|
Национален протест срещу проучванията и добива на шистов газ в България
|
Е не очаквах някой да го приеме толкова лично, говорих принципно. Все пак моля за извинение ако съм засегнал колегата, неволно е.
Идеята ми беше, че някак много по нашенски става всичко.
|
pavelkamburov
29-02-2012 17:50
|
Тъпо е да не знаеш какво притежаваш, не пречи да се направят проучвания. Ако е малко , просто на никой няма да му е интересно , ако е много могат да се вземат всякакви екологични мерки. Те навремето казваха ,че и нафтовите печки били вредни, после микровълновите , сега икономичното осветление..Руснаците плашат хората с разни клипчета да си продават горивото. Кремиковци да не би да беше по-малко вреден като изтрови цялото софийско поле? Малко се прекспонира темата, и се плашат излишно хората. Прилича ми малко на работническите бунтове в Англия дето чупели машините ,че им изяждат хляба. Естествено е, че ако има ресурс трябва да се ползва.
|
kalomalo
01-03-2012 12:22
|
Колега прекалил си с БТВ новините!
|
|
Пафка поинтересувай се малко от темата братле и ще разбереш че мащабите са несравними!!! Добри четох, четох в онези форуми и изказвания на специалисти в областа не видях! Не мога да разбера обаче точно твоята позиция в случая понеже доколкото си спомням преди години нека сме по точни намерих темата [link] ;-) 08..02.2008г. Я че то било преди почти 4 години :-) Ти повдигна въпроса за петролопровода Бургас -Александруполис като качи едно филче което в същноста си и доказателствен материал не се различава от филма GASLAND [link] , При това филма който основно повдига въпроса за добива на шистов газ е предложен за наградите „Оскар”, „Еми”, „WGA Award”. Oще след излизането му печели наградите на “Big Sky Documentary Film Festival”, “Environmental Media Awards”, “Sarasota Film Festival” и “Sundance Film Festival”. [link] , за разлика от филмчето на което ти се обоснова навремето! Не мислиш ли че щом има такива отличия действително има стойност от доказателственна гледна точка? Да не говорим че са арестували създателя на филма и го съдят в момента понеже е снимал открито т.е. Общественодостъпно заседание на Агенция за околната среда (EPA) за замърсяването на подпочвените води в Уайоминг. Тогава те подкрепихме въпреки много по малкото на брой доказателства и факти и то с единствената мисъл да не се замърсява околната среда!!! Сега изниква подобен въпрос който определено няма да разреши енергиините проблеми на страната съдейки по дългогодишния ни опит с продажни правителства и корумпирани политически фигурки!!! Въпреки че проблема не е в Бургаския залив не мисля че трябва да сме безучастни към него и да оставяме разни Манипулатори да ни хвърлят прах в очите за това колко била "Безобидна" за околната среда технологията за добив, защото тя НЕ Е!!! Не можеш да инжектираш вода с незнаен състав поради химикалите с които се смесва, под високо налягане в земята хоризонтално и вертикално да си дупчиш през няколкостотин метра, да използваш и без това малкия воден ресурс на областа който в последствие става неизползваем и да твърдиш че всичко е безвредно!!! За тази цел се правят доклади за ОВОС като изработването на доклада отнема месеци а понякога и години а защитата му още толкова и то не е сигурно че ще се одобри!!! Аз съм участвал в изработването подаването и защитата на такъв доклад за пиролизна инсталация и ни отне две години този процес. В резултат на което променихме и наредбата за отстояние на пиролизни нсталации до заселени места 10 пъти! Но всичко беше свързано със сериозни изследвания върху инсталацията с които се доказа че е безопасна! А тук искат да ти правят проби за наличие на шистов газ като пробното сондиране е като добива. Без никакви доклади разрешителни и т.н. С три думи ..... Не съм съгласен! :-)
|
|
Мммм, да не забряваме, че политиката винаги е израз на икономиката.
