|
Как стават белите?!
|
Живко не те познавам,но ми идва само едно на ум в момента-като на Валко,курбан да направиш и адмирации че си останал спокоен (до колкото може да е спокоен човек в такава ситуация ).А грешките със сигурност ще ги изчистиш и няма да допускаш такива ,защото такъв инцидент ти остава трайни следи в главата и винаги ще имаш едно на ум за напред.Поздрав и благодаря за поучителния пост !
|
Wishbone
15-04-2009 09:41
|
Живко, благодаря ти за споделения опит... И ти благодаря, че си останал жив.
До този момент два пъти ми се е налагало да пиша трагични новини за загинали колеги и ме ужасява мисълта, че може да се наложи пак да го правя...
Този пост ще го пусна като новина... Всеки трябва да го прочете...
Поздрави и почерпката е от МЕН!
|
|
Юли спомена в поста си за една случка с Фабрицио Д'Агано - собственикът на Totemsub, която е споделил в едно интервю, дадено специално и публикувано в Medfish.com. Сложил е и линк, та който иска, може да го изчете цялото. Аз си позволих да преведа само абзаца с инцидента, като с оглед на сериозността на проблема ще го сложа тук за всички, които не могат по една или друга причина да го прочетат в оригинал. Надявам се и колегите от Медфиш, и Фабрицио да нямат нищо против това невинно нарушение на авторското право:
"Най-тежкият ми инцидент беше когато бях 25 годишен. Можех с лекота да гмуркам на 30 и повече (всъщност по-точно 40) метра и се чувствах като суперчовек. Ловувах на една много стръмна стена. Забелязах една голяма дорада на около 20 м. от стената и около 15 м. дълбочина. Отделих се от стената и се насочих натам. Гмурнах и започнах да се приближавам към рибата. Разбира се, дорадата ме усети и тръгна надолу. Когато наближих за стрелба и изравнявайки на около 20 м. разбрах, че линията се е заплела зад макарата. Загубих малко време да я оправя. Междувременно рибата се беше отдалечила. Продължих към нея от към опашката, като си помислих: " Вече не може да отиде по-дълбоко, стигна дъното" и я прострелях. Веднага след това осъзнах, че дъното е много по-дълбоко от това, което очаквах. Вероятно повече от 40 м. Аз нито се подготвих за такова гмуркане - само няколко вдишвания, нито направих разчет за гмуркането, както бих направил, ако знаех, че е толкова дълбоко. Погледнах нагоре и разбрах, че съм мъртъв. Хвърлих баластния колан и заплувах. На -15 м. бях вече скован и почти сигурен, че няма да успея да стигна повърхността. В момента, в който си махнах маската припаднах.
Когато се свестих нямах никаква представа кой съм, къде съм и от сорта. Виждах само върха на малък остров на около 100 м. от мен. Отне ми няколко часа да възстановя паметта си. Големият ми късмет беше, че съм изплувал по гръб, без маска и шнорхел в устата, благодарение на което не съм се нагълтал с вода след припадъка."
|
|
Ето и края на интервюто, което ми се видя много красиво и поучително:
Въпрос: Какво би искал да кажеш на членовете на Медфиш и може би по-специално, на младите и начинаещи харпунджии?
Отговор: Гмуркайте сигурно! Винаги гмуркайте с приятел по системата "един горе - един долу". Най-добре само с един харпун. На максимална дълбочина, по-малка от работната дълбочина на по-неопитния от двойката. Ти си ловец, не само фрийдайвър, затова мисли за рибата, а не за дълбочината. Колкото на по-плитко гмуркаш, толкова повече време имаш да оглеждаш и се учиш. Метрите не са залог за успех в лова. Ако искаш да се научиш да ловиш риба, трябва да останеш на такава дълбочина, че да не мислиш за нищо, което да те безпокои при лова. Там трябва да се чувстваш достатъчно комфортно, за да бъдеш част от обстановката и да виждаш всичко, което се случва наоколо. В обратния случай може и да вземеш една риба, дори голяма риба, но няма да се чувстваш като част от морето. Аз мисля, че именно това чувствство е истинската наслада от подводния риболов.
|
sea-wolf
15-04-2009 15:35
|
Живко, много се радвам, че си оцелял след случилото си. Страшен късмет си извадил. С тебе се познаваме лично, на ако си спомняш като се видяхме говорихме на професионална тематика, а не за подводен риболов.
