|
Прицелването
|
Никой досега не спомена за техниките на прицелването.Очевидно 'равната мушка' на калашника от казармата тук няма приложение.
Очакванията ми окото,ръба на петата,мушката на главата и целта да са в една равнина не се сбъднаха.Оказа се че за да уцеля трябва носа на харпуна да е леко повдигнат и да виждам върха на стрелата,който да използвам за 'мушка'.Според колегите с повече опит това така ли е при повечето харпуни или просто моя бие надолу?
|
Yavorsub
13-02-2007 00:38
|
реалноста:око-върха на главата и върха на стрелата.С някои вариации в зависимост от модела
;око-горния свод (през дупката )-върха.А всички пневматици -като калашника.
|
Yavorsub
13-02-2007 00:39
|
А бе забравих и тези като нас дето нямат дупка:ами май на око.
|
|
Аз съм забелязал, че колкото по-малко се целиш толкова по-точно стреляш. Не знам как е когато се стреля по мишени, но когато стрелям по риба предпочитам да е каубойската, бързо и инстинктивно.
|
Wishbone
13-02-2007 09:37
|
Добри, мисля, че в един от твоите преводи на Дапиран, той препоръчваше прицелването да не се прави отгоре по протежение на стрелата, а отстрани, покрай тялото на харпуна.
Причините които изтъкваше бяха две - първо - рибата е априори по-дълга отколкото висока и второ - от гледна точка на попадението е много по важно къде ще е то във височина (гърба или корема), отколкото по дължина. Прицелването отстрани на тялото на харпуна дава възможност за прецизиране на изстрела точно по височина...
Прибързаните изстрели по првило са хазартни...
Лично за мен най-важното условие за прицелването е ръката да е изпъната напред. Каубойските харпунджийски изстрели `от бедро` при мен не работят в огромен процент от случаите. Дори и като соча с пръст го правя по-точно с изпъната ръка.
Естествено, рутината и свикването с една пушка доста бързо правят изстрела по усет. Въпреки това, макар и по усет, прицелване има!
Вече бяхме говорили и спорили по темата за приликите между ловната и подводната стрелба - воденето на мишената при движението й също е важно. `Поведеш` ли рибата, не трябва да спираш докато натискаш спусъка. Спреш ли - попадените е в задната част на тялото или изобщо не уцелваш, особено ако дистанцията е по-голяма.
(За тези, които не са чували термина, `водене` означава следене на рибата, въртене на харпуна следвайки движението й, докато трае прицелването или прецизирането на изстрела.)
За предварението също бяхме говорили - когато рибата е на дистанция и се движи перпендикулярно на траекторията на стрелата, целя окото или главата най-общо. До колко помага - не знам...
Поздрави!
|
|
Ако много се постараем да намерим данни за скоростите на неуплашена риба, и като приемем средна скорост на стрелата за средна дистанция напр. 3 м от върха на харпуна =12 м/с, може да се изчисли необходимото предварение. Но то ще бъде валидно само за много конкретни условия, които не се случват на практика... Моята практика потвърждава казоното от Иван: мерене в главата и неспиране на проследяването в момента на изстрела. Има случаи, когато рибата ускорява ход, след като забележи насоченото към нея внимание и оръжие. Тогава в момента на изстрела може да се даде половин дължина предварение, но всичко това зависи от ракурса, разстоянието на стрелбата, известната на ловеца скорост на стрелата, видимостта, наличието/отсъствието на препятствия, в кой момент от апнеата се намирам.и др...
Идващата отсреща риба (ракурс 0/4 от пред) е малко по-вероятно да завие на дясно, отколкото на ляво - след като наближи до нейната безопасна дистанция...
Изобщо бързо координирано движене (въртене) дори на харпун с тяло 90-100 см е много трудно с една ръка. Така, че ми изглежда добре тези, които искат да стрелят по умерено бързо движеща се цел, да прекарат кордата на стрелата отстрани на тялото, противоположно на втората ръка. С нейна помощ, само с леко придържане на тялото на харпуна в някаква точка около средата, може лесно да се насочва дори дълъг харпун...
А при всички случаи на нов харпун е желателно да се устрои мишенна обстановка и да се постреля в условия, максимално близки до ловните...
Това ще се опитам да направя тази пролет.
|
|
При мен воденето е от огромно значение за точния изстрел. Всеки друг вид стрелба е хазартен за мен. Може би не съм се научил да стрелям по друг начин ?!
|
Wishbone
13-02-2007 12:01
|
Въртенето на харпуна става най-лесно с бутане или дърпане на дръжката около въображаемета му равновесна точка. Това прави изстрела повече или по-малко каубойски, но пък е неминуемо когато стреляш по много бързо минаваща риба.
