|
Медицинска библиотека на свободното гмуркане
Wishbone
23-10-2010 12:06
|
Колеги,
все по често попадам на статии, свързани с медицината на свободното гмуркане. Предполагам и при вас е така и предлагам да ги споделяме в тази тема.
Тъй като малцина сред нас са доктори, камо ли специалисти по хипербарна медицина, моля да се въздържате от даване на съвети. Неправилният съвет може да доведе до изключително тежки последици за този, който го последва.
Моля Ви и да не публикувате статии със съмнително съдържание или от автори, които не притежават необходимата компетентност. Това включва всякакви източници на т.нар. алтернативна медицина.
|
Wishbone
23-10-2010 12:10
|
I. ОБЩА МЕДИЦИНСКА ИНФОРМАЦИЯ
1. The physiology and pathophysiology of human breath-hold diving
Физиология и патофизиология на гмуркането със задържане на дъха
Автори: Peter Lindholm and Claes EG Lundgren
Journal of applied physiology
Английски език
Статията представлява кратък обзор на физиологичните реакции, ограниченията и патофизиологичните механизми свързани с гмуркането със задържане на дъха при хората.
Продължителността на задържането на дъха и способността за понасяне на налягането в дълбочина са две от основните предизвикателства, които бяха преодоляни до изумителна степен предвид текущите световни рекорди за продължително задържане на дъха от 10:12 минути и дълбочина от 214 м. Търсенето на още по-голямо увеличаване на възможностите продължава при спортистите, практикуващи задържане на дъха, въпреки че абсолютните физиологични граници вече са почти достигнати, ако се съди по случаите на пулмонарен едем и алвеоларни кръвоизливи след гмуркане. Въпреки това, изумителна и към този момент, слабо изучена е вариацията в индивидуланата предразположеност към тези проблеми.
Смъртността, свързана с гмуркането при задържане на дъха е основно концентрирана при по-слабо тренираните любители гмуркачи и състезателите по подводен риболов, които стават жертва на хипоксия. Особено податливи са вероятно лицата с предходни сърдечни проблеми и може би онези здрави гмуркачи, които вероятно са изпитали тежка форма на вертиго при промяна на налягането като усложнение вследствие на неадкватно изравняване на налягането в средното ухо.
Специфичните области, обсъждани в статията включват така наречения diving response и неговото проявление в кардиоваскуларната система, което се изразява в хипертензия, брадикардия, пестене на кислород, аритмии и контракция (свиване) на далака. Дихателната система бива подложена на изпитание чрез свиване на белите дробове и последваща баротравма при потъване, интрапулмонарно кръвотечение, белодробен едем и ефектите от глософарингиална инсуфлация и ексуфлация. Обсъждат се различни механизми, свързани с хипоксия и загуба на съзнание, включително хипервентилация, загуба на съзнание при изплуване, постене и прекомерна консумация на O2 след тренировка. Хвърля се светлина и по въпроса, доколко високото азотно налягане в белите дробове може да причини декомпресионна болест и азотна наркоза.
II. СЪРДЕЧНО-СЪДОВА СИСТЕМА
1. Подводно проучване на артериалното кръвно налягане при гмуркачите
Underwater study of arterial blood pressure in breath-hold divers
Автори:
Arne Sieber,
Antonio L'Abbate
Mirko Passera
Erika Garbella,
Antonio Benassi
Remo Bedini
Journal of applied physiology, 2009
Английски език
Познанията за стойностите на артериалното кръвно налягане (АКН) по време на гмуркане със задържане на дъха са оскъдни. Те произтичат от няколко доклада за измервания, направени на повръхността, които показват леко или липсващо повишаване на АКН, както и от едно единствено проучване на две симулирани гмуркания със задържане на дъха извършени в декомпресионна камера. Симулираните гмуркания показват повишаване на нивата на АКН до стойности, считани за животозастрашаващи според стандартните клинични критерии.
За първи път при използване на нов, неинвазивен подводен сфигмоманоментър, ние успешно измерихме АКН на 10 здрави елитни гмуркачи на дълбочина от 10м в сладка вода. АКН бе измерено на сушата, на повърхността (потопено състояни с глава над повърхността) и два пъти на дълбочина 10м. Подводни стойности на АКН бяха измерени при всички обекти. Всяко измерване бе с продължителност 50–60 сек. и бе извършено без каквито и да било усложнения или идскомфорт за гмуркачите. И при дестимата като цяло, стойностите на АКН на повърхността бяха 124/93 mmHg и 123/94 mmHg на дълбочина 10м. Не бяха открити значителни статистически разлики в стойностите на кръвното налягане на повърхността и тези измерени в състояние на задържане на дъх. Не бяха отчетени стойности на систоличното налягане > 140 mmHg или на диастоличното налягане > 115 mmHg.
