|
Композитен харпун с воден баласт
|
Здравейте всички.Отварям нова тема ,защото харпуна който показвам на аудиторията е самоделка замислена и изпълнена в малко по-друга посока от обичайната,като искам да подчертая,че харпуна е преди всичко експеримент без каквито и да било претенции.
Става дума за харпун с въздушна камера и воден баласт.Частите на тялото са карбонови отляти в калъпи чрез вакуумна инфузия.
За да съм по-обективен ще разделя нещата така:
Концепция.-Идеята за водния баласт ми хрумна индиректно след един разговор с Явор.Разбира се идеята не е нова,явно такива харпуни са се правили и продължават да се правят и вероятно има различни технически решения за това.В
моя случай нямах никакво Know how и решението на всички съпътстващи неизвестни и проблеми си е лично мое и ми костваше десетки исписани листи с кубици,грамове и плътности на материали;безброй заспивания и събуждания с харпуна,както и отчайващо много фалове.
Та харпуна има въздушна камера в която има затрапен въздух достатъчен да компенсира сборната маса на всичките чорби и качамаци.Останалото пространство от обема на тялото е за воден баласт,който влиза и се оттича от отвора за спусъковата касета.В конкретния случай въздушната камера се получи с малко по голям обем от необходимото,защото не разполагах в наличност с всички необходими съставни елементи за да калкулирам влиянието им.В резултат се наложи допълнително утежняване с олово.
Дизайн. - Модела на харпуна направих за една вечер и го доработвах впоследствие седмици.Формата носи типичните белези на невежеството към съответния период- септември миналата година (не,че сега нещо ми е ясно),както и липсата на какъвто и да било опит в подводния риболов (може би 30-тина часа в морето).Такива недомислици са например отворът за ластици предвиден за две 16-ки ??? ; корема който е можело да изтегля още по-назад,но тогава мислех да слагам хоризонтална макара,а нямах никаква идея колко място и е нужно за да стъпи и заложих на око 10 см.
Инъче дизайна си е плод на лично виждане,като предполагам неминуемо съм бил повлиян от неща видяни към момента.Някои от елементите са изцяло авторски ,други-не толкова,а трети направо скраднати (като стойката за камерата)
Реализация. - Тук само ще кажа,че се вкарах в страшен филм,който дълго време не бих играл отново скоро.Най-общо казано зад готовия продукт има стотици човекочасове труд и безброй калъпи.Но това са лирични отклонения.
Тялото на харпуна е съставено от три части от карбон отляти чрез инфузия,като само при една инфузията стана като по учебник.Външните две са направени при наличен теч от вакуумната торба-плод на което са видимите шупли /за моя радост само козметичен проблем/.Металните елементи за линията съм ковал и оформял от шпилка.Спусъка е копие на оригинален като заслугите и инициативата е изцяло на Валйо.Дръжката е куха и е от полиуретан.
Ще завърша резюмето със специални благодарности на Валйо за подкрепата(беше и продължава да бъде изключително всеотдаен),на Явор за споделения опит(който не беше длъжен да споделя с непознат като мен) и на всички стари и нови приятели с които харпуна ме срещна напоследък.
Технически данни:
дължина-101 см
тегло-1255 гр /без стрела/
воден баласт-между 400 и 500 мл /трябва да запуша всички отвори за да замеря точно/
обем на тялото без дръжката-1550 мл
височина на главата-28 мм
най-висока част-55 мм
най-широка част-82 мм
ластици-два по 14.5 /ще понесе със сигурност и други комбинации/
потенциална зарядна дължина с наварена перка-90 см
реална зар, дължина /салви с пинове/-83 см
/девото/-86 см
макара с 30 м. дайнема
|
ruslani4
09-05-2013 00:44
|
На живо е по-красив, поне 3 пъти.
Илко, на 18-ти идвайте за миграцията .
А Juliano се оказа прав за стрелата. Не купувайте подобни, счупи се от пина при първата среща с камък.
|
mc_ribe_ribe
09-05-2013 07:39
|
Отново поздравления за майсторлъка и за огромния труд,мерак и желание което си вложил.Желая ти много приятни емоции с този красив харпун, инека тази ти скуптора да оживее и под водата.
|
|
Браво! Изключително внимание към детайла!
Аз имам въпрос за стойката. Пречи ли при зареждането? И не беше ли възможно да ги няма долните "зъбчета" за да може да се завърта назад и да пада под петата на харпуна за да не пречи при зареждане?
И още нещо, според мен един толкова добър харпун трябваше да е в по-голяма дължина. Но предполагам като за първи опит не е било оправдано да се правят по-големи калъпи и т.н.
