|
Плавници - но какви?
Yavorsub
21-03-2009 12:26
|
Володя това за размера на перата -имаш и тук право.
Сега ще кажете -ма как има право след като вече каза че перата трябва да са по-тесни и по-дълги ?
Ами за човек който е "колоездач" -плува със силно згънати колена и използва мощни махове -за него перата са определено по-широки а защо не и с асиметрична форма на края.(Дапиран а и други по-неизвестни преди него )
За тези които се зьадълбочават в материята , тренират и системно се обучават да постигнат максимума от плавника -той трябва да е малко по-тесен и дълъг като се ползва по опредепен начин -маховете не са нито много тесни , нито много-широки и по този начин извличат от него максимум КПД.
И сега на въпроса :-аз кои плавници да си взема ?-на него нямам отговор.Моето лично мнение че за плитко , за риболов едни стакдартни плавници от по-широките са ОК.По-широкото перо дава по силен тласък при по-леко и слабо движение поради площта която влиза в употреба.
За фрий даивинг или гмуркае -там препоръчвам по-дългото и по меко перо защото там нуждата е да не се изразходва ненужно кислорода по ереме на дългото изплуване.
Моите стотинки.
|
|
ivozag написа: Володя дискусиите с теб винаги са интересни и не бих казал, че поучаваш някой.
Напротив от теб съм научил много полезни неща за което съм ти благодарен.
Бих искал само да направя едно кратко допълнение към твоя въпрос, защо бързите риби или
по-специално делфините нямат дълга опашка.
Хидродинамичната форма на тялото на делфина успява да съхрани ламинарния поток при скорости на движение, които предполагат
превръщането на същия този поток в турболентен. Затова и той използва по-малко мускулна сила за да постигне много високи скорости.
Казано просто - вретеновидната форма на тялото решава проблема, който ти описваш.
За делфините специално мисля че имаше някакъв трик със напречната структура на кожата-"ламинофло" или нещо подобно,което повишава обтекаемоста в пъти.Те тази екстра са копирали военните за обшивките на торпедата.
Кожата е на няколко слоя със нещо като "стълбчета" в тях и успоредно със съкръщаване на мускулатурата прави някакви контракции за да излъже турбуленцията.Аз лично така си обяснявам малките опашки на сравнително дебелите и тлъсти телца
|
|
той дапиран дава някво обяснение в един от филмите си.там говори за С4.казва че дългите и тесни плавници позволяват краката да седържат по-събрани при колената и по този начин подобряват съпротивлението на тялото.другото е че при плуване със събрани крака същото това съпротивление е много по-малко.за това моноплавника дава по-добра скорост,не че КПД-то му е толкова по-голямо.много ние голямо челното съпротивление,а от него...как да се избяга.пък делфините са сисилни животни.ако и ние имахме тяхната сила пък дори и без тяхната хидродинамика...щяхме да хващаме рибите със зъби)
|
|
Да, всички животни във водата, както и всички риби, освен че имат правилни форми за движение във флуид с висока скорост, са развили всевъзможни техники за намаляване на индуктивното (=вълново) съпротивление. При китовите (!и при елитните състезатели по плуване) кожата се огъва с подходяща честота и амплитуда и така гаси завихрянията.. При шарановите има слуз, която има много нисък коефициент на триене, при акулите - нещо съвсем магическо. Подражание на това са гладките костюми, а няма да се учудя, ако някой пусне и мазило за гладък костюм... В тези отношения не знам как можем да напреднем съществено. Но да увеличим твърде ниския КПД на познатите ни плавници - е желателно и непрекъснато се правят усилия.
[На филмчето с плавниците [u]отстрани на краката[/u] (= дължина = 0) човекът набра такава скорост под вода, че под ъгъл около 45 градуса излезе целият над водата!!!]
|
|
Володя, ако имаш възможност, моля те, турни го това филмче тука, че възбуди любопитството ми!
|
Yavorsub
21-03-2009 17:25
|
А -аз не съм разбрал правилно -Володя ти май говориш за моноплавника Линочет.Ако е за него -наистина е извънземен ама май доколкото четох още не може да достигне добрия моноплавник по КПД.
|
|
към Вов.извинявай за опита ми да те поправя.аз отдавна съм се откъснал от корабостроенето и съм забравил много неща.все пак...вълново съпротивление има само на границата на две среди(водата и въздуха)там се образуват вълните и там се губи енергия за това.придвижение на тяло само във водата или надостатъчна дълбочина за да го няматозиефект(гмуркане)няма вълново съпротивление.има само съпротивление от триене и съпротивление на формата.във второто влизат и турболенциите за които говориши то е част от индуктивното.в природата няма нищо,което естествено да подобрява вълновото съпротивление.всичко за което говориш подобрява горните две съпротивления.в смисъл-намалява ги.значи двата начина са...да си намалим триенето и да си подобрим формата на тялото.
|
|
)сигурно.щом ми е останало нещо в главата след вече 11 години...
|
|
Колеги, по-долу са няколко връзки към разработки на къси и широки плавници. За съжаление не успях да открия филмчето с модела, при който гмуркачът си ходи по брега с обутите си отстрани на краката плавници.