При много силен харпун обаче се измества опората на захвата и трудно се удържа отката. Откатът може и да подбие ръката. Справка - чичо ви ТеодорН - аз предпочитам да ловя с харпун, а не с 888мм гаубица...
|
|
Нека не звучи нескромно, но моето мнение по въпроса е следното. Уцелваш, когато си в кондиция и мислено "видиш", как стрелата излита и поразява рибата в точката в която се целиш. Тоест, цялото ми внимание е в целта, а с периферното зрение следя посоката на стрелата. Ако успея да видя рибата да я индетифицирам като големина, вид и да преценя растоянието тогава всичко се слива в едно - аз, стрелата и рибата. Тогава уцелвам. А, когато няма да уцеля, го знам 90% от случаите, още докато натискам спусъка. Лошо е когато пропуснеш няколко пъти в началото на лова. Тогава кондицията отива по дяволите и се чувстваш пълен некадърник. Всичко се оправя, обаче с един два успешни последователни изстрела. Тогава, ако не се главозамаеш от успеха, или не започнеш да прибързваш от страх да не се провалиш, можеш да биеш на 100% в седем-осем и повече последователни изстрела. Тогава казвам - ловът стана. Еми това е, но да кажат и майсторите.
|
valkosub
13-02-2007 17:55
|
Един ден лових с харпуна на мой приятел. Беше забравил да ми каже, че спусъка е изключително чувствителен. При първите два изстрела се стреснах, все едно някои друг вместо мен стреляше. И двата бяха успешни - гофус(3+кг.) и паламуд(800гр.). Подсъзнанието ми беше изпреварило момента в които преценям, че "трябва" да стрелям. Идеята ми, е че ако оставам инстинкта ни да ни води може би почти няма да пропускаме. Но това е изключително трудно, аз все още не мога да го правя. Иначе се водя по линията глава(или края на харпуна) - върха на стрелата - риба, предварение давам изключително рядко.
|
Wishbone
13-02-2007 20:23
|
Валко, радвам се, че си на линия!
Предворение в класическия смисъл, да стрелям пред рибата, и аз не давам, освен при далечни изстрели. Целя окото за да ударя около хрилете!
Какъв беше тоя харпун с мекия спусък?
|
valkosub
14-02-2007 22:15
|
Ми къ' мислиш бре, Ванка :-)
Харпуна беше С4, на които спусъка не беше регулиран. Тествах го по желание на собственика му :-)
|
Wishbone
15-02-2007 08:51
|
Аааабе Валко, що не празнуваш?
Като заговорихме за предварението, при bluewater hunting на бързо движещи се риби като туни, Тери маас препоръчва истинско предварение пред носа на рибата от 15см, за да бъде попадението зад хрилете.
|
valkosub
15-02-2007 13:24
|
Ами Ванка празнувах ама по-лекичко :-)
Относно предварението нищо не мога да кажа, като почна да стрелям по туни ще си изкажа мнението :-). По тази причина приемам твърдението на Тери Маас. Може би Ачо(Live2Dive) ще каже нещо по въпроса. Иначе в нашите условия не пускам предварение. Ако set up-а знам че ми е добър, на дистанцията, на която най-често се стреля, рибата не успявя да реагира. По-често пропускам изстрели, отколкото да стрелям с предварения или с някакви други корекции. Но с практиката човек придобива усет, които го води в момента и по време на самия изстрел.
|
Wishbone
15-02-2007 13:56
|
ми те туните вече не са така недостижимо далече, колкото бяха.
За нашите условия наистина не виждам начин за истинско предварение... Мишената обичайно е толкова малка, че ако плува бързо трудно е даже да я поведеш..
|
|
Лично аз , предварение не давам никога. Вижда ми се много сложно, под водата, как да се изчисли то. Зависи от скоростта с която се движи рибата, нейната големина, на какво разстояние отстои тя от стрелеца, колко е силен самият харпун, дали стреляш под някакъв ъгъл и т. н......А бе с една дума започнеш ли много да разсъждаваш и изчисляваш, най вероятно без риба оставаш, после на себе си ще опяваш, какво ти трябваше да размишляваш( стана поетично).
А що се касае до прицелването, линията - око, - връх на стрела, - жертва (риба), при мен работи добре. Правя го инстиктивно, без до го мисля и се получава. Не че съм безгрешен, напротив. Имал съм дни когато пропускам целта няколко пъти подред, друг път пък няколко пъти подред рибите ми се " късат", но е имало и дни когато от седем изстрела съм вземал седем риби. Не знам , въпрос на кондиция ли е, на късмет ли е, няма кой да ми каже, при положение , че стрелям с едно и също оръжие? За мен обяснението е такова, или имаш ден, или нямаш, това е. Мисля, че при един подводен риболов, 60 процента успеваемост си е много добре.
За Вальо ( Валкосуб), какво да кажа? Щом паламудите отстрелва така успешно, то ловът на туни ( когато нахлуят в нашето море), ще му се види като детска игра.
|
|
Щом ставаме Гърция по климат, алтернатива има. Даже и туните да не дойдат, насаждаме цитросови култури и маслини и си отяждаме поне....
|
|
Е, аз имам повече опит с къс харпун на заспали попчета. Там прицелването е лесно - от една педя. По-важно е от къде и как ще подходиш. Винаги (когато е достатъчно дълбоко) си оставям последните два метра от подхождането да са по инерция без никакво движение от моя страна... От там последователността е ясна: на стрелата, на кукана... и в тигана :-) Това лято извадих две хубави врани (пак с малкия харпун). Толкова бяха бавни , че даже си избирах в кое място да ги ударя... Много се накефих, признавам. А за дългия харпун... карам малко кайбойската. Но няма голям успех така. Явно трябва малко да смения тактиката. Един приятел на Арапя ми каза преди време, че той мноого не се целил, не върти харпуна повече от 30 градуса наляво/надясно. Просто чака рибката да му дойде отпред, защото ако започне да развърта рибата ще избяга. Като се замисля има право. С дългия харпун (90 см) съм още новобранец и ще трябва да задобрявам... Чакам с нетърпение другото лято :-)
Наслука!!!
|
|
Нови Продукти
Цена: 196.00 Лв.
Spearfishing
|