Напълно съм съгласен с хората, които са писали по-горе, май Явор най-обширно е показал проблемите, пък и ти самият си направил хубава равносметка. Грешките са много наистина. Обаче има няколко неща, които ме притесняват, че може да подведат хората. Неискам да оспорвам твоя разказ, но в него има моменти, които се различават от масата подобни случаи. Най-вероятно, те са вследвствие на някои твои индивидуални черти, моментно състояние и т.н.
1во. На 20 метра са ти изтръпнали краката, явно от хипоксия, след което си изплувал 17 метра преди да получиш LMC. Нека да е ясно на всички, че това не е нормално (неказвам невъзможно). При такъв явен признак за хипоксия + времето за изплуване + тройното (20 - 0 метра) понижаване на парциалното налягане на О2, човек не би трябвало да изкара до горе. Грешно ще е някой да си направи извод, че може от 20 метра, ако му изтръпнат краката, да изкара до горе.
2ро. Немисля, че рибата е оказала такова влияние. Мисля, че проблемът ти е в твоя баланс - тяло, неопрен, тежести. Въпреки, че не съм виждал за какво точно меру става въпрос, при положение, че ти е било на кръста, явно не е било толкова голямо. Рибата е риба, не е олово. Ако си неутрално балансиран на 10 метра, не би трябвало на 14-15 метра да усетиш разлика само заради тази риба.
3то. Контролираното преокисляване, което правиш - така както го описваш просто не се случва. Писано е доста, но пак ще пиша тук, защото е много важно. Това, което правиш единствено сваля нивото на CO2 в кръвта. Някакво увеличение на 02 в кръвта може да се постигне след много по-дълготрайно раздишване и то с чист кислород. Тези 40 секунди увеличение на апнеята ти не са пропорционални на увеличен 02. Сметката ти, че с повече раздишване, ще имаш повече О2 и на базата на това ще гмуркаш повече е грешна. Ако не го разбереш си в много голям риск. Има гмуркачи, които хипервентилират, намалят CO2 и гмуркат по-дълго, но го осъзнават. Знаят, че кислородът им не е повече, а че просто забавят първите признаци на хипоксия. Ти си играеш с тялото си по този начин и това е много опасна игра. Има контракции за дишане, има други признаци, които би трябвало да се появят преди да ти изтръпнат краката. Това, че при теб това е първият признак и то долу, преди да си променил дълбочината, преди да е влязъл в игра факторът спадане на парциалното налягане на O2, за мен до голяма степен е следствие на опасното "контролирано окисляване", което правиш.
4то. За твоя съвет за гмуркане по двойки и това да отделяш време за да разбереш положението на другия. Това, което описваш е стандартния начин, който ползваме в България. Влизаме двама, държим някакво разстояние, гледаме се един друг, от време на време обсъждаме плана, рибите и т.н... По този начин имаш супер минимален шанс да помогнеш на другия, ако е в беда. Гмуркането по двойки, когато се прави с цел обезопасяване, се прави по друг начин и Явор по-горе го е описал. Двете са съвсем различни неща. Точно с Миро, а и с други приятели, с които съм гмуркал по начина по който вие сте гмуркали съм имал случаи, когато са ми потрябвали (за щастие, не защото съм бил в беда), викал съм ги и нищо... Все едно не сме били заедно 2 минути преди това. Какво остава, ако припаднеш, пък той е на 30 метра от теб...
