|
Съвети за начинаещи гмуркачи
|
Какво кара човека да слиза под водата? Трудно е да се каже. За да се реши на подобна авантюра той трябва да е обладан от могъщи сили породени от любопитство,глад,забогатяване или малко лудост. Още преди хилядолетия е нагазил във водата , а по късно се е потопил в нея. Винаги е имало, както и днес и хора , които се впускали в подводния свят привлечени и от неговото очарование и красота.
Преди всичко обаче са необходими и малко познания за да може всичко да е под контрол и да е безопасно. За това си позволих да предложа на хората, които сега ще започнат, някои правила част от които са прочетени от книгите, а други се продобити и автоматизирани на принципа проба- грешка.
Преди да тръгне на море човек, който е решил да се гмурка е желателно да премине през контролен преглед при зъболекар. Тъй като при преодоляването на всеки метър дълбочина налягането на водата се увеличава с една десета от атмосферата, което означава че при 10 метра дълбочина, налягането е още една атмосфера и така нататък.
На налягането са подложени всички кухини в човешкото тяло в това число и зъбите. Ако някоя пломба не е в ред или имате болен зъб, уверявам Ви че ще изпитате болка и ще загубите от планираните дни в посещение на непознат за вас зъболекар.
Желателно е и в ушите Ви да няма ушна кал. По принцип състоянието на ушите се проверява, като с палеца и показалеца се хваща долната мека част на ушната мида и със средна сила се издърпва надолу, ако почуствате болка значи ухото не е в ред. Ушната кал може и сами да изчистите с помоща на клечки за уши и ябълков оцет -домашно производство (купения от магазина не върши работа). В моята практика излекуването става за един ден, но в процедурата трябва и да се включи и носоглътката. Това става така: в носа при легнало положение, се капват по една капка ябълков оцет, смърка се силно навътре, при което част от ябълковия оцет отива и в гърлото. След това стисвате носа и надувате, така част от ябълковия оцет отива от вътрешната страна на тъпанчето. Ако това се прави всяка вечер профилактично, тази працедура ще Ви предпази и от грипните вируси.
Няколко думи за маската и шнорхела. Маската е добре да е с възможно най малък обем на въздух, и да е от черен силикон ( при бял силикон ако ловиш риба и се взираш в полусенките, в стъклото от влизащата светлина се вижда огледално отражение на лицето, което пречи).
Маската трябва плътно да прилепва към лицето – изпробва се като маската без каишката се поставя на лицето с помоща на носа се изтегля въздуха от нея, като се махнат ръцете тя трябва да не пада. Най важното е да е с място за носа, чиято необходимост, ще обясня малко по късно.
Шнорхела е желателно да няма клапани, да е с оптимално сечение около 20 мм. И да е сравнително къс (да има малък мъртъв обем)и в долната си част да не е гофриран (събира се слюнка). Освен това в долната си част да не е U –образен а да е V- образен тъй-като вторият е безшумен нещо много важно при подводен риболов.
Препоръчително е да имате буй или някаква цветна топка привързана към Вас със достатъчно дълго капроново въже. При определени обстоятелства ще предупреждава преминаващите покрай вас лодки, че във водата има гмуркач и по този начин ще се избегнат нежелателни съприкосновения или удари.
Важно е да имате и подводен нож. Той може никога да не Ви потрябва, но ако го нямате може това да струва живота Ви.
Нарочно не споменавам плавниците и топлозащитното облекло, защото тово е въпрос на личен избор и не е от съществено значение при началното обучение.
В последствие, при добиване на дастатъчно опит Вие сами ще се спрете на най-доброто за Вас. Вече сме готови да се гмурнем, това става много лесно от хоризонтално положение , след добро раздишване ръцете са по протежение на тялото. Прави се прегъване в кръста, като главата, ръцете и гръдният кош са насочени към дъното, така че да образуват прав ъгъл с краката. След това краката енергично се изхвърлят над водата и заемат вертикално положение. При това изнесените над повърхноста крака натежават на тялото и то добива отрицателна плаваемост и се вмъква в водата. След пълното скриване на гмуркача под повърхността се налага дйствие с краката до достигане на дъното.
Трябва де се противодейства на нлягането в ушите, като се преглъща или със свободната ръка се стиска носа и се надува леко (ето защо маската трябва да е с място за носа). Може да се наложи да се изравнява налягането няколко пъти в противен случай се появява болка в ушите. Ако се занимавате с подводен риболов гмуркането трябва да е възможно най изчистено и безшумно. Аз лично след раздишване леко отварям устната от едната страна и напълвам шнорхела с вода за да избегна бълбукането на влизащата в шнорхела вода.
Естествено след изплуване, като се стигне повърхността, рязко се издухва водата от шнорхела.
