|
Харпун -мечта !
|
mirolybov написа:
@gre6nik
Ами тя е реализирана и в дървен :
[link]
И в карбонов вариант :
-Снимка-
моят замисъл няма нищо общо с това - основава се на друг принцип
|
|
Vov написа:
7. Възможни са, разбира се, и далеч по-сложни решения:
7.1. Монтиране от двете страни на предната част на тялото на шарнирно закачени пластини леко наподобяващи хрилни капаци, но много по-къси (6-10 мм?), леко наклонени напред. При изстрел те се отварят в страни, но са подпрени до 90 градуса и така се съпротивляват на движението на тялото назад. Но това е доста усложняващо и най-вероятно ще причини маса други неудобства...
ВОВ подобна е идеята ми !!!! не мисля че е нещо ново като идея - все някой ще се е сетил преди мен за това. Само че идеята ми е със следните подробности:
1. пластините не да се отварят при изстрела а с някакъв механизъм след като стрелеца заеме позиция за стрелба, защото според мен е важно да се противопоставят още на първия импулс на отката а не да се разтварят от него. Смятам че най-голямото им КПД ще е именно при първичния импулс на отката понеже водата поради голямата си плътност има голям момент на инертност.
2. пластините да са 2-3 бр. в предната част на главата. Не мога да кажа каква трябва да е площта им че да "оберат" поне 50% от отката - въпрос на изчисления е ...
3. за да се компенсира отката нагоре остта на оръжието да не преминава перпендикулярно през равнината на пластините а те да са с лек накло напред за да свалят оръжието надолу при изстрел.
|
|
Ми к'во с и мислиш, че за куриоз някой майстор не може да го направи ли? Като нищо...
Разбира се, че е важно противооткатните пластини да са отворени преди изстрела.... Но само като си помисля колко пилене и стъргане и неръждавейка и неръждаема тел 1-2 мм, твърд пластмасов кожух, закрепване към тялото, законтряне в отворено и затворено положение, шарнирност точно в определени ъгли,... И като го разтворя това чудо, познай с каква лекота и скорост ще местя харпуна при необходимост... Вероятно такова чудо е по-приложимо за тяло 140 - 160 см и собствена маса ххх кг, дето и без това не разчита на примерване с повеждане на целта, и ускорява 1000 гр стрела с 4-5 х 16 мм, но пък при него, дори и да спестиш 2-4 кг маса, цялата работа ще изисква лов в територии дето е разрешен с апарат...
(Глей, глей, глей, ти го прайш църква, то излаа манастир) но само на приказки с елементи на разсъждения...
Изискването за простота, надеждност и независимост на конструкцията от външна намеса толкова го уважавахме по едно време, че направихме и стреляхме със спусък с общо ЕДИН елемент...
Както е известно, лудостта/любовта няма умора, нито граници...
|
|
Не мисля че пластините ще пречат на повратливостта на харпуна - нито в насочването му нагоре, нито в насочването му на страни защото в разтворено положение са успоредни и на двете посоки. Само при гмуркането и изплуването е хубаво да са затворени. А и мисля че именно при късите и леки харпуни е по-приложимо, защото при тях не може да се вдига масата им - при малкия им обем бързо ще им се стопи плаваемостта.
|
pavelkamburov
11-12-2007 17:30
|
Какво да кажа ЯворСуб? вижъл съм конструкцията на Владо. Изглежда странно , но в никакъв случаи не е неудобна , говоря без да съм я пробвал във вода. Реално погледнато идеите изглеждат разумни, но не знам как ще се реализират ако говорим за харпун за черно море. Вероятно трябва да се правят по поръчка като тези на Хамилтън . Имам харпун от Владо които още не е пробван достаъчно във вода. Абсолютно същия имаше един приятел, които намери доста недостъци, ( дълъг ход на спусъка, и положение на ластиците и т.н. ) Владо се запретна и ги оправи нещата, сега харпуните са вече доста различни. Искам да кажа с това ,че няма универсален модел. Човека му беше голяма дръжката , а на мен ми е таман, пречеше му петата , а аз си направих на Команчито нова след като се счупи старата.. Лично аз смятам да заимствам някои идеи за отката .. ако намеря време да си поиграя пак с някои харпун. Доста е сложна конструкцията и изисква доста машини. Някои от операциите не са ми ясни как може да се реализират , вероятно ми липсват знания. Не ми е ясно и как се балансира тоя харпун, в момента по идея на Владо моя се пробвах да го балансирам с тежести за джанти които незнаино защо изпадаха първите 5 минути и после беше голям зор с абсолютно небалансиран харпун, Според мен трябва баласта да е в тялото и да може да се променя. Лично на мен ми е интересно как се прави карбонов харпун т.е. как се почва ;-) стана малко като циганчето дето добре свирело ама не можело да почва ;-)
Относно мечтата на Гринго- ето нещо много близко [link]
|
mc_ribe_ribe
11-12-2007 18:01
|
До колкото съм запознат това "модулно"число касае теглото на продукта !Или можеби става въпрос за количеството карбонови нишки спрямо смолата за 1ца обем и от там разликата в теглото?
