|
Ролков харпун
|
@kalomalo: това Чудо го изрових от нет-а не е правено от мене. Такова нещо не ми е по силите
|
|
Всъщност е мой но нещо слабичък ми дойде и сега е в мазето.
|
pipin162
19-12-2013 19:48
|
На мен ми хареса, ама аз нищо не разбирам от тези системи, но на външен вид е много як. Прилича ми малко на ролера на Владо Акулата. Ако случайно е негов, има моите поздравления, на външен вид изглежда супер.
|
|
Това чудо е италианско, и е поне от 2-3 години, Имам го на служебния комп, така и не набрах смелост да ви занимавам :-)
Нищо не му разбрах, а и според мен, много сложно за стрелба. Излишно за черно море. Доста изчетох за този ролер, нищо не разбрах:-) Много вероятно е да греша...
|
ruslani4
19-12-2013 20:50
|
Това е като при концептуалните коли. Правят ги с цел шоу и реклама и никога не стигат до масово производство.
Залагат се оригинални идеи, неприложими в настоящето, но за в бъдеще кой знае?
Така както е направен този полиспасен ролков харпун ще стреля най-вероятно, но нищо особено, за сметка на извратената си сложна оригиналност.
|
Akula deep
19-12-2013 22:25
|
Добър опит, но не е в мой стил.
Моя е в цвят скумрия -сив на черни ивици и с бял корем.
Само да допълня, че тука на два чифта ластици, съпротивлението на 10 търкалащи се лагери и ролки ще им дойде ташкън.
Освен това ако сте забелязали досега от всичките полиспастни ролери дето обикалят из нета теоретично коефициента на увеличаване на скоростта се върти нейде около максимум 2. Иначе казано при изминаване на ластика разстояние 1см, тетивата изминава 2см.
На практика... кой ти знае какво се получава след изстрела.
"Скумрията" е по-различна в това отношение.На друг принцип е пущината.
|
Yavorsub
19-12-2013 23:23
|
@Akula deep: Владо не знам твоята скумрия на какви ролки търкаля, но все се каня да те попитам -виждал ли си един италианец с ролер на който ролките бяха две в едно?
Преди няколко дни се разговорих а Пламен -"шуменеца" и с него също дискурирахме относно този модел ролер.
Проблема е че не мога да се сетя къде и в кой форум го видях това , но ми се стори доста интересно.
Пояснявам : от един материал се прави ролка , всъщност две ролки една до друга като едната е с по малък диаметър от другата , та той бе закачил ластика на малкия диаметър а тетивата на големия.Така при изстрел се постига именно това доста по-голямо предавателно число.
А ако се сетиш от доста време те подканях да прегледаш ексцентриците на арбалетите-те също ползват този трик -не знам как се нарича, като скоростните кутии тип CVT.
|
|
По подразбиране движещата се с 2х скорост тетива е закачена на ластик, който има достатъчно сила да продължава да се свива (по време на изстрел), въпреки, че бива дърпан доста силно откъм другия си край... Ако си стои разтегнат, или - още по-зле - се доразтяга по време на изстрела, няма да се получи голямата скорост.
Друго нещо, което пречи, както сме споменавали, е нарастващото на н'ам каква (4) степен общо съпротивление на стрелата. Стигне ли стойности, при които зад стрелата се получава кавитация (Тригонс и др.) е нужна много повече енергия за още мааалко нарастване на началната скорост, пък и то не е много необходимо. Заради нарастващото съпротивл. и намаляващата сила на свиване на ластиците в края на хода, скоростите на стрелите на обикновените харпуни почват да намаляват още преди да е завършил изстрела!
Затова си мисля, че избраната от Костадин схема на задвижване постига възможния максимум от едновременно изпълнение на противоречивите изисквания: голяма начална скорост на тежка стрела, късо тяло, малка височина и ширина на тялото, + неутрална плаваемост, приемлив откат, достатъчна маневреност за насочване с една ръка...
И само ако се опитаме да отстраним един от недостатъците на наличие на ластици под тялото - необходимостта от пазенето им от срязване (изтъкната от бат' Данчо още в началото на тази тема) - веднага ще влошим или маневреност (с оставяне на "кил" отдолната страна на тялото, стърчащ примерно 5-10 мм под ластиците в заредено състояние) или ще усложним изработването и т.н.
Няма пълно щастие.
Но постиженията изобщо на европейските харпуностроители са забележителни.
