|
Харпун -мечта !
|
Плавниците на HammerHead са с ботуш на кап. Немо,а и перата изглеждат по същия начин...!!
Съжелявам че малко е офтопик.
|
pipin162
23-12-2007 23:36
|
Много вероятно е да са си Немо и да са произведени специално за тази фирма,слага се само една лепенка и готово,така като гледам тази фирма прави май само харпуни,а другите продукти си ги поръчва най вероятно на други фирми,но може и да греша.
|
|
Здравей, Джорд!
Да разбирам ли, че изпитателните стрелби са правени с еднакви дължини на телата на харпуните?
Известни ли са други измерения на условията на стрелбите? Харпуните на статив(стойка) ли са били или всеки стрелец се е държал за опора на дъното и е стрелял с протегната ръка - както е най-известния метод? Би ли коментирал резултатите?
Благодаря ти: Володя
|
|
Извинявам се, че ще отговоря вместо г-н Хамилтън.
Този тест се прави периодично от небезизвестното списание Hawaiian Skin Diver. Теста се състои в това няколко известни харпунисти да стрелят в един и същ басейн от еднакво разстояние с различни харпуни от приблизително еднаква дължина (примерно някои марки нямат 100 см харпун, а имат 96 см).
Харпунистите стрелят по мрежа и след това сравняват през кой отвор на мрежата са минали стрелите. Ето ви тук един подобен тест с по-стар модели харпуни. Разстояниет от което стрелят е 14 фута (4.26м):
|
|
Браво, притежател съм на един от най-неточните харпуни в света - Беша Мундиал. Това потвърждава окончателно мнението ми, че алуминиевата тръба трябва да "изяде дървото", т.е. ще я сменя с дървено тяло.
|
|
??? Калине, тестваният Мундиал в случая е карбон и би трябвало не ти, а аз и Пипин да страдаме, а ако правилно съм разбрал, притежателите на Роб Алън трябва да се гръмнат... Нещо в тези тестове не ме изпълва с вътрешно убеждение...
В по-новите тестове от Джордан с актуални в момента модели резултатите АМА ХИЧ не са в ущърб на алуминиевите тръби, да не говорим, че безспорният победител Хамърхед е с дръжка на Мундиал (и случайно се прави в Хавай... )
Чувал съм от Явор, че в Гърция в доста състезания по точна стрелба Патос е обрал точките, а в тестовете от Джордан е трагедия (там е Effesub Blade Open).
Абе...
|
pipin162
24-12-2007 13:14
|
Да ама Добри те стрелят с оригиналните ластици и стрели на харпуните,нали?А както сам знаеш на повечето марки се налага известна подмяна,на това-онова.Стрелите им са тежки,а ластиците слаби и резултата е налице,хубави харпуни стрелят като,аве и аз незнам като какво. Също така след като не стрелят от стенд(специална стойка като за снайперите),а се стреля от харпунджия,как може да се определи,че това е най точния изстрел.И най добрия стрелец на света,му трябва време да усети едно оръжие(харпун),което показва,че този метод за сравнение на списанието не е най точния и реалния,тъй като могат да възникнат редица съмнения.За това и си има стендове,слагат харпуна на специално пригодена стойка за това,изчисляват ъгъла между стрелата и центъра на мишената да са на една равнина и върха на стрелата да сочи точно центъра на мишената(мисля си че може и с лазерен нивелир да стане това),но и да не стане си има начини,и след това се стреля с всеки отделен харпун.Мисля че това е най реалното и точното,така няма да има съмнения в честността на даден харпунджия,стрелец-изпитател във случая,ако ме разбирате какво искам да кажа.
|
pipin162
24-12-2007 13:24
|
Виждам че с Гринго сме писали горе-долу по едно време,също така виждам,че и той е на моето мнение,без да сме говорили преди това и аз да съм чел поста му.Честно казано не мога да вярвам на всичко което пише,тъй като в днешно време всичко се купува с пари,ако щете и статии,да кажем че съм бил непосредствен свидетел като се купуват такива в едни от най известните Български всекидневници.Ако пък някой си мисли,че и в другите държави не стават такива неща,според мен е в голямо заблуждение.