Тези разработки позволяват обикновеното, познато движение на краката напред- назад да се превръща в подемна сила и тласкаща сила, повишавайки "кислородния" КПД от примерно 3-5% на около 10%. Това, естествено е 7-8 пъти по-малко от близо 80-те процента КПД на делфините... За да поставят плавника в несмутена среда, са го изнесли встрани от краката (като крило на нещо).
Предполагам, че за пример са взети делфините, защото има възможност да ги накарат да повтарят движения достатъчно пъти, за да може да бъдат филмирани, измерени, изчислени и пр., което е невъзможно да стане примерно с марлина, който развива най-голямата скорост във вода...
Иване, не намерих баш филмчето, но и тези са показателни...
[link]
[link]
Яворе, Луносет е забележително постижение, но когато е на краката, не може да се ходи извън водата с него... Исках да покажа едно друго изобретение, има го в Ю тюуб, но не го намирам сега...
Радо и Валентин, при движение на телата във флуид, им въздействат 3 вида съпротивление, независимо от флуида. Челно, от триене и вълново, или индуктивно. Как точно е наречено от конкретните професори, дето са писали учебниците, ми се струва маловажно..
При движение със скорост над дадена стойност, около тялото се образуват области с повишено и понижено налягане. Някои хитри животни с подкожна тлъстина образуват движещи се гънки по тялото си и така намаляват значително стойността на т.нар. вълново или индуктивно съпротивление... Допускам, че за по-голяма яснота или по други причини, явленията, възникващи на границата между два флуида с доста различна плътност, свиваемост и от там доста различни някои свойства, терминът "Вълново" е използван в други учебници с друго значение...Просто не съм ги чел. Нашата тема, до колкото си спомням, е какво можем да направим, за да повишим макар и с малко, КПД на продаваните плавници.
Или да си построим наши, което ми изглежда все по-възможно...
[link]
[link]
|
|
Супер як плавник Володя!!!!!
|
Naval Architect
21-03-2009 23:20
|
Вов , как да подбрем плавници ще споделиш ли? Аз 2 начина знам. 1 събитаре се няколко човека с различни плавници и така имаш възможност да пробваш. 2 купуваш и пробваш - после разпродаваш. Ако почнеш от карбонови ще е наи-евтино, просто други няма да искаш. За съпротивленията вече ти е обяснено , ако искаш слушаи ако искаш недеи.
|
stefdive
22-03-2009 00:04
|
Вълново е точно тов съпротивление, което се причинява от границата между два флуида,а това което се получава вследствие на потоци причинени от разликата в наляганията в различни области на обтичаното тяло е реактивно.
|
Akula deep
22-03-2009 12:07
|
Добре де!
Така и така се насочихте към природата и примерите които тя ви дава.
Що аджеба никой не показва плавник, дето е вертикален ? ? ?
Нали общо взето при всички плуващи риби (не говорим за дънните бльомове, като калкана), всички те са с вертикално разположени опашни перки.
|
|
Браво отличници! Много се радвам, че повишаването на КПД на плавниците интересува доста хора! Вярвам, че така можем от обсъждания да преминем и към направа на плавници! Вече има учудващо за мен (щото изобщо не се сетих) просто и качествено решение за пантоф на плавника. Толкова просто, че майсторите на харпуни, които имаме тук, могат да го ползват прекрасно - според мен. Ако авторът разреши, или реши сам да се похвали, ще пуснем снимки - на ползу роду... Има и много добър майстор на въглеродни изделия. Надявам се с негова помощ след някое време да покажа един прототип, който като съвсем единична бройка ще е далеч от желания КПД, но с толкова пари - толкова...
Вальо, за подбора на готови плавници използваме точно посочените от теб 2 способа. Недостатък на пробните плувания с плавник на колега е, че за краткото време на пробата, не винаги успявам да променя техниката на плуване, за да направя достоверно сравнение. Смятам, че ако пробвам плавниците на приятел, трябва 2-3 дни да плувам в басейн, където може да се измерва примерно брой махове за изминато дадено разстояние, да се усети или не разлика в броя им, умора на отделен мускул(група), удобство на пантофа при продължително плуване и чак след това да мога да преценя дали този плавник е по-добър за мен от предишния...
|
Naval Architect
22-03-2009 12:26
|
Защото сме бозаиници..... характерното движение на задните краиници не е като при рибите и влечугите.
|
|
значи още нямафирма дето да прави пантофи по поръчка???аа и вчера бях в един магазин,където ми казаха,че Ефесуб нама вече.май ги е хванала кризата.
|
|
Сега - за съпротивленията. Дори и да не уеднаквяваме терминологията, пак можем да разберем някои зависимости и да ползваме тези разбирания.
