@Yavorsub:
Яворе, Яворе, още колко работи съм написал ама кой да чете ! Но да не забравяме, че тука работите са на един друг принцип
Тука например е сбъркана (според мен) цялата философия в темата и от там - дискусията която се води . Дай да се върнем в основата:
Въпрос: Що е то ролков харпун (ролер) ?
Отговор: Относително къс ластичен харпун, който може да стреля като дълъг такъв.
В: От какъв зор ?
О: Ами като е мътно и и трябва мощна пушка - те това е отговора, без да използваме пневматик.
В: Ами защо не пневматик ?
О: Ами защото аз си искам ластичен харпун ! Толкоз.
Сега търсим, що пък ролера да не мое да фърга на 8-10 метра?
В:По какво ще стреляме на 8-10м ?
О: Явно не по платерини и кефали.
В: Ами що от 10м?
О: Ами щото се вижда на 12м. (примерно)
В: И тогава за какъв чемер ползваме къса сложна пушка, като може и с дълга по-опростена?
о: А де... !?!?!?
Тука вече е време да се обясни предимството на по-дългата опростена пущина.
...................................................
Не е трудно. Дори напротив.
...............................................
Само в подкрепа на думите си искам да спомена един момент, който помня от един мой междуконтинентален телефонен разговор с големия приятел на българските харпунджии - Бат Данчо, който на въпроса ми:
- На какво разстояние взимат успешно риби, твоите пушки?
- На 50 фута , според моите приятели - клиенти! -Беше неговия отговор.
Аз лично му вярвам.(1 фут, между другото, прилича на нещо като 30см.)
Вижте му харпуните (не са ролери) и после пак ще дискутираме (ако кажете де).
До сега съм имал 2 пъти потребност да стрелям на 6-7 м хоризонтално.
Фактът, че хора като бат' Данчо правят харпуни, стрелящи на 12-15 м най-вероятно означава, че има риби и/или случаи, които не идват по-близо до ловеца.
Е, и ако може харпунът да не е много дълъг и тежък (при транспорт), още по-добре.
Известно е също, че по-дългата стрела губи повече енергия от вибрации, от по-късата. За това когато е възможно, е добре стрелите ни да са по-къси и по-дебели при равна маса.
Ако пък може и част от усещания откат да се поеме от движещия се назад ластик, още по-добре.
Тези причини, заедно с любопитството "може ли да се направи това" за мен са достатъчно силни причини, за да изследвам въпроса. Приветствам всички колеги, които освен с изследвания, се занимаха и със строителство.
Аз за ролера писах че стрелях платерини и е прецизен изтрела с тежка стрела с малък откат,ама ако гърмиш с 4 ри 14ки със 110 см обикновен харпун , можи да ходиш да ти сменят ставата на китката ..
@matovsub: Иво нека се придържаме към темата, а тоз който слага на обикновен харпун 4х14ки е .... по-добре хич да не го характеризираме.
Колкото и да ми се иска да кажа нещо обидно или поне оригинално, винаги са се намирали такива "майстори" и винаги ще ги има .
А по темата: пак смятам че има място за всички видове и модели в морето.
А и мноо ясно че всички харпуни са яки; ролера го хвърлям ма команча не ,за мен лично харпуна не е толкова важен ,ами движение да има пред него ,пневматиците са друг гъдел ама който може да стреля с тях, имам вакумен кит и пневматик но за сега го ползвам с петозъбец....
Всяко свободно летящо тяло ( т.е. без работещи двигатели и аеро(хидро)динамични повърхности) има параболична траектория. Кривината на параболата зависи - в нашия случай - от разстоянието на стрелба, началната скорост, посоката спрямо хоризонта, разположението и извивката на контрата, масата на тялото, диаметъра и здравината на стрелата, наличие на затворен водач... Важно е да не забравяме, че при значителната промяна на скоростта на стрелата, се променя и значението(т.е. влиянието) на горните фактори... Без тренировки и добро владеене на стрелбата, не можем да улучваме от големи разстояния...
Vov, не разбрах. Стрелата след изстрел свободно летящо тяло с параболична траектория ли е, или е в другата категория: работещи двигатели и/или с аеро(хидро) динамични повърхности?
Всяко свободно летящо тяло ( т.е. без работещи двигатели и аеро(хидро)динамични повърхности) има параболична траектория. Кривината на параболата зависи - в нашия случай - от разстоянието на стрелба, началната скорост, посоката спрямо хоризонта, разположението и извивката на контрата, масата на тялото, диаметъра и здравината на стрелата, наличие на затворен водач... Важно е да не забравяме, че при значителната промяна на скоростта на стрелата, се променя и значението(т.е. влиянието) на горните фактори... Без тренировки и добро владеене на стрелбата, не можем да улучваме от големи разстояния...
Vov, не разбрах. Стрелата след изстрел свободно летящо тяло с параболична траектория ли е, или е в другата категория: работещи двигатели и/или с аеро(хидро) динамични повърхности?
Стрелата след изстрел (=след прекратяване действието на ластиците) е най-тежкия случай: НЕсвободно летящо тяло (постоянно спирано от кордата) с параболична траектория и под непрекъснатото променливо влияние на формата на хидродинамичните си повърхности (връх, контри, пръстенчета, перки, засечки, огъвания(вибрации)на тялото на стрелата). Тя се движи по парабола - с намаляващ радиус на кривина. При стрелба под ъгъл спрямо хоризонта нагоре - от 15-20 до 60-70 градуса пропадането на стрелата е по-голямо (т.е. настъпва по-рано) от колкото в хоризонтална равнина, а при стрелба надолу под същите ъгли пропадането е по-малко. При стрелба право нагоре и право надолу отклоненията от точката на примерване се дължат само на въздействието на крив връх, несиметрични контри, крива стрела, нееднакво примерване, стъкмяване...
