|
Как стават белите?!
|
Искам да напиша нещо за 3-тия клип (симулацията на самба)
3 неща не ми се виждат добре премислени когато са давали пример за самба.
1. Ръката в никакъв случай нямаше да остане в посока повърхността. Той си я държеше на горе което е признак че е имал контрол върху нея, което при самба е невъзможно.
2. В момента в който усети че колегата му го е хванал, той се отпусна и се остави да бъде изнесен на повърхността. Това само по себе си също не е вярно , тъй като в състояние на самба мускулите на крайниците се съкращават и отпускат неконтролируемо и едно такова отпускане няма как да настъпи освен ако гмуркача не е изпаднал вече в блек аут. Подобно поведение на подсигуряващия може да се наблюдава тогава когато двойката се е уговорила предварително и подсигуряващият човек знае че колегата му ще разчита на неговата мускулна сила за да бъде изнесен последните 10 метра до повърхността. (Доста четох за тези техники и начини на гмуркане по двойки. Хората успяват да правят доста успешни излети на огромни дулбочини).
3. Според мен поредността на премахване на съораженията от гмуркача трябва да са следните - харпун (при самба може да натисне спусъка и да простреля колегата си), колан (задължително, особенно ако има закачен буй за него.) Маска - ако на стресираният гмуркач му се поддържа главата извън водата. Последното нещо което аз си мисля че е добре да се знае е че, ако човека е в самба той може да мисли но не и да контролира мускулите си. В този ред на мисли има една много лесна и много ефикасна техника да накараш някой да иска да си поеме въздух на секундата. Дълго и силно духане близко и срещу носа на гмуркача го кара подсъзнателно да поиска да си поеме въздух. Не знам точно кое и как но четох в една книга за този метод.
|
|
Wishbone написа:
Много добре го показва камерата. Точно на 1:19 губи двигателен контрол. Късмет е имал колегата че самбата започна секунди след като си пое въздух и успя да се овладее на бързо. Точно започна да трепери. Ако това беше започнало на 4-5 под водата както при мен, до горе целият щеше да трепери само че 10 пъти по силно.
Сега като се сетя и настръхвам..
|
Wishbone
29-04-2009 14:16
|
Имаме рзрешение да публикуваме една много хубава статия какво да се прави за да окажем помощ на колега с такъв проблем. Като завършим превода ще я пуснем!
|
Yavorsub
29-04-2009 14:42
|
В случай на лека самба гмуркача може и да си държи харпуна.В случай на напреднала ("здрава" )самба-подсъзнателно пуска всичко което държи.Просто човек така е устроен.
|
|
Пуска щото и да иска да задържи не може
|
martinbar74
29-04-2009 16:05
|
според вас на колко метра е бил този, в клипа където се е самозаснел?
имам чувство че изплува безкрайно от 40-42" до 1'16" което си е около 36". като гледам на колана си има повече от 6-7 кг ?
|
|
Ако може да ми кажете със "самба" имате впредвид Blackout или нещо друго. Не съм го чувал това.
Аз съм изпитвал 2-3 пъти нещо подобно, но в доста по-начлна форма и то след изплуване. При мен са цветовете последвани от причерняване и чувството, че нещо ме блъска в гърдите и главата, само че отвътре. Това,което мога да кажа със сигурност е, че такива неща се получават предимно от недобре оценени персонални възможности. Ако почувстваш неразположение или недостатък на въздух по време на спускането просто спри да потъваш или по добре направо излез и релаксирай.
|
|
terrier написа: Ако може да ми кажете със "самба" имате впредвид Blackout или нещо друго. Не съм го чувал това. Аз съм изпитвал 2-3 пъти нещо подобно, но в доста по-начлна форма и то след изплуване. При мен са цветовете последвани от причерняване и чувството, че нещо ме блъска в гърдите и главата, само че отвътре. Това,което мога да кажа със сигурност е, че такива неща се получават предимно от недобре оценени персонални възможности. Ако почувстваш неразположение или недостатък на въздух по време на спускането просто спри да потъваш или по добре направо излез и релаксирай.