Много се радвам, че си жив и здрав. Знам, че си си направил изводите за грешките свързани с планирането, екипировката, действията под водата, но моля те обърни внимание на въпроса с хипервентилирането.
|
|
sea-wolf написа: Живко, много се радвам, че си оцелял след случилото си. Страшен късмет си извадил. С тебе се познаваме лично, на ако си спомняш като се видяхме говорихме на професионална тематика, а не за подводен риболов. Напълно съм съгласен с хората, които са писали по-горе, май Явор най-обширно е показал проблемите, пък и ти самият си направил хубава равносметка. Грешките са много наистина. Обаче има няколко неща, които ме притесняват, че може да подведат хората. Неискам да оспорвам твоя разказ, но в него има моменти, които се различават от масата подобни случаи. Най-вероятно, те са вследвствие на някои твои индивидуални черти, моментно състояние и т.н. 1во. На 20 метра са ти изтръпнали краката, явно от хипоксия, след което си изплувал 17 метра преди да получиш LMC. Нека да е ясно на всички, че това не е нормално (неказвам невъзможно). При такъв явен признак за хипоксия + времето за изплуване + тройното (20 - 0 метра) понижаване на парциалното налягане на О2, човек не би трябвало да изкара до горе. Грешно ще е някой да си направи извод, че може от 20 метра, ако му изтръпнат краката, да изкара до горе.
Здравей, виж аз никъде не съм писал че краката са ми изтръпнали още на тръгване. Писах че съм тръгнал без проблеми с достатъчна резерва за изплуване, но понеже на тази дълбочина бях по тежък от обикновенно, се наложи да мина първите 5-6 метра от дъното на горе със силни тласъци с плавниците. (Нормалното ми изплуване включва съвсем леки и премерени движения на плавниците при това без да включвам бедрените мускули. Свикнал съм да натискам плавниците при излизане ползвайки само мускулите на глезена.) Именно това беше причината да усетя че краката ми изтръпват. Дефакто в момента в който ми изтръпнаха краката аз съм се намирал на 12-15 метра.
sea-wolf написа:
2ро. Немисля, че рибата е оказала такова влияние. Мисля, че проблемът ти е в твоя баланс - тяло, неопрен, тежести. Въпреки, че не съм виждал за какво точно меру става въпрос, при положение, че ти е било на кръста, явно не е било толкова голямо. Рибата е риба, не е олово. Ако си неутрално балансиран на 10 метра, не би трябвало на 14-15 метра да усетиш разлика само заради тази риба.
Меруто беше в рамките на 2 кг. Проблема с тази риба дойде единственно долу когато трябваше да преодолея първите няколко метра от 20 на горе. 2 кг са си 2 кг дори и да не са олово. Ако сложа 2кг по мен ставам неутрален на 5-6 метра. Виждаш разликата каква е. Има и друго, много хора знаят че незнайно защо (че съм пълен или че неупрена ми е сравнително нов), аз нося по себе си - 15кг олово. Толкова е сбора на тежестите ми на колана и на жилетката. И с тази тежест съм неутрален на 10 метра
sea-wolf написа:
3то. Контролираното преокисляване, което правиш - така както го описваш просто не се случва. Писано е доста, но пак ще пиша тук, защото е много важно. Това, което правиш единствено сваля нивото на CO2 в кръвта. Някакво увеличение на 02 в кръвта може да се постигне след много по-дълготрайно раздишване и то с чист кислород. Тези 40 секунди увеличение на апнеята ти не са пропорционални на увеличен 02. Сметката ти, че с повече раздишване, ще имаш повече О2 и на базата на това ще гмуркаш повече е грешна. Ако не го разбереш си в много голям риск. Има гмуркачи, които хипервентилират, намалят CO2 и гмуркат по-дълго, но го осъзнават. Знаят, че кислородът им не е повече, а че просто забавят първите признаци на хипоксия. Ти си играеш с тялото си по този начин и това е много опасна игра. Има контракции за дишане, има други признаци, които би трябвало да се появят преди да ти изтръпнат краката. Това, че при теб това е първият признак и то долу, преди да си променил дълбочината, преди да е влязъл в игра факторът спадане на парциалното налягане на O2, за мен до голяма степен е следствие на опасното "контролирано окисляване", което правиш.