|
mc_ribe_ribe
11-12-2007 18:18
|
Респективно изниква и друг въпрос , теглото на матеряла в какво съотношение е спрямо здравината на готовия продукт? Извинявам се ако задавам глупави въпроси но темата ми е интересна и особенно за навлизането на тези композитни матеряли във много спортове включително и нашия!
|
|
Момчета, ще ме прощавате за офтопика, ама за мен харпуна мечта е този който прекарва под вода колкото може по дълго време. Не ти карбон, не ти махагон, не ти Джеронимо, Кайман,С4 или Х-файър. Като ги топиш в морето 2-3пъти в годината за по една седмица, или в най-добрият случай през откраднатите съботи и недели, еми как няма да ти бият един ниско, друг високо, другият да ти не е маневрен, а на четвъртият да му е толкова неудобна дръжката, че почти не го използваш. И няма риба.
А, как има хора дето са през ден във морето по 5-6часа, и не са хващали в ръка друго освен 20годишния си Марлин, и на тях, нито дръжките им са неудобни, нито им бие високо, нито нищо? Някой, замислял ли се е, че в "надпреварата по въоръжаването" сме най-активни все хора дето седим повече време пред компютъра, отколкото в морето, или иначе казано хората със "синдрома на сухата кожа". Еми това е.
|
mc_ribe_ribe
13-12-2007 18:17
|
Много си прав, някои харпунджии са като нов вид черноморски бозаиници, ако стоят повече от 1 ден на сушата има опасност да им се напука кожата и летален завършек!!!
|
Yavorsub
15-12-2007 14:08
|
Аз пак пояснявам че тази тема е повече като вербално упражнение за свободното ни време .Няма значение дали се гмуркаме -темата е и персонална-щом ме питат ще си кажа мнението.Повече ми се иска да разбера какво мисли всеки един от нас ?Ето вече сами можете да се убедите че някои от участниците в дискусията вече леко-леко си избистрят истината.Аз лично през годините се "добрах" до доста истини и много се кефя всеки път като се отвори темата .Има толкова много аспекти и нюанси че може да си дискутираме вечно.Пак повтарям че е повече като психическо занимание,всяко мнение е добро , колкото и налудничаво.Да не мислите че фирмите си нямат идеи?Няма такова нещо !Ни една идея , колкото и да е революционна ако е сложна за реализиране и е трудоемка -няма бъдеще.Ако не ми вярвате запитайте се защо са толкова малко фирмите които правят композитни монокок харпуни?За компенсаторите:Супер идея , много стара (колкото и самите харпуни)която поради фактора -сложност и не дотам ефективност , все още е в чекмеджетата някъде.Както и системата за активен баланс в тялото на харпуна.Няколкото производители на харпуни които лично познавам са категорични-хубава идея но защо да оскъпяваме продукта като ефекта е МИНИМАЛЕН ?Не забравяйте че все пак живеем в Европа и тук "нормалния"харпун е 90 сантиметровия !Айде стига че се унесох -какво става като нямаш няколко дена интернет.
Забравих за карбона:ами тогава сигурно това е числото дето питаш.В зависимост от това кое място на харпуна правя , сменям и ползвам и различни по вид и тегло материали.Всеки материал, всяка оплетка си има силни страни, и в зависимост от това какво целиш -използваш и съответния материал.
|
|
Добре де, ще си кажа мнението, само дето нямам какво ново да кажа по темата, зато ва ще съм кратък. Идеалният харпун е:
- идеално балансиран под вода и с нулева плаваемост
- с височина в профил не повече от 28-30мм и елиптична форма
- удобна/избива ме на смях/ дръжка
- стрела 6мм и ластик 18мм или стрела 6,5мм с ластик 20мм
- лек, но надежден спусък
- и да ме кефи на фасон
Материалът за идеалният харпун според мен, все още не е измислен. Той трябва да е лек, здрав, корозионноустойчив, дуракоустойчив и евтин. Може би ако някой някога успее да направи кухотела оребрена титанова конструкция, ще е върхът, но дотогава, хидравлично раздутият алуминии, май е най близо до истината.
