|
Карбонизация
|
За да не спамя темата със спусъка (Субкрафт) отварям нова тема където да ми съдействате с карбоновия ми проект. Благодарско още веднъж за много съвети без който едва ли биха се развили добре нещата.
Формата на харпуна горе-долу я барнах и бих се радвал на препоръки и критика ако нещо не е като хората. За сега голото тяло все още подлежи на модификации
Дръжката съм я барнал нарочно изчистена, за да не се вкарвам в приключения после при обличането. В интерес на истината това е до сега една от най-удобните,, които до сега съм правил... нещо не си падам по анатомичните
Като дизаин.. малко ме е страх да изцеда на макс свойствата на композитите и като първи опит реших да не прекалявам с офсет-и изтъняване на детайли и тем подобни. Ще го оставя цеденето за следващия път ако от тая тояга излезе нещо.
Апропо... между ламелите съм слагал ленти фибро стъкло ама като якост май нищо не се е променило.. още си се гъне лесно.
Ето и малко снимки...
1.jpg(316 Kb) 682 свалено
2.jpg(203 Kb) 670 свалено
3.jpg(204 Kb) 709 свалено
4.jpg(214 Kb) 678 свалено
Дори направих и джоба за касетата по съветите на адвенчър....което ми се видя най-безболезнения вариант. Днес смятам дори да я залепя.
5.jpg(317 Kb) 659 свалено
Дайте някой съвет как да мъча зоната около главата...най-вече отвора за ластиците и зоната под тригър гард-а. Там и идея нямам как да действам. А и кроенето на карбоновия плат е такава свинщина ... думи нямам. Едно облепяне бридане, бримки, чъдесии...ще трябва няква адекватна система да си измисля.
Имам още въпроси ама като му дойде времето.
|
Yavorsub
01-04-2013 20:49
|
Е га си ! Ако и аз започвах така на времето ехееей .
Първо : сваляш помпата на пода, подложи и една дебела хартия или найлон. Там е по-хладно а и изпаренията от маслото не са никак добре да се дишат. Аз съм си направил на моята шнорхел (от градински марккуч) на вън.
Не знам с какви фибри си подсилил , но стъкломата не е най-силен за армиране , иначе нямаше да ползваме карбон. Но и с добра армировка -пак се огъва, това не е все пак дърво или нещо масивно а е пяна.
За правилна обработка на карбона-слагаш върху найлон и след като напоиш със смола-тогава режеш.Заедно със найлона а амо оставиш и леко да желира -още по-добре.
Става и с хартиено тиксо .
Главата и скобата , изобщо затворените пространства са най-трудни , но с мерак всичко се постига. Но те са най-накрая .
Първо обличаш всичко останало и оставяш само дупките и чак накрая се хващаш с тези затворените пространства.
Сега касетата : когато започваме един харпун от нула , независимо дали е дървен или композитен, но от чертеж а не от готов , като прескочим правилното обмисляне и пресмятане за какво го искаме, дължина и т.н. започваме винаги от касетата и стрелата !
Те са ни опорната точка на всички стъпки по-нататък.Те ни дават геометрията която трябва да следваме в последствие.
Затова първо лепи касетата вътре, внимавай за оста дето я държи вътре, по-добре още сега я постави за да нямаш ядове след това.
А за дръжката не бери грижа. Тази дето си барнал е супер удобна, но не се заричай че не си падаш по кастъм дръжките защото ако хванеш такава тогава ще се смееш.
|
Yavorsub
01-04-2013 20:53
|
Дай и някоя снимка на главата да я видим ?
|
|
Ето и 2 снимки от главата... не знам дали може да се разбере за какво иде реч ама по-добри не можах да направя. С бялото все лошо пада светлината. Абе нали знаеш на крива рекета и космоса и е крив.
8.jpg(195 Kb) 720 свалено
9.jpg(126 Kb) 679 свалено
Яворе, мерси за съвета с карбона и кроенето... въобще не бих се сетил за това. Друго си е като не трябва да откривам сам топлата вода и като има хора с богат опит наоколо.
