|
Дискусия за събирането на черна мида с гагам и други екологични въпроси
|
Премествам тук мненията по темата:
|
|
stukata написа: Може да е родно, но не бих купил нищо от хора, които предлагат способ за масово, целенасочено и безразборно унищожаване на популациите на черната мида....
|
|
SFINS написа: Stukata ти сериозно ли го мислиш това ..Който иска масово и целенасочено да добива миди не се занимава с такива джаджи а си прави ферма за миди ..Аз лично от 25 години ходя на едно и също място за миди , това място се ползва от още много хора , повечето с гагани , е мидите всяка година са си там и не са " изтребени"
|
|
martinbar74 написа: колеги единствения масов унищожител на мидите са траловете…
|
|
ramby написа: Stukata мисля, че е далеч от реалистично е твърдението ти, че някой произивежда гагам-от там някой купил си-и бил 2-3 пъти в годината да дръпне 5-6 кила да си направи компания на узо-то. Анти БГ . Колегите SFINS и Мartinbar 74 имат по ясна преценка, кой?, Как?, Защо? за въпросната черноморска мидена популация.
|
|
stukata написа: Колеги, бихти ли ми посочили причината, защо мидите са изчезнали покрай плажовете, а са изобилни по пристанищата, защитени територии с труден достъп, отвесни буруни и ДОЛНАТА страна на скалите, където на бай-хубавеца не му достига въздуха? Говорим за дълбочини до 5м, където трала сакън. Дали рапана е толкова селективен убиец? Преди 20на години било на мода къмпинкуването покрай москвича с тенекето да ври непрекъснато. Когато багажника се напълвал с буркани те са тръгвали обратно на село. Тогава скалите по южното черноморие били пълно покрити, сега са голи. А уж замърсяването намаляло, няма ги и тези гадни цъвтежи от 90те….
Колкото до въпросния способ, той скубе НАРЕД мало и големо и образува голи петна, а фирата е също голяма-тези дето падат отстрани защо да ги събираме, като има бол!
Аз пък съм учил, че една мида за да стане горе-долу ядлива по размер трябват поне три години. Интересно как се запълват голите петна за една година! Тези на Тюленово са супер-миди.
По-правилен (един дявол знае колко!) начин е единично и хаотично скубане на ръка, което не прави петна. Но дали ще развалим модната ръкавица?
А дали 5 кила за узото или 500 за буркани или кръчмите-бараки е адекватно отнето количество за човекоден? Кой знае отговора? Има ли отчетност? А кога ще свършат мидите, утре ли, след три или сто години? Всеки е намерил отговора за себе си, независимо дали скубе с чували или подбира една шепа големи за удоволствието. Това е съдбата на всяка природна суровина на тази клета планета. А мидите не бягат като пачурите.
Един кестен разбира се не би имал точна представа за нещата с мидите както морските вълци. А дали флуктуациите на скорпида, попчетата и пеленгаса били забелязани от 90те насам? Или само с миди се занимаваме?
Истината има много начина да бъде казана, това очевидно е иронично-циницен, но поста има за цел отваряне на плодородна дискусия. Не става въпрос да се засегне някой, само отразява масовия манталитет. Но ако дори един помисли преди да скубе наред колко е правилно, или да попита в кръчмата дали мидите са диви преди да поръчи и ако е така да откаже, значи има напредък.
Тези са мисли на един НЕспециалист по мидите....
|
|
SFINS написа: Колега Stukata , както писах по-горе от много години ходя на едно и също място за миди . Мидите всяка година са си там въпреки че на това място редовно има хора с гагани.И това е така от поне 20-30 години. Още като малък с баща ми съм ходил на това място.. Поради това че има много мида на това място има и много рапани и много раци. Никакво изчезване погиване и тн на полулацията не се забелязва...Както си има места където се върти повече риба така си има и места където има повече миди и рапани и места където ги няма не защото хората с москвичите са ги изловили до крак а просто защото не е подходящо мястото...
