|
Търся човек за съвместно обучение/тренировка по гмуркане
|
Момчета нали не сте забравили че колкото и да висока поносимоста към СО2 винаги има шанс за да стане беля!
И колкото и да си трениран нещата могат да излязат от контрол по различни причини!
Добри е абсолютно прав като казва за 1та минута!
Това е съвет от активни харпунджий над 60-70 годишна възраст, който още се гмуркат!И са се доказали не само в нашето море!Така че както се казва УМНАТА!!!!!!
Но за тренировките и за двигателната кондиция никой не оспорва!Просто всичко с мярка!
|
pavelkamburov
11-04-2008 11:01
|
Явно истината е пак някъде по-средата. Сега Йоги ли да ставаме или спортисти? Няма ли някоя методика ей така както си лежиш в леглото и да си тренираш статичната апнея ;-)
|
Wishbone
11-04-2008 13:14
|
Въпросът е докъде искаш да стигнеш, според мен...
Един единствен път съм мерил целенасочено personal best когато ме предизвикаха на маса. Повече не съм го правил, защото не ми е било нужно. Като софиянец с достатъчно напрегнато ежедневие гмуркам толкова, колкото ми позволява конкретната форма (която става все по кръгла! )
За мен гмуркането е удоволствие и никога не е било свързано с постигане на някакви цели. Дори когато участвах в състезания. Още първата година от участията си разбрах, че когато постиженията станат цел и задължение изчезва и голяма част от удоволствието.
Твърде малко са нещата, които носят удоволствие за да ги прецаквам. Така поне разсъждавам аз и ако имам някакви добри резултати то те са постигнатипостепенно и са идвали от само себе си.
Разбира се, това не значи, че отричам тренировките! Даже напротив! Колкото по-трениран е организмът, толкова по-малък е шансът от злополука. Гмуркането е опасно само по себе си, да не говорим когато тръгнеш целенасочено да гониш постижения.
Формулата е проста:
Гониш постижения - увеличаваш риска.
Тренираш усилено - намаляваш риска.
Истината за мен е в баланса между двете. Наклониш ли везните в някоя посока и формулата се обърква.
Прав е Добс, че не бива да се бърка спортния фрийдайвинг с рекреационния. Тъмната страна на спортния фрийдайвинг все повече се "осветява", включително и по форуми. Но конкретните методиките и цялостната организация на подготовката на един атлет още са достояние на малцина "богопомазани". Sea Wolf редовно следи кариерите на гмуркачите и съм сигурен, че Сара Кемпбъл не е направила този огромен напредък просто ей така.
Иначе аз като се сетя да тренирам като Ачо, само дето не търча... Просто тренирам активна апнеа с ходене...
А на анкетата на Deeper Blue не вярвам изобщо...
|
pipin162
11-04-2008 13:24
|
Както каза Качо,всичко с мярка.Хубаво е и да се потренира малко силово в залата,хубаво е да се побягва малко,още по добре според мен е да се кара колело,или да се плува.Но с лежане и ядене нищо не става Павка.Човек трябва да държи повече на тялото си и външния си вид.Удоволствие е за мен когато виждам мъже и жени около 60-те да тренират в залата и най-якото е да видиш,че знаят какво правят,но това е пак мое мнение.Всеки си преценя сам как иска да се представя пред околните и най-важното пред самия себе си!
|
Yavorsub
11-04-2008 15:39
|
Много хубаво го формулирате и само да поясня:Бягането по време на апнея е елемент от тренировъчния процес в спортното гмуркане-да не го мешаме с нас-аматьорите дето гмуркането ни е хоби.А бат Павеле-ако ставаше на кревата -аз щях да съм най-големия.(това е едно от другите ми хобита)
|
|
Ванка на статистиката в Deeper Blue ако не вярваш, на това филмче вярваш ли:
[link]
Добри ти си прав борбата е заради тези 2-3 минути(пътя до долу, 1 мин чакане и пътя до горе - 18-20метра). Но като преминеш 40-те години пак ще те питам дали можеш толкова лесно да ги постигнеш
|
Wishbone
11-04-2008 17:30
|
Да, Юли аз не твърдя, че няма хора които го правят.