|
|
(Лопатките на компресорните части и на турбините на турбореактивните двигатели са направени от едно парче, кухи (монокок) и с почти "пчелна пита" тип структура...) Те са най-натоварените части и изискванията към здравината им на опън, огъване, удар от птица, умора на материала, неръждаемост, диапазон от работни температури и пр. са много високи. Преди 50-60 години като правили първите лопати за носещия винт на първите въртолети, конструкторите в тогавашния СССР открили, че няма по-здрава конструкция (за онзи случай - на опън) от пчелната пита - при равни маси...
Детайлите, подложени на променливи огъвания, имат доста близко до споменатото устройство - полумонокок - един главен надлъжник, достатъчен брой ребра - напречно на надлъжника, и... силно работеща обшивка.
Хубавото на сегашното време е, че върховите технологии и материали доста бързо навлизат от космическото и авио- строителство в "по-земни" конструкции.
Съвсем друг е, разбира се, въпросът кой точно, за колко време и за колко пари, ще разработи, пренесе дадена технология в харпуностроенето...
Както казва Явор, и както се вижда, дори големи фирми със сравнително голям обем производство, трудно могат да си позволят да похарчат парите за изследвания, проби, изпитвания и пр., които биха им позволили да пуснат нещо съвсем ново, надскачащо сегашното състояние на нещата...
Нищо от написаното обаче, не може да ни попречи да мечтаем...
|
|
Абе туй като куро на Петърчо от вицо за Марияка бря %-6
|
pipin162
20-12-2007 02:21
|
Миролюбов твоята мечта е почти напълно осъществима,единият харпун го поръчваш на Акулата,а другия на Яворсуб.Ще имаш проблем само с титаниевия спусък като гледам.Трябва само да се разбереш с майсторите и да поръчаш.
|
|
Тук в БГ има ли изобщо някой, който да може да обработва титан? Защото това си е цяла наука Да го режеш, дупчиш и шлифоваш без да го загрееш.
|
Jord Hamilton
21-12-2007 07:20
|
Преди всичко искам да благодаря на всички вас за положителните отзиви към моето писмо и за хубавите пожелания.
Въпроса за най добрия и сполучлив материал за направа на харпуни е интригувал винаги както употребителите така и производителите. Материалите за това не трябва да се квалифицират като добри и лоши, а като най- подходиащи за в дадения момент.
Човешката мисъл няма ограничениа в своето техническо развитие и употребата на понякога така странни материали е включено също така. Пример за това е Марк Александер / Австралиа/, който използва Стиропор . ДА Стиропор / от който моделира тялото след което го покрива с така наречените Композиции на материали- карбон , кевлар и др. смески. Процес подобен на конструирането на сърф бордс. Получава се съчетание на здравината придадена от карбоновата композиция с големия размер на масата от стиропора за стабилност. Прилагам снимка на този силов харпун по долу.
Карбона като модерен Хай- Тек материал дължи здравината на броя на карбоновите нишки, разположението им и дебелината на Карбоновото платно. По тежко, по плътно и по дебело платно означава по голиама издръжливост на натоварване и по скъпа цена на материала. Някои фирми дори предлагат такова платно в различни плетки - зиг заг, рибена кост, квадратчета и уплитат цветни нишки в тъкантта за да е по привлекателна за потребителя. При случаен удар на такова тяло и пречупване на някои нишки се нарушава циалата тази интегретност на материала и способността му да издържа на продължителен усилен напор. Имаме примера на чупенето на листата перките на плавниците.
Някои комбинират структурната здравина и лекота на алуминиевата тръба обвита с карбонова материа.Проблема тук идва от това, че двата материала имат различни коефициенти на термично разширение и се стремят да се отделят един от друг. Някои включват в конструкциата и материали като Титании известен със своята издръжливост и здравина.Поради сложня процес в производството му -валцуване, изтегляне и тн. продукциата е изключително скъпа. Машинирането е също така доста трудно понеже материала е така ,,лепкав,, при резане и струговане. Пластичните материали в циалата си гама и разновидност получават голяма популярност поради лесна обработка - формуване на преса и ниска цена. Проблема с тях е, че материалите остариават с течение на време и губият своите полезни качества под влиание на различни температури и ултра виолетовата слънчева светлина. Тук ще се върнем на семплия материал създаден от Природата; дървото -тиик махагон подак и други -с много така полезни качества, структурна здравина, сравнително достъпна цена, лесно за обработка с обикновенни и подръчни инструменти. Да не забравияме и естетичната красота на дървените жилки, шарки и форми които се получават след обработката му.
