Владо, не бих се обръщал лично, ако не е споменато името ми.
Вярно казваш, че ги четеш по диагонал нещата, пък после се опитваш да противоречиш - без смисъл. Не възразявам да не си съгласен по каквито си искаш причини с каквото и да е мнение.
Но, добрият тон задължава да започваш изреченията примерно с "Не съм съгласен, че законите на обтичане на тела във въздух и вода до скорости до 120 - 160 м/с са едни и същи..." по следните причини:...." И, посочваш причините.
А наричане на хора с имена, особено снизходителни, отрицателни и пр., не е добър тон и не прояснява въпроса, за който е тази тема.
Akula написа:
Володя! Отново си написал два предълги поста без всякакъв смисъл....
.... движението на стрелата във водата много прилича на поведението на телата във въздуха. Ти си мислиш, че след като си бил летец изпитател познаваш процесите, но заради високата плътност и структурата на молекулата на водата, тук нещата протичат по доста по-различен начин. Дори противоречащ си донякъде с въздушните теории. Ха-ха, кой е тоя начин и по какво си противоречи с кои въздушни теории??
Скоростта на звука във водата е доста по-висока, но са сметка на това, процесите съпоставими със звуковата бариера тук настъпват доста по-рано.
Владо, кои точно процеси, съпоставими с кое точно на звуковата бариера, настъповат по-рано? В какво се изразява "за сметка на това"? Кои особености на структурата на водната молекула...?[/color]
На първо време трябва да засилиш стрелата с "малко" по-висока скорост, за да има условия да настъпи кавитационния процес и после чрез подходяща форма да я вкараш в кавитацонния мехур.
Това какво е?
Така в твоята формула преебаваш първо "ро"-то (демек плътността на водата) и после оня коефициент С-то отива на майната си.
Каквито ще форми на контрата да измислиш - лява, дясна, горна, долна... влизат ли в мехура, не можеш да управляваш полета чрез тях..
Видно е, че не си прочел, или разбрал, за какво става дума. Тагава няма какво да обсъждаме.
Вече ми е досадно да повтаряме едно и също:
1. Тази тема е за да се опитаме, хората, желаещи в този форум, да повишим знанията и уменията си за подобряване характеристиките на ластичното задвижване на стрели във водна среда.
2. Изследваме възможностите, при равни други условия, (дължина на тялото, дължина/маса на стрелата, маневреност) да получим по-голяма прицелна далекобойност в хоризонтална равнина.
3. Изследваме възможностите за създаване на харпун с ластично задвижване, способен да задвижи стрела, която да порази и вземе риба на разстояние 3-7 метра и с маса 40 - 100 и повече кг, БЕЗ да повтаряме известните схеми (т.нар. "дънер" =огромно тяло с 4-5 х 14 или 16 мм, нищожна маневреност, неприемливи размери и т.н.).
4. Обогатяваме общата си култура по въпроси, свързани с ролкови харпуни и всички техни части, принципи, зависимости, възможности...
5. Предлагаме и споделяме, всред съмишленици, нови хрумвания, идеи, изработени неща...
6. Нито в тази, нито в никоя друга тема НЕ окачествяваме колегите си лично.
7. В тази и във всички други теми, КАКТО ИВАН Е ЗАПИСАЛ НАЙ-ОТГОРЕ, се придържаме към вежлив, колегиален тон при всички случаи...
Стига бе,хора,дайте нещо градивно и се придържайте към темата що годе!
Ето и шампиона от тази таблица -пушката Vela на Алемани-[link]
Да ви прилича на нещо?
Ако измерванията са верни излиза че има хляб в полиспаста ако му превърнем недостатъка(реуцирането на силата) в преимство-със много ластици.Предимството на полиспаста нали е че за сметка на намалената сила,за времето на съкращаване на ластика тетивата изминават почти двойно разстояние,тоест получаваме скорост по-голяма от тази на съкращаването на самия ластик.Не двойно разбира се,като махнем триенето от ролките,но все пак...не знам...Владо има ли нешо вярно,поне на теория?
И най интересното е че точно този модел го няма в сайта на Алемани,а го продават разни други търговци,може би е спрян от производство? Ама защо ли,щом е такъв "сечко"???
