@Akula deep: Влади те Добс и Миката ти обясниха вече и нещата са точно така. Вакума е средство, механизъм да натиснем композита и да му изкараме излишната смола като в същото време изкарваме и остатъчния ПАРАЗИТЕН въздух .
Ако аминирането на детайл е само естетично , може и да се направи без вакум че и да го лакираш накрая за фаца (както викат в Несебър) .
Освен специалните смоли предназначени за термична обработка, повечето дето ползваме са такива че имат голям прозорец в който ги работиш и втвърдяват на стайна термпература. Ако ги пекнеш или поне затоплиш -ускоряваш процеса .
@Yavorsub: [link]
Миналата година когато търсих лагери ,наша фирма ми предложи тази марка [link] ,на раздела с тези лагери имаше снимка на ролер Алемани,цена за брой към 55,00 лв.
Да си ги държат. Ник'къв грездей не става от тия лагери, ако говорим за харпун ( язък дето са показали на Алемани пушката ).
Вижте им само допустимите натоварвания (взимам за пример този с вътрешен диаметър 6мм):
Статично - 13,5 либри = 6кг
Динамично - 18,23 = 8,2кг.
Аксиалното му е 28,13 ( 12,7кг) Последното предизвиква смях в залата, защото едно време, като ни учиха в университета, професорите ни обясняваха, че за чисто радиалните лагери , допустимото аксиално натоварване е в проценти (ако не се лъжа 10-15%) от радиалното, а тука е в пъти по-голямо.
Като му видиш и теглото от 2,3 грама, веднага ти става ясно колко работа ще върши.
Иначе казано, работа може и да вършат, ама не и за харпун.
Владо на тая серия им дават за тоя размер 60 стат. и 81дин. (макз 125) Нютона което според мене хич не е малко.
Аз си мисля, че и тея [link] (6 мм ос) дори ще вършат работа. Пратих запитване колко ще струват...ама за бройки над 25-30 мисля, че цената няма да е над 3 Евро на бройка. Все пак на ролка ще се слагат и по 2 лагерчета което също предполага по голямо носещо натоварване.
Абе младежи... ако знаете какво ми се върти в тъпата кратуна Предполагам не....затова споделям
Мисля да направя една отливка с еластичен полиуретан (защото силикона е много скъп ) от харпуна (дефакто калъп) и после евентуално да пробвам с твърда двукомпонентна уретанова пяна (има ги във всякакви плътности от 350 до 800 кг/м3) да излея дубликат. Ей като тука После остава само обличането. Някой правил ли е подобни експерименти.
Това може да спести часове дялане и дизайн. Естествено ако се прави отливка тряя да е от някоя наистина пипната заготовка, а не като мойта
@mickata: Почти всички от големите и известни имена са имали подобни идеи , даже някои от тях са се и пробвали. Ама не е това начина.
Ако е за няколко харпуна -може и да стане, но за масово производство и дума да не става.
Няма как евтин еластичен калъп да направи и две еднакви копия, а и после обличането никак не е лесно .
Колега mickata, моля те да попрочетеш малко за мерните единици, че ще ти се смеят и гаргите в тоя форум !
Доколкото си спомням от училище 9,81 Нютона са = 1кг.
Приблизително 102грама е един Нютон.
Зарядното услие на един ролер с 16мм ластик е близо 45-50 кила. Ролката е натоварена с опъна на два ластика (единия отгоре, другия отдолу) проста сметка 900-1000 Нютона.
Колко лагера ще набуташ в една ролка? 10бр. ли?
Грешката е моя...и не виждам смисъла от тая ирония.
Бъркам се от некви останали в главата ми “изпарения“ на дефиницията, че 1 нютон е силта коятао трябва да се премести тяло с тегло 1 кг ....бла-бла-бла. И съответно проблясват там (в кухата) неправилни асоциации. Физиката не ми е от най-силните нАуки, но все си мисля, че с подобни НЕ метални лагери ще се получи работата. Все пак не са един или двама в бранша с ролерите които ги ползват.
Иначе атернативата е ръждашващи такива.
Както и да е...в краийна сметка темата не е за ролери. И всеки си знае за него си най-добре.
Но.
Наистина са шумни поради въртенето на съчмите и триенето на метал в метал.
Заместването им с обикновени ролки от тефлон, или полиацетал прави изстрела нормално тих (шумен), с една идея по-силен от на нормален харпун и не влияе на скоростта , и точността. VeskoNS също сподели подобно мнение.
И на мен първото което ми направи впечатление бяха именно стойностите които понасят , но така или иначе размера им е неприложим за целта за която ги искам.
На Алемани едната глава която видях беше именно със стъклени (е може и да е прозрачна пластмаса а не точно стъкло) , а има и такива -видях ги на живо с палсмасови топчета и пластмасови пръстени -нещо като затворени, капсуловани които не разбрах от къде са , но ролера работеше като звяр. Пуснал съм запитване ама нещо не ми отговарят.
И нека и тук мненията да си идат на място - в темата за ролковите харпуни.