Още от когато ловните територии са станали недостатъчни да изхранят племето, е дошла потребността от защита/завладяване/удържане и пр. на територии. Защо? За да има повече ресурси - за мен, за моето племе... Защо? Защото повечето ресурси (лов, вода, пасища, риба, злато, нефт, газ, шистов газ...) увеличават вероятността АЗ(моето семейство и пр.) да изпитам повече удоволствия, да доживея повече години, да имам слава и пр....
От тогава хората са започнали да правят политика - т.е. да вземат и да изпълняват решения, за да увеличат/запазят ресурсите си. Затова политиката е пряк и събран израз на икономиката, т.е. няма "политически" или "икономически" интереси и действия - те всички са израз на икономически интереси.
Още в самото начало се е разбрало, че е необходимо да живеем не поотделно, а на групи - племена, градове, по-късно държави. В тия държави от техническа гледна точка е невъзможно всички да вземат решения. За тиова, по пътя на естествения подбор, решенията се вземат от най-умелите. Най-способните да се представят/поставят в длъжностите, които вземат решенията в съответните обществено значими структури.
И сега - представянето/поставянето при демокрацията как става - с предварително изразходване на ресурси (преди и по време на избори). Избирателите нямат почти никаква възможност предварително да разберат как точно и доколко даден кандидат ще защитава техните интереси. Съдим ги по делата им - но след като са ги извършили...
И сега идва изключително важният въпрос за контрола (както каза един колага).В историята са много силно известни владетели, които са допринасяли за развитието на своите държави. Всички те са постигали тези резултати само и единствено с изключителна жестокост и неотменност на мерките за контрол на изпълнение на заповедите/задачите от изпълнителите. Защо жестокост? Защото в нашата природа е да вършим каквото е добре СЕГА за нас, а не каквото е правилно в дългосрочен план... Но сега, при шистовия газ, кой и как да контролира?
Вярно е, че и сега нефтените сондажи нанасят огромни щети на почвата, водата, живите обитатели... [С ушите си чух как един заместник началник на Нефтохим каза на журналистката приблизително "Добре, де, ще го платя, ще го купя цялото езеро Вая..."] И сега, откакто има електрификация в Добруджа почти всяка година се късат електропроводи, макар, че това е много по скъпо, отколкото да се направят нескъсваеми. И отдавна се знае, че ако имаше гори в Добруджа, щеше да има повече вода, по-малко вятър/ерозия на плодоносната земя... И отдавна се знае, че Кремиковци винаги е работил на загуба, винаги е замърсявал - огромни площи и т.н. и т.н.
Тоест, ние знаем, че трудно, почти невъзможно се контролират онези, дето вземат решенията, от които зависят и моите ресурси... Всички можем да се обзаложим, че понеже е невъзможно общественото мнение да контролира експертността, качеството на работа, на вложени материали, технологии и пр. и пр., то НЕИЗБЕЖНО добиващите безцениия газ по метода на разбиване на земни пластове ЩЕ НАМАЛЯВАТ РАЗХОДИТЕ, ЗА ДА УВЕЛИЧАТ ПЕЧАЛБИТЕ - ТЕХНИТЕ РЕСУРСИ(!!), а не моите.
Нали помним какво стана като се скъса лъжовно нареченото "хвостохранилище" - всъщност свръх отровна помийна яма с огромни размери в Унгария? Ми нищо не стана, за да се неутрализира огромното количество отрови в него трябваха ресурси. Ако извадим цената на тези ресурси от ползите от съответното производство, какво ли ще остане?... За това изобщо не съм сигурен, че добиващата фирма, няма значение дали е от САЩ, като знае колко е невъзможен контролът, ще похарчи много пари, за да спази всички необходими мерки за безопасност при работата си.
Това, че страховете на българското обществено мнение за добива на шистов газ съвпадат с интересите на руски монополисти, е случайно.
Та, въпросът не е само за шистовия газ, той си е принципен - няма ли контрол, всеки е склонен да увеличи печалбата на всяка цена!
