|
Мюре, примамка, замануха, дурка , и т.н. и т.н.
Akula deep
28-10-2014 19:33
|
Прави ми впечатление, че нещо по тоя въпрос се мълчи тука.
Братушките масово я ползват пущината и твърдят, че върши работа в Черно Море, пък тука никой дума не написва по въпроса.
Има едни сладури, дето с половин уста твърдят, че има успехи и в нашенско, ама тука си мълчат като шарани пред аджамия следовател.
Ето братята показват как работи:
[link]
... Напишете думичката Замануха в Ютюб и гледайте клипове на воля...
Та...Възникват няколко въпроса:
1.Техните риби по-прости ли са от нашите, че им се връзват на примамките ?
2.Ние по-майстори ли сме, че да нямаме нужда от подобни такъми ?
3. Струва ли си човек да отдели малко време и средства да се оборудва с такава джаджа?
П.С В Украйна има един симпатяга, дето ги прави серийно, ама за 80$ за бройка (без доставката) ми идва малко солено.
|
|
@Akula deep:
Не ,нашите риби са същите балъци като руските Аз си направих такова мюре, и причината беше точно този клип.
В началото бях скептичен и си мислих че всичко е майтап работа,ама викам айде така и така имам материалите-Фибран 10см,спрей ,от една играчка на щерките взех очичките и я "измайсторих" за 2-3 часа. Пробвах я за пръв път на Фичоза,далече от хората ,да не ми се смеят. Е,първия излет завърши с 3 хубави кефала и още 3 ударени лошо и се скъсаха
Вързах мюрето пред един камък на 1 м от повърхността и се изтеглих на 4-5м назад да раздишам.Като се гмурнах и приближих примамката видях как няколко хубави риби я обикалят-не знаех как да реагирам,стана ми смешно ,как някаква си кукла отклонява рибите от пътя им. Е,взех едната и така продължи поне още 10-тина гмуркания да минават риби и да обикалят.
Тръгнах си от излета с приповдигнато настроение и вече убеден,че примамката работи.
Отделих време и си направих друга примамка-вече от дърво-така нуждата от голяма тежест отпада-1кг ми е достатъчен.
Смея да твърдя,че има ли риба наоколо,тя непременно ще мине наблизо да я огледа.
Някои риби минават приближават примамката и офейкват,други я приближават, обикалят я няколко пъти-нещо като при сватбите,други направо я побутват..Забелязал съм,че колкото е по голяма рибата толкова е по-любопитна и по-дълго време се застоява около примамката.
[link] нещо такова
|
deliburan
28-10-2014 20:53
|
Не е лошо да се пробва , а изпълнението не е толкова сложно , като знам какви сръчни хора има из нашия край.Иначе 80$ за такова чудо никога няма да дам , като мога за 5 лева да си го произведа Аз съм пробвал обратният вариант-плашило, работи.
|
|
И аз се бях замислил да пробвам да направя подобно мюре, клиповете обаче ме убедиха окончателно. Тази зима се захващам за работа.
Мисля да ползвам фибран, епоксидна смола и автобоя пръсната с аерограф, за по-реалистично изглеждаща примамка.
|
|
Аз съм правил нещо подобно в Гърция. Само, че използвах силиконова изкуствена рибка за риболов с въдица. Вместо за дъното я бях вързал за поплавък и от вълните се движеше доста реалистично. Привличаше някакви хищни рибоци, които я хапеха за опашката. Само, че бяха дребни и не съм ги стрелял.
|
Akula deep
29-10-2014 00:02
|
То по принцип 80$ са си бая парА и като му пресметнеш галимациите с доставките, идват едни 200 лева. зАрежи...
Братята правят основни няколко извода:
1. Колкото по-голямо мюрето, толкова по-добре ги събира. Според руснаците, оптимума е от 45 до 60см.
2. Трябва да наподобява риба, но е по-успешно, ако е с по-ярко изразено "брюшко" (демек коремче). Иначе казано да прилича на риба хаверлия. Явно и при рибите има подобно такова влечение, както при нас мъжете, към жените с големите цици.
3. Освен желанието за продължаване на рода, явно рибата-примамка внася някакво спокойствие у себеподобните. С една дума, когато видят себеподобен "зрял" екземпляр на дадено място, явно си мислят, че там е безопасно и притъпяват своята осторожност.
4.Най-обикновен серсемлик и любопитство присъщо и на хората и на рибите. С една дума като видим опашка в първия момент се нареждаме, а после питаме какво се продава там-отпред. Иначе казано - стадно чувство.
Техниките, които прилагат за лов са основно две:
1. При по-бистра вода, закотвят някъде рибата и дебнат наблизо (като в клипчето което показах).
2. При мътна вода, просто връзват рибата на китката на ръката си и тя се мандахерца някъде над тях, което естествено и логично предполага бърза стрелба с пневматик и "вилица".
|
|
Karraya написа: И аз се бях замислил да пробвам да направя подобно мюре, клиповете обаче ме убедиха окончателно. Тази зима се захващам за работа.
Мисля да ползвам фибран, епоксидна смола и автобоя пръсната с аерограф, за по-реалистично изглеждаща примамка.
Колега,ако наистина си решил да се занимаваш те съветвам да премислиш използването на фибрана. За да работи добре една риба,тя трябва да е поне 50см дълга и ако я направиш от фибран ,тя ще има голяма положителна плаваемост и ще ти трябват минимум 3кг тежести за да я закотвиш.
Другия проблем,който ще рещнеш е стабилното закрепване на перките,очичките и закачалките за кордата.
