Този сайт използва бисквити - Повече Информация. Приемам
Активни Потребители: 6 Гости: 19
Активни регистрирани потребители
0:11:36 - Yandex [Bot] [0]
Мнения на потребител
0:16:02 - Tbot [Bot] [45]
Потребители
113:43:15 - Ahrefs [Bot] [154358]
Мнения на потребител
323:45:23 - Google [Bot] [111815]
Мнения на потребител
323:45:26 - Semrush [Bot] [750722]
Добави мнение към Темата
323:45:27 - Bing [Bot] [62138]
Потребителски профил
Активни анонимни потребители
0:11:36 [0]
Начална страница
0:12:14 [0]
Начална страница
0:08:57 [0]
Начална страница
7:56:12 [47]
Начална страница
0:14:56 [1]
Начална страница
0:01:19 [0]
Тема
0:14:43 [0]
Начална страница
0:00:48 [0]
Browsing user sessions
0:15:01 [1]
Начална страница
0:00:24 [0]
Browsing user sessions
0:04:42 [0]
Тема
0:00:00 [0]
Тема
0:11:50 [28]
Гмуркания
0:10:48 [0]
Начална страница
0:12:44 [0]
Тема
0:02:55 [0]
Начална страница
0:03:07 [1]
Форум
0:14:35 [0]
Начална страница
0:02:27 [0]
Browsing user sessions
Отиди на Стр.:
Също на тази страница
Форуми Подводен риболов Екипировка
Изцяло от карбон ли са,карбоновите пера?
Предишен Стр. 3 от 3 1 2 3
41
Мисля, че Марко Бонфанти има предвид това, което се вижда на долната снимка:





Отделно, при такова огъване всеки си играе с късмета на 20+ метра...
42
Ооо, ето, задълбочаването на обсъждането ми харесва!

Приятели, мисля, че всички сме наясно, че ние само се опитваме да имитираме рибите и водните животни... Ние конструктивно нямаме два много дълги мускула, които да осъществяват най-доброто огъване на плавника... И, поне за сега, опитите за създаване на задвижван с мускулна сила плавник, който да създава главно или само подемна сила, са в експериментален стадий. За това полезното действие на нашите плавници е да тласкат вода назад и ние се опитваме да ги направим по-добри в това отношение... да тласкат назад вода с възможни най-малки загуби, т.е. по-икономично от гледна точка на разхода на кислород. Това е много трудно, дори само ако си представим, че движим краката си в посока, перпендикулярна на посоката на движение!...

Картината на обтичането на плавници при плуване е изключително сложна и - както каза Явор - ако се обединят едни големи научни сили и похарчат едни пари, ще опишат достатъчно пълно всичко, което се случва при огъване на плавник, движен от човек и ще определят от какъв материал и с каква форма са най-добрите решения. До тогава ние си правим опити главно по метода "Проба - грешка".

Тъй като искаме плавникът да тласка вода назад, той трябва да се огъва на 90 градуса - тогава разгъвайки се,я тласка назад. При останалите ъгли на огъване, назад отива само част от приложената сила (= изразходения кислород). Разбира се, няма как целият плавник да се огъва на 90 градуса - това е само ориентир, идеал, към който се стремя.
Веднага стигаме до първата трудност - плавникът хем да се огъва до ъгли, близки до 90 град., хем достатъчно бързо да се изправя след това. Това изправяне се получава най-добре от идеалната пружина. Тъй като имаме и други изискванеия, най-добрият материал за сега се оказват въглеродните нишки.
Втората голяма трудност е, че (за мен) е невъзможно да направим плавник, който хем да се огъва като този на снимката по-горе или дори повече, хем след това бързо и последователно от пръстите на крака към края, да се разгъне/изправи. За постигане на това ще се наложи да имаме пера с променлива твърдост, но, да не обсъждаме мечтите...
Трета, четвърта и пр. трудности са да намалим индуктивното съпротивление, перата да не се чупят (пене не лесно) при отблъскване от дъното, плавниците да не се повреждат лесно при драскане, транспорт и съхранение.

Според мен традиционно изпълнените комбинации пантоф/перо, които в първите 10-15 см се огъват много малко, имат неоправдано нисък КПД. Неоправдано нисък, ако можем да го повишим, а ако не можем, си оставаме там.

Разбира се, че ако огъването и разгъването/изправянето на плавника се извършва по парабола, е най-добре (не мога да го обясня с математически формули). За това правим дебелината на перата плавно да нараства към крака, трудното е да разбера колко слоя плат, от кой вид, през колко сантиметра натрупани, с какви смоли и как точно втвърдени, ще ни доведе близо до параболата. А как това ще стане и при силни махове и при слаби...?
Да, има опасност, ако перото е меко и се огъва съвсем близо до/под пантофа, краят му да не успява да се изправя достатъчно бързо и това също е загуба на КПД (= загуба на кислород). Тук има какво да се изследва, учи...
Да не забравяме, че от отпадането на гумените плавници (който ги помни) до фирмените пера ХХ1 и меките пантофи на Патос и последните на Омер, пътят на омекване на перата и плавниците като цяло е значителен, да не кажем огромен!
43
Аз все си мисля, че темата беше "Изцяло от карбон ли са,карбоновите пера?" ама май съм сбъркал темата... То вече няма и значение...
)ще се повторя със следващото,което ще напиша но просто ме засърбяха пръстите.Вов...ти явно понятие си нямаш от подемна сила и от повечето видове сили.можеби те обиждам но ти объркваш всички останали в този форум а аз почвам да се чудя що изобщо си губя времето даизяснявам нещата )май няма и да се опитвам повече. 
45
Аз също апелирам към придържането към темата ,както и преместването на дискусията там където и е мястото.Радо ако наистина смяташ че Володя греши -посочи къде за да не се бъркаме всички.Изобщо ако имаш познания -просветли и нас , мисля че за повечето от нас ще е от полза.На мен лкично ми е интересно да науча подробности по темата.
46
Ммда, прав си Яворе, време е да продължим обсъждането за качествата на плавниците в темата "Плавници, но какви?"

Каквито и обсъждания да правим, ако не можем да пробваме екипировка в лабораторни условия, остават ни само впечатленията от пробите лично, с плуване и гмуркане, което пък е свързано с техниката на плуване, не може да се постигне сравнимост на резултатите и пр.
Всичко това обаче не ни пречи да се опитваме да научим нещо, да подобрим нещо, макар и малко, с добронамерени мисли, написани в този форум...
Предишен Стр. 3 от 3 1 2 3
Нови Продукти
H.Dessault fins Fast

Цена: 615.00 Лв.
Spearfishing