|
Wishbone
24-12-2007 13:44
|
Гринго, не разбрах защо трябва да се гръмнат собствениците на RA - и двата изстрела със 110 са в съседните на централното квадратче!? В забележките пише, че е мощен и точен харпун, предната част им се види по-тежка и че ластиците са много тегави.
|
|
Един ден гледам, на една врата пише "ЖЕНИ". Влизам - то кенеф! От тогава и аз на писано много не вярвам...
Извън шегата си е точно така, Иво. Вече всичко е комерс и реклама. Ако Педро Карбонел направи подобен тест, познай коя марка ще "избие рибата"...
За съжаление, всичко вече е дзонг-дзонг, комерс... Що ли се сещам пак за задприкладното устройство...
|
|
Уиш, това, което аз виждам, на две от мрежите няма попадения. Коментарите под мрежите не мога да ги прочета. Направил съм уговорка, че може и да не съм разбрал правилно, но това виждам. Снимката я дръпнах и разгледах във ФШ, но резолюцията явно не ми стига.
Роб Алън е последната пушка, за която може да се каже, че не е точна, в този контекст съм коментирал резултата.
|
|
Всъщност, като се замислих и разгледах резултатите, по-лоши са онези харпуни /същото важи и за огнестрелното оръжие/ които не могат да направят група. А група от две попадения не е група. Трябва да са поне четири. Вижда се, че нито един харпун не бие в ляво или в дясно. Е тези без цял водач разсейват повече, то е ясно. Но това, че групата на даден харпун е чувствително под центъра, не е болка за умиране. Всеки се прицелва по свое му и корегира пропадането инстинктивно, след като свикне с харпуна. Това не е пушка и няма равна мушка, така че както Пипин е забелязял при Ф6,5 стрела и 18мм ластик и то на 4м. еми ще пропадат попаденията, как няма да пропадат. По скоро теста на Х-фаера ми изглежда малко нереален, като се има предвид, че и той е стъкмен по подобен начин. Може би формата на тялото предразполага към инстиктивна корекция нагоре. Не знам, но съм убеден, че ако стрелбите се проведат от стенд, всички попадения ще са под точката на прицелване, демек където сочи оста на стрелата. От друга страна стенда, трябва да държи харпуна за дръжката, за да имитира човешка ръка, отчитайки вибрацийте на харпуна.
Тъй, че споко. Все пак квадратчето е 4/4см т.е. всички риби са взети. Е някои в корема, ама то обикновено от далече това става.
Опа, грешката май е моя. Тестовете са от по 6 изстрела само че, са разхвърляни на по 3 мишени. Еми, и така не се прави, ама карай.
Благодарности и от мен, на г-н Хамилтън и на Добри за изнесената информация.
|
pipin162
24-12-2007 14:32
|
Въпреки че могат да бъдат подложени на смънения,както и всяко едно нещо,каквото и да е,то това е най лесното нали?Хубаво е че бяха показани тези таблици,все пак всеки си ги гледа и си прави сам сметката,както и изводите за себе си.Според мен са много интересни и ако има още с радост ще ги разгледам пак.Благодаря на Добри и г-н Хамилтън че ги показаха.
|
Yavorsub
24-12-2007 15:33
|
Аз пък до колкото видях от таблицата качена от Добри , най-точните изстрели са от най-тежкия харпун !
|
|
Яворе, за кой харпун говориш? На мен ми се струва, че Омер Мастър Компетишън е с най-сериозни резултати, но той е карбон/кевлар...? Или въпреки това си е тежък? Най-тежък от всички ми се вижда Роб Алън, или бъркам?
|
|
Така е,така е,а и гърците като балкански субекти са си корумпирани Най ме е яд че нямаше в таблиците барем една българска марка с нацепени само десятки,нещо от сорта черешово тяло с три реда обръчи :p
А иначе за пропадането съм забелязал че е резултат не толкова от недостиг на сила колкото заради отката!Например харпун които бие долу зареден на втора засечка бие още по надолу,защото главата подскачайки повдига опашката на стрелата и тя забива надолу.И тва е главно проблем на леките тръбни карбонови и алуминиеви харпуни
|
|
От всички мнения, май Явор най-правилно забеляза
И на мен това ми направи впечателние.
