|
Samba-black out
sea-wolf
25-01-2008 01:02
|
Gre6nik, не съм съгласен с теб.
"Когато тръгнем нагоре, с ясното съзнание че ТОЗИ ПЪТ МАЙ ПРЕКАЛИХ" - трябва незабавно да се освободим от колана. Немисля, че имаме право да си правим каквито и да било експерименти, но все пак ще посоча какво не ми харесва в твоя план: Най-важното е, че след като останем на повърхността в безсъзнание имаме доста фактори - по гръб или по лице сме, с шнорхел в уста или без, атмосферни условия и разни други, които в крайна сметка ще определят два типа крайни вариянти: 1. дихателните пътища са ни затворени, рефлексът ни за първо вдишване се появи, успяваме да си вземем въздух и се съвземем. 2. други вариянти, водещи до най-лошото. Въпреки, че е доста по-маловажно, с ръка на токата не сме в най-добрата форма за изплуване.
Ачо, прелистих на две на три книгата, намерих писано по въпроса на няколко места, почти съм сигурен, че беше споменато и другаде. Ето малко цитати:
"Не издишайте рязко, а по-скоро издишайте половината от въздуха, поемете въздух до край и чак когато издишате, възстановете нормалното дишане."
"Навикът никога да не се издиша силно в края на апнеята е принцип от най-голяма важност."
"Избягвайте да издишате силно след апнея. Вместо това, издишайте спокойно през устата без да изпразвате дробовете си, след което веднага поемете въздух за да възстановите кислорода."
Част от цитатите са след текстове описващи различните дисциплини, част са от тема свързана специално с blacк-outs. Общо взето идеята е да не се позволява спадане на налягането в белите дробове, което директно води до спадане на парциалното налягане на кислород в кръвта.
|
Live2Dive
25-01-2008 10:25
|
Мерси Петре , така и предполагах ! Лично аз след дълбочинно изплуване много бързо издишвам (но не дълбоко) и вдишвам първата глътка въздух , след което задържам дъх за няколко секунди на повърхността, преди да се отпусна и започна възстановителното дишане. Правя го по навик, всъщност, съвсем инстинктивно и автоматично - ще обърна внимание утре и други ден в морето дали има някой друг детайл, който си заслужава да се спомене ...
|
|
Ето това вече са интересните неща...
|
pipin162
25-01-2008 12:55
|
Ачо и аз го правя като теб от доста години!
|
|
И аз днес установих че като си поемам на малки вдишвания въздух след апнеята не се завива толкова много свят. Това е нещо подобно ако човек е жадувал дълго време не му се дава веднага да се напие а на малки порций. Предполагам че е така и при кислородната жажда на мозъка. Ако му се поднесе изведнъж голямо количество кислород след това ще доведе до загуба на съзнание или най малкото виене на свят.
|
Live2Dive
25-01-2008 13:58
|
Иво, а правиш ли другия малък трик – споменавал съм го някъде – на път за повърхността да изсмукваш до дупка разширяващия се въздух в маската? И преди следващото гмуркане да продухаш маската през носа с чист и свеж въздух?
Филка, тези, а и някои други, са действително интересни и важни, макар и дребни детайли, разграничаващи успешното изплуване от гибелта в морето.
Често ми се случва в морето, особено след поредното изплуване от значителни дълбочини, да си мисля за приятеля ми Краси Арсов, който загуби съзнание и се удави в Гърция преди 17 години, докато е гмуркал съвсем сам в морето, на дълбоко.
Дали ги е знаел всичките тези дребнички нещица? Практикувал ли ги е? Ако ги беше спазвал, щеше ли все още да е жив сега ? Така и никога няма да разбера ...
|
sea-wolf
25-01-2008 14:20
|
Atoman, има логика в това, което предполагаш, но мисля, че не може да се направи такова сравнение.
Малките порции помагат не защото са малки, а защото не позволяват на налягането в дробовете да спадне.
При цялостно изпразване на дробовете налягането спада. Всъщност докато издишаме проблемът е по-малък, тъй като тогава намаляме обема и налягането се поддържа, но в момента в който престанем да издишаме и започенм вдишването налягането рязко спада. Ето този момент е най-рисковия.
|
pipin162
25-01-2008 15:17
|
Ачо,продухване със свеж въздух не съм правил,но вдишване на въздуха от маската много пъти,но това само като съм на по дълбочко,на него ме научи Пламен Стоянов като се състезавах преди за техния отбор.
|
Yavorsub
25-01-2008 17:32
|
Петьо Грешника принципно е прав и това упражнение се учи във всички училища по фрий дайвинг.Вече за момента дали това трябва да става само при изключително продължителна апнея или при нормално гмуркане там може да се коментира.Има случаи при които гмуркача излиза с колана в ръка породено само от собствен страх-също подлежи на коментар.Май наистина е нужно да се направи един показен семинар , а може и курс в Черно море.