Ако пък искаме надеждна работа по 80+ кг риби, може пак с тези подходи и примерно 3 х 16 мм да задвижим и 9 мм стрела - до 6 - 6,5 м - прицелно, и пак да бъдем по-маневрени от презокеанските "дънери". Сега, как точно ще дойдат откатът и плаваемостта, нямам представа. Вероятно тялото непосредствено пред макарата ще бъде мнооого широко и дълбоко, пък може и да няма макара, за да се направи достатъчно обемно тяло и да може да се утежнява - с вода или по друг начин.
Не че всеки ден или през ден срещаме такива риби, но има.
|
Akula deep
20-12-2013 10:37
|
Володя, как ги пишеш тия постове бе, човек !?!?!
Яворе, тя при мене е проста работа, но пък проста само на пръв поглед. Доста труд и мислене падна докато стане толкова просто.
Значи работи на принципа на "интелигентната" скоростна кутия при колата (интелигентна, интелигентна, колко да е интелигентна). Най-голям въртящ момент (на 1-ва) ти трябва докато потеглиш. После включваш на следваща предавка, още по-следваща и т.н.
От друга страна ластика не е с постоянна сила. Обикновенно графиката на силата я приемат за права линия (то и аз бях така). След серия изследвания които проведох на импровизиран стенд, установих че тя по-скоро се апроксимира към парабола, отколкото към права.
Е...тръгвайки от параболата, при мене силата която упражнява тетивата върху стрелата, се получи доста константна. Има-няма нещо като при пневматик.
Той Володя дето ги пише, че съпротивлението нараства н..нам колко си пъти...и дър-дър-дър...е ала-бала...
По принцип е прав. Когато опита ти се базира само на това, да гледаш картинки в интернет и да четеш теории е така.
Като си поразмърдаш малко "харпуна" и похарчиш малко средства и свободно време в опити и смели експерименти, съпротивлението може и да не нараства чак толкова много със скоростта. И то не нараства .
Айде да спирам, че някой ще ревне пак, че съм голям дървен философ, но поне аз не стоя на едно место. Чета, смятам експериментирам си, работя и не стоя да чакам само на световната мрежа.Там обикновено 98% от показаното е ялова работа.
На тебе, Яворе, харпун няма да то покажа, докато не ми дойдеш на гости с булята, с приспиване и с напиване.
От вас морския изгъзек по твоя рецепта, от мене сладководния и... пак ще приказваме.
|
Akula deep
20-12-2013 12:01
|
@spear:
Той човека, като пие само вода, аз да му се водя по акъла ли?
И аз пия вода. Като погледнеш под друг ъгъл, 50-55% от нея е в ракията ми (мамка и)
|
deliburan
20-12-2013 18:41
|
Като изпълнение е "6"! Изпипана работа .Като качества много зле .По същество -това е инверсна схема с 2 ластика, като на Пламен Шуменеца , и представлява силов полиспаст.В резултат разпъваш ластика 2 пъти по-лесно, а изстрела е 2 пъти по-бавен! На нас ни трябва скоростен полиспаст. ........П.С. Схемата е същата и като ролера на Владо Акулски , но там въжето е заменено с ластик +1-2ластика за допълнително натягане, и това е правилният начин за тази схема.
|
|
Съпротивлението на тяло, движещо се във флуид е:
Fc= 1/2 ?v2 CA (1)
Където: Fc е силата на съпротивлението, ? е плътността на флуида, v2 е скоростта на тялотона квадрат спрямо флуида, А е сечението на тялото и С е коефициент на съпротивление, определян от формата на тялото.
Оставяме плътността, тя е почти еднаква при всички наши изстрели, също оставяме настрана сечението и коефициента.
Вижда се, че за нашия случай силата на съпротивлението е правопропорционална на скоростта на квадрат, т.е. малко нарастване на скоростта води до много по-голямо нарастване на съпротивлението.
Сега мощността, необходима за преодоляване на това съпротивление е :
P=F.v= 1/2 ?v3 AC (2)
Което означава, че за да се придвижва тяло през флуид, необходимата мощност нараства на трета степен от скоростта... А както знаем, в хода на ускоряване на стрелата силата на ластиците намалява и то точно когато скоростта е нараснала и ни трябва да я увеличаваме (силата)...
Тези зависимости се отнасят за всички изстрели, във всички флуиди, естествено с разни поправки за плътност, вискозитет, 1 (2) контри, акулски перки/таитянски засечки, дебелина и дължина на кордата, летяща втулка или вързана отзад/отпред и пр., но това са „променливи”, които не променяме след като стъкмим даден харпун.
Остава влиянието на скоростта.
От всичко това следва (отново), че изстрелването на стрела с много голяма начална скорост като опит да се увеличи прицелната далекобойност на харпуна е трудна или по-скоро невъзможна задача, ако не искаме да създадем дебел, груб, грозен, неманеврен, бавнообслужваем уред.