Чесно казано за мен няма разлика. Метода е изпробван и работи. Чесно казано не знам какво точно става когато хипервинтилирам. Знам само че никога не ми се е случвало рязко да имам нужда от дишане и кислород. Когато слизам на 15+ метри дишам според зависи колко време съм стоял предишното гмуркане. Оставям време на тялото да се обнови с кислород и след това отново го пренасищам, но пак повтарям, когато съм ползвал този метод никога не ми се е налагало да излизам от долу по принуда или че изведнъж ми се е приискало да дишам.
sea-wolf написа:
4то. За твоя съвет за гмуркане по двойки и това да отделяш време за да разбереш положението на другия. Това, което описваш е стандартния начин, който ползваме в България. Влизаме двама, държим някакво разстояние, гледаме се един друг, от време на време обсъждаме плана, рибите и т.н... По този начин имаш супер минимален шанс да помогнеш на другия, ако е в беда. Гмуркането по двойки, когато се прави с цел обезопасяване, се прави по друг начин и Явор по-горе го е описал. Двете са съвсем различни неща. Точно с Миро, а и с други приятели, с които съм гмуркал по начина по който вие сте гмуркали съм имал случаи, когато са ми потрябвали (за щастие, не защото съм бил в беда), викал съм ги и нищо... Все едно не сме били заедно 2 минути преди това. Какво остава, ако припаднеш, пък той е на 30 метра от теб... Много се радвам, че си жив и здрав. Знам, че си си направил изводите за грешките свързани с планирането, екипировката, действията под водата, но моля те обърни внимание на въпроса с хипервентилирането.
Написано от мен нямаше изобщо за идея да се разбере все едно - на видите ли Миро не ме гледал и т.н Аз с него не съм имал никаква уговорка, просто го споменах заради детайлите. Не съм и казал че сме гмъркали по двойки, просто казах че до мен имаше приятел който не разбра какво е станало. Идеята ми беше че нещата стават толкова бързо че човек може и да не разбере.
Колкото до хипервентилацията след нормално раздишване за такива дълбочини, наистина ми е интересно какво мислят всички. За мен хипервентилацията е една малка застраховка че ще имам допълнително време от това което нормалното раздишване би ми дало на тази дълбочина. Бих приел че е опасно но само ако хипервентилираш и слизаш, без да си раздишал изобщо, но при положение че хипервентилацията е последна фаза от нормално раздишване аз поне за мен си мисля че е плюс. И пак казвам, че по този начин никога не съм имал инстинктивни пориви и желание за мигновенно вдишване когато съм под вода.
|
|
Искам да благодаря на всички за загрижеността, чесно казано аз не я приемам тази случка толкова на вътре. Рано или късно на всеки се полага да опита от неща които са неприятни. На мен ми се случи и успях да се справя, за мен е просто още една обица на ухото когато гмуркам.
Има колеги който са били в същото състояние, има и колеги които са били близко до него, аз съм просто поредния колега който се е парил и може да каже поне къде е сбъркал. Това са неща които се учат по трудния начин и не можеш да си ги измислиш без причина и да ги добавиш към 'правила за безопасно гмуркане'.
Човек се учи докато е жив, а за да се научи , първо трябва да се опари. Добре че аз опарих само моето его
|
|
Aaron написа: Колкото до хипервентилацията след нормално раздишване за такива дълбочини, наистина ми е интересно какво мислят всички.
Аз мисля, особено когато става дума за по-дълбоко от 15 м, че хипервентилацията е опасна и по-скоро би те удавила отколкото помогнала. Именно CO2 ти казва тръгвай нагоре. При хипервентилация, както Петър отбеляза, намаля CO2 и сигнала за нагоре идва почти към края на апнеята и когато пътя е дълъг става белата.
Аз съм против хипервентилацията, дори при последните по-здрави вдишвания ако усетя замайване, спирам изчаквам минута и тогава гмуркам.
|
Yavorsub
15-04-2009 19:07
|
Живко -оставам с чувството че се чувстваш огорчен от нас.Прав си че това за теб си е като обица и че си се опарил , но повярвай приятелю познавах няколко човека които си заминаха само при първото им "опарване".Писали сме много пъти по темата а хипервентилацията , и дори и за последната фаза както ти я наричаш, но това е залъгващо и неефективно.Въпроса не е да се обогати организма на кислород а обратното да го привикнем да работи на бедна на кислород среда.Вярно че и второто не е много по-правилно, а цялата истина се крие в сваляне на тонуса и пулса и именно това ти разваляш с последната фаза на раздишването което правиш.Да знаеш че доскоро и един от най-добрите ни гмуркачи ползваше хипервентилация и след дълги дискусии по темата започна опити по нашия начин .Даже в началото не му се виждаше да има напредък , но нека той ако иска да пише.Нека да става дискусия и да се включат и други ще е полезно за всички ни.
|
|
Темата е интересена, аз не помня дали сме я разисквали преди това, една такава тема би била много добра ако се развие с мненията на всички.
