|
Лов на зъбар
Ceco Vasilev
15-07-2010 18:18
|
Прегледах форума и не открих тема в която синтезирано да се коментира лова на различните видове .Хубаво би било за всеки отделен вид да се открие отделна тема и по-опитните да споделят опита си и най подходящите техники за лов на вида.Кое време на денонощието е най подходящо ,релеф ,течение ,темперетура,сезон и тн.Мен в момента ме тормозят доста въпроси свързани с лова на зъбарите .Надявам се да получа отговор на въпросите които ме тормозят в една тема [-лов на зъбар] примерно.Смятам че ще е от полза .
За да започне темата ще задам един въпрос.Кое време на денонощието е най подходящо за лова им .
|
|
Според разни майстори (Дапиран вкл.) най-доброто време за лов на зъбари е на разсъмване, когато е още тъмно. Тогава зъбарите са изгладнели и са с по-агресивно поведение, а същевременно зрението им не е добре настроено за оскъдна светлина и се приближават повече отколкото е "безопасно"
Аз лично само 1-2 пъти съм опитвал да проверя на практика тази теория и двата пъти неуспешно, понеже на мястото където гмурках просто ги нямаше зъбарите.
Иначе за другите неща също чакам с нетърпение някой от майсторите да се изкаже
|
Yavorsub
15-07-2010 19:31
|
Не бих казал още по тъмно а на разсъмване.Тогава както и малко преди залез слънце са най-активни и се хранят.През ноща зъбара както и спаритовите спи неподвижен на едно място.
При мен тактиката със сутрешния лов е повече от неуспешна по простата причина че тогава на мен ми се спи и не съм в състояние да "подам" максимума на тялото си.
След обяд обаче и то понякога на места където на никой не му и хрумва да провери около 30-40 минути преди да падне слънцето направи ги растрелвам.
Всичко това важи обаче най-вече за местата където зъбаря го ИМА !
Много успешно си ги пукам и сутрин до обяд , както и след 16:00 часа след обяд, а на дълбокото а някое хубаво място и през почти целия ден.
|
Ceco Vasilev
15-07-2010 19:52
|
Според моя скромен опит привечер е времото когато се доплижават най- много ,но и аз като Явор рядко съм пробвал времето на разсъмване.
Друг въпрос -Когато забележа ято зъбари и съм на повърхноста ,трябва ли директно да гмурна към зоната и там да легна в засада или да се спусна по - в страни .И в двата случая те те усещат .
|
|
Рано сутрин и късно следобед(надвечер) ги има на по-плиткото, но през деня, ако ги има, пак ги има но в дълбокото. Това са моите наблюдения.
Относно втория ти въпрос. След като си ги видял, но не си стрелял или не си бил шумен определено имаш шанс, зъбара е много любопитен и пак идва, но трябва да си много добре скрит в сянката на някой камък. Но има едно златно правило, което Яро ми го беше споменал преди няколко години и след това нееднократно съм се убеждавал в истинноста му. Стреляш ли по зъбар и не уцелиш след това в радиус 300 метра, ако не и повече, зъбар повече няма да видиш.
Той и Дапиран това го казва във втория си филм, че от едно място по едно и също време е късмет ако вземеш 2 зъбара.
|
|
ЕЕЕхеее каде ме метна бе колега чак пък да ги няма има ги но са понаплашени по скоро ако удариш няма да ги има И въобще забарите много поумняха ако с първите 2-3 слизания кадето ги има не ги очаткаш с всяко следващо става се по трудно естествено вингаи има изключения
|
Ceco Vasilev
16-07-2010 09:03
|
Линията на буя възможно ли е да ги плаши.Забелязал съм ,че шлауха проблясва от слънцето и предизвиква любопитството на баракудете ,но при зъбарите май е обратното.
|
Yavorsub
16-07-2010 15:43
|
Когато е наплашен не само линията на буя но и мигване го прави на спомен . Когато по време на планиране ги видиш да обилкалят , набележи си бързо посоката където ще легнеш и падни леко без да се мърдаш изобщо.Ако пък позволяват може директно да планираш към тях и дори да вземеш някой още в движение.
Общо взето правилата се знаят, но кое по-точно ще важи си зависи главно от мястото, времето и самите зъбари.
изключения :рекорда ми е един неуцелен изключително голям, огромен , след което за три гмуркания взех три риби с общо тегло 18кг. Всичко се разигра само за 20ина минутки на един и същ камък.
|
|
Юли, това за 300-та метра колко време после им държи влага
|
|
незнам колко точно, но на другия ден пак са там
|
Ceco Vasilev
16-07-2010 18:02
|
Още няколко въпроса.
Любопитно ми е ,когато тръгвате за зъбар ексклузивно и само за този вид ли се подготвяте или за каквото излезе.При мен обикновенно се случва така ,че когато вляза с тоягата виждам само ситняжи по които не си заслужава да се стреля
Най- голям успех съм имал с една 90ка.
.Има ли друг трик освен този с гърления звук [ Като във филма на Абелан]с който може да им се привлече вниманието.
Термоклина от голямо значение ли е.
Стрела с една или две контри.
|
|
С дървен харпун 100-110 см с "тежък сетъп" влизам в 90 на 100 от случаите и излизам без нищо в 99 на 100 от случаите . С 82см когато вляза и тръгна по дупките в 99 на 100 от случаите излизам с пълен кукан.
С топа стрелям по всичко което се движи и се води голямо за вида си. В дупки не стрелям.
Стрелата която ползвам е Torsion 2, преди това бях със стрела с една контра.