Ами това е !
|
mc_ribe_ribe
03-02-2011 22:46
|
Само да вметна ,че капроновото въже е опасно за буй тъй като потъва и има опасност от закачането му по дъното ,препоръчвам сезалено такова или ползването на шлаух,
|
|
manuk написа:
Препоръчително е да имате буй или някаква цветна топка привързана към Вас със достатъчно дълго капроново въже.
Буя е задължителен а не препоръчителен.
И както Жиро е отбелязал шлаух е по-добре а най-добре е армиран шлаух или плаваемо въже.
|
|
spear написа:
Буя е задължителен а не препоръчителен.
И както Жиро е отбелязал шлаух е по-добре а най-добре е армиран шлаух или плаваемо въже.
Колегата spear е абсолютно прав. Това е мой пропуск. Лично аз повече харесвам плаваемото въже, но мисля че по-трудно се намира. Сега се досещам, че съм виждал колеги вместо да използват буй, да използват така наречените Сит Он Топ- каяци. Според мен са много удобни за подводен риболов. Лично аз немога да си го позволя, но препоръчвам на хората, които правят първите си стъпки в подводният риболов, да започнат вместо с буй, с такъв каяк. Той ще им осигури, голям периметър на действие, както и повече сигурност.
|
|
Въжето го има в магазина на форума: [link]
Лично на мен повече ми харесва армирания шлаух: [link]
|
|
Гледам, в някои каталози, има и 4-кратно разтеглив износоустойчив шлаух (4, 8 мм) а вътре в него - динеема...
Личното ми наблюдение е, че въже на буя с по-малък диаметър (2-5 мм) е по-вероятно да се закачи на малка издатина от въже с по-голям диаметър (8-12 мм).
Пък и това с големия диаметър има по-голяма положителна плаваемост, която компенсира част от отрицателната такава -на гмуркача и костюма. Също много по-трудно се оплита около крака и плавници.
Неудобство на дебелия шлаух е големият обем - в багажа...
|
Yavorsub
27-02-2011 20:36
|
Володя -това въже дето казваш в кой каталог го видя?
Да не би да е бънджи?
|
|
hahahhahaah
|
|
`Извинявам се , просто ми стана смешно
|
|
@ Явор : 2010 Пикасо, стр 54... Дебелината била 9 и 14 мм, още по-добре!
...
Най-вероятно може да се направи и бънджи от него, при достатъчно мерак - и познания.
И, съвсем сериозно, смятам за полезно всеки да прочете, а по-късно да преговаря, цялата тема на Калин "Как стават белите" и препоръките за безопасно боравене с харпун.
|
mc_ribe_ribe
28-02-2011 06:58
|
Най вероятно ,колегата се е объркал! Да поясним ,бънджито е ластик който служи навместо въже за буя като примерно има 5кратна разтегливост , която спомага за омаломощаване на огромните риби"тон" "марлин"...Бънджито на повърхността е в система от буьове по малки до по големи ,който също спомагат за уморяването на рибата .Бънджито е свързано към стрелата посредством освобождаващ механизъм ,чрез които при изтрел ,рибата остава на стрелата а харпуна се отделя от системата...Може да съм пропуснал нещо тъй като го знам само на теория...
|
Yavorsub
28-02-2011 07:55
|
Все повече се налага тази система с тънко бъджи с дължина около 20 метра , което от горната страна е свързано с буя, а от долната за дръжката на харпуна.ПОлзват го главно за лов на пелагична риба.
Само да поясня че тук например в Гърция, доста хора си направиха подобна система от ластично въже и според техните твърдения -системата е много успешна дори при лов на ричола.
|
|
Ми, първото значение на Bungee е ластичен шнур, често с куки на крайщата, за задържане на товари при превоз... След това някой се сетил да направи група ластици, способни да издържат засилени в свободно падане тела, най-често човешки, при спортно-увеселителни скокове...
Ние тук си говорим за въже за буй, което може, разбира се, да бъде тип "бънджи" , изпълнено по такъв начин, че ако е закачено за харпуна или стрелата, да подпомага вземането на голяма риба, като намалява възможностите й да се скъса при резки движения. Точно това са направили в Пикасо, в 2 дебелини и в няколко дължини всяка.
Уместно е да спомена, че ако рибата стигне равно каменно дъно, дупки, тесни процепи и т.п., ползата от разтегливостта на въжето намалява много силно, може и да се сведе до 0.
Също си представям, че ще е доста досадно, бавно и уморително ваденето на подвижна тежест с такова въже.
|
|
Един добър съвет, към начинаещи гмуркачи, се поражда от темата на колегата Katcho, „За буйовете –за- против и смисълът им”. Според мен стига човек да може да си го позволи, по добър "буй" от каяка няма
Ето и нагледен пример от колегата gogо 26, ето какво казва той:
Вижте моя каяк, който реално използвам за гмуркане!