|
|
Ачо от доста време следя темата, но ти и Петър внесохте светлина по въпроса споследните си два коментара... Една част от нещата които споменхате не ги знаех и много се изкефих, че казвате нещо ново за мен. Надявам се да ни разкажете и за другите "дребни" детайли
Поздрави и на двама ви, дано се видим скоро, че последният път пропуснах
|
sea-wolf
26-01-2008 14:36
|
Яворе, наистина това има нужда да се обсъди по-сериозно на такъв тип среща или просто да се отиде на курс. Но моето мнение, което имам от собствени разсъждения за сега е това. Ако мисля, че има вероятност да не успея до повърхността, ще хвърля колана. Техниката на грешника бих я използвал само в случаи, когато немисля, че няма да мога да изкарам до горе като мярка за всеки случай. И там би и била наистина силата, защото повечето хора губят съзнание без да го очакват.
|
Yavorsub
26-01-2008 16:20
|
Петьо принципно си прав , но на курса това се учи повече като мярка за безопасност.Дори и при риболов много момчета споделят че се чувстват по-сигурни по този начин, па дори и да са далече от лимита си (ако изобщо можем да разберем кога ни е лимита ).Има и един друг способ който се учи , и макар доста от нас да сме първоначалнорезервирани , не може да не се съгласим-поставянето на шнорхела в последните метри и лекото и здухване на въздуха точно в момента когато главата (леко наклонена назад ) се подава над водата.По този начин не се полагат усилия за издишване и изпразване на шнорхела.Изобщо има много тънкости и хватки които се учат и могат да са ни от полза.
|
|
Когато си мислех, че съм малко над средно добър гмуркач, започвах издухване през шнорхела след като той със сигурност се подадеше доста над повърхността... Тогава през 1981 - имах възможност да наблюдавам видимо по-възрастен, много по-добре екипиран и по-опитен колега .
При изплуване той започваше издишване през шнорхела толкова по-рано от достигане на повърхността, че след изплуване не се виждаше НИКАКВО фонтанче...
Не беше много сложно да се сетя, че той икономисва 1-2 -3 секунди, които при крайни напрежения, или при изплуване с разкопчан колан, може да означава разлика между изпускането и неизпускането му...
Друг аргумент в полза на поставяне на шнорхела отново в устата малко преди повърхността и твърдо преди загуба на съзнание, е, че при отпускане на мускулите при загуба на съзнание, е МАЛКО по-трудно да се издиша през шнорхела, отколкото през устата - без шнорхел...
Така го и правя.
|
|
sea-wolf написа:
Яворе, наистина това има нужда да се обсъди по-сериозно на такъв тип среща или просто да се отиде на курс. Но моето мнение, което имам от собствени разсъждения за сега е това. Ако мисля, че има вероятност да не успея до повърхността, ще хвърля колана. Техниката на грешника бих я използвал само в случаи, когато немисля, че няма да мога да изкарам до горе като мярка за всеки случай. И там би и била наистина силата, защото повечето хора губят съзнание без да го очакват.
За това в поста ми написах "ТОЗИ ПЪТ МАЙ ПРЕКАЛИХ" а не "ТОЗИ ПЪТ ПРЕКАЛИХ" - говорех за момента когато ми се струва че съм прекалил а не когато съм сигурен. А за преценката кога сме прекалили - трудно се определя по състоянието на организма ... ползвам часовника за да знам колко съм изкарал под водата и да си преценявам колко ми остава ...
|
sea-wolf
26-01-2008 20:42
|
Gre6nik, Разбрах те точно какво си написал, не съм си помислил, че говориш за момента, когато си сигурен, че си прекалил. Виж където си ме цитирал думата "вероятност".
Немисля, че има смисъл да продължавам с това - казах ясно какво мисля. Има различни нива на подсигуряване. Всеки в крайна сметка решава за себе си.
Иначе, както казах на Явор, че е хубаво да се поговори по-сериозно за това на среща, ще ми е приятно да поговорим и с теб лично. Видях, че си бил на срещата в Бургас миналата събота. Нямам късмет нещо с тези сбирки. Всяка втора, трета седмица съм там, а до сега не съм уцелвал нито една.
|
Yavorsub
26-01-2008 21:00
|
И аз именно заради печатните грешки и загубата в превода много-много не си падам по писането .Повече бих бил полезен (пък и не само аз )на живо -там най-добре се вижда и показва всичко.А дано тази година да се случи!