Относно стрелабат от стенд. Абсолютно безмислен тест. Стенда дефакто премахва отката като фактор, което значи че няма нищо общо с реалните условия на стрелба. Не забравяйте, че отката е една от главните причини за неточен изстрел. Т.е. харпуните, които се справят по-добре с отката (по-масивните) стрелят по-точно.
Изстрелите на Роб Алън са в "9ката" т.е. в съседното квадратче на центъра.
Относно Beuchat, споко! В самата статия пише защо не стреля точно. Просто стрелата е кофти. Т.е. фабрината стрела е била с кофти контра и се е наложило да я пилят за да може да легне както трябва. Чак след модификациите са започнали да уцелват мрежата.
Всички останали харпуни са тествани със стъкмяването, което предлага производителя. Затова няма как да включат тестовете с преработената стрела на Beuchat.
Според мен тези тестове са доста реални. Естествено винаги може да им се намери кусур, но аз лично смятам че са достатъчно прецизни. Факта, че тежките харпуни стрелят най-точно по време на теста е точно потвърждение на теорията. Най-тежките харпуни имат най-малко откат, съответно стрелят където се целиш
|
Yavorsub
24-12-2007 19:53
|
Малиии как съм се объркал !Без да искам съм сбъркал двата ОМЕР-а .Най -тежкия от тези на теста е именно МБ-30.А единствената десятка в теста е от един харпун който не само не е толкова тежък ами не е и толкова карбонено-кевларен.Съгласен съм с Добри че тест от стенд , може да е само тест за точност на геометрията и концепцията на един нов харпун , но истинския тест е именно от стрелци и по мишена.Което обаче води до въпроса колко истински и достоверен може да бъде-толкова много фактори може да влиаят.Лош ден, умора, супер кондиция, лоша видимост в момента и др. могат да са все фактори дето дават разлика в резултатите.Мисля че на всички се е случвало и за мен този тест е само показателен.А какво става като дадем на някой който е ползвал само харпун с ластици с втулки -един дето е с цял ластик ?Или обратното ?На едно състезание бях занесъл чисто нов , току що направен харпун с който не бях стрелял и се канех след състезанието да ползвам мишената , за да сверя какво съм направил.И приятели настояха веднага да го намокря, казах О.К.и го дадох на един приятел с думите -хайде направи му сефтето и ми кажи мнението си.И той доволен че ще е първи слезе и удари един център , ама право в центъра.Изумен излиза , аз взех харпуна и пак право в центъра.И като излязох заявих че няма да го ползвам в състезанието.След като състезанието завърши и никой не успя да вземе поне една 10 ка (водата доста се разби и размъти ) около 10-тина се пробвахме с харпуна и ... НИЩО !А най-зле бях аз.
|
|
Хмм...
Много е добре един и същ човек да стреля поне 5 пъти при максимално еднакви условия - за да се види, както каза Калин, дали дадено оръжие прави група и дали групата е с достатъчно малък диаметър. Ако да, това означава, че колкото и пъти да се меря примерно в десятката, все ще уцелвам 5 см на 5 часа... Е, тогава запомням, че на това оръжие, с тези боеприпаси (= стъкмяване, стрела, разстояние, посока, температура...) трябва да преместя точката на прицелване малко към 11 ч и ще имам отлични попадения. Ако обаче размерът на групата е по-голям от желаната за поразяване зона/площ и боеприпасът отива ту в ляво, ту в дясно, горе, долу и пр., тогава трябва да се открие причината и да се направи нещо за намаляване на разсейването. Още по-добре е, ако трима души последователно стрелят по 5 изстрела в 5 мишени при възможно най-равни други условия... Така може да се изключи влиянието на устойчиви лични грешки.