Кукана го закачам на черната скоба която се вижда отзад,отпред има същата и за нея е хванато въженцето което е вързано за колана с тежестите.Последните 4м на въжето е 2мм.корда с тапа и после колана.
В куфарчето отзад има обикновено шише вода,солети,вафла,ключовете на колата,документи(в непромокаем джоб),резервен ластик,жълъд.... и има още много място
Каяка спестява доста плуване и в него може да се събират миди, рапани,абе има много място.При по дълъг риболов е идеален за почивка, върху него може и да се подремне,ако е закотвен дe.
От страни може да изглежда малко смущаващо, празен каяк да се разхожда напред-назад навътре в морето,но е удобен.Има и резултати.
|
|
Снимката е много хубава,мястото също но за жалост там вече е забранен достъпа с автомобил.А с всичкия този багаж на гръб е много трудно,даже невъзможно.Поздрави.
|
|
Гого сигурно има колесар за каяка, така че като натовари всичко в него не е проблем да си го издърпа от портала до морето. А тези същите юнаци дето са заградили Аркутино, от години ме дразнят с техните такси уж за паркинг. Русалка №2. Ами аз дори и без такъмите си да тръгна семейно на плаж, пак не мога да си пренеса багажа без автомобил. Това са два чадъра, постелки, палатка за сянка, хавлии, дрехи, води, играчки и т.н. и т.н.
|
|
mitq написа: ...........А с всичкия този багаж на гръб е много трудно,даже невъзможно.Поздрави. Pretor написа: ........ Ами аз дори и без такъмите си да тръгна семейно на плаж, пак не мога да си пренеса багажа без автомобил. Това са два чадъра, постелки, палатка за сянка, хавлии, дрехи, води, играчки и т.н. и т.н.
Колеги и приятели, според мен, преди всичко е желанието.
Верно е, че пренасянето на харпунджийския багаж си е хамалогия.
Добре е да си спомните, че не винаги е имало коли, а багажа си е почити същия с години.
В същия момент, не винаги има пътища за кола на добрите места за подводен риболов.
За илюстрация ще Ви предложа маршрут, който с моята компания сме провеждали точно със същия багаж, жените, децата ,чадърите и т.н.т. и то поне 8 -10 пъти на един сезон.
Например от Аркутино да устието на река Ропотамо, покрай дюните и през горичката има, само една пътека, колкото да мине човек.
Това са около 1 час път(около 5 километра). Идеални места за плаж и риболов особенно на юг -250-300 метра, от устието на реката.
И сега си представете ако сте имали късмета да уловите и хубави и едри риби, които трябва да се носят заедно с всичкия багаж по обратния път.
Според мен заслужава си!
|
|
За начинаещите гмуркачи и харпунисти ще е голяма полза, да могат безпогрешно да различават различните видове вълнения на морето, както и да си съобразяват с характера на вълните.
Това ще осигури, безопасно гмуркане и подводен риболов.
По този въпрос съм слушал много „компентни” коментари, които за съжеление са далеч от истината и могат само да объркат незапознатите колеги.
На всички ни е ясно, че вълните се образуват от преобладаващите ветрове.
Освен това е установено, че има движение на водните пластове, както от характеристиките на брега, от температурната разлика на самите водни пластове- особенно около устията на големите реки- Днепър, Южен Буг, Днестър и Дунав, както смесването на сладка и солена вода, така и от фазите на Луната- приливи и отливи, които за нашето Черноморие са незначителни, но за други морета на бива да се пренебрегват.
Ета как стоят нещата за нашето Черно море.
ВЕТРОВЕ: Районът на Черно море се отличава с по-голяма ветровитост от близката суша. Преобладаващи са ветровете от Северозапад, Запад е Югозапад. Това се обяснява с Западно – Източния Атмосферен пренос, който съществува в умерения пояс на Северното полукълбо.
Освен това през студеното полугодие, във връзка с засилване на циклоналната дейност на Средиземно море и по-често формиране и задържане на Антициклони над Източна Европа в района на Черно море и особенно над Североизточната и Западната му част се появяват Североизточни ветрове.
През преходните сезони, когато Циклоните по полярния фронт преминават през територията на България или малко по на Север, се създават благоприятни условия за появяването на Югоизточни или Източни ветрове.
В такъв случай по Южното крайбрежие ветровете се предимно Южни и с Фьонов характер.
През летните месеци по крайбрежието възникват Бризови ветрове, които имат денонощна смяна: през деня духат към сушата, а през ноща – към морето.
ВЪЛНЕНИЕ: Силата на вълнението, височината на вълната и нейната скорост зависят от силата на вятъра, неговата продължителност и от разгона на вълната(изминато разстояние за засилване).
