|
Durven ili karbon ?
|
Ave pi4ove 4udq se dali da si kupq durven harpun (omer) ili da si zema karbonovata versiq, durvoto mai e po harabi mi se struva makar da e dosta grozen , kakvo 6te kajete po vapprosa ? Sorry 4e vi pi6a na latinici ama taq vista ne e lesno s niq
|
|
Вземи си алуминий. Ще ти свърши същата работа
|
|
И двата харпуна са хубави, но вьпроса е лично предпочитание,така че ти си избери, аз бих предпочел дьрвен, защото имам и карбон и алуминии.
|
|
Новобранец, ти си първия човек който казва че дървения харпун е по-грозен от другите Но нали е въпрос на вкус...
Иначе според мен дървото е много по-добре от всичко останало.
Снупи също е прав защото в крайна сметка и алуминий, и дърво и карбон все убиват риби
|
|
Ако наистина човека е новобранец ще надере красивия дървен харпун или може да пукне крехката карбоновата тръба. За това му препоръчах алуминий !
|
|
Е не съм чак такъв новобранец , въпросът е 4е искам хубаво оръжие , оба4е не мога да зема решение. В крайна сметка май ще натделее финансовата страна , щом и вие не сте много сигурни какво да си взема. Мерси все пак
|
|
Do 105cm vzemi se karbonova (po-leko i po-eftino) no ako iska6 ne6to po-dxlgo s 2-3 lasti4ni s 7.2mm do 8mm strela mislia za dxrven.
Obiknovenite karbonovi trxbi ne moga da izderjat silata (niamat tolkova mass kato na dxrveno tqlo) i gupi6 mnogo ot to4nosta na strelata ( Mr Carbon i C4 rabotqt po-dobre s edin lastik 19-20mm)
Sorry za latinitsi niamam kirillitsi....
|
|
Novobranec написа:
въпросът е 4е искам хубаво оръжие
Хубаво оръжие е това с което целиш най-добре. Най-добре ще стреляш с това с което стреляш най-дълго време. Така че няма значение какво ще си купиш Вземи си това което те кефи
ПС. Пантера : Кога в Черно море си хващал харпун по-дългъг от 100см и колко често годишно го използваш ?
|
Akula deep
10-03-2007 23:50
|
Здравей " Новобранец"
Ето къде дискутирахме тая тема [link]
Аз я бях публикувал (тогава още бях Ацула)
Сега, като прочетеш ония 1-2 странички с 10-15 постчета, вземи сам решение.
Имай обаче в предвид, че 3-те основни действащи лица в оная тема НЕ СА БЕЗПРИСТРАСТНИ.
- Яворсуб е царя на карбона.
- Добс е царя на дървените пушки (даже Дапиран го гледам, да преписва от него )
- Аз се опитвам да подражавам на Добс, но пък уважавам Явор. Аве... корумпирана работа.
Една уговорка само. Карбоновите харпуни, които виждаш в магазините са жалки недоносчета в сравнение с изкувството, което представляват харпуните на Яворсуб, а дървените, които ще намериш в магазините са не толкова добри копия на това, което правят другите двама гореупоменати (Ех, че съм скромен )
Според мен избора ти седи не пред дилемата ДЪРВО ИЛИ КАРБОН, а пред дилемата "Нещо наистина хубаво или просто един конвенционален харпун от рафта в магазина"
Проста работа , като при автомобилите е. Даваш пари за Юго..... не се надявай да караш Ролс Ройс.
|
|
SnOOpY написа:
ПС. Пантера : Кога в Черно море си хващал харпун по-дългъг от 100см и колко често годишно го използваш ?
Priatel as lovq v Kipxr i polzvam harpooni do 120 (75,90,100 aluminium s edin lastik i strela go 6.3... 100,105 karbonovi s 2 lasti4ni i strela go 6.5 105, 115,120 dxrveni s 3 lasti4ni s strela do 8mm)
Ako sam prav novobranec ne e govoril za kakvo go iska i zatova sam otgovoril po-ob6to.
Za mene idealniat xarpoon kato vidimosta na vodata e niska e karbonov 82cm s otvorena glava strela Riffe euroshaft 6.3mm 115cm, lastik Primeline 18mm i malka makara.... Lek-mo6ten i lesno se zavie v vodata....
|
|
Pantera написа:
Za mene idealniat xarpoon kato vidimosta na vodata e niska e karbonov 82cm s otvorena glava strela Riffe euroshaft 6.3mm 115cm, lastik Primeline 18mm i malka makara.... Lek-mo6ten i lesno se zavie v vodata....
Предполагам че си прав макар че половината от нещатата не ги познавам ...
|
|
Пантера , я дай малко подробности за тези стрела, ластици и харпун.Пусни някоя снимка.