Та - размерът на групата може да се установи със стрелба от стенд, дори и той да наподобява съвсем отдалеч стрелбата от ръка...
Във всички случаи бих искал да знам къде стандартно бие моят харпун при стрелба в хоризонтална равнина. При достигане на максимални скорости от 23-27 м/с, стрелата изминава 4 м за 0,12 - 0,15 сек., което си е доста врем За това време тя успява да се понижи с 5-10 (!!!) см. Дори и това е основание за:
1. Старателна Прострелка на всеки харпун, особено с ново стъкмяване.
2. След придобиване на повече или по-малко точна представа къде бие харпунът, преместване на точката на прицелване в необходимата посока и с необходимата стойност - за тези условия на стрелБата... Не е просто, разбира се, особено за по-големи разстояния...
Имам подозрението, че за моя харпун примерването по фирмените мушка и контра на стрелата компенсират нейното понижение на разстояния 3-5 м, поне така ми говорят резултатите от стрелбата по мишена в басейн.
За окончателна и точна присъда относно прицелните качества на даден харпун са необходими доста пробни изстрели, а за да има успешни действителни стрелби, си трябва много практика в морето - в различни условия.
|
Jord Hamilton
24-12-2007 23:07
|
Разбирам че трябва да дам някои пояснения към тестовете. За да се симулират донякъде реалните условия при стрелба и при използването на различните харпуни - харуните са поставени на дъното на басеина зад чертата на 4 метра. Всеки стрелец слиза, взима хапруна ,зарежда ( долу или на повърхността) и се прицелва в централното квадратче. Всеки стрелец е с определен цвет и има право на 2 опита ( независимо от времето което им трябва да се прицелват) за да се изключат случайни попадения- което се вижда от характеристиката при попаденията на индивидуалните стрелци. Харпуните са с оригиналните си фабрични ластици, стрели и оборудване - както са извадени от кутиите им. Те всичките са с дължина от 100 см. . От това което виждам стрелците стрелят като са легнали на дъното на басейна и стрелят към дълбоката част на басейна за да може да се даде простор на евентуалното отклонението на стрелата. Използването на станоци е безсмислено -както Добс спомена -понеже когато се стреля в действителност отката на съответния харпун дава най голямо влияние върху точността на стрелата. Всички тези резултати са така да се каже само справочни и информативни. Не искам да се получи там паника всред притежателите на този или онзи модел, заради показанията от този неутрален тест направен на така спортни начала. Всички разбират че с малко допълнителен тунинг, смяна на ластици ,стрели и глави винаги се постигат отлични резултати. Някои от допълнителните коментари към теста от стрелците беше : Беучат се нуждае от един допълнителен ластик ,също новата глава създава много триене на ластиците, Еффесуб- голямата сила на сложените ластици и късата стрела действат против точността, Хаммерхеад -с леки ластици и сравнително тежка стрела от 6.75мм дал много добри показания, Омер Кайман Карбон- след теста сменили стрелата от 6.5мм с такава от 6.75мм и дал отли4ен резултат само на едно квадратче от центъра, Омер Кобра- по дебел диаметър стрела от 6.75мм ще даде по добри резултати- същото се отнася и за Омер Кайман ХФ, Пикасо Карбониум има много твърди ластици и го прави да подскача след изстрела, което св вижда и от резултата и то при 4мата стрелци, Сеак Суб - трудност при зареждане поради конструкциата, но иначе много добър и сравнително точен за начинаеши. Щ е завърша с думите на Добс- че по тежките харпуни стрелят по точно което се вижда много ясно от този а също и от други тестове.
|
|
Нови Продукти
Цена: 360.00 Лв.
Spearfishing
|