Уважаеми и не толкова уважаеми конструктори, когато творите не забравяйте най-голeмите предимства на едно оръжие .....примерно "калашника" - прост, здрав и надежден.
Уважаеми и не толкова уважаеми конструктори, когато творите не забравяйте най-голeмите предимства на едно оръжие .....примерно "калашника" - прост, здрав и надежден.
То не е никак сложно да накараш стрелата да кавитира през целия полет, трябва ти ускорение и....шмиргел.Прегледах резултатите които е постнал Коста, и според тях 86 см харпун със сет 1х18мм и 7х130 стрела постига ~20 м/с!
Честно казано ме учудват някои резултати,това дето Лозан го цитира ако е вярно коефициента трябва да е над 4 и тялото да е доста тежко а няма смисъл при положение че са измислили тънките ластици.Ако прегледате таблицата си личи обаче че коефициента на ластика дава ОГРОМНИ разлики в скороста,аз не мислех че са толкова значителни.
Още се твърди че харпун с 3 по 18 може да стреля по-слабо от друг с еквивалентна дължина и с 2 по 16.За дебелината на тялото обаче никой нищо не казва
Аз още чакам Владо да каже нещо за полиспаста на Алемани,щото самия Алемани странно ченищо не казва ,а пък резултатите му са най-добри.
На мен пък ми прилича на някоя стара "секретна" разработка на Алемани дето стреля добре ама има някакъв функционален недостатък и не е стигнал серийно производство
От това което видях и от това което знам за кавитацията,стигнах до извода че преливате от пусто в празно.Кавитация има само в самото начало на полета първия метър два след това я няма.Ако разгледате диаграмите на Демка ще стигнее до извода ми.
Кое не ти стана ясно? Пингвина издишва въздух, в резултат преебава ро-то(демек плътноста на водата), в резутат челното съпротивление пада(отива на майната си), и в резултат получава по-висока скорост при същото усилие. При торпедото е същото.И в двата случая имаме активен процес.При харпуните и другите подводни оръжия процеса е пасивен-няма обтичане с газ и кавитирането се обуславя единствено от скоростта и формата. @speargun:това е така именно заради неправилната форма.
Кавитацията е природен феномен, свързан с процеса на образуване на кухини във флуиди, когато в резултат на високата им скорост тяхното налягане спадне в съответствие със закона на Бернули. В основата ? седи кумулативният ефект. Запълнените с пара кухини изчезват, когато попаднат в области с по-високо налягане, а полученото ударно налягане може да предизвика образуването на вдлъбнатини по повърхността на твърди тела.
Ефектът ? се наблюдава при корабните витла (или в частност при машинни части--82.137.66.176 12:08, 31 юли 2013 (UTC), които работят в хетерогенна среда, например работното колело на центробежните помпи). Ефектът от кавитацията при всички случаи е разрушителен. Предизвиква ерозия, разрушаване, изкривяване, скъсване или други повреди по въртящата се част на тялото при продължителна работа.
Ето колко кратко време е изразен прословутия кавитационен тунел.Стрелата на харпуна не може да постигне тоя ефект поради ниската си скорост.Образуват се само малки мехурчета пара и разтворени газове.На дистанцията с която се стреля с харпун производителите по скоро търсят запазване и увеличаване на кинетичната енергия. А това означава и по големи риби. За нашето Черно море чисто губене на време.
Те затова хората са разработили подводен автомат, защото нормалния НЕ става! Освен това имаш огнестрелно оръжие - първия мехур които виждаш се дължи на въздуха , който куршума избутва от цевта.Впоследствие куршума навлиза в получената кухина, и дотук няма никаква разлика със нормалната стрелба извън водата.След това куршума се врязва във водата със висока скорост избутвайки част от газовете пред себе си - същото действие се случва при скок във водата , особено от по-голяма височина, и въпросният суперкавитационен джоб способства за по-плавно намаляване на скоростта и дефакто те предпазва от размазване!По нататък ,грешната форма, големия диаметър спрямо дължината на куршума съчетан с ротация , го правят крайно нестабилен и резултата се вижда. Същинската кавитация която ни интересува възниква спонтанно изцяло в течна среда при наличие на два фактора -скорост и остър ръб.