Колега mickata, написал съм го без грам ирония, ама ако съм те обидил, ти се извинявам !
Хубаво е да се споделя във форумите, и да се обмени мнение с по-широк кръг от хора, които съответно имат познания в доста по-широк спектър. Според мен е по-добре да ти се каже в очите къде грешиш, отколкото да се набарбакаш със скъпи и ненужни вещи ( в случая лагери).
Пък наистина темата отиде в друго направление (за което аз нося вина ) и бих помолил ако на някой от модераторите му се занимава, да прехвърли мненията при ролерите.
@Yavorsub: Няма време за карбона. Днес имах 2 часа и се заех с други проекти, които са по-належащи поради факта, че са предназначени за сватбен подарък
Единя поне...Другия си е за мене. Паралелно стават бързо нещата... пък и 120-ка още нямам в "репертоара".
Така момци... карбоновия проект го бях замразил за известно време поради ред причини като други дървено-харпуностроителни работи пък и си е сезон де... излети туй-онуй.
Та в неделя ме хванаха лудите следобяд и изкарах панаира и като на майтап положих първите два слоя кюмур... единят беше карбонов шлаух, а вторият (и половина) обикновен плат 200 гр. Да си кажа честно през цялото време имах чувството, че не контролирам положението особенно с плата...нещо което е поради липсата на опит. Затова се получиха и гънки след вакумирането, които днес ги изшкурих. То не беше разместване, бримки, чудесии. Естественно всичко бях пропил с смолата, но както Явор предложи май трябва да се изчака докато смолата не почне да лепне яко и тогава да се слага и фиксира на тялото. Мисля още един шлаух да му метна тоя път 45° , а не унидирекционален като първия и отгоре плат, за дадокарам до някъде и оптика.
Областта около дръжката и спусъка направо ми причиняват главоболие.... там и торбата не може да уплътни добре и става дизастър. За следващите два слоя (последните) мисля да сменя леко стратегията....все пак лУеко се светнах как стават работите. Единственот което забравих с кухата си кратуна е да оставя щифта (намазан с отделителна паста) за спусъка в дупката и сега няма дупка Трябва да го мисля как ще ги целя новите. То така или иначе след обличането се вдига вс с около 1 мм и всичко отиваше по дяволите. Неща които вече са ми за урок и няма да ги забравям другия път.
Иначе след първите 2 слоя стана пушката доста стабилна.... дори сега си мисля че ще устои напъна на 2* 14ки..... няма грам гънене. Поне при следващото полагане няма да треперя на заготовката, че ще ми се разпадне в ръцете
Три слоя карбон от по 200 гр ще са достатъчни за здравина. Има една тънкост обаче - ако не си го изпекъл - на около 80 градуса ( то това пак зависи от смолата де ) , очаквай ако го "изтървеш" да го опече силното слънце - да се изкриви . Тази попара съм я ял , и не само аз .
Има начин за оправяне на този кривак после , но е по - сложно .
А за гънките около спусъка - ползвай дебели вълнени парцали - като ги натисне торбата после повърноста отдоло става доста гладка . Аз лично върху положеният пилплаер слагам такива парчета плат - хем обира изличната смола , хем си ляга равномерно навсякъде , хем въздуха се изтегля по-добре от торбата .
Аз докато още ползвах "чорап" , обикновено слах първо един плат и накрая чорапа за вид.Ама с него наистина е разправия и иска игра.
Каквър е този УД който спомена -не съм виждал такъв , дай линк че ми стана интересно?
За да не ти свата такива неравности трябва да ти е права заготовката, и торбата да не е много дебела .
Около дръжка и глава -пак като тук ама с по-малки парчета и по-внимателно с по-мека торба.
Канал за стрела, дупка за ластици се пресмятат предварително че да не ти се надигат след обличането, а осите са задължителни иначе може да побеснеш и да се вкараш в невероятни филми .Не че не ства ама е огромна игра да преместиш дупка с 1-2мм.
А за гънките около спусъка - ползвай дебели вълнени парцали - като ги натисне торбата после повърноста отдоло става доста гладка . Аз лично върху положеният пилплаер слагам такива парчета плат - хем обира изличната смола , хем си ляга равномерно навсякъде , хем въздуха се изтегля по-добре от торбата .
Мерси за съвета... да ти кажа не бях се сетил за това!!! Така и ще направя и се надявам да стане работата.
То човек да не смее да покаже някоя друга снимка след като се вдигна толкова летвата във форума. Все пак пускам няколко от карбоновото ми начинание, което е от доста време готово та дори и го тествах пред месец. В интерес на истината се изумих от параметритре. Стъкмен теглото е 2 кг като дори носи и тежкия лаврашки тризъбец без проблем. С нормалната стрела 115, 6.5 трябва да му догодя баланса ама той от самото начало си беше нарочен, че ще е за тежката артилерия.
Малко се осрах с финишинга (лакирането) накрая, но тия дни ще му ударя една щкурка и ще се коригирам
Скоро ще дойдат още харпунчета ама тоя път съм сменил стратегията