|
За апнеата.
|
Здравейте всички.Имам един въпрос свързан с апнеата.Преди да се гмурнете колко въздух поемате 1/3 , 1/2 , 2/3 Аз лично ако си напълня дробовете с въздух повече от половината веднага след гмуркането получавам нещо като болки в гръдния кош и се налага да изплувам. Извинявам се ако има нещо писано по въпроса не съм го срещнал.
|
|
Аз лично поемам колкото мога повече въздух, защото с гмуркането надолу се изразходва някакво количество въздух от дробовете за изравняване на налягането в ушите и в маската.
Ако си напълниш дробовете на 1/2 и гмуркаш на сравнително дълбоко (над 10 метра) голяма част от въздуха ще отиде за изравняване на налягането и апнеата ще намалее много. (Мисля че пак ти в един друг пост беше споделил, че апнеата ти е малка и сега си мисля, че причината може да се крие в това че поемаш малко въздух).
Напредналите състезатели по свободно гмуркане (а даже и някои харпунджии по света) ползват т. нар. техника packing, която се състои в допълнително вкарване на въздух (чрез мускулите) в дробовете след като си си поел въздух до краен предел... Или нещо подобно. Ако някой знае повече по въпроса може да сподели (Sea-wolf?).
Това е от мен
|
sea-wolf
29-08-2006 13:53
|
Иване, опиши по-точно болките, ако можеш. Дай колкото можеш повече детайли.
При гмуркане, белите дробове се свиват поради увеличаване на налягането и това води до отпускане в областта на гръдния кош. В този смисъл, ако болките ти идват от голямото количество въздух в дробовете, ако всичко е както трябва, би трябвало това неразположение да се появи още преди да си се гмурнал.
Принципно хубаво е да поемаш въздух, толкова, че като отидеш на желаната дълбочина да не усещаш никакво напрежение в гръдния кош.
Техниката, която Добри споменава води до вкарване на повече въздух от колкото нормално белите дробове могат да поемат. Има и техника, при която в белите дробове има доста малко въздух - колкото след като сме издишали нормално. Но тези техники са в областта на чистото гмуркане и е спорно въобще дали трябва да се прилагат в подводния риболов. Доколкото съм запознат с тях досега, за мен не са приложими за този спорт.
|
|
Аз раздишвам около минута, 6-7 сравнително бавни дълбоки вдишвания и максимални издишвания. Настройвам се психически за поредното гмуркане и от това си определям последното дълбоко вдишване - колкото мога повече (120%). Понякога това зависи от положението на тялото или състроянието на шнорхела в устата ми. Имам предвид, че ако не ми се получи последното вдишване - издишвам и пак докато стане "добре", след което започвам чупката.
Случва се при такова раздишване да почувствам познатото леко замайване и известен дискомфорт, което обаче остава на заден план докато изравнявам плувайки надолу. След около 10-12 секунди постигам приятно равновесно положение, което ми подсказва, че апнеята ми ще е добра и тогава усещането е приятно! Има и случаи когато не е съвсем така и апнеята се скъсява значително.
По въпросът с болката в гръдния кош не мога да кажа нищо, но не ми изглежда в реда на нещата!?
|
|
Ами болката е може би от стремежа ми да поема максимално количество въздух.Дори и на сушата ако си инапълня максимално дробовете след 10-15сек. не издържам и изпускам въздуха.Може би е от това че не съм свикнал да дишам дълбоко и давдишвам максимално количество въздух.Максимална апнеа постигам когато поема въздух по малко от 2\3 ивсе пак не се гмуркам на повече от 5м.
|
aquamiro69
29-08-2006 15:00
|
Не искам да се правя на доктор , но това може да си е само мускулна болка или някой нерв , - бял дроб не боли ! Така или иначе хубаво е да изчистиш съмненията , а и така ти ще се чувстваш по - уверен
|
|
На 5 м можеш и с 2/3 от обема на дроба. :p Колко си висок? Знаеш ли, че по-високите хора имат пропорционално по-голям обем на дробовете, което обаче не означава автоматично по-дълга апнея.
