Разглеждане на всички мнения на Wishbone
|
Идеята ми беше да я видят останалите - не за друго... А иначе, изнудване е нещо различно от формална гледна точка. това си е бизнес, майна!  |
|
Абе то лошо няма!
Щеше ми се и някои от по-добрите да се включи в дискусията, че аз определено не съм най-сведущия!
Поздрави! |
|
Scuba,
Мерси! Предполагам, че е същата тока - найстина се закопчава като войнишки колан. Пусни една снимка за да я видят и другите, ако имаш дигитален апарат.
Най-сигурната тока на света! Аз съм известен с това, че намирам кусур на всичко, но тази тока е перфектна от гледна точка на сигурността!
А ако пуснеш снимката, може и да ти разкажа как ми спаси живота...  |
|
Пичове,
Тая дискусия здраво се разшири!... Което адски ме радва! 
SeaWolf - успех с проекта - не бързаме!
Popac, това твойто не е било SWB ами си е бил чист кислороден глад. Тъй като не съм лекар, не мога да съм 100% убеден в това, но така горе-долу описват симптомите преди загубата на съзнание и LMC... Попац - тренирай с някой приятел ако в басейна няма спасители! Задължително! И е добре да се запознаете първо с някой курс по първа помощ в такива случай. Например: случва се при samba някой да си глътне езика - какво правиш в такъв случай?
Няма да се притесняваш за македонския... Тъкмо и ние може да си припомним някоя забравена дума! 
Цецо, причините за това може да са 100, но най-вероятно е комбинация между нетренирана апнеа и лошо раздишване... Дълбочините се гонят постепенно - с години!... Не се хвърляй с главата надолу...
Който беше питал за прекомерната хипервентилация - пренасищане на кръвта с кислород при прекомерно раздишване (разбираш най-често по това, че ти се замайва главата - поне при мен е така). Подтиска се поривът за вдишване поради ниското ниво на CO2 в кръвта... Не бива. Спираш да раздишваш, почиваш малко на повърхността и пак раздишваш но по-кротко. |
|
И аз съм със Скуба - работния ден не е подходящ за такива неща... Аз в 8 тръгвам за работа, и не ми се ще да го правя с пълзене... |
|
Момчета,
Имах един колан, който веднъж ми спаси живота, а после го забравих след едно състезание, та дано сега спаси и нечий друг. Самият колан беше от вътрешна автомобилна гума. Въпросът ми е а токата - представляваше две отделни части, като едната се подпъхваше през отвора на другата и така двете се заключваха една за друга. Сигурен съм, че е някакъв вид леководолазна, защото от долната страна на токата имаше кукичка за закачане на ремъка между краката. Това е най сигурната тока според мен, но не си спомням как се казваше, а не съм я и срещал по магазините. Тъй като коланът беше еластичен, а и нямаше парчета плат които да се "захапват" за да се закопчава, коланът директно падаше от кръста буквално с едно повдигане на катарамата...
Ако някой си спомня как се казва този модел - нека каже - не съм го срещал и в интернет... |
|
Цецо,
В стара литература бях срещал, че основните пориви за вдишване (не става дума за броя на контракциите на диафрагмата) са три, като най-дълго е времето между първия и втория, а третият най-често е непреодолим... Ако стискаш зъби - припадаш (сухо удавяне), ако не - просто си се давиш... Предполагам, че твоето "Ехе, колко мога!" идва след първия порив - при мен той обикновено беше доста слаб, просто като напомняне. Тези 7-10 секунди, за които говори Лаврак, вероятно са именно онзи втори порив, след който следва определен период от време преди непреодолимия трети...
Изобщо обаче не съм сигурен дали съвременната наука все още поддържа тези становища, затова не мога да кажа нещо като: "Чакай втория порив и тогава излизай!"... Затова и не мога да дам някаква сигурна схема за стоене под вода. Камо ли пък да я определям с точност в секунди.
Има едно нещо, което съм научил още като дете от един от ветераните, който днес гони 70-те (да е жив и здрав!) и вади по между 7 - 11 риби на влизане, които продава за да стои по 4 месеца на морето! Той ми каза следното:
Aко до минута - минута и нещо на дъното не дойде риба, няма смисъл да оставаш...
И е прав, макар че той говореше от опит, а аз по-късно се опитвах да анализирам дали е прав. Дори и да дойде риба, ще е нужно време и много движения, които допълнително намаляват апнеата, за изстрел, улавяне и обработка на рибата. Ако приемем, че нормалната ти работна апнеа (не тази на сухо, а тази при гмуркане) е 1:30 минути на дъното, и на минута и 20 ти дойде риба, тогава какво би последвало?
Остават ти 10 сек. апнеа, но това е апнеа в покой (лежиш на дъното)! Движенията рязко съкращават това време. Ще удариш рибата и ако, дай Боже всекиму, тя е едра, ще има борба. Едва след това ще тръгнеш към повърхността, а междувременно, нищо чудно да се удавиш, защото адреналина от прострелването на рибата намалява силата на порива за вдишване.
Едно е сигурно - прекомерната апнеа и прекомерната хипервентилация (при раздишване) преди гмуркане трябва да се избягват по всякакъв повод!
Много по-важно от дългата апнеа, според мен, е да се изучи топологията на дъното и поведението на рибата при определени климатични и други фактори. Те гарантират улова, а не това на коя минута посиняваш...
Ще ми се да чуя SeaWolf и Валкосуб какво мислят по този повод...
Поздрави!
P.S. Едит-а е заради правописни грешки... 
[ Редактирано Thu Sep 16 2004, 04:36PM ]
[ Редактирано Thu Sep 16 2004, 04:39PM ] |
|
Така е и в София - само мисля, че оловото е по-скъпо. Нали сме в Столицата все пак, нашето олово е далеч по-добро от обичайното олово. Софийското олово - по-доброто олово! %-6 x) |
|
И двамата по-горе са 100% прави...