Според мен, в България не трябва да се добива шистов газ по споменатите технологии още поне няколко десетилетия.
|
|
Признавам си, че не съм чел всичко, което е написано по темата (извън нашия сайт). Това, че не съм специалист е очевадно. Като на лаик обаче ми направи впечатление, как веднага след налагането на мораториума от НС, тутакси дотърчаха свидни гости (и то на доволно високо ниво в йерархията) от един наш братски (от 20-тина годинки) народ, с първа точка от дневния ред - кандърдисване на непослушните аборигени да приемат поредната "помощ" от компании на същия този "братски" народ (тук пък се сещам за огромната помощ с царевица от зората на дружбата ни). Та както винаги и тук става въпрос за пари. И щом ХК си домъкна задника чак на "бунището на Европа" с тази едничка цел, значи става въпрос за немалко пари. А когато става въпрос за пари, нали се сещате, че идеята отвъд океана, не е да дойдат и да ни изсипят едни пари, а да дойдат да спечелят едни пари. Та такива ми са разсъжденията, неподкрепени с конкретни знания, но нелишени от близки и по-далечни спомени и опити за логически разсъждения. Пък честно казано, за мен е по-приемливо да останем без евентуалните ползи от добива на шистов газ, отколкото да се сдобием с евентуалните вреди от добива му. Защото както по време на многобройните военни акции, водени от "братския" народ на чужда територия, те ще си яхнат самолета и ще си се приберат на топло, пък завалийките ще останат да си блъскат главите.
|
Yavorsub
01-03-2012 17:50
|
И за да е мъката пълна а и да налея още малко масло в огъня-всички сигурни ли сме че следа като НИ казаха че няма да се добива (засега ) шистов газ в Бг , то това е точно така? Докога? И аз като Претор смятам че всичко беше само да "ни подготвят" и въпрос на време е да дойдат и да ни осерат. ПО образование съм техник -геолог, което не е кой знае какво , но ми дава малко повече представа от средно статистическия човек да разбера че филмчето което Добс качи е само с рекламна цел и на практика нещата никога не се случват точно както във филмчето. Ако се разровите и попрочетете, ще разберете че и в този случай, целта оправдава средствата. ПОчти няма случай в географски аспект , добива на шистов газ или нефт да е минал като по учебник.Във всеки един регион има жестоки гаври и нарушениея с природата и хидрофора , и всичко това със съответните екологични последствия .
|
SUBmarinov
01-03-2012 18:08
|
Добивът на шистов газ в САЩ се е повишил от 11 млрд. кубични метра през 2000 г. до 136 млрд. кубични метра през 2010 г., достигайки 23% от общия добив на природен газ в страната. Според EIA залежите на шистов газ в САЩ възлизат на 24,35 трлн. кубични метра срещу едва 7,73 трлн. кубични метра газ, който може да бъде извлечен по традиционен начин. Ако тези изчисления са верни, при сегашното потребление залежите от шистов газ могат да задоволят енергийните нужди на страната за 40 години. Колко големи са глобалните залежи на шистов газ? EIA има данни за 48 находища в 32 страни. Според оценката на енергийната администрация доказаните глобални залежи на шистов газ възлизат на 186,9 трлн. кубични метра.
|
SUBmarinov
01-03-2012 18:11
|
В статия на Scientific American от ноември 2011 г. се посочва, че „хидравличното извличане на шистов газ изисква огромно количество вода и химикали. Необходими са и специални басейни за депозирането на замърсената с химикали вода, която се отделя след извършването на хидравличен удар“. Единична сонда изисква между 7,5 млн. и 15 млн. литра вода и между 57 хил. и 227 хил. литра химикали.
Не е чудно, че критиците на технологията предупреждават за риска от тежко замърсяване на подпочвените води и определят възможността за подобен инцидент като екологичен кошмар.
В материала на Scientific American се посочва обаче, че досега не са известни случаи на подобно замърсяване, както и че индустрията трябва да е щателно регулирана и подложена на строг надзор.
|
SUBmarinov
01-03-2012 18:12
|
Прилагането на новата технология в глобален мащаб зависи от няколко фактора: наличието на евтини водни ресурси; технологичната зрялост и благонадеждност на компанията която извършва добива; регулаторните рамки в които е поставена индустрията; необходимостта от допълнителни количества газ в съответната страна в сравнение с алтернативните енергийни източници, както и оценката за последствията от използването на технологията.