Колкото до хипервентилирането, аз споменах в поста си че използвам този метод но той е контролиран. Има момент в който ушите започват да ти пищтят и ако преминеш границата (примерно вдигнеш глава на горе към небето) усещаш че се замайваш. В този момент спирам и правя кратка апнея на повърността (30-40 секунди). След което правя 2-3 пълни вдишвания и издишвания бавно и след което 5-6 бързи и кратки. Последното издишване е бързо и до край. Поемам си въздух в пълен обем (колкото мога) и тръгвам на долу. Аз лично го разбирам като контролирано хипервентилиране, не знам другите какво мислят.
Колкото до случката, станала и заминала. Аз скоро не се виждам да гмуркам на подобни метри тука в България, не че не искам, просто не виждам смисъл.
Между другото аз съм новак, не искам да си мислите че ей го на голям професионалист стана, аз просто казвам кое как работи при мене и кое как правя. В никакъв случай не искам да ангажирам никой с това че аз правя нещо по еди кой си начин. Аз лично още се уча да гмуркам на подобни метри. След 18-тия метър е много тежко, след 25 да не говорим а след 30 никога не съм слизал по простата причина че ме е страх Най важното при мен беше да слизам на определена дълбочина без да имам проблеми при излизане. По този начин зад мен остава само приятно чувсто и удоволетворение от излета.
|
Yavorsub
15-04-2009 19:18
|
Точно това е развалянето на тонуса който сме постигнали с едно спокойно раздишване, успокоили сме сърдечния ритъм и с едно много , ама много -бавно но изключително дълго вдишване поемаме въздух по "ПРАВИЛНИЯ" начин, преди да поемем на долу.А ти правиш правилно всичкодо края и тогава изведнъж теглиш каиша с едно или няколко бързи и къси вдишвания.Направи си опит в къши-раздишай бавно по начина по който описах и направи апнея , като си мериш или поне слушаш пулса и после по твоя начин.Един опит няма да те убеди, но със сигурност ще е показателен.
|
|
Живко и всички интересуващи се, а питате ли ме мен, като цял живот си дишам, успокоявам и... накрая няколко - 5-7 все по-пълни издишвания и все по-дълбоки вдишвания, започващи с диафрагмата... над 40 (!!!) години!
И сега, преди около 2 години, се оказва, че съм бил в дълбока заблудааа...
Благодаря още веднъж на всички, пишещи тук, на създателите на сайта, на Калин за чудесната тема...
Няма нищо срамно да се учи човек - докато е жив, както казваш. Обилните коментари още веднъж доказват важността на обсъжданите въпроси, интереса и желанието за научаване на нови неща.
Разбира се, писменото общуване е малко по-трудно от устното и е възможно някой да не разбере точно написаното от друг. За това предлагам да използваме презумпцията за добронамереност - когато пишем и когато четем.
Моите скромни наблюдения (след като прочетох...) показват, че колкото и да съм свалил пулса при раздишване със забавено издишване, ако издишвам пълно и енергично и вдишвам дълбоко, вдигам пулса отново и по-голямото напрягане на мускулите за дишане качва разхода на О2 в тях и той всъщност намалява точно преди гмуркането...
На всичкото отгоре намалява и съдържанието на СО2, който е естествения ни и сигурен сигнализатор за намаляване на насищането на кръвта с О2.
Прераздишването (още наричано хипервентилация) е опасно дори в басейн, защото там хората подценяваме опасността и не наблюдаваме плуващите под вода...