Докато има термоклин зъбара се движи по него, защото по него се движи и храната му и затова напролет има най-много ударени зъбари все на плиткото. Когато изчезне термоклина го търси в дълбокото.
И без издаваш звук зъбара пак идва, тоест ти си мислиш че си безшумен, но не е така. Евентуално след като си се скрил добре и ги виждаш надалеч може да издадеш някакъв звук, но тръгнат ли към теб остани безшумен дори не ги гледай вперено, карай на усет
Долу горе всичко казано до тук е общото и сравнително сигурно за зъбарите, но от тук нататък и на мен ми e тъмна материя - поведение според сезона, активност при прилив и отлив, пълнолуние, сила и посока на вятъра, вълнение .... то това и са най-важните неща, но те се учат с години и тука май само Яво ги знае, но той пие само минерална вода и няма как да се подкупи че да ги каже
|
Ceco Vasilev
17-07-2010 18:03
|
Докато се ровичках в един братски сайт попаднах на подобна тема и там прочетох за техника която ползва колега за когото мненията са ,че им е специалист на зъбчовците.Техниката се състои в следното.
-Избираш внимателно подходящо място за лягане.[добрия избор се набляга че е от изключително значение]
-гмуркаш, но не директно към мястото а няколко метра преди него.
-на 2-3 метра преди дъното докато пикираш, издаваш гърлен звук.
-стигайки дъното по възможно най-безшумен начин се придвижваш до предварително избраното място ,което трябва да ти се пада по посоката от която очакваш да дойдат зъбарите и замръзваш.
Ползата от тази работа би трябвало да е че рибите идвайки да видят какъв е този шум не те очакват в позиция изнесена 2-3 м напред а често точно толкова не достигат за истрел.
Мисля да пробвам при първа възможност въпреки че придвижването напред едва ли остава незабелязано.
|
Yavorsub
17-07-2010 19:25
|
Цецо и 10 страници да напишем с правила и препоръки , ако не изпиташ всичко сам -файда няма.Той Юли ти е отговорил идентично с това което мога да кажа.
Може би миналата година "обърнах" резултата на повече зъбари взети с 100см от този на 90см.
Термоклина е много важен и трябва винаги да се взима в предвид.Фактите са както Юли ги описа.
Вдигането на шум преди да легнеш е само един от многото прийоми , както и криенето на харпуна зад камък или залягането върху харпуна и стрелба настрани по диагонал -кога -както може .
Повечето италианци -майстори (ама от най-големите майстори -такива дето редовно надхвърлят 300-350 риби годишно ) препоръчват стрела6,5мм с две контри .И наистина нищо не може да се мери по начина по който "узъптяват" зъбара след изстрел.Аз си ползвам с една контра и дебелина 7,2мм , но от миналата година изключително успешно ползвам торшън а този сезон ще пробвам и новия 7,5мм торшън.
|
|
Ceco написа: -гмуркаш, но не директно към мястото а няколко метра преди него. -на 2-3 метра преди дъното докато пикираш, издаваш гърлен звук. -стигайки дъното по възможно най-безшумен начин се придвижваш до предварително избраното място ,което трябва да ти се пада по посоката от която очакваш да дойдат зъбарите и замръзваш. Точно това според мен не е пртавилно. Ако разбирам правилно трябва да се подходи по диагонал към мястото на лягане. По този начин вибртациите и "звуците" от слизането ни надолу се разпростират на много по-голям периметър и алармират рибите. Най-добре според мен директно вертикално надолу към избраното място и след това ако са необходими леки корекции в позицията ги правим много бавно и само с ръцете. Това важи за всичките ми гмуркания, без значение за какви риби...
|
sea-wolf
18-07-2010 14:49
|
Добри, мисля, че не си разбрал Цецо правилно. Ако аз съм разбрал правилно , гмуркането до дъното се извършва вертикално (не по диагонал) и после вече имаш хоризонтално придвижване.
|
Ceco Vasilev
18-07-2010 16:12
|
Благодаря на Явор иЮли за отговорите.Наистина без да изпиташ нещата сам няма как да стане .Аз се опитвам да си улесня стигането до правилните практики за което вашите отговори са от голяма полза за мен а и за всеки който се интересува от тази тема.В тази връзка Яворе ще поясниш ли какво имаш в предвид със залягане върху харпуна.
Добс в техниката за която пиша по-горе става въпрос за директно спускане към дъното и след това придвижване в посоката от която се очакват рибите.
|
Yavorsub
18-07-2010 16:37
|
Понякога дъното не предразполага достатъчно място че да легнем в желаната посока.Например има много но малки и къси стъпала а точно там идват рибите.Опитвам да легна но не се побирам и виждам как рибите идват и преди да са се приближили в обсег изчезват.Тогава лягам успоредно на брега и се завирам между камъните а харпуна остава под мен , но насочен в посоката към дълбокото.Тогава вече имам предимството че рибата преминава в периметъра в който е "моя" (евентуално де )
.След няколко проби и корекции и хубави (ама с горчив от загубата ) спомени се научаваш да стреляш без да се целиш , с лявата ръка , легнал по гръб и изобщо всичко което може да даде резултат.
|
|
Един интересен линк опровергаващ моето мнение както и на другите в тази тема че зъбара го има само рано сутрин и късно следобед.
Това е камера потопена на 20 метра на риф намиращ се на испанското крайбрежие. Наблюдавам я вече 2-ри ден, в различни часове и постоянно преминават зъбари някои от тях над 10 кила :
[link]
|
|
Бре какъв скрийн сейвър си намерил Юли! Голяма красота!
|
|
Нови Продукти
Цена: 51.00 Лв.
Spearfishing
|