Опасявам се въпросната "чантичка" да не стане бедствие като рапаните, защото преди години рядко я срещах, а сега все по често ми светурка пред маската.
"Таз красота" Гриша, не си я виждал май изобщо допреди 20 - 15 години... Аз поне не съм. Това лято видях доста такива и не можах да ги харесам, въпреки че на снимката изглеждат отлично... Кой знае сега как точно ще се развъдят и на кои страни на живота в ЧМ как ще повлияят...
Mikata съвсем правилно отбеляза, че тая ктенофора Beroe ovata кльопа една друга - Mnemiopsis leidyi. Втората е всъщност първата разпространена в Черно море - made in USA - привнесена през 70те с бластните води на кораб в Азовско море. И тя като рапаната си намира перфектно местенце без естествени врагове и здраво напада зоопланктона, хайвера и ларвите на рибите. Разпространява се мълниеносно и учените обясняват колапса на екосистемата през 80-те и 90-те в Черно море именно с нейното нашествие.
Тази луминесценция е много красива. Поздравления на автора за перфектния фокус!!! Много пъти съм се опитвал да ги снимам, но не съм успявал да докарам фокуса, може би понеже са близо до повърхността, където много клати. Когато станах харпунджия, в началото на 80-те години, такова животно в Черно море немаше. След това ми се наложи да прекъсна заниманията си и когато преди 6-7 години започнах да гмуркам отново забелязах, че са се появили тези красиви животинки. Не знам доколко са опасни или полезни.
Beroe ovata......това латинското наименование ли е?!....ako e така е доста интересно!!....защото е малко парадоксално съвпадението с една типична за района на Ст.Загора регионална "закачка".Берое е едно от седемте имена от историята на града.....а Овата е областа на юг,от която са най-дивите селяци,с най-калните обувки ,просто невъзможно съчетание :-D :-D