|
МИДИ---дали ще ни липсват,няма ли да променят пътя на рибата?
|
Е, аре с’я! Иво, не съм голям харпунджия. Просто съм голям! И съм харпунджия от две години преди да извадя първата си рибка. Хахаха, всички ми се смяха тогава! ... И това нещо в поста на Юли (spear) ми хареса! Наистина Дунав минава през половината Европа и там се излива всичко, което може да му хрумне на човек, но относно корабите, мога да ви гарантирам, че нещата не са като преди 10 или 20 години.
Знам, че се повтарям. Обаче говорим за оперативно замърсяване, не за инциденти. Инциеднтите в голяма степен се дължат на човешка грешка, но замърсяването от нормалното опериране на корабите е намалено. И спред мен то е основното. Има съвременни системи да извличане на “мазнотиите” от отпадните води. Освен това има пристанища, където сдаването на тази отпадъци е безплатно за корабите или до определено количество е включено в пристанищните такси. Естествено, че няма да се изхвърля в морето, като може да се предаде на брега. Да не говорим, че има международна конвенция за опазване на чистотата на морето и както напредват технологиите, контролът и следенето става много по-лесно. Не споменавам подробности, но едно време беше, когато се чакаше да се мръкне.... и айде всичко зад борд! Наистина беше така. Като малък редовно ми се цапаха краката с мазут по плажа. А напоследък, да не казвам изобщо, почти няма. Това не е ли добър знак? И още нещо. Като си седят корабите, обрастват. Полепят се разни водорасли, и други гадинки и поради тази причина се движат с по-голямо съпротивление във водата. И в един прекрасен период от човешкото развитие, някой е измислил решение! Вместо да се наемат водолази да почистят подводната част на корпуса хората измислили нова боя! Боя с отрови, която не позволява на водорастлите и другите полепващи гадинки да живеят. Е да, ама НЕ! В малко по-следващ етап от човешкото развитие, тези бои станали забранени. Даже вече наличието на сертификат за боята на кораба е нещо, което портовите власти проверяват.
Та с две думи, се опитвам да ви кажа, че поне това, което се вижда по корабите, определено изглежда обнадеждаващо. За това какво се излива по Дунав в морето не мога да кажа...
Другото хубаво, което си мисля е, че в селското стопанство контролът сега е на по-високо ниво, от колкото преди време. И съответно изкуствените торове и пестициди, които се използват са или по-малко, или с по-умерено действие. Безмислено е да обяснявам, че всяко поле се отмива от дъждовете в реките, а реките отиват към по-големите реки... и така към морето.
Може и да греша, но понеже съм си оптимист и гледам на света с розови очила все си мисля, че нещата не отиват толкова на зле... Пък и нали затова това е форум. Всеки да си начеше езика и да си каже мнението. Аз така мисля и ми харесва.
Нека да се изкаже някой биолог де! Качо, ти освен с платерини и кефали с какво се занимаваш? Хайде обади се!
|
pipin162
08-12-2008 16:38
|
Качо би ли дал и ти едно мнение,молба и от мен.Ще ми бъде интересно какво мислиш по въпроса и какво милсят твои приятели на,които това им е постоянна работа.
|
stefdive
08-12-2008 19:59
|
Трудно може да се измисли нещо по смехотворно от това, че причина за изчезването на мидите е прочистването на морето(демек умират от глад).От няколко години те са обявени за бедствие в Големите езера заедно с попчето,а там както знаем водите са доста чисти.
Корабите продължават да си изхвърлят сантинните води,че дори и по-сериозни отпадъци.Издаването на сантини и билдж в пристанищата е все още на теория, особено за старите барутници които плават в Черно море,пък и контрол почти няма.
Що се отнася до участието на рапаните според мен имат нищожен принос за изчезването на мидите, иначе да ги бяха унищожили досега когато бяха повече.
Когато преди години събирахме рапани на мидените полета пред Варна мидите си процъфтяваха и въобще не им идваше на ума да изчезват а бяха буквално покрити от рапани.
От друга страна когато преди години бачках в Норвегия ми направи впечатление,че по дъното черните миди бяха рядкост, но пък бяха големи.В същото време бяха напаст за развъдниците защото за няколко месеца мрежите обрастваха с дебел слой миди и ставаха като стена.Не знам какво им пречеше да се размножават по дъното.