Самба и блек аут са две различни неща. В повечето случаи са последователни. Макар че има тоста сериозни обяснения в форума и на двете състояния, на кратко ще напиша отново какво значат и в какво се изразяват.
Самба - загуба на двигателен контрол поради намален кислороден запас в кръвта. Изразява се в неконтролируемо съкращаване и отпускане на мускулите. Ние си го наричаме треперене макар че определението не е 100% вярно. За страничен наблюдател , гмуркача изпаднал в тъкова положение, движи крайниците си в разлижни посоки на малки амплитуди, което прилича много на танцуване на самба. - От там идва и наименованието.
Блек Аут (black out) - Или на кратко припадане поради липса на окисляване на мозъка. Има много видове и всеки от тях се определя от много фактори, но като цяло резултата е загуба на съзнание. При припадане няма контрол нито на мисловната дейност нито на двигателната. За разлика от самба-та където гмуркача притежава мисловен но не и двигателен контрол.
Има доста писано в форума за тези неща, и ако наистита се гмуркаш и си достигал до положение което сам не можеш да си обясниш, ти препоръчвам да се разровиш в форума и да прочетеш за тези неща.
"При мен са цветовете последвани от причерняване и чувството, че нещо ме блъска в гърдите и главата, само че отвътре."
Това е сериозно и със сигурност трябва да си наясно в какво точно положение си се намирал.
Не знам колегите какво мислят за състоянието в което си изпадал.
|
|
martinbar74 написа: според вас на колко метра е бил този, в клипа където се е самозаснел?
имам чувство че изплува безкрайно от 40-42" до 1'16" което си е около 36". като гледам на колана си има повече от 6-7 кг ?
Като гледам скоростта с която изплува е бил на около 15-18 м макс. Колкото до тежестите, сам знаеш че всичко е много персонално и тяхното тегло не може да служи за реална представа за това на колко метра е бил. Нормално при мен излизане от приблизително 18 метра трае 30-33 секунди. Забележи че той губи около 5-6 секунди да се разправя с закачената на дъното стрела. Вместо да отпусне макарата и да се справи с това на повърността той решава да откачи стрелата още докато е долу. Което аз маркирам като грешка. Рибата му е на кордата и най-лощото нешо което може да стане е да влезне в някоя дупка. Ама именно за тази цел е и макарата.
|
Ceco Vasilev
18-05-2009 18:19
|
[link]
tova video e simulacia za nachina na davane na parva pomost.
|
Ceco Vasilev
18-05-2009 18:48
|
Izviniavam se vidiah che tova clipche veche e cacheno i go dubliram. Za latinitzata ne me kriticuvaite prosto v momenta niakade mi se izgubi kirilitzata
|
Live2Dive
20-05-2009 20:02
|
Еми не мога да се съглася с доста неща от този клип на “симулирано спасяване” , най-вече със свалянето на маската в морето – абсолютно грешен подход ...
|
Ceco Vasilev
01-06-2009 10:38
|
Свалянето на маската се прави поради това ,че в областа на лицето около очите има рецептори ,които отчитат в суха или водна среда сме.На мен са ми обяснявали ,че при инцидент трябва да се свали маската и с уста да се духне в лицето на пострадалия именно поради наличието на тези рецептори.Така по - лесно търпящият инцидент въстановява дишането си.
|
Wishbone
01-06-2009 10:41
|
Ачо, свалянето на маската според осигуряващите по състезания е абсолютно задължително за да може да се освободят рецепторите, за които пише Цецо и да се освободи ларингоспазма.