Както се казва; функциата определия формата, а формата определя материала от който може да бъде постигната. Така, че различните функции и форми на харпуните ще изискват и различни материали за да дадат тези резултати за които са дизайнвани и предназначени. Yavorsub е много прав в изиявлението си; че големите компании никога не рискуват с революционни идеи в конструкции, защото те ще понесат големи материални и финансови загуби при несполука.Докато малките производители са много по бързи, гъвкави и могат да експериментират по- смело и без особенно големи разходи.
С това казано до тук не смятам, че утре всички да си захвърлият харпуните на боклука, понеже не са на равнището на последните Хай- Тек материали и изискваниа.Напротив. Всички знаеме, че има самолети с бензинови двигатели и перки, свръх звукови реактивни и безмоторни такива. Всички те существуват и действат в същото време понеже всеки има специално предназначение изпълнено от материал и конструкциа. Така, че всеки един харпун е произведен с една добра и сполучлива идеа на производителия си и с най възможно добри цени за материалите за в момента, а също и от най сполучлива
търговска гледна точка. Имайки предвид всичко това ще е много трудно да се съчетаят всички тези желани и търсени качества на материали, конструкциа и икономически турговски изисквания за да се построи един истински такъв Харпун Мечта.
|
pipin162
21-12-2007 12:26
|
Г-н Хамилтън аз като фен на карбона,което ме прави пристрасен донякъде искам да кажа,че повечето хора и харпунджии в България които не са пробвали карбоновите харпуни и са чували че карбона е чуплив и то е така до някъде,си мислят,че той се чупи съвсем лесно,а според мен това въобще не е така.Дори ще отрекат че си мислят така,но предубедеността се вижда на лицата на повечето от тях,но аз ги разбирам,тъй като за нас българите както знаете,почти всичко е скъпо,поради ниските доходи.Искам да дам един пример със стария ми карбонов харпун Beuchat Mundial Elit Pro(Pedro Carbonell).Имам го от 2000-та година и мога да кажа,че го пазех само в началото докато беше съвсем нов,с времето почнах да не го пазя така както в началото,е не съм се мъчил да го счупя и да го хвърлям по скалите да видя дали ще се издържи,но съм се отнасял с него като с един нормален алуминиев харпун.Използвам сравнително активно и сега целият е изподран и все още е здрав,в отлично състояние и не е поддал никъде.Не мислите ли че здравината на дадено изделие от карбон зависи много и от качеството на материалът,както от качествената и правилна обработка?Според мен когато са спестени средства,лошото качество е налице.Казаха ми например след като попитах за вашите харпуни,че са изключително качествено изработени и очевидно могат да се смятат за едни от най-добрите харпуни от този вид,използвани основно за улов на големи риби,като туните.Както например са прочутите сред колекцинерите пушки Ферлах,известни с уникалната си изработка.Затова и аз смятам че качеството на изработка,трябва да е основното нещо което трябва да е заложено в изработката на даден продукт.С тези малки примери искам да кажа че по евтиното почти винаги излиза по скъпо.За мен лично карбона един чудесен материал от бъдещето,а дървото е с безспорна красота.Харпунът мечта очевидно за всеки е различен,важното е човек сбъдне мечтите си!
А какво бихте казали вие по този мой въпрос.Не мисите ли че харпуните които се правят в Европа са едни от най-трудните,точните и с най много мисъл вложена в тях с цел удобство на използващият ги?.Тук риболовът според мен е много по труден отколкото при вас в Америка.Ще ми е интересно да кажете какво мислите по изложените от мен въпроси и факти.
|
Yavorsub
21-12-2007 16:34
|
И от мен едно голямо Благодаря за подробния пост, който много подробно и точно обяснява как точно стоят нещата.Лично съм свидетел как един конструктор с невероятен продукт след като в стремежа си да масовизира изделието , накрая банкрутира понеже качеството замина на кино.Примерите са безкрайни и от всякъде.Но голямата истина е че за всичко си има начин.И както се оказва харпуна мечта може да е от всякакъв материал.Хайде нека и други се изкажат по въпроса.
А интересно защо тона от снимката е така наяден?
|
|
Нови Продукти
Цена: 324.00 Лв.
Spearfishing
|