А за способа явно не си го ползвал за да изказваш такива драстични мения като оставяне на петна и тн. Способа се използва за да се събират по-дребни миди които са много по-вкусни от големите и то се използва от хора които събират миди за лична консумация.Мидите които се събират по скалите най-често имат перлички и не се предлагат по заведенията точно поради тази причина. Мидите по заведеният са от ферми където мидите висят от шамандури на по-голяма дълбочина и по-далече от дъното за да не събират пясък и да не правят перлички.
|
|
stukata написа: И по цялото море съм бил, и тези със скубалките съм ги гледал какво правят, и ларвите на налима съм наблюдавал по въжетата на мидените ферми. Явно на вашите места са по-съвестни.
Всеки си има наблюдения и интерпретации, които е нормално да се разминават. Поздрави
|
|
MONY написа: @stukata: Колега, сигурен съм, че ако всички, които могат да плуват влязят за миди, няма да могат да извадят и 5% от мидите в морето. Мидите по-скоро ги "тровим", а не ги "ядем".
Иначе адмирации за начина ти на мислене. Не само по отношение на мидите.
|
|
stukata написа: EEх, колеги гмуркачите 4%, траловете 55%, рапаните 15% и какво още?
Всеки вид дава толкова поколение, колкото да поддържа ЕСТЕСТВЕНАТА популация с еднаква горе-долу плътност, да кажем грубо че оцеляват 2% да дадат поколение. В това не е сметната нарастващата човешка експлоатация, еволюцията не помислила за това. Ако ние отнемем това да кажем 50% за една година, догодина ще вземем 50% на тези 50% и т.н. с експоненциялен спад на запасите. До момента, когато критичната маса за това поддържане необратимо се наруши и настъпят необратими промени, като при есетровите например. Има механизми за реагиране като издребняване, по-бързо полово съзряване и др. но как да смогнат нашата алчност?
На някои обаче им се струва, че няма разлика поради различни причини. Не забравяйте че винаги ще има гласове тръбящи "пари има" (откраднато), поради по-вечето свободно време, финанси, способности, лични интереси и т.н. Дано има и не само миди за внучите им.
Да навлизаме в глупави спорове е безсмислено, всеки си решава сам. Аз за мен си реших, ежегодно и многократно виждам предсмъртните спазми на две морета и сумати реки и езера-язововирите са друга баница.
А дали мисленето с цел опазване на природните ресурси може да бъде интерпретирано като расизъм и шобинизъм просто го подминавам
|
|
boysa написа: Здравейте!
Не е много по темата та да ме извини Ники!
Реших и аз да напиша един два реда пък то какво излезе.
Темата наистина е всеобхватна и истината е различна за всеки един от нас. Тогава, когато разберем, че морето е за всички нас и всеки един, които иска да получи нещо от него трябва и да му даде поне шанс за възстановяване и развива и да пази това, което има. В целият свят употребата на морски продукти се увеличава. За да не се използва прекомерно ресурсът са направени и много и различни ферми. Както за риби така и за други морски продукти. Преди много години когато транспорта не е бил толкова развит Хората са се задоволявали с това, което имат възможност да достигнат и съхранят.
Сега е различно. Този които живее далеко от морето също се труди както нас. За техният труд те получават дарове. Благодарение на тези дарове и техните умения и те имат възможност да се докоснат до морските такива.
Аз нали не разбирам от риболов на летящи риби и много често се отбивам да се огледам при бавните миди и рапани. Вярно събирам и за през месеците в които не влизам. Това ми позволява да се докосна до даровете на морето и да си спомня за него.
Моите наблюдения за развитието на мидите и рапаните не са много от отдавна.
Помня, когато бях малак и още се слизаше по пътеката под нос Калиакра. От тогава ми е и първото проглеждане с маска под вода. Чичо ми, които тогава работеше в поделението вадеше много миди без гагам. В спомените ми са пълна лодка с много едри миди. Тогава често се събирахме вечер под асмата голяма част от родата. Помня, че и много обичах да разглеждам в тях големите черупки от рапани, част от които се използваха за пепелници.
Пак когато бях малък и направеха буните в Каварна по тях имаше много миди от вътрешната страна, където сега са лодките а сега въпреки, че никой не вади от там пак ги няма.