В заключение, преките измервания на АКН в състояние на гмуркане на апнеа показаха липсващо или само слабо повишаване на АКН.
Въпреки това, нашите резултати не следва да бъдат взимани под внимание при условия, различни от тези приложени по време на проучването.
Моля, вижте и следващата статия, която показва различни резултати при по-мащабно проучване!
2. Кардиоваскуларни промени при тренирани гмуркачи по време на статични и динамични гмуркания със задържане на дъха
Cardiovascular changes during underwater static and dynamic breath-hold dives in trained divers
Автори:
Toni Breskovic
Lovro Uglesic
Petra Zubin
Benjamin Kuch
Jasenka Kraljevic
Jaksa Zanchi
Marko Ljubkovic,
Arne Sieber
Zeljko Dujic
Journal of applied physiology, 2011
Английски език
Наличната информация относно промените в артериалното кръвно налягане (КН) по време на гмуркане със задържане на дъха е ограничена. Симулирани гмуркания в камера, еквивалентни на 50м. в сладка вода, посочват много високи нива на инвазивно КН при двама гмуркачи по време на статична апнеа (СА), докато скорощно неинвазивно проучване при използване на неинвазивен подводен сфигмоманометър показват липсващи или леки промени при СА на 10м. В това проучване ние изследваме промените на КН под вода не само в СА, но за пръв път и при динамична апнеа, както и при скъсена ДА (СДА) при 16 тренирани гмуркачи. Измерванията включват КН (с подводен сфигмоманометър), ЕКГ, и пулсова оксиметрия (артериална кислородна сатурация, SpO2, и пулс). КН бе измерено на сухо, на повърхноста при пълно потапяне (СА), и на два метра дълбочина в сладка вода (ДА и СДА), като ЕКГ и пулсовата оксиметрия се измерват непрекъснато. Открихме значително повишени нива на средното артериално налягане (MAP) при СА (∼40%) при. СДА (∼30%). Постапнеичното възстановяване на КН бе малко по-бавно след СДА. Сначително по-високо КН (mmHg/продължителност на апнеата в сек.) бе установено при СДА сравнено със СА. В допълнение, опитите на ДА показаха по бърза десатурация спрямо СА. В заключение ние установихме умерено повишаване на КН по време на СА, ДА, и СДА. Тези кардиоваскуларни промени съответстват на тези, отчетени при суха СА и ДА.
Cardiovascular changes during underwater static and dynamic breath-hold dives in trained divers
III. СПЕЦИФИЧНИ ФРИДАЙВИНГ ПРАКТИКИ
1. Pneumomediastinum after lung packing
Пневмомедиастинум след "натъпкване" на дробовете
Jacobson, FL
Loring, SH
Ferrigno, M
Publisher: Undersea and Hyperbaric Medical Society, Inc.
Citation: Undersea Hyperb Med. 2006 Sep-Oct;33(5):313-6.
Abstract: "Натъпкването" на дробовете (glossopharyngeal insufflation) означава принудително натрупване на въздух в дробовете чрез контракции на глософарингиалния мускул подобно на преглъщане. Гмуркачите на апнеа практикуват тази техника след пълно вдишване преди гмуркането, като по този начин увеличават началния обем на белите дробове. Както посочват предходни автори обаче, тази дихателна маневра можетеоретично да доведе до руптура (спукване) на белия дроб. В тази статия докладваме за пневмомедиастинум установен чрез компютърна томография (скенер) на гръдния кош на гмуркач, по време на физиологично проучване, когато глософарингиалната инсуфлация (раздуване) увеличи обема на белите дробове с 1,040 ml (над неговия общ белодробен обем); по същото време, неговите транспулмонарни налягания се увелчиха до 4.1 kPa. Дискутираме вероятността много високите транспулмонарни налягания по време на натъпкването на белите дробове да е причинило този пневмомедиастинум.
Pneumomediastinum after lung packing
Бележка:
"Пневомедиастинум се развива при руптура (разкъсване) на терминалните алвеоли в белодробния интерстициум като резултат от съществуващия градиент на налягането между периферията на белия дроб и хилуса. При тази руптура въздухът разслоява тъканите около пулмоналните съдове към хилуса. Тогава газът навлиза централно около бронхоалвеоралните стволове, перибронхиалното пространство или лимфите колектори, за да достигне медиастинума."