Направата на мюрето от дърво няма да ти отнеме повече време.Парче дърво,ъглошлайф с ламелен диск,шкурка за дооформяне,макетен нож и мерак.
|
|
Това, което ми прави впечатление от клиповете е, че основно се доближават мъжки екземпляри. Предполагам, че действието се развива по време на сезона на "сватбите". Тогава дори една риба на кукана на гърба върши същата работа... Аз съм виждал да се закотвя кукан с ударена риба на 2-3 метра пред мястото на засадата. Пак се врътва по някоя дребна платерина да огледа. Любопитни са рибите, спор няма. Само се чудя дали в нашето море с никаква видимост такава примамка би привлякла риби минаващи на повече от 5-10 метра от примамката... А и дали има смисъл... То ако има пасаж платерини в дадена акватория те така или иначе идват да те разгледат... Ако пък е миграция и ги знаеш къде минават, те ти идват като панички на стрелбище...
|
Iskam na more
29-10-2014 09:15
|
Не ми остана време да гледам много клиповете, но и от написаното оставам с впечатление, че това мюре е основно за кефалови? Правилно ли съм разбрал или????
|
златко киров
29-10-2014 09:16
|
Коцето ми подари една такава изкуствена риба, и ще ви кажа само че докато я поставя веднага един корморан я нападна, а час по късно един я отнесе на десетина метра, едва я намерих. И риба естествено се върти , но аз я получих като подарък в края на сезона и нямам ударена риба покрай нея. Мисля че ще работи най- добре в края на пролетта и през лятото.
|
ruslani4
29-10-2014 11:01
|
Iskam написа: Не ми остана време да гледам много клиповете, но и от написаното оставам с впечатление, че това мюре е основно за кефалови? Правилно ли съм разбрал или????
Никой не е пробвал да направи зъбар мюре
|
Iskam na more
29-10-2014 12:06
|
ruslani4 написа:
Никой не е пробвал да направи зъбар мюре
За лефер и лаврак питам аз, че тия платерини нещо не са ми по вкуса напоследък
|
|
k0c3t0 написа:
Колега,ако наистина си решил да се занимаваш те съветвам да премислиш използването на фибрана. За да работи добре една риба,тя трябва да е поне 50см дълга и ако я направиш от фибран ,тя ще има голяма положителна плаваемост и ще ти трябват минимум 3кг тежести за да я закотвиш.
Другия проблем,който ще рещнеш е стабилното закрепване на перките,очичките и закачалките за кордата.
Направата на мюрето от дърво няма да ти отнеме повече време.Парче дърво,ъглошлайф с ламелен диск,шкурка за дооформяне,макетен нож и мерак.
Има начин как да не е толкова плаваема, когато е от фибран. Спрял съм се на фибрана, защото е лесен за моделиране, плаваем и лек. Дървото е малко по-сложно за обработка. Фибранът служи само за изработване на силуета на рибата, после се облича със ЕР-смола, малко разтворител във вътрешността на рибата, и от фибрана не остава нищо. Рибата става куха и лека като перце. След това се балансира чрез пълнене с вода.
Поне за мен, тази технология е удобна и лесна за изработка. А ако примамката работи добре, не представлява трудност да се направи и матрица от смола и да се правят риби. Закрепването на перки и очи не е проблем, очите ще нарисувам с аерограф, перките се изработват от полупрозрачен материал от рода на винила.
Само да спомена че от повече от 25г. се занимавам със стендов авиомоделизъм, така че изготвянето на риба-мюре няма да е кой-знае какво предизвикателство.
|
Wishbone
29-10-2014 13:56
|
Аз на няколко пъти се опитвам да потърся мнения не за "мюрета", а за флашъри. Дали ще работят именно за хищници...
|
Akula deep
29-10-2014 14:19
|
Ако трябва да съпоставим сухоземния с морския лов, вашата работа малко стана:
- Като има мюрета за юрдек , ся що да няма и за глиган.
Ами... това е положението господа офицери...Освен платерини, мюрето доказано подмамва и хищници - в случая корморани.
За лефери, за лавраци за торуци..., който има време и желание е свободен да експериментира.
|
|
@Wishbone: В по-далечните водоеми работят. В по-близките не съм пробвал.
|
златко киров
29-10-2014 14:45
|
@Pretor: Юрка в Мандренското пробва ли бе?
|
|
@Iskam na more:
Мюрето привлича основно кефалите и по-едрите платерини. Руснаците пишат,че работи и при зубарь(не зная как е на български).
Иначе случайно попаднах на една пластмасова риба на Понеделчния пазар,която прилича на зъбар,ама още не съм я пробвал.
Смятам да го направя напролет,че ми е интересно дали работи.
Иначе ето ви тия риби за 80$ [link]
Шапка му свалям на човека
|
|
не знам за изкуствените риби ама нашия капитан/лодкар това лято на два пъти скоЧи да се разхлади по бели гащи в открито море и двата пъти го/ни налазиха уаху-та (на групи по 10-12). Даже мъдрехме стратегия някой от нас да гмури с бели боксерки или сигнална жилетка Флашера работи ама май белите гащи (без кафевиЧко) също ако не и по-добре Рибата е ужасно любопитно същество и това трябва да се използва. Мога да си представа, Че пелагиЧни риби като уаху-то, които не са виждали нищо друго освен синьо с дни са податливи на такива манипулации.
|
|
k0c3t0 написа: @Iskam na more:
... зубарь(не зная как е на български)...
На български е морска хиена. А понякога зубарь казват и на другите видове спаритата.
|
|
Нови Продукти
Цена: 15.00 Лв.
Spearfishing
|