Между Стефан Мифсуд и анкетката във форума има разлика... На анкетката не вярвам...
Мога да отида и да изгласувам и аз 7мин. и това ще я направи още по-недостоверна... това искам да ти кажа. Ако погледнеш статистиката, излиза че от 1000 потребители посетили темата 60% са над 7мин. Тука са 1600 потребители... Колко от тях правят над 7? Аз знам за един...
Виж резултатите от състезанията и ще видиш колко от участниците, утвърдени имена, успяват да прескочат 7.
А 550!?
Това имах предвид, като казвам, че не вярвам на тази анкета.
|
|
аааа такива да си ги нямаме той този е от нечовеците кой знае какви неща е дишал преди това..
|
pipin162
11-04-2008 19:09
|
Това с тая анкета е просто смешно!Юли,ти си българин не бива да се връзваш на такива шматки като чужденците.При тях рядко има истина(то и при българите вече взе да става така),шувинисти са,мислят се за не знам какви а са въздух под налягане в балон второ качество,който само тррябва да го докоснеш с кърфица и се пукат.Тъмната страна на спорта е че тия момчета чко взимат химия,че и допинг контрола вече взе да ги лови.Точно както Вакано каза не знаеш какво е дишал преди това,или какво е пил и дори веднага след това да има допинг контрол(какъвто няма)пак може да не го хване.Юли като приятел ти казвам,ако не вярваш питай жена си и особенно майка ти,как се преминават допустими предели и свтовни рекорди и става ли само с тренировки и талант.Като се наредят няколко таланта,тогава тактиката,методиката на трениране и не на последно място химията(твърдата химия)решават нещата.Така че няма как да сложи някой ръка на сърцето и да каже тези момчета са чисти и не правят нищо нечестно за да увеличат апнеята си.Дори все още не ми е ясно какво точно взимат,имам някви бегли подозрения,но засега са само те,рано или късно ще излязе наяве,какво се прави.Аз съм твърдо убеден че издържат много по принцип,но има спомагателни неща,които качват още повече апнеята.
|
Ceco Vasilev
11-04-2008 19:52
|
Някой ще каже ли на новобранец като мен (гмуркам от две години) за нормален лов а не за състезание в Черно и Средиземно море каква апнеа е достатъчна активна имам в предвид така че от време на време на кукана да има по нещо качествено .Статичната ми е до 2,5мин но под вода рядко над 1мин
|
Wishbone
11-04-2008 20:07
|
Достатъчна ти е! Наблегни на техниките на прикриване и изучавай поведението на рибата... Не си поглеждай часовника... Накрая на сезона чак го погледни и ще видиш как всичко се е е променило.
Апропо, погледнах резултатите от световното на AIDA за 2006. От 113 души участници в състезанието по статична над 7 минути са само 7 души. Масата са 4, 5 и 6-минутници. А, има и 8 дисквалифицирани, но само Алексей Молчанов е с добро време - 6:14 преди да припадне...
През 2007 има 9 души над 7 мин., от които Наталия Молчанова е заковала 8 мин. - нов рекорд...
|
|
Мен подобни резултати ме стимулират и по ме устройва да приема това там за истина а не за лъжа.
При всеки е различно, при мен специално успехът на някой ме мотивира да се пробвам и аз. Обаче кажа ли си - не това е невъзможно мотивацията отпада и оставам на нивото което съм.
Иво знам за химиите и т.н.... Целта не е тук да правим рекорди. Целта са само 2-3 минутки
|
Yavorsub
11-04-2008 20:50
|
Пуцането му е майката !
|
Wishbone
11-04-2008 22:11
|
Аааа, Spear, няма невъзможни неща! Важното е да намериш нещо което да ти зарежда батериите - 100% си прав!
|
pipin162
11-04-2008 22:21
|
Юли единственото което мога да кажа за хората,които познавам лично и правят големи апнеи около 3:30 над 3:30 при нормално лежане за риба,по мое лично наблюдение тези хора обикновенно,от малки още се проявяват като такива,още в пубертета особенно това сипроличава,ако практикуват плуване или гмуркат по един или друг начин.Другият вариант е,или да са отлични активни плувци или спортисти в друг спорт,който се изисква много въздух.