"Спонтанният пневмомедиастинум се свързва с много заболявания, като бронхиална астма, диабетна кетоацидоза, силно разтягане по време на тренировка, инхалиране на наркотици, раждане, силна кашлица или повръщане, както и други дейности, свързани с маньовъра на Валсалва. Обикновено се проявява при младежи, като честотата му е по-голяма сред употребяващите наркотици. Все още не е ясно дали СПМ, открит при приемане на наркотици чрез вдишване, е причинен от същия механизъм, както при баротравма или е причинен от директното токсично действие на топлината и силното съдосвиващо въздействие на вдишваните вещества."
Ръководство по хирургия с атлас том VII под ред. на проф. Д.Петров - издателство "Проф. Марин Дринов", София 2011
2. Белодробен едем и хемоптиза след гмуркане със задържане на дъха при остатъчен обем
Pulmonary edema and hemoptysis after breath-hold diving at residual volume
Journal of Applied Physiology April 2008 vol. 104 no. 4 912-917
Английски език
Peter Lindholm
Andreas Ekborn
Daniel Öberg
Mikael Gennser
За да симулират ефектите от налягането и за да изпитат торакалната компресия при гмуркане на апнеа, спортистите гмуркачи издишат въздуха в дробовете си до остатъчен обем в сравнително безопасна среда, като басейни. По този начин те компресират гръдния кош дори на дълбочина от едва 3-6м. Това проучване бе предприето с цел изследване на въпроса дали този тип гмуркане може да причини белодробен едем и хемоптиза. За целта са единадесет доброволци, гмуркачи, които редовно практикуват гмуркане с издишване, бяха изследвани с динамична спирометрия, видеоасистирано фиброназоларингоскопия и изследване на капацитета на обмяна на въглероден двуокис при един дъх (DlCO). Продължителността на гмурканията с празни бели дробове бе с продължителност между 30 и 120 секунди. Форсираният витален капацитет (FVC) след гмурканията бе намален от средно (SD) 6.57 ± 0.88 до 6.23 ± 1.02 литра (P < 0.05), а форсираният експираторен обем по време на първите секунди (FEV1.0) бе намален от 5.09 ± 0.64 до 4.59 ± 0.72 литра (P < 0.001) (n = 11). FEV1.0/FVC бе 0.78 ± 0.05 преди гмуркането и 0.74 ± 0.05 след ггмуркането (P < 0.001) (n = 11). Всички субекти докладват за (обратима) промяна в гласа след гмуркане, разрдразненост и лека конгесция в ларинкса. При двама от субектите чрез ларингоскопия бе открита прясна кръв, с произход под нивото на гласните струни. DlCO/алвеоларна вентилация (V̇a) бе 1.56 ± 0.17 mmol·kPa−1·min−1·l−1 преди гмуркането. След гмуркането, DlCO/V̇a се увеличи до 1.72 ± 0.24 (P = 0.001), но 20 минути по-късно бе неразличима от стойностите преди гмуркане: 1.57 ± 0.20 (n = 11).
Гмуркането със задържане на дъха на малки дълбочини може да доведе до хемоптиза при здрави субекти. Възможно е и наличието на едем в долните дихателни пътища, както насочват данните за намалена динамична спирометрия.
Бележка:
- Хемоптиза (кръвохрачене) – наличие на малко количество кръв в храчките, във вид на жилки.
- Белодробен едем - състояние, което се характеризира с натрупване на течност в алвеолите на белия дроб. Белодробният едем може да се дължи на проблем, свързан със сърцето: застойна сърдечна недостатъчност, левокамерна недостатъчност, хипертония, клапни пороци, перикарден излив, аритмия, инфаркт на миокарда и други. Други причини за белодробен едем са вдишването на отровни газове, директно нараняване на белодробната тъкан, нелекувана пневмония и други.
Pulmonary edema and hemoptysis after breath-hold diving at residual volume
b]
[/b]
IV. ДРУГИ ПОЛЕЗНИ
1. Keeping It Clean: Reasons for Good Aural Hygiene
Чисти практики: Причини за добра ушна хигиена
Cameron A. Gillespie, M.D
Publisher: Divers Alert Network (DAN)
Abstract: "И така, как правилно да почистваме ушите си? Когато се къпете, от време на време измивайте ушите с гумена круша (шприц) пълна със смес от топла сапунена вода и кислородна вода. По време на излет, използвайте разтвор от разтвор от наполовина бял оцет и наполовина 70-градусов спирт след всеки гмуркачески ден: това осигурява почистване и подсушаване на ушния канал, като повишава киселинността или променя баланса на pH, правейки ухото по-неподатливо на бактериални инфекции. Този метод може да помогне и при предпазване от отитис екстерна (otitis externa), състояние познато като "плувно ухо" (swimmer's ear).