В общи линии това е най-добрия "първи опит" който някога е бил показван тук или където и да е другаде
|
|
Имаме си нов майстор явно ! И това произведение от 1-ви опит?? Някои хора от 20 години дялкат харпуни и са далеч назад от този първи опит, Браво!
|
megakoko
09-05-2013 09:31
|
страхотна машинка си спретнал! Това според мен е ултиматният харпун за нашето море, и не само. Като добавим и че е за правилната ръка .... няма грешка, браво!
|
pipin162
09-05-2013 09:36
|
@iliqni4:
Браво за eнтусиазма и изпълнението! Аз лично имам една забележка относно петата. Петата е ефектна, но според мен двата долни зъба, ще убиват, но най-вече крият риск да ти скъсат неопрена, ако харпуна приплъзне при зареждането. Виждал съм как става въпреки, че неопрена беше с хеланка и мисля, че скъсването беше заради острите части по петата на харпуна.
|
|
Благодаря на всички за полужителните отзиви.Относно стойката-мисля,че основното преимущество на това да е разположена централно над петата е че не пречи при зареждане.Това не е предположение,а заключение след 5 дни гмуркане.По-скоро ангажира при прицелване,но това е въпрос на изграждане на навик .За петата-тя е с много малка площ и не че от един правоъгълник надстърчат два рога,а обратното- в правоъгълника е вкопана ямка и наистина не пречи на китката дори дланта да идва малко странично спрямо надлъжната линия.Инъче петата ще бъде намазана с ПУ за по-добро сцепление и за да се избегне това за което Пипин пише.
|
dimardesy
09-05-2013 11:02
|
Поздравления и от мен - страхотен харпун - страшно много ми харесва пипването на детайлите и уникалността на стила като цяло... пожелавам ти бъдещи успехи!
|
|
Поздравления, страхотна работа си свършил, мога само да си представям какъв би бил втория ти опит. Аз лично бих облякъл и дръжката с карбон но ти така си преценил , имам въпрос относно как точно свърза отделните части на харпуна само ги залепи или нещо друго, а стойката за камерата ти е произведение на изкуството направо
|
|
Руслан е прав, че на живо изглежда три пъти по добре, а и след ретуширането съм сигурен , че Илиянич , ще го изпъне отвсякъде. Радвам се , че и водните тестове са успешни и всичко е О.к. Златни ръце имаш момче. Много ми хареса и онова малкото нещо което е над стойката и за което се захваща Гопро-то. Викам му аз, защо я сряза бе момче, а той ми се смее и вика: не бе батка аз си я направих, че и надпис на Гопро сложил
|
valkosub
09-05-2013 13:56
|
Браво! и от мен. Страхотна работа! Само две неща, дори не са забележки, по-скоро препоръки, но то е въпрос на лични предпочитания - първото е, че може да е хубаво да направиш един прорез най-отпред на главата (хоризонтален), през който да може да се промушва въженцето на ластика, за по-лесено слагане и сваляне на ластиците. Така като е затворена, трябва да развържеш тетивата за да свалиш ластика, а иначе само го измушваш през прореза. Надявам се ме разбра . Второто нещо, е че можеше да направиш металното ухо, през което минава въжето на макарата (отпред под главата), което служи и за премятане на основната линия, малко по-голямо. Аз съм минималист, струва ми се и ти, но ми изглежда, че ако беше по-голямо щеше да е по-удобно при "премятането" на основната линия, че ще става по-бързо. Но, така или иначе, поздравления за готовия продукт!
|
|
Както вече и другите го казаха...харпуна е много добре пипнат....бутиково изделие!!!!
Аз си представях, че инфузионната технология доста улеснява работата с композити ама явно при такива сложни и красиви форми си е яко главоболие та дори и да имаш перфектния калъп. Ще споделиш ли от какво си правил калъпите за ръкохватката и харпуна и най-вече как си свързвал отделните черупки. Мога да си представя, че е по подобен начин както се правят например рамките за байкове и тем подобни, но все пак си мисля че е доста по-увъртяно.
Аз калъпите за мойте ръкохватки ги лях от еластичен полиуретан и съм много доволен от резултата...в крайна сметка е много по-бюджетно решение от силикона, но си остава все пак скъпичко ако работиш с големи детайли.
Има ли конкретна причина да я правиш дръжката куха? Така не е ли по податлива на чупене та дори и да се ползват такива смоли с висока еластичност и твърдост (shore D > 75). Плътността на ПУР-а е малко над тази на водата и не би трябвало да влияе много при карайното балансиране... или правя грешки в разсъжденията си.
|
|
Нови Продукти
Цена: 390.00 Лв.
Spearfishing
|