А относно помата... тя е мембранна така че няма обгазяване. Не грее не иска подръжка... абе кораво животно Това което ми направи впечатление е, че май малко дойде висок вакуума и поизцедих джобчето на спусъка. Идва ми малко сухичко. При всички положения трябва да навържа манометъра и един вентил за регулиране, за да не “изсуша“ ламината като се завана с големите детайли. Май - 0,9 идват множко... ще го плескам на 0,7.
А има ли вариант сега на тоя етап да направя баланса.... демек под карбона да надумкам оловото. Не ми се нрави идеята да фрезовам отделение отпред с капаче. В дръжката при всички положения ще оставя едно за допълнителен баласт. Проблема е в случая, че не знам колко допулнително тегло ще донесе карбоновото кожухче (палтенце)... ех как звучи. Иначе колко му е да го нагиздя и да го укъпя така както е.
|
martinbar74
02-04-2013 09:24
|
колко е дълъг харпуна ?
според мен можеш да скъсиш 1-2 см в главата иначе изглежда много добре за сега
|
Yavorsub
02-04-2013 13:47
|
Затова започнаха аз предното си мнение с онова е гаси.... щото не почваш от нулата а със подхърляне.
Първо кажи дименсиите на харпуна-дължина, зарядна дължина и с какъв сет смяташ да го ползваш ?
Ако е около 85-90 см значи че може да удължиш дупката за ластика леко напред , направи я умишлено по-голяма. Нали накрая ще я обличаш а карбона си има и обем.
Помпата никак не ти е силна даже, целта е да даде 0,1 ако може.
?ко си напоил добре композита , колкото и да я дърпа -няма как да остане сух.Целта на добрия композит е да имаме колкото се може повече обем фибри за сметка на смола.
Сега бланса: да има начини, няколко даже .
Най -правилиня е да пресметнеш чрез математика обема и чрез теглото да разбереш масата , като отнемеш теглото на карбона който ще сложиш ти излиза разликата. Това е възможно най-точния и правилен метод , който освен Юлиан капитана и Владо акулата ползват всички във Формула 1.
Аз като селянин (какъвто съм си ) му накичвам спусък, стрела, макара и въже , ластик и то топвам в морето.
Ползвам множество различи по вид тежести на които съм обозначил теглото.Кича харпуна като равномерно ги разпределям където си искам , после от сумата изваждам теглото на карбона със смолата който ще сложа и ми излиза разликата в тежести.
|
|
Аз трябваше да почна темата точно с това какъв харпун смятам да правя.... ама акъл на буци.
Харпуна ще е с зарядна дължина 85-86 санта и го глася да е с 2 14-ки или една 18-ка според настроението. Ще носи от тея лаврашките тризъбци (6.75 мм) или нормална 6.5-6.75 стрела (в отделни случаи)... ще го профилирам като Лавракоубиеца по Атланическото крайбрежие . На алуминииката и идва малко тежък тоя сетъп затова реших покрай дръвцетата (те са 95 + и идват длъжки за там) да си спретна едно карбоново чудо. Пък и бях чул някъде, че било модерно Майтапа на страна.... захванах се с карбона от чисто любопитство. Просто от отдавна ме сърби да стъкмя нещо такова.
Яворе... за баланса смятах точно така да процедирам както ти казваш и правиш. Това другото ми идва малко виша математика и не знам дали закърнялото ми биоложко мозъче ще се справи с тея НЕ човешки за мен сметки . Лошото е, че нямам представа колко тежка ще дойде армировката и това е при мене едно голямо неизвестно в уравнението. Ще го топна натъкмен във ваната (със сладка вода) и ще го балансирам... по-високата плътност на морската (30 %о) ще компенсира карбоновите дуспехи -надявам се . Естествено ще го оставя по лек .
|
mc_ribe_ribe
02-04-2013 23:58
|
Относно балансирането и аз ползвам подобен на Явор метод,спомена че възнамеряваш да го оплзваш и с тризъбец, което ще ти усложни задачата и трябваше да помислиш за това по от рано понеже най често използваните тризъбци са м/у 100 и 250г. тежест която е на края на лоста(демек при главата) там където е най изтънено и съответно най малко плаваемост и най се усеща всеки грам в повече или по малко...