В крайна сметка недостигът на кислород в мозъка е основната причина за загуба на съзнание - едното поради прекрасно обяснения механицзъм на SeaWolf, а лаврак дава и механизма на загуба на съзнание в дълбочина. При прекомерното задържане на кислород фрийдайвърте различават два вида последствия:
1) Загуба на двигателен контрол - lost of motor control
2) Гърчове или Samba
Едното си е чист припадък от липса на кислород, а второто са гърчове от шока от липсата на кислород... И двете са еднакво опасни... |
|
Щом пита тук, надали търси нов...  |
|
Цецо,
И аз така веднъж си поисках подарък и до ден-днешен все си чакам... А бях скромен! Само един Freelander!
 |
|
Добс,
Най-важното нещо, което трябва да знаеш е винаги, без изключение, независимо от физическото ти състояние, набрания опит или просто адреналина, да не поставяш сигурността на 2ро място... Колкото и да е хубав този спорт, толкова е и опасен. И не приемай написаното на сайта или във форума безрезервно. Това не е учебник по подводен риболов. Такъв няма и да намериш, защото нищо написано не може да те подготви практически.
Просто никога не се надценявай! |
|
Привет!
Не мога да не се съглася със Sea-wolf, който както винаги, бие право в целта! Всеки от по-опитните харпунджии се балансира под повърхността.
Не мога обаче да не държа на това начинаещите като Dobs да не го правят, а да се балансират на повърхността - единствено с оглед сигурността.
Гмуркането е малко като шофирането. Първите стъпки са много внимателно преценени и плахи, но щом се овладеят основните техники и начинаещият решава, че вече може да "настъпва газта"... Точно тогава стават най-големите бели. Именно затова и смятам, че балансиране под повърхността трябва да се прави едва след като останат твърде малко неща в морето, на които гмуркачът да не реагира повече или по-малко рефлекторно.
Когато липсва рефлекса да се освободиш от баластния колан, много повече шансове би имал човек балансиран на повърхността. При това описаното от мен балансиране трябва да става с празен гръден кош. Независимо от това колко въздух е останал в дробовете, гмуркачът ще изплува неминуемо до повърхността, дори и с колан.
Загубата на съзнание под водата (SW е най-ужасния кошмар на харпунджията. За него не можеш да си подготвен, за което говорят и малцината, които са го преживели. А това са предимно хора, които гмуркат по двойки. За съжаление твърде малко хора гмуркат така у нас...
Поздрави и пишете във форума! |
|
Попац, можеш да потърсиш на "wetsuit size chart" в някоя от търсачките и ще ти излязат доста линкове. Предполъгам, че ако си заредиш и каталози на производители вътре пак ще има такава скала... |
|
Тц... Не става...
Дай си размера в популярните за неопрени мерки (1,2,3,4), за да улесниш колегите а не в тези за дрехи (S,M,L,XL).
Поздрави |
|
Сетих се и още нещо - виж дали рамото на жълъда се върти свободно в пластмасовата капачка. Може остатъкът от ластика, който стърчи от втулката да е прекалено дълъг и да пречи на рамото да се върти. Тогава понякога ластиците се "обръщат" и може от там да има проблем.
Ако има такъв проблем, просто отрежи малко от края на ластика, който стърчи, но не до дъно! |
|
Хм...
Как е закрепена кордата към стрелата? Да не би да е много отпусната и да ти остава "шкембе" или да не минава през водачите за кордата?
А и каква е? Ако е стандартната многожилна оплетка, препоръчвам да я смениш с монофилно влакно - корда. Продава се в харпунджийските магазини и се кримпва със един специални скобички. Направо си занеси харпуна в магазина и помоли да ти го направят или да ти покажат как.
Монофилната кордата е по твърда и не се оплита, което е гигантско предимство. Само трябва да се внимава да не се наранява (прищипване, срязване на миди и т.н.).
Поздрави... |
|
Неопренът се облича за по-малко от 5 минути... 
В твоя случай има два проблема - неопренът е нов и е open cell отвътре. Първото важи за всички неопрени - вероятно е талкиван, никога не е обличан и т.н. Винаги първите пъти се слага трудно, особено ако предварително не си го накиснал във вода да преседи една нощ. Второто по принцип прави обличането по-трудно. Open cell неопрените прилепват много по-плътно към тялото. Аз лично бих ти препоръчал да го обличаш само в морето, а не и в банята, където няма непрекъснато вода между теб и неопрена. Тези неопрени "на сухо" (мокри, но не потопени в морето - например на кея) се слагат с помощта на тънък разтвор от веро и вода, който се пръска вътре в неопрена докато го обличаш. Но пак си е мъка - обличай го само във вода...
Open cell неопрените са по-крехки, защото нямат хеланка, която да ги предпазва. Това значи, че трябва да внимаваш да не го прокъсаш с нокти докато го обличаш и да не го сушиш върху остри или абразивни скали и т.н. Преглеждай го често за наранявания и веднага ползвай лепилото ако забележиш прокъсване, защото иначе ще се увеличи незабавно.
Иначе си си купил чудесен неопрен. Дано изтрае дълго и види много риба...  |
|
Lotdog, 10х!
това с каталозите не е лошо, но трябва да се има предвид, че фирмите, които ежегодно обновявават каталозите си он-лайн все още не са много. Тъй като и ние разполагаме със същото свободно време като вас, имам една молба - видите линякоя интересна връзка, независимо дали е каталог или нещо друго - пускайте я. В "Предложи" от менюто има специална възможност за пращане на връзки... !  |
|
Нови Продукти
Цена: 372.00 Лв.
Spearfishing
|