На грозните схеми по-долу се опитвам в най-кратък обем да покажа зависимостта на създаваната тяга от формата на плавника. Приемаме еластичността за най-добрата възможна - на въглеродното перо.
[Най-добрата еластичност според мен означава ако кракът огъва перото с примерно 100 нютона, перото се изправя с 99,99... т.е. перото не поглъща енергия, както става с дебелите гумени "нерви"].
1. На позиция 1. е показан разрез на профил на крило. При движение във флуид с даден ъгъл на атака, поради формата си, такова крило (или плавник на делфин, косатка, кит и пр.) създава подемна сила в посока, перпендикулярна на хордата. Големината на У зависи от скоростта, ъгълът на атака, плътността на флуида, площта на крилото, съпротивлението от триене и индуктивното съпротивление.Показаният профил е несиметричен, но може да бъде и симетричен - пак ще създава подемна сила - при периодичното си движение с ъгъл на атака ту от едната, ту от другата страна. Според мен това правят отчасти плавниците на най-бързите риби и животни. Това, че посоката на подемната сила почти в нито един момент не съвпада с желаната посока на движение, е неизбежно, но пак КПД на тези плавници е много по-висок от ползваните от нас...
Сега ние, като не сме риби, можем да наподобим рибите.
На позиция 2. е показано как величината на индуктивното съпротивление зависи от ширината(разпереността) на крилото при равни други условия. Вероятно всеки е виждал военни самолети - с разпереност 7 -15м и граждански, а особено безмоторни, където разпереността е 25-50 м приблизително. Причините за тези разлики са, че при военните самолети задължително се търси и маневреност, а при гражданските и безмоторните - как с най-малко или никакво гориво да се стигне най-далеч, носейки даден товар. На позиция 2. съм показал, че индуктивното съпротивление е много по-голямо при по-малко разперено крило.
Сега ако си спомним и опашните плавници на най-бързите риби и животни, съотношението дължина/разпереност е много различно от на нашите плавници. Т.е. по отношение на индуктивното съпротивление ние сме за оплакване...
Индуктивно съпротивление (извитите стрелки на поз2.a и b) означава по-конкретно, че дадена маса флуид от областта с повишено налягане се завърта и придвижва към областта с понижено налягане. Познайте от къде идва енергията за това движение!?!
На поз 3. опитвам да покажа разликата между плавник с дебели нерви и с тънки/меки такива. В първия случай перото се огъва главно в далечния си край, а областта близо до пантофа стои почти права и размества водата настрани (!!) - чиста загуба. Към нея се прибавя и енергията, погълната от дебелите гумени нерви. Във втория случай (b) - при тънки и меки нерви положението е по-добро - перото се огъва почти по цялата си дължина и загубите в дебелите нерви са много по-малки.
Накрая, на най-нескопосаните схеми се опитвам да покажа индуктивното съпротивление при огъване на нашия плавник. Просто сме много зле.
По тези причини смятам, че перата ни трябва да са възможно най-широки.
Ние с тези стерео-плавници подемна сила не можем да създадем, само тласкаща. За да тласка повече, перото трябва да се огъва по цялата дължина, а за да има по-малки загуби, трябва да е по-широко...
Вече има успешни практически опити от Любо да се гмурка с харпун като е обут с моноплавник. Та няма да се учудя, ако след време преминем масово на него. Естествено и по неговата сегашна форма може да се подобрява доста.
(Не мога да си представя колко смешен ще бъда, докато се науча да го ползвам, като над 40 години плувам със стерео...).
|
Akula deep
22-03-2009 21:00
|
Naval написа: Защото сме бозаиници..... характерното движение на задните краиници не е като при рибите и влечугите.
Бозайник произлиза от думата "бозая" демек пия мляко докато съм още негоден да премина други питиета (като тия дето ми се налага да пия сега например :crazy . Така че не виждам защо не.
Все едно да кажеш, че хората не бива да летят, щото просто са родени без криле и така да зачеркнеш авиацията като наука.
Никой не те кара да си движиш краката в ляво и дясно в синхрон като рибите. що да не се измисли плавник, който да преобразува "бозайническите" движения в "рибешки". Дайте натам да копаме.
Де да знаеш, може там КПД-то пък по-голямо да излезе. Така и така си чешем езиците, докато неопрените съхнат на терасата.
|
Naval Architect
22-03-2009 21:08
|
Е аз немога да измисля, ще ползвам движенията на бозаниците. Делфини тюлени ....
|
|
Нови Продукти
Цена: 196.00 Лв.
Spearfishing
|