Току виж озаконили траленето за да унищожат лошите рапани.А пък то нещеш ли може точно то да е причина за изчезването на мидите.
Оглеждал съм дъното след като е било тралено и бях изумен от мащабите на разрушението!Нямаше и помен от мидени полета а слой от около 30-40 см.от дъното беше обърнат.В периода на активно тралене в района облаците мътилка се виждаха от повърхноста.Ако погледнете картата ще видите,че платото пред залива на Варна започва от Калиакра и продължава до Палеца и очевидно е образувано от наноси в течение на много дълъг период.Този слой който траловете вдигнаха е много вероятно да съдържа вещества които да са пагубни за мидите?! Това все пак са само догадки.
Едно със сигурност знам,че всяка груба намеса в природата каквото е траленето ще бъде с лоши последсвия.
|
|
Браво Чефо!
Все едно ми прочете мислите едно към едно.
|
|
Миналата година случайно се срещнах с една дама работеща в океанологията. Според нея рапаните не са причина за изчезването на мидите. Все още не знаели, какво става на практика.
До миналата година вадих миди около Варна, намираха се все още. Но тази година положението е плачевно. Бях очуден когато намерих такива на Кранево и напълних торбата.
На мен ми се струва, че пръст в тази работа поне за Варна имат курортине на север, особено Златни пясъци. Всичката химия, която се изхвърля в морето минава през мидите. Вероятно не я понасят.
А за траленето две думи няма. Ефекта от него си е направо като поле покрито ат касетъчни бомби. Пълно унищожение. [link]
|
|
Аз също съм на мнение , че да се твърди ,че морето ни става по чисто е абсурд
Ще дам пример с района от Равда да Елените ако до преди 7-8 години общата леглова база беше около 40 -50 000 легла сега в момента е 800 000 и расте а нова пречиствателна станция няма нито една направена , за почистване да кажем на всяка една тоалетна в тези хотели се ползва отровен препарат който не след дълго заедно с отпадните води отива в морето а има и какви ли не други отрови ползвани ежедневно и изхвърляни в канализацията така , че няма как положението да става по розово
На рапана обаче тези отрови явно не му влиаят и той си процъфтява като вид и от своя страна помага за унищожението на мидите
понеже помня какво беше преди 20 години и какво е сега и ако нещата продължават така което се и случва и понеже съм черноглед мойто мнение е , че до 6-7 години мидите ще изчезнат изцяло. И тогава да му мислим ...
|
stefdive
09-12-2008 22:29
|
Аз не съм толкова черноглед.Не ги отписвайте не са толкова кекави!Също така никога не съм се заблуждавал,че рапаните ще изчезнат от Черно море.По-скоро ще ни надживеят(като вид) !alien
|
Калин(zoom)
10-12-2008 07:24
|
Веско не мисля че си прав.
Първо в цял свят на такива места е невъзможно да се изгарждат пречиствателни станции...Просто няма как тъй като няма наклон за отвеждането на водите към едно централно място.
Второ-ще ти дам пример Балатон.
най-голямото езеро в европа е.
Бил съм там поне 15 пъти(последно преди 15 години)...В сравнение с Черно море е много малко...А е застроено до дупка...На мест чак до 15 километра от брега......пак ти казвам, езерото е 80км на 15км ...като брегова ивица е повече от нашто море но като вода-нищожно......убеден съм че всичко се излива в него....но пък то е врашкано с риба сравнено с който и да е наш гьол...за жалост нества за гмуркане защото е бяло като мляко
|
sea-wolf
10-12-2008 12:47
|
Zoom, сигурен ли си, че си наясно с пречиствателните станции и, че такива немогат да се изградят и да поемат водите на всички тези супер застроени турситически селища? А примера с Балатон незнам какво общо има с нашето море. Аз мога да ти дам пример с езерото Вая. Знаеш ли колко много риба има там и какво влиза в него? Но нещата са много комплексни, невиждам как може да сравняваме някакво мътно рибно езеро с нашето море.
