|
Харпунджии от Стара Загора и региона
|
Здравейте,
Преди два дни (в четвъртък) направихме втора среща на харпунджиите от Стара Загора. Този път се събрахме повече хора - 9 човека. Разбира се в това число и Владо от Казанлък. За съжаление никой не се сети да направи снимки, както и на първата среща. Накрая се сетих да направя снимки на новия харпун на Владо, който той ни показа. За съжаление снимките станаха доста калпави. Не знам от телефона ми ли е или от фотографа, но не стават. Това което аз разбрах от обясненията, ми даде основание да го нарека ластично - хидравличен, но честно казано не разбрах какви са предимствата му пред традиционните ластични харпуни, т.е. не се чувствам достатъчно сигурен в това което разбрах, за да тръгна да обяснявам на хората, но който се интересува може да намери повече детайли във фейсбук -Файл-
|
|
Здравейте отново,
Оказа се, че информацията, която дадох първия път освен непълна е и не съвсем точна. Очевидно не съм разбрал добре някои технически подробности поради недостатъчната ми техническа компетентност, за което се извинявам.
След като е видял поста ми Владо ми изпрати имейл с още 4 снимки и по-подробно описание на принципа на действие и основните особености на новия харпун.
Пействам текста от имейла едно към едно и качвам снимките. Надявам се сега нещата са ясни, след като чак аз разбрах за какво става въпрос.
Здравей , бат' Вальо!
Мерси за снимките. Благодаря и за поста ти в харпунджийския форум.
Както знаеш аз винаги съм бил на мнение, че ние - българите никога не сме били по- долу от много народи населяващи Земята, но за съжаление трябва да се работим върху своето себеуважение като нация.
Онова представяне онази вечер, не беше с цел нещо да се изтъквам или хваля, а по-скоро за мен беше въпрос на чест да покажа новата система първо на българи и при това на братя по диагноза.
За момчетата от харпунджийския форум, бих искал да кажа относно пушката следното:
В системата ХИДРОРОЛЕР се опитах (и успях) да съчетая най-доброто от двете системи харпуни - от ластичните харпуни взех надеждността, мощността и простотата на добре познатия ролков харпун (ролергън), а от пневматичните харпуни мощността и ефективния бой на безбуталните пневматични системи.
Както си говорихме, харпуна по своята същност работи като една обикновена бутална помпа (в случая хидравлична, защото работния флуид е "хидрос" - т.е. вода). Неправилно е да го сравняваме или наричаме хидропневматик, защото в случая нямаме необходимост и от капка въздух - "пневмос", а както вече неведнъж споменах тук въздухът попаднал в системата дори е вреден, защото влошава нейното КПД.
Лесно можете да си представите как работи харпуна, като си представите една обикновена медицинска спринцовка. Пълните я с вода и когато натиснете буталото с пръст, виждате как струята вода "полита" от чучурката на която се поставя иглата със скорост много по-голяма от тази, с която вие придвижвате буталцето с пръста си.
Представете доста по-голяма спринцовка от това, което виждате в аптеката. Самата спринцовка е изпълнени от алуминиеви тръби, свързани със телескопична връзка помежду им. "Буталото" на спринцовката се задвижва не от вашия пръст, а от един или няколко чифта ластици за харпун. Когато натиснете спусъка, силата формирана от ластиците започва да "набутва" едната тръба в другата, като се стреми да изгони водата от там. В зависимост от силата на ластиците, в затворената камера, се формира налягане което може да надвиши 100 - 150 атмосфери. Като това налягане изстрелва стрелата от цевта.
Силата с която става изстрелването зависи от диаметъра на стрелата (нейното напречно сечение)
Ако работим (например) с ластици, които могат да формират налягане от 110 атмосфери, то ако имаме стрела с диаметър 7мм, то изстрела би съответствал на пневматик с максимално зарядно усилие около 40-42кг. ако сменим стрелата такава, с диаметър 8мм, то това усилие ще бъде около 55кг. Ако се постави стрела с диаметър 10мм, то силата, която ще я изстреля достига до около 85кг.
Харпуна е така оформен, че смяната на един диаметър стрела с друг, се състои в подмяната на един прост детайл, като за това не е необходим абсолютно никакъв инструмент и отнема по-малко от 5 минути.
В защитената част освен обикновен хидроролер има и подробно описан полиспастен хидроролер.
За разлика от всички други харпуни, колко е "голям" един хидроролер не зависи от това, колко е дълъг, а от неговата кубатура (като при двигателите с вътрешно горене). Това е кубатурата на онази телескопична тръба, която влиза в работната камера след натискане на спусъка по действие на ластика. Дължината на харпуна може да се променя с помощта на екстендери (удължители), като с една и съща "база" (разбирай все едно дръжка) можеш да изстреляш като стрела 6.5мм с дължина 160-170см, така и стрела с диаметър 10мм и дължина 85-90см.
Полиспастния хидроролер, сравнен с обикновения хидроролер е нещо, като да сравниш обикновен двигател с такъв, на който е поставено турбо + нитро.
Това е с няколко думи.
Поздрави...
Владо
|
|
Мисля, че все още няма видео.
|
|
Нови Продукти
Цена: 51.00 Лв.
Spearfishing
|