Изключително се радвам, Живко, че си преминал, макар и на милиметри, благополучно тази голяма опасност!...
|
|
Не се познаваме,казвам се Ивайло и се занимавам с другия вид далдисване,и влизам за да чета ,не пиша защото не мога да взема отношение по свободното гмуркане поради некомпетентност,но поста на този колега ме провокира да изкажа уважение към него .Ясно е ,че спокойствие и самообладание е дало възможност да продължи да живее.Докато четях се поставих на негово място доколкото е възможно разбира се и целият ми живот мина на лента.Самия аз си направих много поучителни изводи ,защото и при нас една минута обикновенно е фатална ,ако си на голяма дълбочина и си спомням момента когато се правих на изпаднал в безсъзнание докато обучавахме курсисти (играех ролята на осигурител)и докато някой ме забележи ,че нямам апарат в устата вече беше късно ,а това се случва едва на 5 метра.До толкова нямах въздух,че не можах да духна водата от устата когато си лапнах автомата,за да си поема въздух добре ,че са измислили лесното откачане на колана.И аз се радвам много когато опита на всички нас ни учи ,че водата е 3/2 от земята
|
Wishbone
16-04-2009 00:23
|
Ивко, радвам се, че се включи!
Тук водолазите са ни кът и си ги тачим! Влизай смело в дискусията!
|
|
.....еееее,чак пък "кът" ??!!...адаш,много се скатават и си крият бутилките !! / извинявам се за спама /
|
|
Ами като гледам какъвто и въпрос да ме интересува,все намира отговор,само дето се засрамих ,че плешивата ми глава е изтопосана на най големия аватар,но утре ще го понамаля
|
|
Живко, историята ти наистина е поучителна, но аз заставам с 2 ръце зад поста на Петьо (sea-wolf).
Това, което е написал той има за цел да предпази хората, които четат от това да си направят грешни изводи за някои гранични ситуации като твоята и по възможност да избегнем тяхното повторение.
За хипервентилирането са се изказали вече няколко човека и аз ще повторя, че това е първата ти и най-голяма грешка. Ако не беше хипервентилирал още на слизането на по-голямата от планираното дълбочина щеше да усетиш сигналите и да се замислиш дали изобщо да слезеш по-надолу. По-всяка вероятност ако беше усетил първата контракция изобщо нямаше да ти мине през ума да слизаш по-долу.
Случвало ми се е много пъти да виждам голямо меру на 5 метра под мен, но като ме срита контракцията в гърлото и ми избива всякакви мисли "да се пробвам". Яро веднъж беше разказвал как на 3-4 метра под него 4 големи мерута (около 20 кг) са си играели и са се гледали влюбено на съвсем открито, но не е рискувал да слезе "да се пробва".
Другия ти много голям проблем и грешка, за който никой по-горе не говори е баласта. Не е сериозно да слизаш на 20 метра с 15кг тежести! Това е самоубийство. Говорили сме си и друг път, но според мен не се балансираш правилно. Костюма ти губи половината (ако не и повече) плаваемост още на 10ия метър... Какво правим тогава? Тези 15 кг стават не просто ненужни, а направо опасни. Падаме като ютия надолу и после ни трябват "5-6 силни маха само за да се отлепя от дъното". Тези махове в комбинация с хипервентилирането са ти изгорили последния кислород, билетчето за връщане към живота...
Когато гмуркам на дълбоко съм така балансиран, че на 20 метра ми трябва просто да се оттласна с ръка от дъното и тръгвам нагоре.
Забелязал съм, че много хора обичат да се балансират прекалено тежко. Много е гот да започнеш да потъваш с лекота надолу още 2-3 метра след китовото салто. Падаш си долу като камък, без усилия и без да гориш кислород. Получаваш обаче ужасно ГРЕШНА представа за времето, с което разполагаш долу. Виждаш рибите, дебнеш, стреляш и забравяш, че тези кила с олово, които са те смъкнали като с шейа надолу по пързалката сега трябва ти да ги мъкнеш обратно нагоре, когато си вече в края на силите си...
С 2 думи апелирам към всички да се балансират колкото може по-леко. Тежките колани, жилетките, тежестите за глезени са само и единствено за дълбочни до 5-6 метра според мен. Удариш ли десятката трябва да си само с колан с няколко килограма на него. Ако фигурата или структурата на тялото ти изисква да сложиш 15 кила за да си неутрално плаваем на 10 метра значи нещо не е наред. Трябва да влезеш във форма или да намалиш дълбочините...