Баща ми вадеше миди от старият мост. Казвал ми е, че дори не гледа под вода. Хваща се за траверса. Потапя се и с ръце ги издърпва. Винаги имаше миди за всички.
Сега мидите в този район не са толкова много и не съм срещал толкова големи рапани.
Преди десетина години, когато започнах да се гмуркам с неопрен започнаха и моите наблюдения. Миди около Калиакра си имаше доста, но и рапани се срещаха дори в един момент цели огромни камъни бяха покрити с рапани и изглеждаха все едно са изсипани с камион.
Година след това камъните бяха пусти и миди почти не се срещаха. Нямаше от къде да се съберат трябваше да се ходи до много отдалечени камъни, но и там картинката беше същата.
Често се събирахме и на рибарското селище на Зеленка още нямаше много бараки.
Та при едно такова събиране поради липса на миди извадихме рапани и ги сложихме по камъните около огънят. Това бе и времето на първата ми дегустация на този охлюв и от тогава започнах да си го събирам редовно.
Последните години, когато видя, че рибите обикалят даден камък често се вглеждам в причините. Почти на 100% той е оазис на живот. Миди с полепнали по тях морски жълъди и гъби,скариди, червейчета, рачета а под камъка актинидии. При такава гледка просто сърце не ми дава да оставя намиращите се на камъка рапани. Дребни едри всичките влизат в торбата на буя после на зима в търбуха на бойя. Жалко, че не мога да нося по много. Тази процедура ми помага както за зимата така и за удоволствието от гмуркането. Знам, че това камъче е моето и при възможност си го наглеждам и почиствам. Така след време там пак се завъртат рибки и насладата от свършената работа е по-голяма. Камъчета та ми станаха повечко а и местата се увеличават. От време на време ходя с познати колеги на тези камъчета, показвам им ги и ако решат и те да събират рапани още по-добре. Аз продължавам да търся още камъни и още приятели. Ако някои иска мога да го заведа и да му ги покажа.
Мидите за час филтрират 200-300г. вода. Дали е така аз те твърдя. Колко миди ни трябват да пречистим морето?
Митите по фермите ги отглеждат около година и половина. Култивираните миди растат в затворена среда осигуряваща им стабилност и простор. Там имат подходяща среда и порастват бързо. Дивите миди имат голяма конкуренция. Те растат на свобода, но с не толкова храна. Така, че и времето им на растеж е по-дълго.
За мен вкусът на двете се различава, но пак са неща, които не твърдя.
Ние не можем да направим така че да променим света или не веднага, но можем да променим себе си.
Наблюдения две години подред почиствам от рапани буната прад Чиракмана в Каварна от страната, на която излизат корабчетата на мидените ферми. Там бяха останали съвсем малко миди по повърхността. В края на предният сезон забелязах, че мидите се разрастват и увеличават територията си. Реших и да им опитам вкусът. Докарваха си на нефтопродукти и това не го разбрах само аз. Въпреки това пак ще продължавам да ги почиствам.
Има още много истини, но аз още не съм ги открил.
Една споделена истина от Любомир Клисуров в негов филм беше точно за рапаните и начинът им на улов. Които иска може да потърси филма или материали в нета.
Днес е денят на Земята. Нека се замислим и как ние я опазваме и как и вредим. Това, че караме скъпи коли и ядем повече разнообразна храни докарани често от другият и край и си купувам мидите от пазара означава ли че не сме вредители. Не искам да бъда разбран погрешно нито съм светец нито първенец. Това, че някои иска да си купи инструмент за да увеличи производителността си не го прави безбожник. Това как ще го използва и дали ще лекува или наранява си е както при скалпела.
За промишленият улов се искат разрешителни а иначе си има допустими количества. Въпреки, че не го правя най-много уважавам хората, които си вадят мидите една по една, но щом някои е положил труд да произведе инструмент уважавам неговият труд и му желая успех.
Реших да напиша един два реда пък то какво излезе.
