|
Vov написа: Драги колеги, Най-лесно, евтино и сигурно е профилактиката. Схващанията на мускулите се случват в много спортове, винаги са болезнени и нежелани. За това са правени много изследвания и е установено, че недостагът на калий (както беше казано по-горе), йод, магнезий и др. подобни са сред най-честите причини. Те се отстраняват с хранителен и пиителен режим
По принцип причините за получаване на крампи могат да бъдат много, като:
Обезводняване, Претоварване, Преумора, Разтягане, Диабет, Артрит, Стари травми, Влошено кръвообръщение, както и недостиг на Йод, Магнезий, Калий и др.
Моят опит подсказва, че след получаването на крампа е добре, ако е възможно да се излезе от водата и да се отпуснете, като внимателно разтривате областта на схващането, което може да донесе облекчение.
За да се избегне рецидив, не бива да се влиза отново във водата, тъй като крампата може да се повтори.
Ако разполагате с Хинин, той много ще Ви помогне, тъй като намалява мускулната възбудимост.
При по тежки случаи помагат топлинни процедури: топъл компрес или струя топла вода, комбинирано с масаж, тъй като се подобрява кръвообращението и помага за отпускане на мускулите.
Както споменава колегата Vov, като профилактика, най-добрият начин е с храната да си доставяме недостигащите Йод, Магнезий, Калий за да не ни сполетяват неочаквани крампи в мускулите..
ЙОД
Дневната нужда от йод е 150 mg на ден. Йод се съдържа в:
Мазни риби като Скумрия, Херинга, Сьомга и Пъстърва, Морски дарове, Кафяви морски водорасли, Йодирана сол и Млечни продукти.
МАГНЕЗИЙ
Магнезият е микроелемент, който е от изключителна важност за организма. Може да се набави чрез храни като: Пълнозърнести храни, Сушени плодове, Царевица, Гъби, Орехи, Риба, Ядки,Соя и някои Подправки.
Много е важно да се знае, че не трябва да се консумират храни богати на Магнезий заедно с млечни храни, както и с храни които съдържат много Калций.
КАЛИЙ
С най високо съдържание на 100 грама продукт са Маслините – около 1500 милиграма, следва зрелият Боб – около 1150 мг., Сушените Сливи и Смокините – около 1000 мг.
Следват Спанакът, Лещата, Сушеният грах, Картофите, Ръженото брашно, Хайверът, Бананите, Ябълките и Ябълковият оцет- около 400 до 600 мг. На 100 грама продукт.
В това число влизат още Зеиленият боб, Бадемовите ядки, Ряпата, Тиквата, Пчелният мад, Морковите, Доматите, Зелето, Гвеждото месо и различните видове риби – те съдържат до 200 мг до 400 мг на 100 гр. продукт.
Между 100 и 200 мг. е съдържанието на този микроелемент в Гроздето, Портокалите, Яйцата и др.
d>
|