Теоретически максимално вълнение край Българския бряг, трябва да бъде при Източни и Североизточни ветрове, а край Кавказкия бряг при Западен и Северозападни ветрове.
При тези условия се образуват вълни от порядъка на 4 -5 бала и с ударна сила 5,7 тона върху един квадратен метър.
Вълнението има и сезонен характер – максималното му развитие е през Есента и Зимата а минималното – през Май и Юни.
Наблюдават се и денонощни промени. В повечето случаи, височината на вълната в следобедните часове е по- голяма, отколкото в утринните.
След спиране на вятъра (за нашето крайбрежие на Северозападния вятър), вълнението не утихва веднага, а продължава след няколко дни, във вид на МЪРТВО ВЪЛНЕНИЕ - отразени вълни, образувани по импулсивен път от Кавказкия бряг, които се движат(връщат) по дъното, при пълно безветрие. Обяснението за предаване на енергия по импусивен път можете да видите тук: (Link)
Схващането, че при Мелтем се образува Мъртво вълнение по Българския бряг, не отговаря на истината.
Така че, Североизточния и Източния вятър, които предизвикват Мелтем по нашето крайбрежие – вълните се засилват по повърхостта на нашето крайбрежие, след няколко дни ще предизвикат, съответно Мъртво вълнение по Кавказкия бряг, когато се връщат към него импулсивно по дъното.
Разбира се Мъртво вълнение може да има и при всякакъв друг вид, духащ в момента вятър.
Извода е : че Мъртвото вълнение може да се наблюдава, както при пълно безветрие, така и при всякакъв вятър.
Важното в случая е да се знае, че доминиращи са Мъртвите(отразените импулсивни вълни), докато формираните от текущия вятър вълни се явяват като тяхна „фризура” по повърхността, най-често с друга посока.
Веднага трябва да се отбележи ,че Мъртвите вълни проникват дълбоко и саздават неимоверно повече затруднения на подводния риболовец, отколкото най–високите ветрови вълни.
Имал съм случаи, когато от 10 метрова дълбочина, Мъртви вълни са ме изтръгвали от дъното и изхвърляли върху скалите на брега.
Рутинираните харпунисти отлично познават неукротимия бяс на морето при Мъртво вълнение, но се излагат на опасността, защото знаят, че в такива случаи, рибите населяват крайбрежните води в самия прибой.
Много важното в случая е, как без да се влиза в морето, да се определи характера на вълната.
Дали е ВЕТРОВА от духащия в момента вятър или е МЪРТВА–от ветрове, които са духали през изминалите 4-5 дни.
Изисква се наблюдателност,.........отварям дневника, ...... практиката показва следното:
При Североизточен и Източен вятър – Мелтем по нашето крайбрежие – вълните се високи, начупени и разпенени, цялото море е с „зайци”( начупени вълни, които се обръщат по цялата повърхност на морето), вълните се разбиват както в скалите, така и по плажа, но при тези ветрове се докарва топла вода от вътрешността на морето, което докарва и рибите.
Опитните харпунисти казват „ Колкото са по-големи вълните при Мелтем, толкова по-големи риби минават”, това е така но е опасно и не е за препоръчване поемането на такъв риск.
При Северозападен и Западен вятър по нашето крайбрежие вълните не са големи, начупени са и посоката им е към вътрешността на морето, топлата вода от повърхността се отнася към вътрешността на морето, зедно с нея си отива и голяма част от рибите.
След стихване на тези ветрове след 4-6 дни се появява Мъртвото вълнение – на плажа видимо вълните са малки, не са начупени и резпенени, а полегати и движението им е плавно, защото се плъзват по пясъка плавно, без да срещнат съпротива и „загубват” силата си, но при връщането си обратно дърпат с голяма сила.
В същия момент ако погледнете към скалите на носа ще видите с каква голяма сила същите кротки на глед и плавно движещи се вълни по плажа, удрят скалите, тъй като съпротивата на скалите е непоклатима и пръските от разбитата вълна, се издигат на огромна височина - причина е огромната енергия, която Мъртвите вълни притежават.
В заключение, трябва да се направи уговорката, че всичко казано до тук, като Ветрове, Посоки и Видове вълни, се отнасят за нашето Черно море.
Разбира се, че по Аналогия- за други морета извода ще е следният:
Силен вятър духащ, от морето към брега създава Мелтем със всичките му последствия.
Силен вятър духащ, от брега към морето, след четри – шест, а и повече дни-в зависимост от разстоянието до отсрещния бряг, ще предизвика по импулсивен път Мъртво вълнение с всичките му последствия.
|
|
Страхотно написано! Благодаря за усилието!
|
|
Нови Продукти
Цена: 324.00 Лв.
Spearfishing
|