В този случай аз бих направил централния ламел на заготовката от надлъжно разположена поликарбонатна плоскост(от тези дето правят покривите на спирките), като най горния от каналите и би ми дал перфектен "П" образен водач, който после лесно става с "U" форма.Всичко това с цел :оптимална положителна плаваемост при главата ; отлична първоначална здравина на заготовката,позволяваща спокойно обработване без опасност от изкъртване или счупване по време на обработването на PVC-то.
В конкретния случай, за да можеш да варираш в толкова голям теглотови диапазон на стелите (с или без тризъбец),можеш преди ламинирането да надупчиш PVC-то с 10мм свредло от долу на горе към канала за стрелата поредица от отвори 8-10 бр.с дълбочина 15-18мм не посредственно зад дупката на ластиците по посока дръжката!След ламинирането топиш харпуна "накичен" ,казваш си "лек" разкриваш един от отворите по избор и навиваш неръждаема шпилка м10, ако е нужно разкриваш още един и тн..Като сложиш тризъбеца обаче пак ще ти трябва плаваемост при главата, развиваш шпилките и разкритите отвори запълваш с фибран.
Не се обиждай ама доста е обемна главата на харпуна(което в случая ще е от полза) и при 4-5 слоя карбон здравината не бива да те притеснява ,схемата с тези технологични отвори е проиграна на далеч по изтънени прототипи.
Все още не е късно да си направиш 2 дупки за ластиците...!?
Виждането ми за добре балансиран харпун е обосновано от опита ми с положително или неутрално (вицящи)балансирани харуни, които ни "разсейват" със своята лекота на захвата и бум в момента на изстрела китката е отпусната и изстрела е "някъде"Настоящем предпочитам харпуна да е със съвсем леко преутежнена глава, потъвайки много много бавно на дъното да застава под 45С ъгъл подпрян на вррха на стрелата(така си пазиш ластиците от мидите), това е с цел по тежката глава(разбирай не да ни мори) да ни принуждава да стискаме дръжката и така да сме в готовност за точен изстрел през цялото време(представи си в прибоя с неутрален или положителен харпун) което за точно попадение е от основно значение.
Надявам се да съм помогнал.
|
adventurebg
03-04-2013 07:52
|
Отворите за ластиците ги направи по същия начин като за касетата, вземаш тръбичка примерно 18мм. увиваш я с карбон и после знаеш! Когато вече си фиксирал касетата и отворите за ластика/ ластиците си почти готов за цялостно обличане! Не знам колко ти е плътен материала, но ако е мек задължително го подсили, първо с 2-3 ръце епоксидна смола, за да се втвърди малко , но не го печи! Остави го да виси и да си съхне. Ако и тогава е мек
му положи по един пласт карбон отгоре и отдолу без вакум, а само го пристягаш със стречфолио със стрелата и го оставяш да си съхне! След като е сух си готов, финосваш ако трябва китваш тук там, подготвяш всичко да е перфектно за полагане на карбона и си ти! По принцип не звучи трудно така като четеш! Предупреждавам, че и да не ти се получи от първия път не означава, че няма да стане от втория! Не знам с каква смола работиш, но не печи на висока температура особено първия и дори втория пласт! После вече му дай жега! Един път направиш ли го, ще видиш къде какво може да се подобри и улесни като работа и материал! Желая ти успех и да знаеш, че Съветите на Явор са опит трупан с години, а аз съм направил един, така че ясно ти е кой е човека А и петата сигурно ще се свие надолу след вакума и печенето, но ако го отвориш бързо от пакета можеш лесно да я върнеш на място докато е топла!
|
martinbar74
03-04-2013 09:36
|
това с тризъбеца - не се занимавай ( не и с ластичен харпун ), казвам го като човек който има наблюдения, готви си харпуна за ластици 2x14 mm стрела 110-115 см / 6 - 6.5 mm няма да сбъркаш !
|
Akula deep
03-04-2013 10:48
|
@mickata ...Браво, наш'то момче ! Супер добре са формите !
