще придобият други умения, ако пък сте в джунглата – съвсем различни. Ето ви един прост пример – моята по-голяма дъщеря, която на снимките е само на 5 години. На задния план на първата снимка се виждат други човешки същества, закъснели фатално с първите стъпки в това занимание...
Вчера прекарахме 4 часа на връх Ястребец (2369 м.) в ски зоната на Маркуджик 1 и 2 при температура -12 гр. без никакви оплаквания от нейна страна. В кабината на слизане имаше една кака на видима възраст 15 - 16 г., която беше с мама и тати и не спря да плаче, че са и измръзнали ръцете и краката. Разликата според мен беше в това, че мойта щерка приема студа, снега и суровата планина не като изпитание, а като рутинна част от нормалния си живот. Макар и малко късно, но ще направя възможното да се чувства така и в морето. Вие с по-малките деца не губете време!
|
|
И още нещо, за което може и да не сте се сещали и което може и да не ви хареса - всичко с мярка! Малкото човече е мултифункционална заготовка, но веднъж натегната в една посока в ранна възраст, при изграждането си, завършеният организъм носи поседствията от средата, в която се е оформил. Малките деца, които прекарват прекалено много време във водна среда и респективно - намалено влияние на гравитацията върху костната си система в критична за функционалното и формиране възраст, могат на по-късен етап да изпитват някои често нелечими дисфункции на опорно-двигателния апарат на сушата. Изразява се предимно в слаби ставни връзки с предразположение към артритни и ревматични заолявания, дюстабан и гръбначни изкривявания. Както повечето неща на този свят всичко е за сметка нещо друго...
|
|
Гриша едва ли някой тук ще има възможност да възпитава детето си в стил "мокен" без мярка, дори и много да му се иска . Живеем в 21 век и никога не сме били по-далеч от "пътя който са следвали нашите предци" отколкото сега.
Според мен въпросът не опира до мярката ами до баланса както е организирано всичко във вселената в която живеем.
Така както окуражаваме детето си да направи първите стъпки, радваме му се когато пропълзи и проходи, по същия начин трябва да окуражаваме и неговите първи "стъпки" във водата. Ако се стремим към един баланс от момента на раждането му си мисля че на един по-късен етап неговия живот ще бъде много по-щастлив и пълноценен.
Или ако следваме библейската мисъл - всяко нещо с времето си, човешкото дете се ражда с недоразвит двигателен апарат и точно тогава е времето да развие водните си способности. След годината като му укрепне костната система е време за пълзене и ходене. По-скоро ако не следваме това което природата ни подсказва ще увредим нещо в него.
Но не как да възпитаваме децата си е целта на тази тема. Пуснах я по-скоро на всеки от нас да стане ясно че ограниченията и страховете които изпитваме, свързани с нашето хоби, са психологични бариери създадени не от природата а от самите нас. И си мисля че поведението на бебето най-добре ни показва какво трябва да изпитваме когато усетим водата - релакс, щастие и комфорт, това е ключът за мен.
|
|
Аз по -скоро възприемам мярката като майка на баланса и хармонията,крайностите водят до грешки и хаос,така както и надценените възможности до нежелан край понякога. Ограниченията и страховете които изпитваме са ценен показател че не сме на първо място психически потготвени за нещо,а това обезмисля физическата годност.Най безупречни са рефлексните действия,било то вродени като на бебетата или придобити,действия които се вършат подсъзнателно,предваритело заложено или инстинктивно,без да влагаме мисъл за момента.Не че отричам мисленето разбира се,то си е за решаване на по-сложни задачи от плуването или карането на колело например.
|
Yavorsub
17-02-2009 14:25
|
Ей това е щастие (на последната снима ).Просто един момент щастие .
|
|
Нови Продукти
Цена: 390.00 Лв.
Spearfishing
|