|
sea-wolf
29-08-2006 15:59
|
Както Миро казва не сме лекари тук... За мен това не е нормално, но все пак го казвам на базата на моя опит и на това, което съм виждал при хората около мен. Аз ако бях на твое място, бих опитал известно време да правя опити на сушата - примерно една седмица и ако нещата не се променят към добро, бих се посъветвал с лекар. Не казвам, че при теб нещо не е наред, просто трябва професионалист да даде мнение има ли проблем и ако да - какъв е.
|
|
Аз съм забелязъл, че като взема достатъчно дълбок гълток въздух (над нормалното за дълбоко дишане), чувствам в началото нещо като болка/дискомфорт в областта на гръдния кош, но след няколко секунди това изчезва и всичко си е нормално.
|
Wishbone
29-08-2006 17:06
|
Миро прав си... бял дроб не боли... Обаче плеврата, външната, е толкова богато инервирана, че боли, майката си трака! Казвам го от личен адски горчив опит, заради който съм закотвен на макс 5м. дълбочина...
Много е важно дали преди си преживял някакви травми нагръдния кош, дори и нерегистрирани по медицински път, дали си карал бронхити, бронхопневмонии или др. по-тежки заболявания на дихателните пътища.
Марк, послушай Миро и иди на лекар. Ако е възможно, не се ограничавай само с преслушване, а поискай да ти направят рентген или най-добре скенер за да изключат всякакви аномалии в белия дроб или плеврата, като були, блебсове, сраствания и т.н.
Поздрави!
|
|
Случва се при такова раздишване да почувствам познатото леко замайване и известен дискомфорт, което обаче остава на заден план докато изравнявам плувайки надолу. След около 10-12 секунди постигам приятно равновесно положение, което ми подсказва, че апнеята ми ще е добра и тогава усещането е приятно! Има и случаи когато не е съвсем така и апнеята се скъсява значително.
По въпросът с болката в гръдния кош не мога да кажа нищо, но не ми изглежда в реда на нещата!?
[/quote]
Към Петър:Прекаленото раздишване (превентилиране) също не е добре за апнеата,а симптомите,които описваш са точно такива
|
|
В никакъв случай прекалено!
Общо казано - считам, че тези неща са отдавна отработени от всички, които се гмуркат успешно от много години!
|
|
...
|
|
На мен също ми прилича на болка в гръдните мускули. Дълбокото раздишване преди гмуркане натоварва мускулите на гръдния кош. Случвало ми се е след продължителен престой в морето да имам лека мускулна треска в областта на гърдите. В нормално положение /на сушата/ никой не диша дълбоко и при една продължителна вентилация мускулите явно се натоварват. Ако боклата се повтаря обаче послушай колегите и отиди на лекар.
P.S Гмуркането винаги се извършва с максимално количество поет въздух никакви 1/2, 2/3 и както е известно никаво издишване във водата освен за изравняване, освен ако не искаш да си докараш емболия.
|
sea-wolf
29-08-2006 19:13
|
Случаят с Петър е доста често срещан и трябва да се внимава много. Предполагам, че той го допуска в умерени граници и е свикнал, но въпреки това две думи:
Доброто раздишване води до понижаване на нивото на CO2 в кръвта, което води до свиване на мозъчните кръвоносни съдове, което в крайна сметка води до по-малко количество кръв, влизащо в мозъка. (1)
Packing или дори дълбокото поемане на въздух водят временно до чувствително спадане на налягането на кръвта към мозъка, което води до същия резултат като по-горе. (2)
Комбинирайки (1) и (2) можем да стигнем до резултати от леко замайване до загуба на съзнание.
Най-коварен е случая със загуба на съзнание в първите метри след потапянето.
За тези, които имат проблеми с подобни състояния, могат да опитат с по-бавна вентилация и по-бавно и по-малко последно вдишване.
|
Wishbone
29-08-2006 19:33
|
Марк, забравих да уточня, че за да изключи проблем в белите дробове е добре да те види пулмолог, а не доктора от поликлиниката.
Преди време пуснах като линк във Връзки насоките на английското кралско торакално дружество към пулмолозите относно годността за дайвинг...