Имам чувството, че някои от вас са далече от нашето море, виждат го рядко или просто не го виждат толкова добре. Всички като Апостол, Веско и другите писали преди мен, които са постоянно в морето виждат с очите си, че нещата се променят за много кратко време. Това не са разни теоретчини постановки. Морето се променя пред очите ни. Всички тези туристически селища, някои от които са с големината на градове са си реални. И говната, които често плуват на харманския и градския плаж в Созопол, и те са си реални. Хубаво е да има оптимисти, но на хората, които са постоянно в това море хич не им е весело.
|
|
От както тръгна дискусията по темата, ме терзае въпроса, дали наистина с изчезването на мидите се променя и пътя на рибите? Като типичен пример, мисля най-вече за шофьорския плаж. Както споменах вече, до преди 5-6 години крайбрежната канара беше изцяло обрасла с миди и там си беше изключително рибно място. Много лавраци, кефали и платерини сме били, включително и скални платерини, за попчетата няма да ви говоря какъв болук беше. От 2-З години от това същото място почти винаги се връщаме валат, дори попчета вече няма там. Само голи скали и мъртвило. Много жалко, защото ни беше едно от любимите места, но това лято за пореден път се разочаровахме от безрибието. Тези дни една мисъл ми се загнезди в главата -дали няколкото "мастодонта" които построиха на самият бряг на "Дюни" и изливащите се в морето отровни препарати и мръсотии от тях, не са причината за изчезването на мидите и съответно и рибата.
|
pipin162
10-12-2008 14:49
|
Точно за тези препарати говоря Ванка.Те са някакви нови според мен,неупотребявани досега.Водата става бяла от тях.Не знам какво е,но се използва масово.Предполагам знаете как е в България,всеки гледа от другия какво използва и така нещата се популяризират.Не знам вредни ли са за мидите и до колко.Но съм виждал странно умрели риби през 10-ина метра по дъното.Той Сергей(Добро) точно за това говореше преди време и беше потресен от гледката.
|
mc_ribe_ribe
10-12-2008 18:59
|
Моето наблюдение е ,че мидите измират наи вече в по урбанизираните райони и бързо развиващите се курорти.Например по северното черноморие това "измиране" не е все още така драстично...Статистическите данни за стремглаво нарастващия демогравски прираст,които изнесе Spear за Европа са показателни и доста стряскащи за последните 20 г.Една "крехка" еко система ,каквато е Черно море лесно може да бъде разрушена от това!Причината за измирането на черните миди със сигурност не е една и въпроса трябва да се разгледа по глобално,например дали това се наблюдава и в други държави от черноморския басейн ,дали се наблюдава в близост до устия на реки или до аграрни раиони обработвани с пестициди и др. химикали...Знам само ,че с този въпрос трябва да се заемат компетентни учени защото черните миди са жизнено важни за нашето море.
|
sea wind
10-12-2008 21:23
|
Вече да имаш мидарник си е сериозен бизнес...........
|
Калин(zoom)
11-12-2008 08:46
|
sea-wolf написа:
Zoom, сигурен ли си, че си наясно с пречиствателните станции и, че такива немогат да се изградят и да поемат водите на всички тези супер застроени турситически селища? А примера с Балатон незнам какво общо има с нашето море. Аз мога да ти дам пример с езерото Вая. Знаеш ли колко много риба има там и какво влиза в него? Но нещата са много комплексни, невиждам как може да сравняваме някакво мътно рибно езеро с нашето море. <br /><br />Имам чувството, че някои от вас са далече от нашето море, виждат го рядко или просто не го виждат толкова добре. Всички като Апостол, Веско и другите писали преди мен, които са постоянно в морето виждат с очите си, че нещата се променят за много кратко време. Това не са разни теоретчини постановки. Морето се променя пред очите ни. Всички тези туристически селища, някои от които са с големината на градове са си реални. И говната, които често плуват на харманския и градския плаж в Созопол, и те са си реални. Хубаво е да има оптимисти, но на хората, които са постоянно в това море хич не им е весело.