Цецо моето мнение относно апнеята ти е,че е напълно достатъчна,а гмуркаш ли често неминуемо ще стане и по добра,дори няма да усетиш кога и как е станало.
|
|
Освен себе си, наблюдавах внимателно още 4 човека.
Забелязах, че когато между отделните гмуркания има разговори, по каквито и да е въпроси, всички наблюдавани не можем да достигнем високи стойности.
Когато всеки мълчи и се съсредоточава в елементите на гмуркането, много скоро работата става... в повечето случаи. Та ако някой се интересува, добре е при тренировки във вода, разговорите да са колкото може по-редки... Ролите се разпределят в началото, после се говори по изключение.
А тренировките помагат винаги. Дори и просто плуване под вода в басейн с методично изследване и настройване на най-малки подробности от почивка, раздишване, китово салто, шнорхел, нос(изравняване), плуване (какво темпо, амплитуда, честота на маховете, положение на ръцете, главата, състояние на мускулите на лицето, шията, врата, гърба, корема...).
Примерно подобряване на техниката на движенията с крака може да увеличи изминатото разстояние с доста метри. Почистените/изпразнени черва - също. Изпиването на един голям чай с мед и лимон преди и в средата на 5-те часа лов съществено забавят настъпването на умора. Може да се пият и електролити/разтворени соли, витамини, ензими, минерали + вода, но и тук има мярка...
Доста часове след приемането на храна организмът ни отделя значителни ресурси, за да я обработи. Следователно е добре да го улесняваме в тази задача като не приемаме трудносмилаема храна и не я приемаме късо време преди гмуркането.
Срастванията и др., причинени на белия дроб от пушене и увреждането на черния дроб от алкохол няма как да подпомагат/удължават апнеята...
Разбира се, тренировките от всякакъв вид във времето, когато не можем да гмуркаме в действителни условия, намаляват/забавят загубата на форма.
Лесно е от прекалени амбиции за бърз напредък човек да се пресили... Това бягане в апная нещо ми се струва опасно, може човек да се замае, да стъпи накриво (напр. в парка) и да падне и се удари на случаен остър предмет...
Според мен е съвсем сигурно, че ЦЕЛЕНАСОЧЕНОТО и редовно изпълнение на упражнения дори само от ХАТХА йога - дълго и редовно, може да помогне за удължаване на апнеята, за запазване на контрола и управляемостта на мисленето и действията ни при настъпване на критична ситуация...
Проверено е, че нетърпеливите опити за овладяване на нещата "за 3 дни" водят единствено до опасно прекрачване на границите на пресметнатия риск. Както писаха колегите, овладяването отнема години, но ако искаме "да се доближим до морето, може би да станем част от него" ще получаваме наслада и от самото вървене по пътя...
|
Ceco Vasilev
12-04-2008 10:07
|
При тренировка на апнеа кога според вас трябва да се поеме дъх. трябва ли да се напрягам до краен предел или при първия по сериозен порив за кислород да прекратя апнеата.Въпроса ми е най вече за тренировките в басеин.
|
pipin162
12-04-2008 13:30
|
Няма смисъл да се напрягаш до краен предел,това ще те изтощи и за следващия опит ще ти трябва много повече време да се съсредоточиш и да раздишваш.Няма смисъл да го правиш освен ако не искаш да правиш свой личен рекорд,а ако ще правиш такъв не прави много опити,не повече от 2-3,като между всеки да си има паузи с нормално плуване под вода,за може организма да с почине.И все пак бъди разумен при личните рекорди,не изпадай в супер крайности.
|
|
Никакви крайности ако не те наблюдава човек обучен да оказва първа помощ.
|
|
Нови Продукти
Цена: 280.00 Лв.
Spearfishing
|