Oggo, обясни малко повече за емболията при издишване на фрийдайвинг, щото тоя проблем не съм го чувал досега... Даже напротив, много често се препоръчва да издишаш малко на път за повърхността.. както правя и аз...
|
|
Здравейте. Поразрових дебелите книги и вижте какво намерих. Първо трябва да се коригирам при издишване под вода не се получава емболия /в следствие на баротравма/, а т.н вендузен ефект, резултата от който са ГОЛЕМИ ПРОБЛЕМИ.
Малко теория: Според закона на Бойл-Мариот, при гмуркане, гръдния кош се свива пропорционално на дълбочината. Това дава възможност на въздуха в белите дробове винаги да е с налягане равно на околното - основно изискване за запазване цялостта на тъканите.
При гмуркане се свива гръдния кош, увеличава се вътрешнобелодробното налягане, намалява обема на белодробния въздух.
Какво е това вендузен ефект? При гмуркане, в един момент гръдния кош се свива до обема на остатъчния въздух и ако налягането се увеличи т.е ако продължим да увеличаваме дълбочината, равновесието се променя /хидростатичното налягне става по-високо от това в гръдния кош/, от всички части на тялото започва да нахлува кръв към дробовете поради създадения вакуум. Случват се едни много неприятни неща-разтяга се сърдечния мускул или дори се разкъсва, а ако имаме "късмет" се получава само белодробен кръвоизлив.
Когато издишаме под вода, ние намаляваме обема на гръдния кош и отново променяме баланса /все едно сме увеличили дълбочината/.
Резултатът е същия като описания по-горе.
Специалистите по морска медицина съветват не само да не се издишва, но винаги да се гмуркаме с МАКСИМАЛНО КОЛИЧЕСТВО ВДИШАН ВЪЗДУХ.
Мразя да пиша такива неприятни отговори ама по добре да споделя малкото знания, който имам отколкото някой да пострада. Не мога да кажа, че имам много голям опит в морето, но съм подготвял водолази и имам някакви познания по морската медицина /не съм лекар /. Рисковете под вода са достатъчно големи за да им се обръща сериозно внимание.
Ако имате интерес мога да пусна нещо и за опасностите при едно дълбочинно гмуркане.
Надявам се да съм бил полезен, поздрави на всички
|
valentin z
31-08-2006 09:32
|
Oggo, преди да кажа че не съм съгласен с някои от изводите ти , може ли да назовеш авторите на 'дебелите книги'. Дори ако е възможно да ги цитираш дословно, защото или говорим за съвсем различни неща и тълкуваме (нарочно използвам тази дума) различни физични и анатомични процеси или ги обясняваме погрешно. Благодарско предварително.
|
sea-wolf
31-08-2006 10:50
|
Oggo, и на мен ми е интересно да назовеш книгите и по-скоро годините на издаване.
Описанието ти съответства на позицията, която е заемала популярната наука преди няколко десетилетия. За нормален човек при вдишване до дупка, гръдният кош се свива до обема на остатъчния въздух при 40-50 метра. Точно в тези граници започва съревнованието между Енцо Майорка и Жак Майол. Те са хората, доказвайки на пук на тогавашното популярно схващане, че "не се случват едни много неприятни неща". Следващите години Жак Майол прави доста опити под наблюдението на учени и в крайна сметка се разбира точно какъв е механизмът на тялото да се справи с този проблем. След него Пипин Ферерас се подлага под лупата на кубинските и руски учени. Всички апнеисти, слизащи под 50 метра използват това свойство на организма, а те в днешно време хич не са малко.
|
|
Колеги интересна дискусия става тук, но въпроса беше съвсем конкретен: пълно, дълбоко вдишване преди гмуркането или нещо друго?
Аз съм твърдо убеден, че е задължително дълбокото последно вдишване и за по-дълга апнея е необходимо умерено раздишване преди това. Всеки сам може да пробва каква продължителност на апнеята прави, със и без раздишване и с дълбоко последно вдишване или с обикновено, като си засече с часовник!
По-горе правилно беше отбелязано да се внимава с хипервентилирането!
Разчитам да видим мнението на състезателите - все пак те тренират с методисти и треньори!
Момчето питаше за болката и мисля, че му беше отговорено!
|
|
Нови Продукти
Цена: 106.00 Лв.
Spearfishing
|