Например относително дългите снаряди(стрелички) на съветския автомат за стрелба под вода тръгват с 200 м/с (!!) и имат прицелна далекобойност... 15 м, въпреки съвършената си форма, създаваща възможно най-малко съпротивление, отсъствие на контри и пр. Тоест, съпротивлението е толкова голямо, че за достигане големи стойности е необходима много голяма сила, а след прекратяване действието на разширяващите се газове (или ластици) скоростта намалява много бързо, особено при достигане режим на кавитация (= мехурчета около задната част на стрелата). Да не повтаряме за пореден път колко много нараства влиянието на всяка неравност и несиметричност по стрела, достигнала такава скорост дори и за нищожен отрязък от време – относно по-нататъшната й посока на движение.
Има достижения до 8 м прицелна стрелба в „хоризонтална” равнина – постигано е или с много дълги и дебели стрели, или с къси и още по-дебели, но завъртяни при изстрела около надлъжната им ос. Ние не се стремим (засега) към такива груби изделия.
Владо, вярвам, че си наясно какъв е колегиалния начин на обсъждане в група, събрана от общи интереси към дадено занимание. Главната цел винаги е споделяне и обогатяване на знанията и уменията, а не заяждане, надуване и пр. Ако откриваш неточности или грешки, за предпочитане и от полза за всички е да ги посочиш и обясниш кое и защо е грешно. Ако има нещо друго, то не е за форума.
П.П. в началото на 70-те години в Плевен и още по-малко във военновъдушното училище нямаше откъде да си купя харпун и се наложи да си направя. Тогава си измислих да зареждам 2 ластика един по един, а после те да стрелят едновременно. Стрелите ни бяха 8 мм, около 100 см и във вертикална посока отиваха до покрива на 4 етажна сграда. Във водата - нищо особено. И т.н. и т.н.
|
deliburan
21-12-2013 15:58
|
Ей съвсем се забатачихме с тия ролки , полиспасти и прочие. Искам да се поправя относно написаното в горния ми пост -схемата е силов полиспаст, и работи като такъв по време на зареждането, при натискане на спусъка обаче сработва в обратен ред и получаваме скорост! Основното объркване се дължи на смесването на въжета и ластици. @Yavorsub: Баце , това е принципа на работа на съвременните лъкове, адаптиран за харпун, тъй като при лъковете ексцентричната ролка не прави цял оборот. Подозирам , че Владо е направил нещо подобно на скумрийката, ама се скатава все още.
|
Akula deep
23-12-2013 12:22
|
Володя, как ги пишеш тия постове бе, човек!
Виж сега, аз ще ти напиша нещо сериозно.
Искам да ти спомена, че от повече от две години и нещо работя във фирма, в която едно от преките ми задължения е да се занимавам с научна и експериментаторска дейност (все още има и хора, които инвестират в това). За мое улеснение имам доста измервателни джаджи за които съм сигурен,че не сте и чували, а машините за обработка с които разполагам са мечта за всеки професионалист, нежели за самоделко. Да не споменавам за уменията екипа който имам.
Та искам да ти спомена, че доста ей такива уравнения и формули, като горното сме подложили на съмнение и почти винаги откриваме, че имат и слабо място.
Хората които са ги създали, винаги си оставят вратичка и по този начин, в суров вид, не вършат кой-знае каква работа. В случая има поставен един коефициент, който може да е със стойност 5, може да е 0,1, а може и да 0,001 . Има и някой и друг параметър за пипане.
Въпроса е да намериш слабото място и да го пипнеш там. Вярвай ми... много са чувствителни.
И недей да изкарваш моите постове, едно чисто заяждане. Достатъчно малко свободно време имам, за да се занимавам с това...
Яворе, още в началото на темата за ролковите харпуни, виж какво написах:
Оставям без коментар:
Akula написа: Че тогава, щом ви се "копа" да ви подхвърля тука една идея, пък който я намери за уместна, да поразсъждава.
Та идеята е, да се постигне скорост на стрелата, два пъти спрямо скоростта на ластиците, като масата на ластиците, да компенсира тази , на стрелата като по този начин компенсира отката.Ако някой не разбира, само ще обясня, че основното е, че в момента на изстрела ластиците размотават въже от малката странична ролка и намотават друго такова на съседната по-голяма ролка, което е закачено на "финката" на стрелата.
Броя на чифтовете ластици, практически е неограничен.
-Снимка-
-Снимка-
Тия скици ги бях направил доста отдавна и тия дни ми се мярнаха тук, из тефтерите.