Ако имате проблем с изваждането на водата от ушите си, опитайте със сешоар. Добра идея е да повдигнете ухото нагоре и назад за да изправите ушния канал и после да осигурите проникване на топъл въздух в ушния канал в продължение на пет минути.
Просто запомнете, че грижата за ушите е също толкова важна колкото и грижата за останалото гмуркаческо оборудване. "
Keeping It Clean: Reasons for Good Aural Hygiene[/b]
|
sea turtle
06-03-2013 18:30
|
Браво. Много полезни статии.
|
|
От последната статия на Wishbone се разбира, че гмуркачи които нямат проблем с кръвното го вдигат по време на гмуркане.
От друга страна, съдейки по мене си, гмуркачи които имат проблем с кръвното го свалят по време на гмуркането.
Както се казва в поговорката "всяко зло за добро"
|
sea-wolf
07-03-2013 00:14
|
Юли, ти предполагам го измерваш след гмуркането. Налягането се вдига по време на самата апнеа. Направи една сериозна статична апнеа и си виж кръвното към края.
|
|
Още утре, на гладно, ще пробвам
|
Wishbone
07-03-2013 10:20
|
Колеги, не знам как да постъпим, но може би обсъждането на статиите трябва да става в различни теми, а тази да остане само като чиста библиотека?
Като добавях статиите, изтрих много спам мнения, като ела да тренираш с нас, виж сайта на този или онзи...
Как предлагате?
|
|
Ванка, според мен я заключи тази тема и добавяй само мнеията във формата в който си започнал. Коментарите по тях да са в отделни теми? Иначе ще се забатачи всичко сред спам.
|
Wishbone
07-03-2013 11:00
|
Колеги, обединих статиите и се опитах да ги категоризирам за да могат да са налични винаги в първото мнение на темата.
Моля да обсъждате статиите в отделни теми за да не потънем в спам. Няма да заключвам темата, за да дам възможност на всички да добавят статии, които те самите са намерили.
Но, моля да ме извините предварително, че ще трия мненията, които не са свързани пряко с темата.
|
Wishbone
08-03-2013 18:22
|
Добавена е нова статия (Връзка III, 2), която показва резултати от изследване, доказващо, че гмуркането с издишан въздух при тренировка в басейн на минимални дълбочини може да доведе до белодробен едем и храчене на кръв.
|
|
Наистина, нека тук само да добавяме статии, да служи като библиотека, а коментарите - в отделните теми.
|
Wishbone
28-01-2015 16:19
|
Добавена статия от DAN, където се предлагат добрите практики за ежедневно почистване на ушите, както и за превантивни мерки след гмуркане.
1. Keeping It Clean: Reasons for Good Aural Hygiene
Чисти практики: Причини за добра ушна хигиена
Cameron A. Gillespie, M.D
Publisher: Divers Alert Network (DAN)
Abstract: "И така, как правилно да почистваме ушите си? Когато се къпете, от време на време измивайте ушите с гумена круша (шприц) пълна със смес от топла сапунена вода и кислородна вода. По време на излет, използвайте разтвор от разтвор от наполовина бял оцет и наполовина 70-градусов спирт след всеки гмуркачески ден: това осигурява почистване и подсушаване на ушния канал, като повишава киселинността или променя баланса на pH, правейки ухото по-неподатливо на бактериални инфекции. Този метод може да помогне и при предпазване от отитис екстерна (otitis externa), състояние познато като "плувно ухо" (swimmer's ear).
Ако имате проблем с изваждането на водата от ушите си, опитайте със сешоар. Добра идея е да повдигнете ухото нагоре и назад за да изправите ушния канал и после да осигурите проникване на топъл въздух в ушния канал в продължение на пет минути.
Просто запомнете, че грижата за ушите е също толкова важна колкото и грижата за останалото гмуркаческо оборудване. "
Keeping It Clean: Reasons for Good Aural Hygiene[/b]
|
|
Нови Продукти
Цена: 280.00 Лв.
Spearfishing
|