|
Малко глупави въпроси
|
Здравейте,
След като ми отговорихте на редицата "глупави" въпроси за неопрена (за което искам да ви благодаря още веднъж) дойде ред на следващата серия ...
Въпросите наистина на някои от вас може да ви сторят идиотски, но искам да се допитам до по-опитните
Първо да кажа, че съм начинаещ, но не съвсем ... неук. В смисъл такъв, че са ми ясни повечето работи (от любителска гледна точка), но искам да се "усъвършенствам". От 3 години се занимавам любителски с подводен риболов, като съм ползвал единствено маска, шнорхел, плавници и харпун. Това лято може би ще ми е първото и с неопрен. Но както и да е ... да пристъпя към същността на въпросите
Чета из форума за буйовете и колкото повече чета толкова повече разбирам колко са полезни (не само заради безопасността). И така де реших се да си взема буй поради няколко причини:
- безопасност
- там мога да държа кукана с рибоците, защото не ми е особено удобно, когато са на кръста ми. До сега все съм си връзвал кукана за банския и рибите висят. Когато се гмуркам и се местя по дъното ми се удрят в краката и това ме дразни. До колкото разбрах има възможност да закача кукана на буя и съответно и рибите. Въпроса - до колко рибита са в безопасност на буя? Притесняват ме атаки на гларуси и корморани най-вече
- на буя мога да си закача различните върхове за стрелите и така имам избор - когато има кефали слагам единичната, а ако няма - 3ната и бой по попчетата. Така си спестявам влизане/излизане, а и гъвкавост откъм избор на върхове.
Както се вижда плюсовете са много. Това, което ме притеснява е да не ми пречи въженцето на буя и евентуално оплитане за него (до сега не съм ползвал буй и не знам дали изобщо е възможно оплитане, но мисля, че има подобна вероятност). След това - буя предполагам трябва да е вързан за мен. Има ли възможност да се "закотви" за дъното, като така избягвам опасността от оплитане?
И накрая да препоръчате буйче, не много скъпо За сега съм се спрял на това [link] или [link] - дали ще ми свърши работа? За въженце разбрах, че армиран шлаух е най-добрия вариант.
Искам пак да се извиня за въпросите, но предпочитам да съм информирам, преди да предприема нещо ново, свързано с това хоби А и както се казва в една поговорка - Не питай старило, питай патило И така .. питам ви
Поздрави
|
|
Такаа, мина един час от задаването на въпросите ти и тъй като до момента никой не ти е отговорил ще ти кажа аз. В този форум има отговори на всичките ти въпроси. Въоръжи се с търпение и чети внимателно. И за въжето и за тежестта и за стъкмяването и за ползването и за видовете буйове и т.н. и т.н. Просто е някак неудобно всичко да се изговаря отново и отново при всеки следващ въпрос. Желая ти успех в четенето и намирането на отговорите!PS Явно интернетот у Гръцко е по-бърз .
|
|
Адаш, бих ти препоръчал да се съсредоточиш на първо време, около поне две от най-съществените неща за буя: безопасност - да те виждат и да си помогнеш в случай на необходимост! Останалите: да маркираш място, да носиш харпун, кукан и каквото и да е на буя са на второ място. Ще си дойде с опита. В началото е почти неизбежно оплитането. Когато свикнеш - всичко си идва място.Доста е писано във форума за буй! Започни с един обикновен здрав и надежден буй вързан за колана ти, упражни се неколкократно само с буя (дори без харпун). Гмуркай смело, дръж се за буя имитирай ситуация все едно си без сили, дори откопчай колана на пясъчно дъно на дълбочина според дължината на въжето и пробвай да си го прибереш отново...
Когато вече ти е комфортно с буй - прави истиски лов и тогава ще установиш, че има и ситуации в които, комбинацията от сполучлив изстрел, класна риба и емоция, довежда до яко оплитане на кордата с въжето на буя, кукана и дано тогава не решиш да изоставиш буя!
По-късно сам ще достигнеш до идея къде да закачваш кукана (с Рибите). Успех!
|
|
Мерси за отговорите и на трима ви
Yavorsub, ножа си ми е задължителен още от началото
Pretor, чел съм и съм търсил във форума Това са въпросите, на които не успях да намеря отговор, било то поради мои пропуски (най-вероятно) или липса на информация (по-малко вероятно). Както и да е, знам че е дразнещо и сигурно отговаряте на подобни въпроси по 1000 пъти За стъкмяването на буя, ползването, каква връв е най-добра и т.н. съм ги разбрал от форума (оттук рабзрах, че и армирания шлаух е най-подходящ).
Адаш, мерси много за съветите. Определено ще ги имам предвид.
Най-вече не ми беше ясно дали тези малки буйчета ще ми свършат работа (вече е ясно, че ще свършат) и ме притесняваше проблема с оплитането (разбрах, че няма от какво да се притеснявам).
Съжалявам, че съм ви бил досаден, но съм ползвал търсачката, чел съм Статиите, но на тези въпроси не намерих отговори
Поздрави и наслука.
|
mc_ribe_ribe
12-06-2011 06:00
|
Здравей Петре.Ползването на буй е все по задължително в урбанизиращото се крайбрежие не само от гледна точка на безопастност(лодки джетове повече харпунджии на малък периметър в по мътна вода)ще опитам да те накарам да погледнеш от няколко възможни гледни точки за да прецениш как да го стъкмиш и какъв буй да избереш.
Нека разгледаме ситуация при която миграцията е свършила рибите са забавили ход и са се пръснали на по малки пасажи хранейки се усилено от дъното.Всичко това те кара да се движиш за да ги намираш лова става по интересен но и по труден, често има течения , по големи вълни, по навътре в морето ,дълбочината варира в доста по голям диапазон.По всички тези фактори буя трябва да е здрав ясно видим (и в по бурно море), да позволява сигурното укрепване на поне още 1 харпун, да ти усигурява комфортна почивка при нужда ,лесно преодоляване на прибой,минимално съпротивление при теглене, възможност да носи допълнителни тежести, възможност да се закотвя стабилно ,въжето му трябва да е ПЛАВАЩО , възможност да носи вода(храна), ГАЛОШКИ(за прехода обратно по брега),да може да се освободи от теб с 1 движение, от тежестта (котва) в първите 3м е добре да е прозрачна корда...
Помисли над тези неща и разчитай предимно на себеси във водата!
|
|
Благодаря ви
|
|
Нови Продукти
Цена: 192.00 Лв.
Spearfishing
|