Сигурен съм че не е нещо ново, но поне върху това не е разсъждавано в тоя форум.
|
|
Akula написа: Володя, как ги пишеш тия постове бе, човек!
Виж сега, аз ще ти напиша нещо сериозно.
Искам да ти спомена, че от повече от две години и нещо работя във фирма, в която едно от преките ми задължения е да се занимавам с научна и експериментаторска дейност (все още има и хора, които инвестират в това). За мое улеснение имам доста измервателни джаджи за които съм сигурен,че не сте и чували, а машините за обработка с които разполагам са мечта за всеки професионалист, нежели за самоделко. Да не споменавам за уменията екипа който имам.
Та искам да ти спомена, че доста ей такива уравнения и формули, като горното сме подложили на съмнение и почти винаги откриваме, че имат и слабо място.
Хората които са ги създали, винаги си оставят вратичка и по този начин, в суров вид, не вършат кой-знае каква работа. В случая има поставен един коефициент, който може да е със стойност 5, може да е 0,1, а може и да 0,001 . Има и някой и друг параметър за пипане.
Въпроса е да намериш слабото място и да го пипнеш там. Вярвай ми... много са чувствителни.
И недей да изкарваш моите постове, едно чисто заяждане. Достатъчно малко свободно време имам, за да се занимавам с това...
Яворе, още в началото на темата за ролковите харпуни, виж какво написах:
Оставям без коментар:
Akula написа: Че тогава, щом ви се "копа" да ви подхвърля тука една идея, пък който я намери за уместна, да поразсъждава.
Та идеята е, да се постигне скорост на стрелата, два пъти спрямо скоростта на ластиците, като масата на ластиците, да компенсира тази , на стрелата като по този начин компенсира отката.Ако някой не разбира, само ще обясня, че основното е, че в момента на изстрела ластиците размотават въже от малката странична ролка и намотават друго такова на съседната по-голяма ролка, което е закачено на "финката" на стрелата.
Броя на чифтовете ластици, практически е неограничен.
-Снимка-
-Снимка-
Тия скици ги бях направил доста отдавна и тия дни ми се мярнаха тук, из тефтерите.
Сигурен съм че не е нещо ново, но поне върху това не е разсъждавано в тоя форум.
Колега, а няма ли ластикът да изпитва по-голямо натоварване опитвайки се да развърти малката ролка?
Например при скоростният рекорд на велосипед през 1985 Джон Хауърд използва подобна конструктивна схема за задвижване на велосипедът си. [link] Но на старта го забутваха за да потегли, просто необходимият начален въртящ момент е твърде голям.
Та дали няма да се случи същото и с ластика, просто да ни е необходим прекалено мощен ластик, или прекалено голям брой ластици?
Също така и натоварването на ролката не би ли било твърде голямо?
|
ruslani4
23-12-2013 13:43
|
Karraya написа:
Колега, а няма ли ластикът да изпитва по-голямо натоварване опитвайки се да развърти малката ролка?
Например при скоростният рекорд на велосипед през 1985 Джон Хауърд използва подобна конструктивна схема за задвижване на велосипедът си. [link] Но на старта го забутваха за да потегли, просто необходимият начален въртящ момент е твърде голям.
Та дали няма да се случи същото и с ластика, просто да ни е необходим прекалено мощен ластик, или прекалено голям брой ластици?
Също така и натоварването на ролката не би ли било твърде голямо?
За мен си абсолютно прав. Почти
Ако след ролката нямаше товар, нямаше да има проблем със сметките на акулата и вовата. Но за тях и техните формули сякаш няма значение теглото на стрелата. Все едно когато ускоряваш 1 влак да няма значение дали той е пълен, или празен.
|
deliburan
23-12-2013 17:17
|
Еее айде стига сте го споменавали този товар- теглото на стрелата.И триенето в ролките също. В първия случай имаме 1 ластик примерно 1х20мм със сила на опън примерно 50 кг, на другия край имаме 300-350гр стрела, въпроса е кое е по тежко , и респективно кое кое ще дръпне 50кг или 300гр?!Във втория случай-ролките, за да имате пълно натоварване и триене прекарайте въжето или ластика през ос без ролки, па да видите тогава!Конструкцията на всяка една макара или ролка , особенно на тези с лагери е предназначена именно да елиминира триенето и да го преобразува във въртеливо движение.Да, триене има , но то е не повече от 5%, ако не и по-малко от същото без ролка.Весели празници на всички колеги!
|
|
Нови Продукти
Цена: 390.00 Лв.
Spearfishing
|