Ще пусна една статия по този повод след ден-два..
|
Live2Dive
01-06-2009 12:11
|
Пичове, ако говорите за състезания в басейн, може би , там е друго – спасителя може да стъпи на дъното на басейна, да изтеглят пострадалия на брега . Когато си сам с пострадалия в морето и под тебе е дълбочина – нещата са различни. Споделям личен опит – Ванка , разказвал съм ви случая – ще припомня с две думи. При човек в безсъзнание най-важното е да му дадеш глътка въздух , уста в уста, веднага , още във водата. Това ни учеха даже в спасителския курс, който карах преди маса години като гимназист към БЧК. Въобще и не предполагах че ще ми се наложи да прилагам теоретичните познания в открития океан години по-късно.
Та да се върнем на маската и последователността на събитията - пак повтарям, разказвам ви действителен случай, не теоретизирам :
С една ръка държах изпадналия в безсъзнание, не дишащ колегата под мишницата, така че главата му да е над водата (и двамата сме във вертикално положение на повърхността) . С другата длан натиснах брадата максимално назад, така че да се отворят дихателните пътища – класиката на изкуственото дишане Уста-в-уста. Следващата стъпка бе многократно обдишване Уста-в-уста ; отне ми към минута непрекъснато обдишване, докато той почна да диша сам . Маската му, оставайки в случая на лицето , де факто затваряше носа, и целият въздух отиваше в дробовете. Ако маската му беше свалена, трябваше някой да го хване за носа (пак класика от водното спасяване) – само че трета свободна ръка в откритото море нямах ...
Та такива ми ти работи – Ванка, давай статията да я прочтем, ще ми е интересно . Особено след като имам вече един спасен удавен харпунджия в актива си .
|
valentin z
01-06-2009 13:02
|
При необходимост от обдишване във водата се препоръчва "Уста-Нос". С едната ръка се придържа пострадалия , с другата се отмята главата назад, като се държи устата затворена и се обдишва през носа. Предимствата са , че не се вкарват в трахеята попаднали твърди частици и/или пясък, водорасли ... в устната кохина, дава се възможност на пострадалия за 'първото изкашляне', тъй като устата е свободна, по-лакия риск за спасяващия - има случаи, в които спасявания 'захапва' спасителя инстинктивно, намокрянето на лицето с вода и обдухването му (рецепторите за които се говореше по-горе) е познато като ефекта на първата глътка въздух от новородени.
Това е теоретична подготовка на бнза на практиката и като препоръка, аз лично не съм обдишвал във водата. Иначе за конкретната ситуация и поведение на давещия, решенията се взимат от спасителя в момента. И най-важното е крайния резултат - happy end-а. Така че Батко Лайф, важното е че си се запазил контрол върху ситуацията и си го върнал към живот.
|
|
Вальо, лошото е че може да му е запушен носа
|
Wishbone
01-06-2009 14:48
|
До два дни ще я пусна... Писана е от rescue diver във фридайвинг състезания...
Първото нещо което се прави на повърхността е да се махне маската.
През първите 40сек. до 1 мин. почти никой не се събужда от дълбок блекаут.
Спасително обдишване нос/уста се препоръчва едва след като другите начини не помогнат - поради това, че е налице ларингоспазъм, който не пропуска така или иначе въздуха да проникне.
Jim... наистина понякога се впечатлявам колко уместни са ти коментарите...
|
|
ееее, като ще е теория - да е пълна, като се споменава че устата може да е запушена що се приема че носа ще е в ред, но както и да е, давай статията да четем
|
lyubo_sub
01-06-2009 15:50
|
Уиш, очаквам с нетърпение статията - да не би да е от Sebastian Naslund?
Иначе ми е интересно за свалянето на маската по време на изплуването - Себастиен Мурат го препоръчва при кофти ситуации с обяснението именно за рецепторите под очите. Когато те са в контакт с вода, рефлексът за гмуркане се задейства по-добре (и от там по-ниска консумация на килсород и по-големи шансове за изплуване).
|
|
Нови Продукти
Цена: 880.00 Лв.
Spearfishing
|