Според данните на IEA залежите на шистов газ на територията на Румъния, Унгария и България възлизат общо на 538 млрд. кубични метра.
По данни на българското министерството на икономиката и енергетиката потреблението на природен газ в страната през 2010 г. е възлизало на 2,67 млрд. кубични метра, като е регистриран 5% ръст в сравнение с предходната 2009 г., когато са били използвани 2,53 млрд. кубични метра.
|
SUBmarinov
01-03-2012 18:19
|
Как ще се променят текстовете на статиите относно шистовия газ:
2011 - лошо, лошо, лошо, добро
2012 - лошо, добро, лошо, добро
2013 - добро, лошо, добро, добро
2014 - добро, добро, добро, добро, трябва, трябва, трябва, трябва ... а в момента в който Газпром сложи ръка на находищата в България, шистовият газ ще стане идеалното решение за "еколозите ни"
|
SUBmarinov
01-03-2012 18:45
|
По мое скромно мнение , няма друга държава в света като САЩ , която така да си пази природата .
|
mc_ribe_ribe
01-03-2012 19:20
|
SUBmarinov написа: По мое скромно мнение , няма друга държава в света като САЩ , която така да си пази природата .
Да тяхната но не и чуждата
|
pavelkamburov
01-03-2012 19:33
|
Atoman приятелю, нещо не си ме разбрал. не е казано ,че трябва да се добива, казвам само ,че е тъпо да не знаеш с какъв ресурс разполагаш. Ако се направят проучвания ще е ясно. Ако има икономически смисъл си струва да се мисли вариант за сигурното му добиване и използване, ако не е просто е излишно да говорим. Аз също не съм специалист , но скоро бях в едни рудници и стан авъпрос.. всички много се смяха защото твърдят че в България метода се ползва от години, колко е вярно те си знаят, ама не съм чул за екологична катастрофа от тоя вид в България. Попрочетох по темта. освен ужасния филм в youtube които си е чиста пропаганда според мен, работата е 50/50 едни хора твърдят ,че няма проблем , други ,че има. При всички случай си струва обаче да сме наясно има ли го или го няма тоя газ и колко е о нашите земи.
|
SUBmarinov
01-03-2012 20:26
|
някой написа "Да тяхната но не и чуждата"
В по горните си постове подадох инфо колко добиват на собствена територия.
|
Yavorsub
01-03-2012 20:28
|
Помислете само , ако филмчето което гледате е с високо качество и всичко е идеално-такива са болшинство, то те на всяка цена са поръчани и спонсорирани именно от компаниите дето имат интерес. Има обаче филмчета в тубата именно от щатите и канада в които ясно е показано какво е било и сег какво е след хидравличния удар.
Перфориране на тръбите и хидравличен удар са метод по който са разработени повечето нефтени и газови находиша в Бг -от години насам.
Хоризонталните сондажи обаче не са толкова чести.
Бат Мето много точно е показал тенденцията как се гледа и как ще се гледа и дискутира темата за бъдеще.
|
SUBmarinov
01-03-2012 20:37
|
с прости думи /да се изразяваме като ББ/ ако в БГто политиците са патриоти и умни хора залежите от шистов газ ще ни решт голяма 4аст от проблемите. But unfortunately не се надявам. някой ще си лапне чакалъка и пак да го д...т бедните не е препоръка , но не вярвайте на никого /това е от моята камбанария , която е висока повече от 50м/
|
SUBmarinov
01-03-2012 20:54
|
майната му на газа , нищо не можем да направим /но можем да повлияем/ аз отивам в КРЪЧМАТА да послушам хубава музика. Каня ви там защото тази дискусия не е за този форум и аз съм OFF.
|
|
Нови Продукти
Цена: 566.00 Лв.
Spearfishing
|