ОТЧЕТ НА ЕКСПЕДИЦИЯТА ЗА ПРОУЧВАНЕ НА ПОТЪНАЛАТА СЪВЕТСКА ПОДВОДНИЦА Щ-210 В РАЙОНА ПРЕД НОС ШАБЛА
1.
На 12-13 и 26 юни 2007 г. “ЧЕРНОМОРСКИ ЕКИП ЗА ТЕХНИЧЕСКО ГМУРКАНЕ” (BSTD) в състав Владимир Явашев, Михаил Заимов и Росен Желязков, проведе експедиция за проучване на потъналата в района пред нос Шабла съветска подводница "Щ-210". Експедицията е част от проект за локализиране и обследване на потъналите през Втората световна война край българското черноморско крайбрежие съветски подводници.
На 12 юни при вълнение 2-3 бала с помощта на локатор за страничен обзор обектът бе открит на дълбочина 60 метра в района пред нос Шабла. На 13 и 26 юни при отлични метеорологични условия се извършиха общо 6 водолазни спускания до максимална дълбочина 60 метра с дънно време 25-30 минути. Беше определен вида на подводницата и заснет видеофилм. Беше поставена възпоменателна плакета с текст: „В памет на 46-членния екипаж на подводница "Щ-210", завинаги останали тук през март 1942 г.” (Снимка №1)
2.
Подводницата лежи на равен кил, с минимален крен на дълбочина 60 метра по посока север-юг. Констатациите след огледа са:
• корпусът е в добро състояние, умерено обрасъл;
• налични са двете палубни оръдия - Снимка №2;
• наличен е бордовия компас - Снимка №3;
• носът е чист (няма други подводни обекти пред него) на около 3 метра от дъното - Снимка №4;
• левият носови рул е изкривен надолу - Снимка №5;
• вратата на рубката липсва - Снимка № 6;
• торпедните люкове са затворени;
• налични са навигационните светлини от левия и от десния борд на рубката - Снимка №7;
• изчистени бяха мидите на част от рубката пред навигационните светлини където би трябвало да бъде името на подводницата “Щ- ...”, но следи от надпис не бяха открити - Снимка №8;
• по цялото протежение на палубата ясно са вижда падналия бял антенен кабел - Снимка №9;
• видими следи от детонация се наблюдават на десния борд на около метър под палубата, близко до рубката, като отворът е с дължина от около 2-3 метра и с широчина 1 метър останалата част от пробойната е вкопана в дъното - Снимка №10;
• недалеч от кърмата на левия борд на дъното се намира предмет, който наподобява на минен защитник - Снимка №11;
• рулят на кърмата е на прав ход - Снимка №12;
• около левия винт е намотан "минреп" (минно въже) или стоманена проволка от друго подводно съоръжение - Снимка №13;
• от кърмата по посока юг вървят два кабела от предполагаемо минно заграждение, вероятно поставено по т. н. „кордонен способ”. Кабелите продължават около 50 метра южно от кърмата и изчезват в тинята на дъното. (предполагаема мъртва котва на минното загръждение) - Снимка №14.
Въз основа на архивни данни и снимков материал подводницата може без съмнение да бъде причислена към типа „Щука” (Х серия). Макар и без конкретни физически доказателства можем да твърдим с увереност чe става дума за "Щ-210" – данни за друга загубена съветска подводница от този тип в региона няма. На този етап от обследването може да се приеме, че форсирането на минно заграждение е причина за гибелта на подводницата. Вероятно (по данни и публикации от руски и немски автори) става дума за румънското минно заграждение S-15, поставено от минния заградител „Мурджеску”. Тази теза може да се окаже несъстоятелна при уточняването на точните данни на българските минни заграждения с немски противоподводни мини тип UMA в същия регион.
"Щ 210" е произведена в гр. Николаев, в завод № 200 (Снимки № 15 и 16). Пусната е на вода на 13.03.1936 г. Изпълнила е общо пет бойни похода. В началото на февруари 1942 г. издирва екипажа на съветски самолет тип „Дъглас”, потънал в района на Караборун. През март 1942 г. изпълнява задача под командването на капитан ІІІ ранг Исай Зелбст в района на съветската бойна позиция № 35 (районът пред нос Шабла). Последна връзка с базата е осъществила на 12 март 1942 г. при пристигане на позицията в 19.12 ч. Загива целият екипаж от 47 души. Открита е на дъното през лятото на 1983 г. от съветски специализиран кораб с хидролокатор за страничен обзор от типа „ГИБО”.
Точно преди 20 години – на 15 и 26 юни 1987 г. институтът по океанология към БАН – Варна, извършва подводни проучвания с помощта на буксируем апарат „Релеф 05” от изследователски екип на н.с. д-р Никола Дуков и чрез изследователската подводница „РС – 8 В” с командир н.с. д-р Илко Щирков. Тогава подводницата е идентифицирана като „Щука” с предполагаем номер 210.
3.
Първата водолазна екцпедиция на "Щ-210" бе извършена по автономен начин известен като TECHNICAL DIVING с използване на дънни и декомпресациони газове. Всеки водолаз закача и носи върху себе си по времето на цялото спускане следните бутилки:
• дънен газ в двойни бутилки от 30 литра със състав на сместа за дишане - Trimix 18%O2/45%He;
• декомпресационен газ за дълбочина до 21 метра в 11-литрова бутилка със състав на сместа за дишане - 50% Nitrox;
• декомпресационен газ за дълбочина до 6 метра в 7 литрова бутилка със състав на сместа за дишане -100%O2;
• за сухите костюми беше използван газ в допълнителни 1,5- литрови бутилки.
Шестте спускания бяха с продължителност между 90-102 минути. Атмосферните условия по време на извършената водолазна дейност на 13 юни бяха благоприятни: без вятър, морето почти без вълна на 26 юни имаше умерен вятър и вълна към 2 бала. Температурата на водата варираше между 8 градуса (по Целзий) на дъното и 20-25 градуса на повърхността. Липсваше дънно течение. Видимост: 30-35 метра.
Изказваме благодарност на Светослав Димитров, Кирил Неделчев, Изабела Ценкова и Диана Алексиева за помощта в морето и на главния редактор на „Морски вестник” капитан ІІ ранг о.р. д-р Атанас Панайотов за дадените от него консултации за дейността на съветските подводници в наши териториални води през Втората световна война.
Всички събрани по време на експедицията материали и сведения са предадени на Военоморските сили.
BSTD
Владимир Явашев
Михаил Заимов
Росен Желязков
Отчетът, както и илюстриращите го фотографии са предоставени за публикуване в Spearfish! от авторите. Някои от снимките са дигитално обработени (завишени стойности на яркост и контраст).