Наистина съм много далече и нямам наблюдение над нашто море..Но помисли малко логично...как се прави пречиаствателна станция????Не тртябва ли водите да се събират на едно място?Затова дадох примера с Балатон...И там е равно--както е равно и около всеки бряг..Курортите и там са огромни и просто няма начин да се обработват отпадните води.....Освен ако не са направили хиляди пречествателни станции...което много ме съмнява.....Според мен има нещо друго..а може и да се комбинират различни фактори
|
~смотан~
11-12-2008 08:56
|
Апо,мислите ми четеш.В мидарниците как е ?Ако проблема е токсичност на водата при тях също следва да има поражения.Но ако в естествена среда популацията намалява , а в мидарниците всичко е наред ..........
|
|
Не съм много сигурен относно методиката на гледане на миди в мидарниците. А и не можах да намеря информация по въпроса. Но имам смътен спомен че съм виждал в някакъв филм или предаване как висяха вертикално или по стълбове или на въжета и на отделни места бяха като гроздове. Но мисля че не се отглеждаха по дъното! Това може да е съществен елемент защото токсичкните вещества се отлагат по дънотои там да причиняват най големи поражения. Освен това в БГ има три ферми за миди. Едната е край Каварна а там е все още чисто, другата не можах да я намеря къде е :-) и третата е по проект на Сапард одобрен през януари 2007 и би трябвало да функционира край Приморско но аз си мисля че най рано или края на 2009 или 2010 ще извади продукция. Така че може би и самите мидопроизводители нямат инфо по въпроса, доколко замърсяването влияе на продукцията им защото са в по чисти райони, а може и да не си дават сметка за това.
|
|
zoom написа:
sea-wolf написа:
Zoom, сигурен ли си, че си наясно с пречиствателните станции и, че такива немогат да се изградят и да поемат водите на всички тези супер застроени турситически селища? А примера с Балатон незнам какво общо има с нашето море. Аз мога да ти дам пример с езерото Вая. Знаеш ли колко много риба има там и какво влиза в него? Но нещата са много комплексни, невиждам как може да сравняваме някакво мътно рибно езеро с нашето море. <br /><br />Имам чувството, че някои от вас са далече от нашето море, виждат го рядко или просто не го виждат толкова добре. Всички като Апостол, Веско и другите писали преди мен, които са постоянно в морето виждат с очите си, че нещата се променят за много кратко време. Това не са разни теоретчини постановки. Морето се променя пред очите ни. Всички тези туристически селища, някои от които са с големината на градове са си реални. И говната, които често плуват на харманския и градския плаж в Созопол, и те са си реални. Хубаво е да има оптимисти, но на хората, които са постоянно в това море хич не им е весело.
Наистина съм много далече и нямам наблюдение над нашто море..Но помисли малко логично...как се прави пречиаствателна станция????Не тртябва ли водите да се събират на едно място?Затова дадох примера с Балатон...И там е равно--както е равно и около всеки бряг..Курортите и там са огромни и просто няма начин да се обработват отпадните води.....Освен ако не са направили хиляди пречествателни станции...което много ме съмнява.....Според мен има нещо друго..а може и да се комбинират различни фактори
Zoom просто по тръбопроводите се слагат тласкатели (помпи) както е в Несебър старата част например който е доста под равнището на сушата и гравитацията не те интересува
|
|
Митко, правилно си спомняш, мидите по фермите ги гледат по въжета, вертикално. Не са по дъното... и може би има логика в това което казваш (поне за мен) за отравянето на мидите в естествената им среда.
|
sea-wolf
11-12-2008 12:23
|
Митак, до св. Иван има мидена ферма от много години, може би тази ти се губи.
Zoom, Веско ти даде пример с помпите. Няма значение аз какво мисля. Пречиствателните станции са много сложни съоръжения и аз нищо неразбирам от тях. Баща ми обаче участваше едно време в пусканато и после в експлоатацията на пречиствателната станция в Бургас. Та общо взето той е наясно с нещата и покрай него знам за множество проекти, които в момента са в някакъв стадий в България. Част от тях са по черноморието. Никога не съм чувал нещо от сорта, че релефът е някаква пречка за построяването им. Пречките са добре познатите на всчики ни в България като стане въпрос да се построи нещо много сериозно, сложно и скъпо.
|
|
Нови Продукти
Цена: 15.00 Лв.
Spearfishing
|