|
|
И аз се надявам на лични срещи - чукането по клавиатурата не ме кефи много
|
Live2Dive
28-01-2008 16:38
|
Филка, да си знаеш другия път Ванката като те вика, да идваш …
Иво, продухването на маската със свеж въздух парвоначално взех да го правя заради изгорелите газове от извънбордните двигатели на лодката. Може би в Черно Море не е толкова от значение, но тук в океана лодката идва и прибира рибата от тебе веднага, и естествено замърсява въздуха наоколо – можеш да го подушиш и в маската чак. А всички знаем какъв е ефекта на CO/CO2 под налягане - и от там продухването със свеж въздух. След време това стана автоматизъм, и го правя редовно, дори и при риболов без лодка . Както споменах по-горе, след като ще вдишваме въздуха от маската на път за повърхността, по-добре да е чист, без никакви следи от CO2 от предишното изравняване, колкото и да са нищожни. Освен това издишвайки през носа маската ти се самонагажда постоянно точно преди гмуркането .
Яворе, лично аз имам проблем с теорията за поставянето на шнорхела обратно в устата точно преди изплуване , по няколко причини. Първото нещо е, че шнорхел в устата увеличава съпротивлението при изплуване и ти забавя скоростта . Почнеш ли и да си помагаш с ръце да го сложиш в устата – това ще увеличи още повече съпротивлението на тялото , и ще забави скоростта на изплуване. Лично аз изплувам нагоре с максимална бързина, стремейки се през цялото време да съм максимално хидрообтекаем – харпуна го държа за главата, със стрелата нагоре (а не за дръжката) , за да си се намести сам в положение с възможно най-малко челно съпротивление. Понякога дори лявата ръка е до тялото с изпънати пръсти , за да се намали още повече съпротивлението. Това разбира се става при гмуркане на значителни дълбочини (от 20 метра надолу) . Ако ти се наложи да гмуркаш цял ден (6-8 часа непрестанно) на такива дълбочини, както го правихме вчера, например, и си изтощен до немай къде на края на деня, всяко едно такова детайлче помага за съхраняване на енергията ти . Освен това както споменах по-горе, на повърхността има едно много бързо издишване-вдишване-задържане на дъха за няколко секунди. Ако имаш шнорхел в устата - това е допълнително затруднение за бързото и безпрепятствено осъществяване на тази ключова маневра (по-добре да го направиш през широко отворена уста, отколкото да се бориш и с мъртвото пространство на шнорхела). Знаете сами че рекордьорите по дълбочинни гмуркания хвърлят шнорхела преди потапяне, или дори не ползват такъв въобще.
Що се отнася до ръката на безопасната тока на колана – според мене само увеличава съпротивлението при изплуване. Както и изплуването с разкопчан колан в ръка. Типично, удавил се гмуркач бива намиран с изстрелян харпун, баластния колан все още на кръста – психологически е много трудно да прецениш кога да го откопчаеш (а и подсъзнателно не ти се ще да си изгубиш колана - лично аз никога не съм хвърлял колан, въпреки че един-единствен път не беше лошо да го направя … ). Правили сме на времето друго нещо – откачаш колана , който е вързан за въжето на буя и в момента в който достигнеш до дъното, го оставяш, ловуваш наоколо, след това си го изтегляш обратно на повърхността. Но това е възможно само ако няма течение, да кажем .
Друг момент е (и това го твърдя съвсем откровено, тъй като лично съм го преживял) , ако се наложи да даваш изкуствено дишане на гмуркач в безсъзнание във водата, по добре е той да няма шнорхел в устата – по лесно е да му вдигнеш брадичката нагоре и да почнеш веднага с изкуственото обдишване, отколкото да се бориш да вадиш един здраво захапан шнорхел от зъбите на човек в безсъзнание. Ако въобще се случи така , че човек загуби съзнание във водата, най-сигурната мярка за безопасност е да има колега до него който го наблюдава докато гмурка - всичко друго е второстепенно. Затова по моя преценка би трябвало човек да фокусира върху възможностите за намаляване риска от загуба на съзнание, ако ще гмурка сам. Май не съм чувал за случай на гмуркач загубил съзнание в морето и след това свестил се сам, без чужда помощ – ако има такъв случай, то не ми е известен …
|
Wishbone
28-01-2008 17:25
|
Ачо, thumbs up!
За последното - чел съм истори за освестили се сами, но според мен те просто още не са били загубили съзнание качествено...
Приятелчето до тебе е най-доброто помагало, но проблемът е, че е много трудно да се намерят двама гмуркачи с равни възможности, които освен това и да са приятели... Веднъж се бъзикахме с един колега, че това е общо взето трудно като да намериш идеалната жена...
Това с харпуна за главата малко ме притеснява, особено ако е зареден...? Аз излизам като държа харпуна с два пръста за дръжката със стрелата надолу и той сам си застава както си иска.
|
|
Еххххх има още какво да се учи......
|
|
Нови Продукти
Цена: 146.00 Лв.
Spearfishing
|