|
Относно "стройната стрела"
|
Все си мислех дали да пусна тази тема, Но нали сме прятелчета тука, та реших да споделя.
имам проблем с дългото оръдие, ще споделя: При зареждане на повече от един ластик, започва да бие долу.Нищо не го спасява, А и нали е с гял водач...
Обърнах се за съвет към един човек, който някои от вас може и да познават - Филип Малеев. Той повъртя пушката в ръцете си и отсече: Твъде ти е стройна стрелата за това яко пушкало.Твърде дълга и елегантна изкълчва се при стартирането в момента на истрела .
Той е човек на 64години с посивяла коса, 40г. опит с подводния риболов, така че нямам основание да не му вярвам.какво мислите ВИЕ ?
М/у другото сега ще заявя една стрела ф7. на 150см. и веднага ще проверя работата.
|
|
Аз мисля ( май не мисля ами съм чел Дапиран ) , че силната пушка дава откат и вдига главата нагоре при изстрел. Което автоматично означава че наполовина излязлата стрела , се побутва надолу от главата. Погледните оръдията на презокеанските братя ... супер масивни , крила и т.н. за да неутрализират отката.
През краткия си опит много често съм набюдавал този ефект - зареждам 20мм ластици на втора засечка и вземам 1 от 3 изстрела. Като върна на първа засечка почти не пропускам. За това зареждам на 2ра засечка само в много бистро море.
|
|
Абсолютно е прав човека, ACULA.
Не знам колко дебела ти е стрелата, но за над 3х16мм хората слагат 8-9мм стрела и стрелят с нея по туни. Ако ластиците ти са 3х20мм ти трябва стрела от 10мм
Навсякъде пише, че тънка стрела с дебели ластици и грешно решение. Повече недостатъци има отколкото предимства.
Нека Live2Dive сподели с какви стрели стрелят в океана когато сложат 2х16мм на Rob Allen харпуните. Едва ли някой стреля с под 7мм.
Аз си държа на моето мнение: стрела 6мм с най-много 18-19мм ластик.
От 20мм нагоре (2х16мм, 2х18мм, и т.н.) минимума е 6.5 мм стрела.
А това дето SnOOpY казва се отнася за харпуни със стандартна глава с двойка ластици. При целия ластик почти няма откат на главата нагоре.
Поздрави!
|
|
Дааа, исторята с двата ластика, дето ви разправях, от преди 25 години (с извинение) беше само с 8 мм стрели - просто само такива намирахме, но никакви камшични явления нямаше... А стрелата и всички ластици както в главата, така и в засечките, бяха точно в една равнина... И нищо му нямаше на маневреността, тежестта, отката и изобщо на правения харпун... Само спусъкът беше прекалено упростен и това проваляше всичко...
Както е известно, при огнестрелните оръжия полета на снаряда(куршум, сачми, игли и др.) ДО НАПУСКАНЕ НА ЦЕВТА се изучава, проектира, регулира, конструира и т.н. от цял раздел - ВЪТРЕШНА БАЛИСТИКА. Това, че нашите стрели излитат с 10-15 пъти по-малка начална скорост не означава, че просто така можем да си представим всичко... Добрите резултати идват след смеска между метода "проба - грешка, проба добре..." и малко теория, малко експерименти с бързо действащи камери... Това изисква ентусиазирани хора - изследователи (такива сигурно имаме в изобилие) и... ресурси... .
Почвам да подозирам, че дори наличието на цял водач не е достатъчно при разполагане на геометричния център на ластиците под този на стрелата. Интересно е да се знае също дали голямата сила на опън не създава повече триене между спусъка и стрелата, което в момента на освобождаване на стрелата не и създава сила нагоре - като малък откат - в задната част... Предполагам, че това може да се установи само с прецизна специална камера. А като я нямаме, просто проба, грешка, увеличи диаметъра, проба, грешка, увеличи още малко... и т.н. до достигане на исканите резултати. Мога да предположа, че тънката стрела се "изгърбва" от много големи усилия при извеждането и от покой... Все пак приложните точки на силите за ускоряване са доста отдалечени от центъра на тежестта на стрелата... И от там нататък траекторията може да бъде съвсем различна от желаната...
Тук сигурно е мястото да си припомним, че при огъване на цилиндрично тяло (стрела) слоевете, близки до оста на тялото, не изпитват усилия и не допринасят за исканите от нас качества, а само... тежат. Така че, дори и да не е от въглеродни нишки, стрелата би могла да бъде с доста по-голям диаметър, но куха, т.е. не много тежка... и да издържа на удари в камъни, на големи ускорения при изстрел, вътре в нея да се навива връх с контри, корди и т.н... Въпросът за мен е, къде да намеря права дебелостенна тръба, примерно с външен диаметър 8-9 мм и дебелина на стената 2-3 мм....?
Извинете за обширната редакция...
|
|
Мерси, момци.
Значи.....
1. Масата на пушката отпада като фактор. На сушата е по-тежка от нормалния харпун поне 2, ако не 2.5пъти и отката и не е по-различен от нормалното.
2.Стрелите до 120-130см. се държат отлично, а при 150-160см. не.
3.Не мога да сложа стрела 120 см,защото е прекалено къса и не мога да я закрепя към главата.
4. Ей ся пускам едно л.с. и купувам една 6.8-7 на 150 и започвам пробите.
|
|
Acula, да не би междувременно да си променял извивката на края на контрата, дето я слагаше от долу?
|
Live2Dive
06-11-2006 10:59
|
Тънка и дълга стрела, изстреляна с два ластика ще вибрира твърде много при полет (независимо от целия водач) и това нарушава точността на попадението. По тази причина се препоръчва по-дебела стрела, ако ползваш двоен ластик. Само за пример : за 140см харпун с два ластика по 16мм , стрелата е необходимо да бъде 180см и 7.5мм диаметър. Иначе с един ластик 20мм стандартно ползваме 7 милиметрови стрели.
|
|
Нови Продукти
Цена: 360.00 Лв.
Spearfishing
|