Поздрави на всички и нека да направим хобито ни едно по-добро място и да си го пазим. Да си спомняме всеки път като вадим миди, колко бързо порастват и колко вода пречистват!
|
|
kr0tal написа: @stukata: Определено проблема на мидите не е в гагана. Още по-малко пък в "кестените", които не те разбират, колега. Това го казвам като бургазлия, който е израсъл на и във морето, обича го, но живота го е натирил при "кестените". С риск да бъда оплют ти заявявам, че най-големите поразии винаги ги правят "местните". Без значение дали става въпрос за море или планина. Въобще не бих се включил по темата, но деленето на "кестени и морски вълци", което си мислих, че е позабравено ме накара да пиша и аз макар и да не е по темата.
Колега, софиянци не пълнят буркани с миди и не ползват гагани. Те ходят по заведенията в които местните ги предлагат. Също така софиянци не тралят. Ако има софиянец с гаган , то той е изключение на фона на "морските вълци".
Има и още нещо, което ме яде от доста време. Всяка година ходим на палатки на Крапец. Знаеш ли какви са ми наблюденията? Мизерията настъпва уикендите, когато дойдат "местните" къмпингари (основни добричлии и варненци). Чалгата на макс, чевермета се въртят на плажа, викове без никакви съображения с околните, джетове и всякакви подобни безумия. Неделя следобед си тръгват и настъпва тишина. Ние чистим и се надяваме следващия уикенд да е по-спокойно.
Изключения има и ще има, но масово нещата седят така. Уважавам селяните , но мразя селяндурите. И както е казал поета "Селянията е състояние на духа, а не географска особеност".
Няма да задълбавам повече, че сигурно много хора ще се засегнат. Не за друго, ами защото в този форум влизат доста морски, но с различен (по мои наблюдения) манталитет от гореспоменатия. Надявам се да остана разбран и нека не се делим на кестени и морски вълци. По-скоро трябва да сме обединени от любовта ни към морето. Поздрави!
|
|
Dobs написа: Колеги,
Успокойте малко малко страстите.
stukata е (морски) биолог и това му е работата. Не видях до сега някой да се обоснове, че гагама не вреди на мидите. Вярно, не е съизмерим с трала, но дайте обосновка че не унищожава повече миди отколкото брането с ръце?! Доводи от сорта на "от дете го ползвам и още не сме извадили всички миди" не са доказателство...
Не виждам някъде колегата да е казал, че ваденето на миди с гагам е единствената причина за намаляването на черната мида. Това обаче не значи, че безразборното и събиране с подобни уреди не вреди.
И двете страни, въздържайте се от разни категории, които могат да са обидни. Знаете кои имам предвид.
|
|
SFINS написа: Е защо да не е доказателство довод от сорта "от дете го ползвам и още не сме извадили всички миди" не са доказателство...
Имам наблюдение над едно конкретно място от вече сигурно 30 години.Използва се от доста хора с гагани , мидите са си там и грам не са намалели ..От това по-голямо доказателство за мен лично няма.. Теорията на морския биолог основана на предположения и догадки ок , ама практиката показва друго.Най най най малкият проблем на черната мида е гагана..Толкова малък колкото ловуването със харпун на платерини примерно..
|
|
bat_Denko написа: Колеги, от 4 години ходя само на едно и също място на къмпинг, като го видях за пръв път просто се влюбих в него. Намира се на Тюленово, заливче препълнено с живот и красота в което са потопени кораби навремето станали дом на много миди и морски организми. Истинско удожолстжие е да се потопиш там, и да се откъснеш от ежедневните ни проблеми на сушата. Аз съм от Русе, и за съжаление немога да ходя на море когато си пожелая, и с нетърпение очаквам дните в заливчето всяка година. За огромно мое съжаление обаче, с всяка година потопените кораби намаляват дръстично, с тях и домовете на на много морски организми включително и черните миди. Сега брегът от където вадят желязото е килим от мъртви миди, а заливчето опустява с всяка година. До хората винаги имаше приспособление от стар барабан на пералня за почистване на мидите но въпреки това по-голямата част от тях остават на сушата за да умрът на слънцето. Тъка освен, че мидите умират и тъка харесваните им места за развитие и живот намаляват. Предполагам ,че до няколко години няма да има и следа от кораби по дъното, а само ръжда и мидени черупки по брега. Непроумяжам защо вместо да се стараем да осигурим места за развитие на живота ние хората ги унищожаваме. -Снимка-
Поздрави, и нека всички малко или много се стараем да запазим морето живо, и за идните поколения
|
|
Live2Dive написа: Добри, ти го каза най-точно : “… безразборното събиране …”.