Моето мнение за избора на харпун е дървения, и без да ги лаская ми се ще да бъде производство на гореупоменатите двама майстори.
|
Wishbone
11-03-2007 10:50
|
Riffe - най-масовия американски производител на харпуни доскоро. Загуби голяма част от пазара на блу-уотър и рифови харпуни заради конкуренция от Европа и ЮАР. Едно време бяха еталон за дървен харпун блу-уотър и дълго време налагаха мита, че никой друг харпун не може да работи в тамошните условия. Сега топ-производителите там вече са други. Като цяло, като повечето фирми от бранша, се наложи да се онриентира към масовката през последните години....
Направи Евро-серия, подобна на Мастър Америка, за да разшири пазара си и в Европа. Мислех, че в момента е моден единствено в Гърция, но очевидно и в Кипър. [link]
Праймлайн е американска фирма-производител на латексови изделя, която снабдява болшинството производители на харпуни, вкл. Рифе, Роб Алън и Апнеа, доколкото съм информиран. Останалите европейски марки няма да споменавам. На практика повечето ви ластици са Праймлайн с различни параметри зададени от клиентите (производителите на харпуни).
Ако греша, поправете ме...
Аз лично мисля, че изборът на харпун трябва да не е "дървен, карбонов или алуминий", а да се ориентира към това за какво иска да го ползва.
За стрелба както по чудовища, така и по рифова риба се ползват вече както дърво, така и карбон, така и алуминий.
Важни са конкретните параметри на самия харпун, а не това, от какво е направен... За всеки един от трите материала мога да ви кажа както сериозни предимствма, така и сериозни недостатъци.
Няма конкретна формула....
|
|
Wishbone написа:
.Аз лично мисля, че изборът на харпун трябва да не е "дървен, карбонов или алуминий", а да се ориентира към това за какво иска да го ползва.
За стрелба както по чудовища, така и по рифова риба се ползват вече както дърво, така и карбон, така и алуминий.
Важни са конкретните параметри на самия харпун, а не това, от какво е направен... За всеки един от трите материала мога да ви кажа както сериозни предимствма, така и сериозни недостатъци.
Няма конкретна формула....
Seglasen sam s teb Wishbone.Az li4no polzvam aluminium za dupki 6toto e nai-zdravoto (kato go udari6 v kameni) karbon 6toto e leko i dxrven 6toto ima goliam mass i moje6 da slaga6 mnogo lasti4ni i tejka strela.
Riffe v tozi moment ima dobri lasti4ni 14,16,19mm i streli. Eurogun ne se stava za parite koito dava6 makar 4e e mnogo xybavo i ima mnogo patenti.
Li4no prepo4itam Teak-Sea ([link]) ili karbonovi harpooni (Blue Acid) ot Vasilis Zonomesis ([link]).
No razbrax 4e nai-dobre e da napravi6 tvoeto kakto go iska6
(sega pravq dxrven 93 za spetsialni misii)
|
Wishbone
11-03-2007 13:56
|
Така е, Пантера.
Въпросът идва от там, че масата не може да си направи сама дървения харпун, който за момента е на мода... А обикновено хората, които могат и прокламират какво чудесно и евтино решение е това, изведнъж оценяват труда си на минимум 250Е, като им поръчаш точилка..
Та затова може би е по-разумно да видим какъв тип харпун да се ползва според техниката и условията.
1. Лов в дупки, лов в ниска видимост - алуминий.
Спирам се на алуминия защото това определено е най-непретенциозния материал по отношение на експлоатацията. Ако не скачаш отгоре му, трудно се поврежда. Освен това при този тип лов рядко са необходими МНОГО силни ластици. А дори и да са, то дължината на харпуна е достатъчно къса за да не флексва.
2. Рифов риболов при стандартна видимост - алуминий или карбон. Лични предпочитания - алуминий.
Съображенията ми са предимно финансови. Това е "ежедневния" харпун. Дървото е твърде скъпо за универсален харпун, но ако можеш да си го позволиш и то става, но няма някакви особени предимства. Карбонът е готин, защото е лек, а тук значението на отката е под въпрос.
Ластиците не е необходимо да са особено силни - достатъчно е единичен 18-20мм. ластик. Дължината е до 120 см при добра видимост, а дебелината на тръбата, поне .28 т.е. вероятността да флексва не е особено голяма. Някои модели флексват - затова 120 е "трудната" дължина. Ако претовариш с ластици и алуминия не е здрав, а тръбата - по-дебела, то алуминиев харпун би флексвал. Можеш да избереш, карбон, който не флуксва, но там, претовариш ли с ластици пък имаш проблем с отката... Така че - въпрос на индивидуални предпочитания. Ако пък реша да играя на сигурно и да разчитам на маса и имам пари за масивно дърво, то ще загубя предимствата на повратливостта... Казвам масивно дърво не за друго, а защото дървото също флексва. Лъковете са дървени.. За да не го прави - трябва да е яка гьостерица.
