|
За и Против за лакирането на дървените харпуни -Мнения?
Akula deep
07-11-2007 14:13
|
Ако не се лъжа една "читава" китайска вакуумпомпа вървеше някъде към 250-270лв, и който смята, че може да я "избие" може да инвестира и да закупи такава.
Може би това е един от пътищата да запълним всички възможни пори, от които водата ще проникне в дървото. Трябва обаче да се екпериментира.
Дали не е по-удачно да се ползва бавносъхнещо (кристализиращо) вещество за импрегнирането, и след като се изтегли въздуха от него, след известно време, тялото да се освободи от прегръдката на вакуума, така че да се даде възможност на още незасъхналия лак, безир, масло или смола да има време да се пропие в порите на дървото, преди да е втвърдил напълно.
Е... това са само разсъждения. Не ги взимайте толкова навътре.
|
Yavorsub
07-11-2007 16:25
|
Владо не е въпроса да затворим всички пори по дървото щото му променяме относителното тегло и от там плаваемостта.Ти това си го знаеш де , ама все пак да уточним за аудиторията че с бавно съхнещ лак или смола само удължаваме времето през което дървото се напоява и се появява гореспоменатия ефект.Обратно с бързо втвърдяващ -по-бързо се запечатват( и на по-малка дълбочина) повърхностните пори.
|
Akula deep
07-11-2007 19:17
|
Значи не си ме разбрал правилно, в такъв случай.
Никой не говори за това, да се запълнят всички пори . Това само по себе си е невъзможна мисия. Реално погледнато всяко едно дърво гледано под микроскоп, представлява система от безброй малки каналчета ( разбирайте го тръбички ако щете) по които текат неговите жизнени сокове.Да не се отклонявам за пропоционалноста на скоростта на растежа на дървото и неговата плътност.
Респективно: голяма плътност = много целулоза = голяма здравина и устойчивост.
Та идеята беше в повърхностния слой от порите да се "изгони" въздуха и там да навлезе импрегниращото вещество, докато е още течно и да се втвърди, за да не влезе по-късно там водата.
Разбра ме де. На един и същ език говорим и мисля, че вече се разбрахме.
Пак замина основния въпрос на темата , но си мисля, че дискусията е готина.
Аре още малко офтопик.
Та по въпроса за ТИКА, от който Павката направи своя харпун..... Това е тик, който се отглежда в плантации и е относително евтин. Там се полива яката и се стимулира с изкуствени торове растежа за дървото, за да се извлече от него тиковото масло, което в същност е основната цел на цялото занятие. Затова погледнато дори с просто око дървото има пори, като червоядина, затова е и по-малко плътно, затова е и по-евтино.
Истинския тик (т.нар. БИРМАНСКИ ама колко е от Бирма ) е доста по-скъп. Той, доколкото знам расте в естествени условия, при това доста по-бавно. Не напразно харпуна на ОМЕР - Мастър Америка или Кобра и т.н. е с такава цена. Просто онази дървесина "не се пипа".
Та в тази връзка, заради това някои производители си позволяват да не лакират, но пак ви казвам, както писах и в един по-преден мой пост. Тези дървета не са необработени хич, но това са фирмени тайни и всяка фирма си пази тайните на производството.
|
|
Някой спомена да се нагрява смолата,това няма ли да има обратен ефект щото се ускорява втвърдяването? Без втвърдител съм съгласен че ще и намалее вискозитета,но на готовата смес...Дори според мен напротив,трябва да се сложи дървото на хладно,пробвал съм в хладилника втвърдяването е доста забавено.
|
|
Ще я измислите вие технологията, и ония с тайните само ще пробват да ви съдят и ще се пулят... щото целият творчески път е документиран, няма кражби, само българска дерзаеща мисъл, добронамерено струяща по страниците на най-приятното за мен място в интернет...
Ето и моите 2 ст.... Как би се отразило първо напояване на дървото при високи температури и възможно най-ниско налягане, а след това "запечатване", но не със смеска, която става твърда като стъкло, а с малко оставена еластичност. Хората, които се занимават с епоксидни смеси могат да променят съотношението смола-втвърдител в доста широки граници и да получават изумително (за мен) голям брой различни твърдости/еластичности на готовите покрития/слепвания и пр.
|
|
Не искам да убивам ентусиазма ви, но не забравяйте че става въпрос за харпун, който се ползва, т.е. се удря по камъните. Нама да кисне неподвижен в някой басейн. Дори и най-доброто импрегниране и лакиране се нарушава като праснеш харпуна на някой остър камък. Точно за това качеството на дървото е от първостепенна важност. Колкото и добре да е импрегниран и лакиран чама като го праснеш в камъка и направиш една дълбока драскотина водата ще попие като в гъба. Знам го от опит с първия си махагонов харпун. Освен това покритието се прави за да издържи един, два сезона максимум според мен, после просто удряш една ръка и харпуна е като чисто нов.
Това е моето мнение.
|
|
Привет,
Аз мисля да ползвам тиково масло. Тика е доста твърд материал и не пие много вода а и цвета на дървото просто не е за похабяване...
Изваях си едно харпунче по мой дизайн
|
|
Нови Продукти
Цена: 48.00 Лв.
Spearfishing
|