Ако беше го захванал от дъски, досега щеше да си го завършил отдавна и щеше да ти върши същата работа. Ама щом си решил да си "модерен" ... Няма лошо !
Аз лично бих купил няколко неръждаеми лагерчета и да му шибна две ролки отпреде, но пък от друга страна мнението ми в случая е без значение.
По отношение на баланса, прочитам тук някой и друг пост, ама все са "около". Това, че харпуна ти ще може да си "носи" стрелата е едно, ама като натиснеш спусъка, там вече е съвсем друго.
Харпуна може да е неутрално плаваем окомплектован и да има собствено тегло гол (без стрела и ластици) 600-700 грама, но може пак да е неутрален със собствено тегло 2,5кг.
Бих те посъветвал да гониш едно съотношение около 1:5 на стрелата отнесена към тялото, пък за подробностите... колегите вече те посъветваха как ...
Успех с клепането...
|
|
За да режа карбоновият плат , без да се разпърцва - ползвам лепило на спрей : 3M Spray 77
Като напръсквам леко плата от разтояние и изчаквам да поизъхне. После вече можеш да изрежеш каквото си пожелаеш.
Смолата пропива през лепилото, то не и пречи.
|
|
Материалът е доста плътен и жилав, но пък и доста гъвкав. Плътността му отива към 550 кг/м3 (почти като на дърво със средна плътност) така че не мисля че при вакумирането ще има деформации. Иначе и аз така го глася да го надупча тялото и там да разпределя баласта и после ще залея с смолата. Дупките на ластицие май няма да ги правя както касетата по простата причина, че там вече имам неправилни форми и извивки и по никакъв начин няма да успея да го оформя така , че после да легне както си трябва на място. Ще ги "къдря" накрая както предложи Явор.
Мисля накрая само да направя едно изипчане като съм наложил вече слоевете и ги оставям да втърдяват на стайна температура. Така предлага и производителя, а именно крайно темпериране на 60+ градуса за около 5-6+ часа, за да се достигне максимална якост.... но и без дори таква свойствата на смолата не се различавали много от студеното одървяне
А иначе Владо е прав.... досега да съм го завършил дървото ама нали пуста краста.... пък и зимата е дълга. Аз открих сезона ама тогава беше по-топло и и сега пак съм се зазимл
Та ролера и той е в процес на изработка, но не с неръждавейки лагери, а такива от полиацетал с стъклени точета. Неръждавейките са от такава стомана (V2A), че не стават за морска употреба. Неръждавейка, неръждавейка ама в солена вода работата е друга. А от другите лигирани (V4A) никой не произвежда лагери поради простата причина, че не могат да се каляват. Ти Владо какви ползваш? Изрових какви ли не фирми и производители и всичко е макс. хром/никелова стомана. Както и да е ... това е друга тема на разговор.
Съвета с отношението 1:5 е на 100 процената правилен. Като гледам данните на да кажем Абелан и някои други е точно така.