Чета с любопитство и ми е интересно защо в България няма налице законодателни мерки, контролиращи “безразборието”? Ще ви дам пример с Южна Африка. Лимита е 30 миди на ден на човек - срещу разрешително. Разрешителното е лично и е валидно за 1 година. Ценaта му е символична – 8 евро. Всичко над дневната норма е бракониерство. Е, има и контролиращи органи, разбира се - освен самосъзнанието ...
Всъщност, защо не преименувате темата – интересна е … ?
|
|
stukata написа: Хиляди извинения за развалената тема
Нека се преместят офтопиците ако може на нова.
Благодаря за добрия тон, който последва провокативния пост.
Няма нищо обидно, сам се включих към така наречените кестени, нищо че съм турил маска на 4 години, живота ме заточи на 300 км от морето. Иронията явно не е схваната. Виждал съм унищожаването на мидите не с гагани, а с тесли, и продаването им от местните в таверните. Преди 30 години. Наскоро говорехме с един познат за миди и той каза "иди еди къде си, пълно е". Аз му се изсмях, човека не е стъпил там от петнадесет години, сега е пустиня. Голи скали. И без рапани, нито тралове. Това на едно съседно море. Поради това сега там е напълно забранено събирането на миди, охлюви, раци криви-прави и т.н. Вярно че там няма толкова храна и мидите растат по-бавно, но е индикативно. Същото ли да стане и в това клето Черно Море? Та исках да покажа, че много пъти така излиза, някои казват "дойде дивото да изгони питомното". И все пак, някои големи истини са казани тук. А когато всички признаем проблем, дали ще бъде късно за връщане назад? В повечето случаи така и става. ВСИЧКИ СТЕ (СМЕ) прави. НО частично, има много параметри, които всеки не взима в предвид, няма как с един акъл и през зимата и през лятото. Вярно че и рапаните са напаст, но освен да събираме колкото може повече какво можем да направим (вече)? Обратно пропорционално обаче може да действаме и за мидите. Интересно че рапаните ги има и в средиземно море и там не са проблем, явно нещо друго им е намерило цаката (конкуренция с други по-хищни охлюви?). Но черноморската екосистема е по-крехка явно. А рапаните са също вид човешка намеса в тази екосистема, не попаднаха от Марс.
Да се върнем към въпросния способ: всеки ли събира мидите които попадат от страни? Всеки ли избира площадка с едноразмерни миди? Ако мрежичката е ситна, прибира всичко. Ако е оразмерена за определен размер миди, ситното минава през нея и оставят едрите-за по-мързеливите . Какво става с тези с размер на нокът, яде ли ги някой? Но те не са влезли в цикъл на възпроизводство, и оттам започва проблем. Колко е рандемана? А петната ще се напълнят разбира се, но догодина когато отидем ще бъдат със ситни. Виждаме черно и казваме пълно е, но същото ли е? Някой отишъл ли е на точно същото място (как да го намери след седмица-година, (трябва да се маркира) или на един метър по-нататък, дето има още едри?
А що се отнася до процесите които не разбираме напълно, не е ли по-добре да подхождаме консервативно? По аналогия, човек може да се замисли, защо процента на вегетарианците се увеличава непрекъснато, мода ли е или регулиращ механизъм на нашата обща екосистема-земята? Увеличаването на температурата и намаляването на ресурсите води ли до по-енергоспестяваща консумация? Или да казваме какво толкова за един чувал, траловете и рапаните са виновни? Кой ги пусна там и траловете и рапаните? Пак ще повторя-един да се замисли, това е добро. Един да се промени, това е бонус-по същия начин ще мислят децата и внуците му.
|
|
kr0tal написа: @stukata: Този пост е друга бира Нека някой от админите премести всичко в нова тема. По принцип доста отдавна си мисля , че в България имаме огромен проблем с контрола по риболова и не е зле да се обсъдят нещата.
|
|
stukata написа: Този пост е неразделно свързан и последователен с другия.