За момента все още не съм намерил някакви особени предимства на късите (до 90-100см) дървени евро-харпуни. Просто не мога да разбера с какво са по-добри... Всичко са приказки на производители, но какви са точно реалните предимства? По повратлив ли е? Не, повратливостта зависи от профила и обтекаемостта, тоест е същата. По-лек ли е? Не, асвен ако не е калпав - във водата трябва да е балансиран, точно както и алуминиевите или карбоновите. По-масивен (тежък) ли е? Може, ако така го искам, но това значи да правя компромис с повратливост...
3. Блу-уотър - нямам идея, не съм го практикувал. Ако съдя по чужди мнения, и искам да товаря с над 2х16 ластика, то ще избера нещо което
а. може да издържи натоварването - не материала, а дръжката. Не зависи от материала, а от механизма. Повечето конвенционални евро-модели май няма да се справят.
б. да не флексва като го понатоваря - значи масивно дърво или здрав карбон.
- масивно дърво, ако рибите са ми достатъчно бавни за да мога да въртя тоягата
- карбон - ако ловът ми зависи от по-бързия тракинг.
Тук обаче също не може да се изключи съвсем алуминия (имам предвид по-дебела тръба, и по-здрав алуминий), защото като гледаме на запад, много често хората седят на границата 120-130 см. за да могат да сменят техниката от блууотър към рифов в движение ако се наложи, без да сменят оръжието.
И всичко това е под условие - няма стандартна формула, с която да мога да отида и да си бия платеринки, спарита и лаврачета на Халкидики (с билет! ), обаче ако мине някоя ричолка 20-30 килца, да ми е гарантирано, че ще я взема...
Или ще подсигуриш взимането на ричолката, от което ще ти се затрудни другия вид риболов. Или ще си осигуриш по-дребната риба, пък ричолката - еми ако Господ даде...
Това е моето (лично) мнение...
|
Yavorsub
11-03-2007 15:02
|
Ако мога и за да вметна нещо :Може ли да вмъкнем и една нова , но бързо рзрастваща се и модерна група към по-горе споменатите видове харпуни - а именно тази на карбоновите -ПОРЪЧКОВИ -харпуни?Тези харпуни са кастъм и като такива се правят точно по желание на клиента.Според мен ( а и не само ) ,това са най-добрите харпуни, понеже те най-добре се доближават до идеалния за нас харпун.Няма харпун който да става едновременно за всичко.Но ако знаеш какво точно искаш и си поръчаш такъв , то той ще е най-близо до "идеала". @ Пантера:стрелите Euroshaft не са ли 6.75 мм.?
|
|
Yavorsub написа:
Пантера:стрелите Euroshaft не са ли 6.75 мм.?
Ima i 6.35mm no trudno gi nameri6...
Wishbone seglasen sam s vsi4ko koeto napisa...
Iskam samo da kaja tova.... 2x14 ti davat moje pi sx6tata ili po goliama sila ot edin na 20mm no strelba e mnogo po-gladka zatova li4no prepo4itam 2 lasti4ni
|
pipin162
11-03-2007 16:15
|
Аз съм абсолютен фен като теб на карбоновите харпуни!Къде мога да си поръчам карбонов харпун Яворсуб и за какви пари говорим ако е над 550лв ще предпочета най новия на Ц-4,могат ли да ми напаравят само тръба например по поръчка,може да ми отговориш и на Л.С.!
|
Wishbone
11-03-2007 17:43
|
Яворе, кои са предимствата на поръчковите карбонови харпуни пред стандартните карбонови? Освен моделираната дръжка...
|
|
Не съм съгласен, че харпуните от дърво не са толкова повратливи колкото другите. Ванка, има един момент който пропускаш. При стандартния евро харпун имаш 28мм тръба и над нея още 10-15мм ластици. Това прави общия профил на харпуна от порядъка на 38-45мм, което си е много. Моят най-голям дървен харпун е висок 34мм и в никакъв случай не се върти по-трудно от алуминиев или карбонов харпун със същата дължина. Даже смея да твърдя, че се върти по-лесно защото формата в разрез е нещо като ромб, което го прави доста по-хидродинамичен от харпун с кръгла тръба. Но това са вече подробности... Иначе като цяло си прав в мнението си. За къс харпун до 100 см дървото е по-скоро лукс отколкото необходимост. Над 100 см вече е друг филм. Там няма кой алуминиев харпун да превъзхожда едно дърво направено с правилна хидродинамична форма. Колкото до поръчковите карбонови харпуни нещата много или малко стоят като при дървените. Можеш да докараш каквато решиш форма (за разлика от алуминия), а здравината е недостижима за който и да е друг материал. Освен това карбона не изисква потдръжка каквато изисква дървото. Общо взето за всеки влак си има пътници. Трябва да не забравяме, че харпуна е на първо място уред за убиване на риба, така че ако изпълнява добре тази си функция материала, външния вид и естетиката са просто допълнение
|
|
Нови Продукти
Цена: 0.60 Лв.
Spearfishing
|