Ако искаме да добием представа за групираността на стрелбата от един харпун с дадено стъкмяване, което за мен е много важно за успешен лов, можем да се постараем да осигурим възможно най-еднаквите условия в продължение поне на 15-20 изстрела в контролирана среда. Това са разстояние от върха до мишената, хоризонтална равнина, напълно еднообразно, ЕДНАКВО примерване, никакви промени по стъкмяване, подреждане на корди, въжета, върхове, пръстенчета, изпъната и еднакво стегната ръка и пр...
За случая лов на много големи риби според мен задоволителен резултат, позволяващ "приемането" на даден харпун за подходящ, би бил: в хоризонтална равнина, на разстояние 6 м, в 8 от 10 изстрела стрелата да попадне не по-далеч от 5-6 см от точката на примерване (евентуално центъра на мишената). Това е група с диаметър 10-12 см и ако се постигне в контролирани условия (басейн, без клатене, без спазми за дишане и пр.), това все още не означава, че можем да уцелим на подходящо място дори 100 кг риба, която се движи с голяма скорост и т.н. - в действителни условия...
Вероятно затова забелязваме по клиповете в ютуб стрелба от доста по-малки разстояния.
От личен опит мога само да кажа:
с горна контра - 1 педя под мишената
с долна контра - без грам пропадане
с долна, но не затваряща се плътно контра - 1 педя над мишената
И това на 5 м. до мишената
При друга марка стрела с друг дизайн контра може би ще има различни резултати.
Затова, както казва Vov и други колеги, за постигането на точна далечна стрелба най-важни са тестовете с различни стрели, контри и ластици.
Но и да пропада или да повдига малко изстрела с многото опити с времето човек свиква и компенсира с окомера, и когато един път свикне е склонен да не се разделя с харпуна си за нищо на света.
Но и да пропада или да повдига малко изстрела с многото опити с времето човек свиква и компенсира с окомера, и когато един път свикне е склонен да не се разделя с харпуна си за нищо на света.
Точно! Сега в тази мътилка като свикна да стрелям "каубойската" после като се поизбистри водата доста пропуски правя докато се нагодя да се целя и стрелям с изпъната ръка. То все пак зависи и от размера на рибите де
@Yavorsub:
Не че не съм съгласен до известна степен с мнението му, но се съгласих с мнението,че на практика предварително предсказване на изстрела е почти невъзможно.
пак ще кажа, че за мен изстрел от 5м. в Черно море си е екзотика.Причини-бол.
Майката му е яко киснене в гьоля и само риби да има за пуцане.
Тази тема е за ролкови харпуни - схемата с ролки изобщо и всички мислими варианти. Включително, за големи риби. А не за морета.
Изобщо създаването на достатъчно къс, лек за пренос харпун, с който може да се вземе риба 50 - 100 кг от разстояние 7 - 6 м, си е голямо предизвикателство. Особено като имаме пред вид, че изследванията не се вършат в екипирана лаборатория, с научно-теоретично съпровождане и пр., а само с добрия ни ентусиазъм. Първият вариант на решение е измислен отдавна от бат' Данчо и други производители.
Ако водачът на стрелата е много добре "затворен", само колкото да минават засечките за зареждане, и е направен от достатъчно як и с ниско повърхностно триене материал, то той може да удържа /"гаси" големите вибрации, създадени от прекалено силни за дадена дебелина на стрелата ластици (вибрациите поглъщат много голяма част от енергията й). Пак би имало загуби, но много по-малки, отколкото при отворен цял водач или без такъв. Това вероятно има място в ролков харпун с места за пълнене с вода...
Важно е също, че при нарастване на началната скорост на стрелата, нараства и влиянието на всички малки неточности, кривини, извивки.. върху траекторията на нейното движение.
Здравейте колеги !
Михаил Докучаев представя и показва положителните предимства на ролковия харпун в 10-то изложение "Златен Делфин", Москва 2012 г.
Също в филмчето се показват всички новости на производителите до момента от световен мащаб. Дават се отговори на много въпроси. Застъпена е темата за подводен риболов в сладки води. Подводният риболов в Астраханска област, а който го изгледа до края, е веселата част на награждаването на победителите. Коментара е на руски език.
Братушките са страшни! Сега в крак с политиката може да се ориентираме към руската екипировка ! Предлагам на следващото състезание да не бъдат допускани състезатели с иностранни марки екипировка по себе си!
Колега Vov, когато изказваш мнение по даден проблем, най-добрия съветник е личния опит. Повтарям - ЛИЧНИЯ.
Улавям те тук, че последните няколко твои поста са продиктувани не от личен опит. Даже не знам и от какъв...
Не коментирам постовете ти за самонагаждащите се по твърдост плавници с потенциометър, за клапаните на бойлерите, за язовирите с рязко променящата се температура, където на всеки метър има протегната корда за оплитане, че сега и това изказване...
Ако стрелата ти е тънка-дълга (това казано на прост език) на технически - стройна, това, че имаш водач на пушката ти не помага толкова, колкото си представяш, ако пък е прекалено стройна, ефекта от водача е просто ОТРИЦАТЕЛЕН. Колкото по-плътно е изпълнен - толкова по-зле.
Водния баласт също сам по себе си не решава автоматично проблемите.
А последното изречение в твоя пост ... просто не е за коментиране.