Ето една алегория: на планинска чешмичка горд дядо ми обяснява как внука му, който седи отстрани учи в Америка и колко било хубаво и културно там. След малко хвърли фаса още запален настрани. При моя забележка дали така правят в Америка смотолеви нещо без цензора и се изниза без да го прибере. Аз само го настъпих но не го прибрах.
Е дано внука му научи нещо свястно в Америка.
И една забележка за набързо изтрития пост: Такива хора (не всички) дето са живели на много места (Live to dive) имат по обективен поглед често, защото не са обременени от общата едностранна тенденция. От друга страна виждат нещата в своята родина през друга призма, някакси по-безпристрастно. Може би има какво да научим от тях.
|
Live2Dive
28-04-2015 17:27
|
Ще се върна малко назад във времето:
През месец май, 1991 година, пристигнах на работа в Дърбан, Южна Африка. Вече имах зад гърба си повече от 15 години гмуркачески и харпунджийски стаж в Черно Море. Дърбан се намира на източното крайбрежие на страната, на Индийския океан. Климатът е субтропичен и гмуркаческият сезон продължава целогодишно. С две думи - вечното лято. За по-малко от месец се свързах с местните гмуркачи, двама от които ми предложиха да ида с тях за риба през следващия уикенд. Дойдоха до квартирата в събота сутринта, взеха ме с кола и тръгнахме към едно от неизвестните все още за мен места. Докато карахме и говорехме, ме попитаха – “Абе ти имаш ли разрешително за риболов с харпун?” Силно изненадан, отговорих че нямам. Идвайки от България и Черно Море не бях дори чувал че съществуват такива неща като разрешително за подводен риболов; като дневен лимит на улова (10 риби на ден); като минимален размер на рибата (тогава беше 2кг минимум - за уловена с харпун); като забранени за стрелба видове и т.н.
Хората ми обясниха всичките тези подробности най-внимателно, казаха ми откъде се купуват разрешителните (от всяка пощенска станция), колко струват и т.н. За да не се провали излетът се разбрахме когато излизаме от водата да дам на някой от тях моята риба, в случай че ни проверят на плажа контролните органи. С моите две риби този ден минах между капките, но следващата седмица веднага си купих необходимото годишно разрешително. Плюс отделно разрешително за лов на лобстери. Понеже за всеки вид морски организъм, е необходимо отделно разрешително, със съответните ограничения. Лобстери – 8 на ден, има ограничения за минималният размер. Морски таралежи – 25 на ден. Черни миди – 30 на ден. Необходимо е разрешително дори за морски растения (водорасли, келп – 25кг на ден). Интересното е, че отделните провинций си имат различни под-ограничения . По-специално лобстерите около Кейптаун , които са различен вид от тези около Дърбан са силно ограничени за улов. И така, от четвърт век насам си купувам надлежно ежегодните необходими ми разрешителни, и до толкоз съм свикнал с процеса , че съм силно озадачен, когато разбера че някъде другаде (в Черно Море, в дадения случай) все още няма никакви ограничения - в частния случай, за черните миди.
Странното е, че в един океан, който е в пъти по-богат на морски живот , съществуват от десетилетия ограничения за любителския улов. А в една полузатворена еко-система, каквато е Черно Море законодателните мерки отсъстват. И докато законодателните разпоредби не са налице, няма де факто начин как да се ограничи безразборното събиране на черни миди (в случая) посредством всякакви подръчни приспособления – тесли, гагами и всякакви такива. Нарушение на закона няма и въпросът си остава чисто етичен …
|
|
Нови Продукти
Цена: 106.00 Лв.
Spearfishing
|