Естествено с тризъбеца няма как да го постигна ама там е друга бира... пък и там не се гонят прецизност и делекобойност а просто ефективност в мътилката. При всички положения ще е по добре от алуминииката. Абе той да стане пък ще видиме как точно ще дойде по предназначение
Съвета с лепилото ще го пробвам също в процеса на работа докато си изработя моя схема на действие. Свободно време да има само.
|
Yavorsub
03-04-2013 21:51
|
@mickata: Я дай инфо за тези лагери ? Аз видях такива и не попитах за тях и след това вече толкоз време само търся ама никъде не ги намирам?
|
|
Както си написал този материал е с голяма плътност и плаваемост,така че трябва да внимаш как го балансирваш .....тоест ако направиш баланс за тризъбец...бъди сигурен че ако сложиш нормална стрела главата ще започне изплува нагоре към повърхността ( по добре да потъва от колкото да изплува )
Както каза Akula deeep в тази си форма(която е достатачно масивна) и дървото върши работа....ама с течение на времето всичко си идва на мястото ако продължиш да се занимаваш с карбона
Внимавай с печенето .... то си е сушене според мен.))) ако надвиши 65-70 градуса може да се деформира така че ти препоръчвам да не надвишаваш 57 градуса.)))
А за fiberglassa нямаше нужда да го слагаш и без него ще стане.))))
За дупките замисли се за Durex.))))
Хайде успех
|
|
@ Явор- за да не спамиме темата ти пратих лично с линкове към такива лагер.
Сега пипнах още малко профила и го оптимирах. Главата отпред стана по-финна и си мисля, че вече е достатъчно. Та да видиме.
|
Akula deep
04-04-2013 09:13
|
@ mickata
Имам тука една позната, чиято фирма е официален представител на няколко големи фирми за лагери.
И тя не беше сигурна за 100% неръждаемост в солена вода. Струваха ми по 8? парчето, така че с доставката ми легнаха между 70 и 80лв. за комплект от 4бр.
Двустранно капсуловани са с греста вътре, но ако има издънки имам две опции. Едната е да разхлабя болта който служи за ос и да мина автоматично на вариант плъзгащи лагери, а другада да ги заместя направо с втулка в ролката.
Ще видим. Засега се държат добре.
Важното е (и това е 100% сигурно), че няма да настъпи ръждясване в гьоля, а ще ръждясат между два излета.
Сега и аз да ви задам няколко въпроса за тая пуста карбонизация.
Вчера се вкарах в едно кино с едно вакуумно импрегниране на една ръкохватка (не е за харпун), така че известно време не ща да чуя ни за вакуум, ни за смола
И така...въпрсите са лаишки, но като не се е занимавал човек с това, ми се струват абсолютно резонни. И са следните:
1.Мисля си, че вакуума е да прилепне хубаво карбона към детайла. Ако прилепва добре и пластовете се пропият като хората, без него става ли ?
2.Температурата (според мен) е фактор за скоростта на кристализиране на смолата. Ако си кристализира нормално при стайна температура и имам "бол" време за чакане, трябва ли непременно да се пече ?
|
|
Изобщо не съм спец, но си мисля, че и двете процедури целят главно да извадят мехурчетата въздух от смолата...
|
|
@Akula deep:
Аз съм лаик ама да се изкажа по темата... барабар Петко с мъжете
Ползва се вакуум и за да се обезвъздуши системата и за да прилепне карбона към детайла. Пустия му плат въобще не иска да седи там където трябва. Другото което е, Че при ламинирането без вакуум смолата в композита е повеЧе от необходимото което влияе в крайна сметка на здравината- става Чуплив. Т.е. колкото повеЧе влакна за сметка на смолата толкова по-добре.
А за сушенето си зависи от вида на смолата или по скоро втърдителя (удървителя ). Аз ползвам такива с такива с термиЧна и такива без термиЧна обработка/съхнене. При дървените ръкоделия ползвам само такава без термиЧна полимеризация. Естествено като се приложи температура стъхненето се ускорява. Производителя на смолата която ползвам пише в спецификациите, Че няма особенно голяма разлика в крайните свойства на ламината/смолата.
А инаЧе такива лагерЧета се намират от не много подходяща лигировка и то на много сносни цени ама като знам как бързо тръгва ръждата (особенно ако ги заразиш ) въобще и не си помислям да ги ползвам.
|
|
Нови Продукти
Цена: 84.00 Лв.
Spearfishing
|