В заключение, според мен Живко се е надценил в конкретната ситуация и трябва много да внимава да не се повтори. А като гледам снимката на Суунтото с 29 метра на него и косата ми настръхва...
Не казвай с лека ръка, станалото станало продължавам нататък. Всеми си сериозна бележка, защото морето си таковало мамата...
|
Калин(zoom)
16-04-2009 09:36
|
Съгласен съм със Dobs. Искам само да отбележа една неточност която може да заблуди някой който е надебелял..А именно: На дебелите хора не им е нужно повече тежести от другите които имат мускулна маса...разликата в плаваемоста е толкова малка че е нищожна...така че ако сте надебеляли напоследък не се подлъгвайте да слагате повече от нужното олово...важното е колко тежите и колко дебел е неопрена....А дали са мазнини или мускулна маса няма значение..Поне така знам..Ако не съм прав ще се радвам да ме корегирате
|
|
Аз като гмуркащ до дълбочините, от които надолу започват коментарите в тази тема ще си позволя да споделя нещо дребно, но важно за немалкото колеги в моята категория.
Живко го е отбелязал в разбора си, Явор също сложи акцент, но остана малко встрани от главната дискусия - плавниците!
В интервала 10-16 м. з започват първите признаци, че даден модел плавници не са за дълбоки гмуркания.
Аз до този сезон гмурках с Гара 3000 ЛД и бях много щастлив с тях в нашето море. Това са плавници с меко пластмасово перо, което ми даваше изключителен комфорт при типичните плитки засади (до 10 м.), съчетани с неизбежното плуване на немалки разстояния при влизането от брега. Тук не съм усещал никакви сериозни функционални проблеми с тях, включително не ме е тормозел и фактът, че осезаемо реагират на по-големи температурни разлики.
За първи път усетих нещо нередно при едно гмуркане на о-в Самотраки. Беше миналия август и температурата на водата беше над 26 градуса. След едно слизане до 15-16 м. на излизане почувствах как първите метри нагоре минават непривично бавно. Ползвам в Егейско море 8 кг. олово само на кръста с 5 мм. почти нов костюм. Преди 2-3 седмици пак в Гърция със същия костюм и баласт + едно бельо 1 мм. отгоре, но с други плавници, не усетих как "излетях" от 12 м. Сигурен съм, че дори да бях слязъл до 16 м., нямаше да се затрудня повече с излизането, защото усетих доста повече мощ под мен без излишни напъни. Само да отбележа, че изобщо не говоря за сериозни композитни пера!
Някой може да каже - абе кво ни занимаваш с тези плиткачи? Там може и с "Акванавт"... Зависи кой го казва, но и зависи кой как ще го прочете.
Аз постът си адресирах към конкретна група колеги, за които прескачането от нашето до другото море не е свързано с тотална промяна в подхода при гмуркането, както и в пренастройка или подмяна на важни елементи от екипировката, което може да се окаже фатално. Много хора четат в сайта, гледат снимки и клипчета на наши приятели, които вече гмуркат повече там, отколкото тук. Коментират се като на шега дълбочини от 18-20-25-30 м., показват се риби с внушителни размери. Лесно е за един млад, здрав и силен, но неопитен и самонадеян колега да се поблазни от "славата"... Логиката често е: "Аз не съм бил път до Гърция за да стрелям по "лайнарки". След 1 ч. гмуркане обикновено се влиза "в режим", апнеата се удължава, самочувствието нараства, а бистрата вода лесно мами с дълбочината. Както видяхме, лесно се слиза, по-трудно се излиза.
Наскоро много дискутирахме за плавниците. Скромното ми мнение е, че наистина при гмуркане под 10-15 м. това е един от най-важните елементи от екипировката. Всеки сантиметър от пътя нагоре може да се окаже фатален и едни добри плавници могат да помогнат много. Това разбира се с уговорката, че не плавниците правят гмуркача.
|
|
ето за 2-ри таблицата за тежестите, явно там малко хора са я видели
|
|
Нови Продукти
Цена: 84.00 Лв.
Spearfishing
|