|
Инверсен полиспаст
|
Може би мишената е по-близо от пет дължини?
|
|
И да не забравяме, (сигурен съм Коце, че ти не забравяш), че цялата енергия на стрелата, скорости, загуби и пр., не могат да надхвърлят енергията, която с ръце сме вложили при зареждането.
Тоест, ние първо отдаваме една мускулна енергия за да разтегнем ластици, после тя ускорява стрелата - минус загубите.
|
martinbar74
26-02-2015 11:43
|
Вов ,
това е вярно , ама сега ако успееш да изведеш и колко е потенциалната енергия , която се превръща в кинетичната енергия по закона за запазване на енергията ( или точно в кои случай се предава по добре на стрелата) , те признавам за теоретик No.1 , ето и малко помощ :
[link]
[link]
|
|
Yavorsub написа: @seal: Е обясни ми тогава защо при всичкия този ластк и КПД все пак не разпъва 5 дължини ? ? ?
Разпъва си той ама видимоста толкова позволяваше.И то без да слагам допълнителна плитка.Фибрана е 10 см,с него американците си тестват харпуните за големи риби,ако изкара контрата отзад е ок.
Аз спирам да коментирам да не излезе че се опитвам да убеждавам хората в разни илюзии.Който има мерак да се захваща да строи и да пуца на воля и да изчислява загубите
От мен толкова
|
|
Хе-хеее Мартине, дори да не са за докторски дисертации, тия сметки са различни дори за едни и същи ластици, тяло, стрела, корда... но в 5 градуса по-ниска температура, или при стрелба 30 и повече градуса надолу/нагоре от хоризонта. Толкова са различни, че не може да се каже, поне аз не мога, примерно да кажа: "Изчислих - стрела 7мм х 1300мм, с 3 финки, 2 контри..., 1,8 мм линия 5 дължини, изстреляна с 3 обикновени 16мм ластици от ХХХ състав, разтегнати 3,5 пъти, от цял затворен водач от ХХХ материал, и тяло с маса ХХХ кг, в хоризонтална равнина, при 20 градуса на вода със соленост 1,018, ще попадне в мишена с диаметър 10 см на.... 5 м ...в 8 от 10 изстрела.
Но, бих предложил сравнително икономичен път за развитие. Приемам:
1. Искам да създам харпун с неутрална плаваемост (стъкмен и зареден) за лов на риби с маса от даден диапазон (напр. 50 - 100 кг) с най-малките възможни размери и маса, и със запазване на достатъчна за очакваните разстояния на стрелбата маневреност.
2. Искам стрелите на този харпун да издържат очакваните натоварвания.
3. Преглеждам и систематизирам известната информация за такъв клас харпуни.
Дори и без много философстване разбирам:
1. Най-малките възможни размери и собствена маса би имал ластичен харпун с ролково задвижване (вече е изяснено защо - в съответната тема).
2. Дебелината на стрелата не трябва да е под 8 мм.
3. Осигуряване на воден баласт би олекотило тялото при носене и превоз.
4. Със сигурност 4 ластика по 16 мм, разтегнати 3,1 - 3,3 пъти ще придадат начална скорост, достатъчна за прицелен бой на 5 - 5,5 м. (Тук имам пред вид 2 двойки ролки, по 1 ластик на всяка.
5. Дори 0,2 мм разлика в дебелината на линията оказва значимо влияние на далекобойността. Като имам пред вид очакваните размери и маса на рибите, избирам 2 мм от най-качествената линия...
Следва определяне на най-трудния за предварително разчитане размер - най-малката възможна дължина на тялото и съответно на стрелата. Тук без похарчаване на едни ресурси за проба не бих могъл да се оправя...
6. Бих започнал от 105-110 см тяло с обратен спусък и възможности за допълнително удължаване при петата 2-4 см.
Дали е по-добре в едно тяло да се планират резерви и възможности за промени след първите пробни стрелби или това ще усложни прекалено задачата... всеки решава сам.
Може би е добре разтягането на последните - трети засечки от долу и отгоре - на ластиците, да позволява 3,5 - 3,6 пъти, но само с изследователска цел. В областта на ролките и от страната на последното разтягане ластиците ще имат по-голяма степен на разтягане и не е добре да се повреждат.
Всички тези разсъждения се усложняват при планиране на полиспастни схеми и без подхода няколко проби-грешки едва ли може да стане.
Като измерим масата на 10-ина от познатите ни тела на (ластични)харпуни и като имаме пред вид обичайното им стъкмяване и постижения, можем да добием приблизителна представа за новото изделие.
Но дори и да имаше възможност, не бих разчитал единствено на някакви размери, получени само след решаване на уравнения съгласно закона за запазване на енергията, движение на тела във флуиди, движение на тяло, хвърлено под ъгъл спрямо хоризонта и пр. Те дават по-скоро обща представа за характера на движенята и взаимодействията , теоретични насоки, а не точни размери, с които да работим. Скоростта на стрелата се променя в големи стойности както по време на ускоряването, така и след напускане на тялото. При тези промени влиянието на всички неравности: връх, контра(и), финки, място за спусъка, форма на дъното, летяща втулка (с, без стабилизатори), кримпове, дебелина и съпротивление на линията... се променя в толкова големи стойности, че приеманията и закръгленията при теоретичните уравнения не могат да ги отчетат. Или биха станали толкова сложни уравнения че...
|
ruslani4
28-02-2015 07:54
|
И е време Мартин да ни пусне клипче с турбо пневматик. . .
|
martinbar74
13-04-2015 18:52
|
seal написа:
С единия ластик наподобява по мощност на моно фул ролер с по-дебел ластик. И с малко добавена спомагателна сила на полиспаста да преодолее старта,резултата се подобрява прогресивно.Просто в края ускорява много стръмно
Тюленчно,
Колко дърпа допълнителия ластик ( плитка)?
Предполагам 5-10 см докато полиспаста достигне скорост и верояно след това само догонва стрелата ?
|
|
Нови Продукти
Цена: 51.00 Лв.
Spearfishing
|